اسپوندیلیت و ارتروز چیست

0

اسپوندیلیت و ارتروز  چیست ؟

اسپوندیلیت یک نوع نادر از آرتروز مزمن پیشرفته است که می تواند ریشه ی ژنتیکی داشته باشد. معمول ترین نوع آن اسپوندیلیت انکیلوزان است که در این شرایط مهره های ستون فقرات در محل اتصال ستون فقرات و استخوان هیپ ملتهب می شوند.
اسپوندیلیت اشاره به تغییرات تخریبی برای مثال در مهمیز استخوان و دیسک مهرهای دژنره ستون فقرات دارد. تغییرات اسپوندیلیت در ستون فقرات اغلب به عنوان آرتروز شناخته می شود.

نشانه های اسپوندیلیت

نشانه های اسپوندیلیت شامل درد و خشکی در قسمت پشت و پایین و مفاصل ران است ، به خصوص صبح زود و بعد از مدتی که فرد فعالیتی ندارد.
گردن درد و خستگی نیز از نشانه های معمول این بیماری است. با گذشت زمان نشانه ها ممکن است بدتر شده ، بهبود یابد و یا حتی به حالت ثبات برسد.

اسپوندیلیت و ارتروز چیست

دلایل اسپوندیلیت

در بیشتر موارد اسپوندیلیت در اثر سایش مهره ها و پارگی تاندون ها در ستون فقرات است . با این حال، عواملی وجود دارد که احتمال اسپوندیلیت را افزایش می دهداز جمله: استعداد ژنتیکی، چاقی، سابقه ضربه به محل و ورزش های سنگین.
به طور خاص اسپوندیلیت زمانی اتفاق می افتد که بافتهای نرم در آناتومی ستون فقرات مثل دیسک های بین مهره ای ، تاندون ها ، رباط ها ، عضلات و غضروف در طول زمان مستهلک می شوند.
اسپوندیلیت همچنین به آرتروز ستون فقرات گفته می شود که از نتایج گذر سن است. اسپوندیلیت وابسته به شرایط سنی است و ناشی از استهلاک غضروف بین دیسک هاست.
در بعضی از افراد بسته به شرایط، اسپوندیلیت بیشتر از دیگران اتفاق می افتد، ولی به طور کلی در سن بالای ۴۰ سالگی نشانه های استهلاک دیسک ها در عکس های حاصل از اشعه ایکس ، ام آر آی و سی تی اسکن دیده میشود.

اسپوندیلیت و ارتروز چیست
درمان های خانگی برای اسپوندیلیت

ماساژ دادن
این روش درمانی درد و خشکی حاصل از اسپوندیلیت را کاهش می دهد. ماساژ دادن جریان خون را افزایش داده و باعث ایجاد آرامش در عضلات می شود . ماساژ همراه با روغن هایی نظیر روغن کنجد یا پودر زنجبیل پخته در روغن خردل نتایج بهتری در بهبود درد نشان می دهد.
فیزیوتراپی
یک فیزیوتراپ آموزش دیده می تواند با انجام یک سری تمرین ها و نرمش ها باعث کاهش درد و خشکی عضلات و بهبود انعطاف پذیری شود. بعد از یادگیری بیمار می توان به تنهایی این نرمش ها و تمرین ها را در منزل انجام دهد.
کشش گردن
در موارد اسپوندیلیت مزمن این کار بسیار کمک کننده است. یک گردن بند همراه وسیله ای برای ایجاد کشش در عضلات گردن را می توان از مراکز پزشکی تهیه کرد. و همچنین ورزش های خاصی برای گردن وجود دارد که باید تحت نظارت فیزیوتراپ ، روزی نیم ساعت انجام شود. این کار به کاهش درد در بیمار بسیار کمک میکند.

اسپوندیلیت و ارتروز چیست
صندلی خود را عوض کنید
حالت نشستن بد می تواند یکی از دلایل اسپوندیلیت باشد و تغییر در صندلی می تواند تفاوت بسیاری ایجاد کند. صندلی باید کف محکم همراه با پشتی صاف و تکیه گاه مناسب برای گردن داشته باشد،وجود دسته در دو طرف صندلی باعث کاهش بار روی ستون فقرات شده به بهبود حالت نشستن کمک میکند. استفاده از صندلی های کوتاه و نرم و یا کاناپه در این موارد بسیار مضر است زیرا باعث ایجاد حالت نشستن بد مانند قوز کردن می شود که شرایط بیماری را بدتر می کند.

تخت خواب خود را عوض کنید
در حالت ایده آل تشک شما باید کاملا سفت باشد که ستون فقرات را ثابت نگه دارد و مانع از خم شدن آن شود. برای بالشت نیز از یک بالشت کوتاه استفاده کنید.

مراقب حالت فیزیکی بدن خود باشید
حفظ وضعیت راست بدن به شما برای حفظ یک ستون فقرات سالم کمک خواهد.

اسپوندیلیت و ارتروز چیست
رژیم غذایی
از دیگر درمان های خانگی طبیعی برای اسپوندیلیت چند تغییر در رژیم غذایی می باشد. یک رژیم غذایی مغذی شامل پروتئین بالا همراه با مقدار کافی از میوه های تازه، سبزیجات، و فراورده های لبنی کمک بزرگی در حفظ و تناسب اندام شما است. در صورت نیاز به ایجاد تغییر در رژیم غذایی حتما با دکتر خود مشورت کنید .

یوگا
نرمش ها و حرکات خاصی در یوگا یا آسانا وجود دارد که به تسکین درد خاصل از اسپوندیلیت در مفاصل کمک میکند. مانند حالت مار یا حالت ماهی که در کاهش درد حاصل از اسپوندیلیت بسیار موثر است.
از دیگر حالت های یوگا که به شما در کاهش خشکی و درد مفاصل کمک خواهد کرد ، حالت کمان ، نیمه خم کردن ستون فقرات و حالت الماس است.
علاوه بر این مصرف توتون و تنباکو چه به صورت جویدن و یا سیگار کشیدن باعث تشدید وضعیت بیماری می شود. و البته سایر دلایلی که پزشکان بیمار را از مصرف نیکوتین منع می کنند نیز در این شرایط صادق است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code