بارداری/ حاملگی بالای ۴۰ سال

0

زمانیکه تصمیم گرفتم آخرین فرزندم را داشته باشم ، متوجه شدم باید کاملا” برای بارداری و حاملگی بالای ۴۰ سال آماده بشوم . همان موقع ، اول باید ازنظر فیزیکی آماده می شدم . دو سال بعد وبا دیدن دختربچه خوابم ، متوجه شدم خیلی بیشتر از آمادگی بدنی نیاز است، گرچه این هم مهم بود.بارداری بالای ۴۰ سال مستلزم قدرت فکری و احساسی محسوسی است . اجازه دهید نگاهی به روشهایی که زنان می توانند برای آبستنی ازنظر جسمی، فکری و احساسی آماده شوند ، داشته باشیم.گفته می شود زنان بالای ۴۰ سال باید روی سلامتی بیش ازاندازه قبل از بارداری تمرکز کنند. فرزند شما مجرایی است که بارداری را ممکن می کند و شما لازم است بهترین شانس موفقیت را به او بدهید با قرارگرفتن در اوج سلامتی که شامل اجزاء کلیدی متعددی می شود. شرایط فیزیکی/جسمانی، رژیم، انعطاف پذیری، وزن مناسب و کامل، نداشتن بیماری،

 شرایط فیزیکی :

هیچکس نیست که اندازه مناسبی برای رسیدن به شرایط فیزیکی خوب داشته باشد، ولی، در بارداری  بالای ۴۰ سال حساس است. نه تنها بدن ما با افزایش سن افت پیدا می کند بلکه ما هم دراین پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی ازطریق انتخابهایمان مشارکت می کنیم. بدن شما تفاوتی بین بارداری و حمل یک بچه قائل می شود درنتیجه در بهترین شرایط بودن یکی از بهترین سرمایه گذاریهایی است که شما می توانید در بکرزایی شخصی تان ایجاد کنید. طبق کالج امریکایی طب ورزشی ، ما باید بین ۳ و ۵ بار درهفته بمدت ۲۰-۶۰ دقیقه هربار و بااستفاده ازفعالیتهای گروهی ماهیچه های قوی/بزرگ مثل پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا، ورزش کنیم .برای تعیین اینکه آیا شما بشدت خسته می شوید یاخیر.ACSM ” تست حرف زدن ” را پیشنهاد می کند. اگر حین صحبت ازنفس نیفتید ، شما درست در سطح خستگی هستید. علاوه بر شرایط قلبی عروقی ،قوی کردن عضلات هم یکی از شروط است . این کمک بزرگی به شما خواهد کرد،در زمان باردارو بدنتان باید تا ۳۰ پوند وزن اضافه را تحمل کند. پیاده روی، پریدن،شنا، گردش کردن، رقصیدن ، اسکیت کردن – هرچیزکه لذت می برید، انجام دهید .فقط بیرون بروید، حرکت داشته باشید و انجام بدهید. همیشه با پزشکتان چک کنید ،قبل از هربرنامه ورزشی .

رژیم:

مادربه شما گفته سبزیجات تازه وموردعلاقه تان را بخورید، درسته! شما درظاهر همان چیزی که میخورید ،هستید درنتیجه می خواهید سلامت وتندرست باشید و تا حدامکان بدنتان را برای رشد بچه آماده کنید. اگر ازاین دستور ابتدایی پیروی کنید ،محل سالمی را برای بچه دارشدن ،فراهم می کنید .از یک ویتامین خوب قبل ازجنینی/رشد حاوی فولیک اسید استفاده کنید.ازپزشکتان بپرسید چه ویتامینی توصیه می کند.میوه ها و سبزیجات تازه که آماده کرده اید استفاده کنید. آنها بیشتر فیبرها و موادمغذی شان را به این طریق حفظ می کنند . مطمئن شوید ازمیوه های زرد، سبز، نارنجی و آبی به مقداراستفاده می کنید. آنها را کامل بشویید. کلسیم کافی مصرف کنید.ماست و دوغ ،شیر و پنیرکم چرب بخورید (حتی درصورت لزوم از خامه)تا استخوانها را محکم کرده و عمل آوری سلول میکروسکپی را در بدنتان تصریح نمایید. روی پروتیین بدون چربی تمرکزکنید، تنها درمورد چیزهایی فکرکنید که باید در بدنتان بالا ببرید تا بارداری وحمل بچه ای سالم  را تحمل کنید. آمینو اسیدها ساختارهای پروتیینی هستند و به شکل گیری جفت، بندناف و ساختمان عضلانی بچه تان کمک خواهد کرد. کلیه غلات را مصرف کنید. یک تکه نان سفید باعث مرگ شما نمی شود .،ولی یک تکه از نان حاوی تمام غلات ،فیبر و موادمغذی بیشتری را به بدنتان می رساند و باعث می شود بچه سالمی بپرورانید.نگران چاقی نباشید. مقداری چاقی برای زنده ماندن ضروریست . گوشت بره چربی مضری ندارد. همه چیز در حد متوسط ضرری ندارد. از چربیهای مفید و سالم مثل روغن زیتون،ماهی و روغن کانولا استفاده کنید و خودتان را با خوردن کره و تست سرزنش نکنید.

منعطف بودن :

این بخشی است که بسیاری از افراد میل دارند در تناسب ،اجتناب کنند. خانم هایی که قصد باردارشدن دارند باید ازاین کارشان اجتناب کنند. تمام زنهایی که نه ماه باردار هستند می توانند به شما بگویند که نهایت انعطاف لازم است تا خیلی کارهای روزمره طبیعی مثل پوشیدن کفش یا خوابیدن را انجام دهند. فعالیتهایی مثل یوگا عالی هستند نه تنها انعطاف را بالا می برند بلکه تشویق به آرامش می کنند.بعضی تحقیقات مطرح می کنند حرکات کششی کلی اثرات مثبتی روی سیستم لنفوسیتها دارند. درنتیجه، هرهفته چند دقیقه انجام دهید و انعطافتان را بالا ببرید.

حاملگی بالای 42سالگی

وزن بهینه :

من همیشه کمی قوز می کنم وقتی می بینم یک سلبریتی که سعی می کند جلوی تلویزیون خوب و روی فرم جلوه کند. در یک فصل نمایشی ،دکتر به او می گوید که باید کمی وزن اضافه کند تا شانس بارداری داشته باشد. من در یک نظربه او متوجه شدم ازهفته گذشته لاغرترشده است. درحالیکه بسیاری از خانم ها به سوی دیگر قضیه نگاه می کنند و برای اضافه وزن تلاش می کنند. پس لاغری موثرتراست. با پزشکتان چک کنید تا وزن مناسب برای باردار شدن را به شما بگوید.

اجتناب از بیماری و مریضی :

اولین کاری که یک پزشک باید انجام دهد  وقتی قصد باردار شدن دارید انجام آزمایشات کامل بویژه آزمایش برای آبله مرغان و سل است . الان فرصت خوبیست مطمئن شوید که از بچه مبتلا به آبله مرغان یا سل و یا هرفرد بیمار یا مشکوک به بیماری دور بوده اید. حتی آخرین ورژن آنفلونزا که شما را ضعیف خواهد کرد. آیا آن توانایی شما را برای بارداری کم میکند؟ احتمالا” نه، ولی چرا یک متغیر ضعیف کننده را اضافه می کند؟ دستهایتان را زیاد بشویید و ازافراد بیمار دورکنید و ازبچه هایی که تجربه این بیماری داشتند . دکتراز شما آزمایش بیماریهای جنسی قابل انتقال را هم می گیرد ، پس مطمئن می شوید که درتمام مدت سکس سالمی داشتید .

  آمادگی احساسی برای باردارشدن :

دومین جزء کلیدی در آماده سازی خودتان برای بارداری ازنظر احساسی است بویژه آنهایی که بالای ۴۰ سال قصد بارداری و آمادگی فکری دارند.تا می توانید یاد بگیرید ک بعضی خانمها نیازی به یادآوری برای مطالعه درمورد بارداری ندارند. آنها قبلا” آماده شده اند. برای مثال، خانم های بالای ۴۰ سال کمتر اقدام به بارداری می کنند و احتمال سقط جنین درآنها بسیار زیاد است.دانستن آمارها و احتمالات قبل از ملاقات پزشکتان مهم است. این به شما کمک خواهد کرد برای چیزی شبیه  اخبار هولناک و سخت آماده شوید. وقتی من تصمیم گرفتم در ۴۳ سالگی باردار شوم ،متخصص زنان به من یکسری  اخبار بد داد. درابتدا، به من گفت کمتر از ۳% شانس بارداری دارم .متاسفانه، من کار خودم را قبلا” انجام داده بودم و می دانستم او چه می گوید . برایم جای تعجب نداشت و از احتمالات مطلع بودم ،می خواستم بدانم قدم بعدی چیست. باید دقت میکردم. درمورد آزمایش سلامت و اینکه چه اتفاقی درپیش است، می دانستم. ما عموما”،کامل در موقعیتی که بتوانیم اشتباهی را تغییر بدهیم ،نیستیم. درواقع بهتر است وارد داستان بدتر نشویم. در آبستنی بالای ۴۰ سال آگاهی داشتن درمورد اینکه چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد یا چه کار باید کرد خیلی مهم است .همه مراحل درمان سلامت را انجام می دهند آیا لازم است گفته شود که  دانستن ازقبل آن را برای شما پیچیده تر وسخت تر می کند ولی دانستن احتمال آن مواجه شدن با آن را آسانتر.

ایجاد یک سیستم در ابتدا :

بارداری در بالای ۴۰ سال اغلب شبیه یک پروژه کاری پیچیده است .مسیرخودتان را دنبال کنید ،ملاقاتهای پزشکی، آزمایشات خون، روشها و توصیه های پزشکی که درزمان کوتاه در این ماه باید اتفاق بیفتند. چیز مورد علاقه تان را در نظربگیرید ویک سیستم پیگیری را مشخص کنید که برای شما کار کند .ازیک برنامه ریز استفاده کنید ،یک دفترچه یادداشت ، PC ، تلفن، هرچیز که برای شما بهتر جواب بدهد.این سیستم را مشخص کرده و همه چیز را درآن گزارش کنید. خواهید دید که یک منبع ارزشمند برای کمک به شما در انجام معاینات پزشکی ، چرخه شما، هزینه ها، ملاقاتها، اطلاعاتی که بدست می آورید و تماس هایی که دارید، خواهد بود.  من متوجه شدم که باید برنامه ریزم را همیشه همراه داشته باشم چون جواب تمام سوالات را که لازم است به دکتر بدهم ، دارد یا متوجه شده ام که باید جواب آزمایشات قبلی را داشته باشم. من همچنین نکاتی از تماس تلفنی و ملاقات با دکتر برمی دارم. همه چیز خیلی راحت فراموش می شود ولی با نوشتن در سیستم تان فراموش نمی شود.

همه را یکجا نگه دارید:

ازهر چه درمورد بارداری یاد می گیرید استفاده کنید ودررابطه با احتمالاتی که برای وقوع هر اتفاقی وجود دارد، خودتان را ازنظر ذهنی قوی کنید. اگر درصدد درمان ناباروری هستید ، زمان طولانی لازم است و نیا د ارد ازنظر جسمانی و ذهنی قوی باشید.

 بارداری/ حاملگی بالای 40 سال

 تثبیت نوسانات احساسی:

این قسمت به سلامت احساس شما درطی مرحله درک توجه دارد و آنچه که شما می توانید انجام دهید تا ازنظر احساسی خودتان را قوی نگه دارید و آماده. یک بخش یا قسمت بزرگ باوری دوباره هورمون ها است .از هر خانمی بپرسید درمورد اینکه چطور هرماه تحت تاثیر نوسانات هورمونی قرارمی گیرد و تا ۱۰  سالگی آماده بارداری می شود .آنچه که نقش اصلی دارد و درحال حاضر یک زوج باید به موقع انجام دهند . بسیاری از زوج ها اطلاع می دهند که سکس مکانیکی و استریل می شود وقتی آنها باید آن را طبق نظم انجام د هند. در مورد زوجهایی که برای بارداری مبارزه می کنند استرس  بیشتر می شود زمانی که تزریق هورمون و دیگر موارد بکاربرده می شوند. تمام این فاکتورها به استرس احساسی اضافه می شوند. آگاهی از استرس آنی ،زمان و آمادگی حفظ سلامت احساسی بسیار مهم است.

ایجاد یک سیستم حمایتی نزدیک:

زمانی  است که احساس حقارت نکنید وهمسرتان را هم حقیر نشمارید. شما باید یک عضو خانواده یا دوست داشته باشید که موقعیتتان را درک کند و روی آن برای گوش کردن و حمایت حساب کنید. بسیاری از زوج ها(یا مجردها دراین رابطه) نمی خواهند بگویند که درصدد بچه دارشدن هستند چون سد بهترین معنی “آیا هنوز شما باردارید”؟ می تواند خسته کننده بشود وتلاش شما را برای بارداری ازبین ببرد. سیستم حمایتی تان را در یک گروه کوچک مطمئن حفظ کنید.به اینکه چه چیزی برای حمایت لازم است فکر کنید وبه خانواده یا دوستتان بگویید. همه متفاوتند و به حمایت متفاوت نیاز دارند . بعضی افراد دوست دارند از آنها پرسیده شود چه کار می کنند و چطورآن را انجام می دهند .بعضی افراد ترجیح می دهند تنها باشند ولی درصورت نیاز کسی باشد که کمکشان کند و بهترین حامی باشد .توصیه می شود با هم درمورد اینکه چگونه می توانند حمایت کنند داشته باشند. درمورد من،دوستانم بدانند درصورت لزوم از حمایتشان استفاده می کنم ولی ازمن دراین مورد، چیزی نپرسند.آنها مرا دوست دارند و بااین قضیه خوب هستند. وقتی من به آنها نیاز پیدا می کنم از آنها درخواست میکنم .یک اشتباهی که مرتکب شدم دموردموقعیت جغرافیایی بود چون هیچکدام از دستان یا خانواده ام محلی نبودند. من به همین دلیل خیلی دچار مشکل شدم . اگر شما هم اینکاررا انجام می دهید بعد یا موقعیت جغرافیایی را درنظربگیرید.

به خودتان یک استراحت بدهید. هرروزبرای خودتان زمانی را تعیین کنید تا استراحت کنید. برنامه بگذارید پیاده روی کنید در پارک، برای خوردن قهوه به دیدن دوستی بروید، یا هرکاری که از استرس شما کم کند، انجام دهید. استرس اثرات منفی زیادی روی بدن ما دارد و یقینا” بارداری را سخت می کند. من دقیقا” از کارم دوری می کنم چون میدانم استرس بدترین تاثیر را روی بارداری در ۴۴ سالگی دارد.

دیدگاه سلامت داشته باشید. مواردی هستند در بارداری که هویت شما می شوند. این سلامتی نیست. درواقعع، دیدن فرم هایی درجاهایی که خیلی از خانم ها می توانند بدیها  وخوبیها، شادیها و غم های زندگیشان را دررابطه با بارداری /عدم  بارداری مطرح کنند .من از قلب شکسته برای بچه دارشدن مطلعم و نمی توانم باردار شوم. من مشکل سقط جنین را می دانم. و دراین دو موردتجربه داشته ام تجربه غم و شادی دراین رابطه را داشتم. ولی باید تحمل کنیم و پیش برویم. باید وقت و انرژی بگذاریم تا ازهرروز لذت ببریم. درمورد آن فکرکنیم و صحبت کنیم.

همه آنهارا باهم انجام دهیم. بعضی خانم ها بی هیچ مشکلی باردرا می شوند. خانم هایی مثل من، سالها یا دهه طول می -کشد . تمام چیزهایی که برای باردارشدن به نفعتان است انجام دهید. برای بارداری و آمادگی فکری دراین کار تلاش کنید. درآخر، ازنظر احساسی مراقب خودتان باشید. بخاطرداشته باشید هرروزبه بهترین وجه زندگی کنید ویک زندگی کامل راتجربه کنید که شامل شادی و لذت برای بارداری در ۴۰ سالگی ،باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code