افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

0

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

در ماه­های سرد که سرماخوردگی و آنفولانزا شایع می­باشد، تغییرات کوچک در رژیم غذایی می­تواند به کاهش خطر درگیری با بیماری­های زمستانی کمک کند.در ماه­های سرد که سرماخوردگی و آنفولانزا شایع می­باشد، بهتر از پیش از مصرف دارو، رژیم غذایی خود را تغییر دهید. از بین غذاهای روزمره­ای که می­تواند کمک کند تا شما احساس بهتری را داشته باشید، راهنمای ما را در مورد مصرف مواد غذایی بخوانید.

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

پرتقال و لیمو

گریپ­فروت و لیموترش. مرکبات نه تنها خوشمزه و لذیذ هستند، بلکه منبع ویتامین C  برای افزایش بالا بردن سیستم ایمنی شما به حساب می­آیند.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • پرتقال را برای کودکان به شکل­های خنده تکه تکه کنید.
 • بشقاب میوه کامل شامل تکه­های پرتقال را برای خود محیا کنید.
 • در پختن سبزیجات از آب لیموی تازه استفاده کنید.
 • برای سس سالاد یک قسمت از آب لیموی تازه را با سه قسمت روغن زیتون ترکیب کنید.

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

سیر

سیر به عنوان یک آنتی­بیوتیک طبیعی معرفی شده است. سیر دارای ترکیباتی تحت عنوان آلیون و آلیسین می­باشد و دارای خصوصیات آنتی­باکتریایی، ضد ویروسی، ضد قارچی و آنتی­اکسیدانی می­باشد.

اثرات سلامت سیر زمانی که پخته شود نیز وجود دارد ولی حداکثر اثرات آن استفاده به صورت خام می­باشد. در صورتی که تمایلی به مصرف خام ندارید می­توانید از مکمل­های سیر استفاده کنید.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • برای تهیه aioli می­توانید اندکی سیر را داخل سس مایونز خرد کنید. این ترکیب با همه چیز بخصوص چیپس خوشمزه می­باشد.
 • سیر را به طور کامل کباب کنید، اجازه دهید تا افراد فشرده سیر را مصرف کند این ترکیب بسیار لذیذو خوشمزه می­باشد.
 • نان سیردار را فراموش نکنید.

 افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

زنجبیل

در هند و چین باستان تا رم و یونان از ریشه زنجبیل به خاطر اثرات درمانی و استفاده در پخت و پز استفاده می­شد. ریشه تند آن می­تواند به عنوان آنتی­هیستامین و ضد احتقان برای بهبود سرماخوردگی استفاده شود. در صورت احساس حالت تهوع، زنجبیل به کاهش آن کمک می­کند.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • قطعات زنجبیل را به هم زده و سرخ کنید.
 • روشی بسیار دلنشین: فیله ماهی را در سس حاوی زنجبیل خرد شده و پیاز قرار دهید. اندکی روغن زیتون اضافه کرده و پیش از قرار دادن در فر برای مدت ۲۰ دقیقه آن را داخل فویل آلومینوم قرار دهید.
 • دمنوش زنجبیل: قطعاتی از زنجبیل را داخل لیوان قرار داده و به آن آب اضافه کنید. پس از اضافه کردن اندکی عسل اجازه دهید تا دم بکشد.

عسل

ترکیبی متعادل از شکر، ویتامین، مواد معدنی، آنتی­اکسیدان و اجزای آنتی­باکتریایی که در عسل یافت می­شود، منجر به ایجاد اثرات سودمندی می­شود. روش سنتی عسل گرم و لیمو پایه­ علمی دارد و نه تنها بر اساس محتویات آنتی­اکسیدانی، بلکه به دلیل ایکنه عسل منجر به پوشیده شده و نرم شدن گلو شده و میزان سرفه را کاهش می­دهد.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • پیش از مصرف فرنی اندکی عسل اضافه کنید.
 • پیش از مصرف ران مرغ به آن اندکی عسل و دانه کنجد اضافه کنید.

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

ماست پروبیوتیک

پروبیوتیک­ها میکروارگانیسم­های زنده­ای هستند (باکتری­های مفید) که با باکتری­های مضر مقابله کرده و منجر به بهبود سیستم ایمنی می­شوند.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • میوه­های تازه را به ماست پروبیوتیک اضافه کرده و آن را با مخلوط کن خوب به هم بزنید تا اسموتی سالم داشته باشید.
 • گیاهان دارویی خرد شده و تازه را به ماست اضافه کنید و آن را با سیب زمینی تازه مصرف کنید.
 • ماست را با میوه­ (تازه یا خشک شده)، آجیل و اندکی عسل مخلوط کنید. یک صبحانه بسیار کامل و مفید

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

چیلی

همانند تمامی فلفل­ها، چیلی حاوی ویتامین C و ویتامین A می­باشد. علاوه بر این خصوصیات تخفیف درد نیز دارند که برای سر درد مناسب می­باشد. علاوه بر این واکنش­های بدن شما به ترکیبات شیمیایی حاوی capsaicin منجر به بازشدن بینی و مسیرهای هوایی می­شود. تا حدی که می­توانید غذای تند بخورید.

روش­هایی برای مصرف زیاد

 • چرا چیلی را با نسبت مناسبی از سیر در گرم کردن سبزیجات استفاده نمی­کنید.
 • تکه­های نازک چیلی بر روی پیتزا

چه چیزی بر روی سیستم ایمنی تاثیر می­گذارد

استرس سرمایی

مواردی در رابطه با داستان های زنان پیر وجود دارند که اثر مردم به آن باور دارند. فرضیه نادرستی وجود دارد که پوشاندن و گرم نگه داشتن از بروز سرماخوردگی محافظت می­کند. سرماخوردگی معمول در ماه­­های سرد به حداکثر خود می­رسد ولی دلیل اصلی آن مشخص نیست. نزدیک­ترین پاسخ این می­باشد که در فصول سرد وقت بیشتری را در مکان­های گرم با سایر افراد و تمامی مشکلات آنها سپری می­کنیم. گرم نگه داشتن شما را راحت نگه داشته و از مواردی نظیر سرمازدگی محافظت می­کند. رئیس شما شاید در رابطه با زمان­های دور از کار عصبانی باشد و دلیل آن چیزی نیست که شما می­دانید. استرس­های روانی طولانی مدت نظیر موارد محل کار و یا ازدواج ناموفق، منجر به کاهش عملکرد ایمنی شده و شما را مستعد عفونت می­کند. پروفسور Janet Lord ایمونولوژیست دانشگاه بیرمنگام بیان می­کند: استرس مزمن منجر به تولید هورمون استرس تحت عنوان کورتیزول می­شود که منجر به تخریب و مرگ سلول­های ایمنی می­شود. در کنار سایر روش­های ارائه شده، وی پیشنهاد می­کند که تمرین می­تواند از طریق کاهش هورومون­ استرس کمک کننده باشد.

افزایش سیستم ایمنی شما با این غذاها

سن

سیستم ایمنی با افزایش سن ضعیف­تر می­شود. دلیل این امر بروز عفونت­هایی نظیر آبله مرغان می­باشد که در سنین بالاتر تحت عنوان Shingles (زونا) بروز می­کند و واکنس­های طراحی شده نیز در افراد مسن همانند کودکان کاراریی ندارد. پس از دهه­ها فعالیت و پرولیفراسیون سلول­های ایمنی، اندام­های سیستم ایمنی نظیر تیموس خسته شده و تولید سلول­های جدید متوقف می­شود. ما سلول­ها و به دنبال آن خاطره­های ایمنی را در تقابل با پاتوژن­ها از دست می­دهیم. وی بیان می­کند که بدن رفته رفته فرسوده می­شود.

تمرین

بلند شدن و ایستادن روی پای خود منجر به تقویت سیستم ایمنی می­شود. در حالی که تعیین آستانه دقیق برای مزایا مشکل می­باشد، بهبود گردش خون منجر به این می­شود تا سلول­های ایمنی شانس بالایی را بری قرار گرفتن در محل مورد نیاز بیابند. با افزایش ضربان قلب، سلول­های ایمنی در گردش بیشتر در بدن مشاهده می­شوند. با تمرین کردن این سلول­ها به جستجوی مشکلات احتمالی می­گردند تا اینکه در محل خود ساکن بمانند و منتظر بروز مشکل باشند.

سخن قدیمی بیان می­کند یک سیب در هر روز شما را از پزشک درو می­کند. خوردن میوه­های مقوی که غنی از ویتامین­های خاصی می­باشند، به مبارزه سیستم ایمنی با بیماری­ها کمک می­کند.

با یک متخصص تغذیه، Julia Zupano برای این ویتامین­ها صحبت کردیم. چه غذاهایی غنی از این ویتامین­ها می­باشد و چه کمکی می­توانند به سلامتی بکنند، در زیر گفته­های وی بیان می­شود:

ویتامین C یکی از محرک­های قوی سیستم ایمنی در حالت کلی می­باشد. در حقیقت، کمبود ویتامین C می­تواند شما را مستعد بیماری کند. غذاهای غنی از ویتامین C شامل پرتقال، گریپ­فروت، نارنگی، توت فرنگی، فلفل، اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی می­باشد. مصرف روزانه ویتامین C برای سلامت مناسب می­باشد، چرا که بدن قادر به تولید و ذخیره آن نمی­باشد. خبر خوب این می­باشد که ویتامین C در طیف وسیعی از غذاها وجود دارد و به جز در موارد تجویز پزشک، مصرف مکمل­های آن مورد نیاز نیست.

ویتامین B6 برای حمایت از واکنش­های بیوشیمایی در سیستم ایمنی بسیار ضروری می­باشد. غذاهای غنی از ویتامین B6 شامل جوجه و ماهیان آب سرد نظیر سالمون و تون می­باشد. علاوه بر این ویتامین B6 در سبزیجات سبز و نخود نیز دیده می­شود که جزء اصلی حمس می­باشد.

ویتامن E یک آنتی­اکسیدان قوی برای مقابله بدن با عفونت می­باشد. غذاهای غنی از ویتامین E شامل آجیل، دانه­ها و اسفناج می­باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code