خانه / بیماریهای زنان / بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟
بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟

بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟

بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟

دفع ادرار متناوب یکی از علایم اولیه بارداری می¬باشد. کاهش میزان ادرار و یا بی اختیاری نیز می¬تواند از علایم در طی و بعد از بارداری باشد. در حدود ۳/۵۴ % از زنان باردار اثرات منفی بر روی کیفیت زندگی شامل احساس و مسافرت مشاهده می¬شود. علایم با رشد نوزاد افزایش می¬یابد و معمولاً چند هفته پس از تولد نیز ادامه دارد.

انواع مختلفی از بی¬اختیاری ادرار وجود دارد:

بی¬اختیاری استرس: کاهش ادرار در اثر فشار فیزیکی بر مثانه
– بی¬اختیاری ضروری: کاهش ادرار در اثر نیاز فوری به ادرار کردن، که معمولاً در اثر انقباض مثانه روی می¬دهد.
– بی¬اختیاری ترکیبی: ترکیبی از بی¬اختیاری استرسی و ضروری
– بی¬اختیاری گذرا: کاهش موقتی ادرار در اثر مصرف دارو و یا شرایط گذرا نظیر عفونت دستگاه ادراری یا یبوست

بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟
Urine test strips

علل بروز بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟

مثانه دقیقاً در بالای استخوان¬های لگن قرار گرفته است و توسط کف لگن نگه داشته می¬شود. در طی روز توسط ادرار مثانه پر و خالی می¬شود، ولی اسفنگتر اندامی تا زمان مورد نیاز بسته نگه داشته می-شود. در طی بارداری و زایمان، عضلات کف لگن باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.
دلایل اصلی بروز بی¬اختیاری ادراری در بارداری شامل:
فشار: در زمان سرفه، عطسه، تمرین و یا لبخند ممکن است نشت ادرار داشته باشید. این حرکات فیزیکی منجر به فشار بیش از حد به مثانه می¬شود که منجر به بی¬اختیاری فشاری می¬شود. نوزاد نیز با رشد خود فشار بیشتری را به مثانه شما وارد می¬کند.
هورمون: تغییرات هورمونی می¬توانند بر روی پوشش¬های مثانه و پیش¬آب راه اثر گذار باشد.
شرایط پزشکی: برخی از شرایط پزشکی برای این وضعیت شامل دیابت، MS، وضعیت¬های اضطرابی و یا سابقه سکته می¬باشد.
عفونت¬های دستگاه ادراری (UTIs): بین ۴۰-۳۰ از زنان که UTIهای خود را درمان نکرده¬اند علایم بیماری را به طور کامل در طی بارداری نشان داده¬اند. بی¬قراری یکی از علایم UTI می¬باشد.

Tract-Infection-During-Pregnancy
راه¬های درمانی برای بی¬قراری بی اختیاری ادراری بارداری چیست؟

خط اول درمان برای بی¬قراری بارداری تغییر سبک زندگی و مدیریت مثانه می¬باشد. در زیر به برخی نکات جهت مدیریت مثانه اشاره خواهد شد:
– Kegels انجام دهید. تمرین Kegel را برای تقویت کف لگن انجام دهید.این نرمش در قبل، حین و بعد از بارداری بسیار موثر می¬باشد. برای انجام Kegel، به عضلاتی که در حین ادرار باید نگه داشته شود تمرکز کنید. پیش از شل کردن، آنها را ۱۰ ثانیه فشار دهید. سعی کنید در هر روز ۵ مرتبه این نرمش را انجام دهید. یادگیری نحوه شل کردن کف لگن در زمان دردهای زایمانی و پس از آن کمک می¬کند.
– ایجاد یک راهنمای روزانه مثانه: زمان¬هایی را که بیشترین نشت را دارید یادداشت کنید تا بتوانید کنترل و راه¬های مناسبی را داشته باشید. این اولین قدم برای بازیابی مثانه می¬باشد. بازیابی مثانه نوعی یادگیری مثانه برای نگه داشتن بیشتر ادرار می¬باشد.
خودداری از نوشیدنی¬های گازدار یا کافئینه: از مصرف نوشیدنی¬های گازدار، قهوه و چای پرهیز کنید. این نوشیدنی¬ها منجر به نیاز بیشتر به دستشویی می¬شود. بیشتر سعی کنید نوشیدنی¬های بدون کافئین یا آب مصرف کنید.
– از مصرف نوشیدنی در شب پرهیز کنید. مصرف نوشیدنی¬های خود را از عصر به بعد محدود کنید تا از مراجعه متعدد به دستشویی در شب جلوگیری شود.
– رژیم غذایی با فیبر بالا را مصرف کنید. به منظور جلوگیری از بیوست، غذاهای غنی از فیبر را مصرف کنید.
– وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. وزن بالا، بخصوص در اطراف شکم، منجر به افزایش فشار بر روی مثانه می¬شود. کاهش وزن پس از زایمان می¬تواند به بی¬اختیاری پس از زایمان کمک کند. در رابطه با هر نوع تغییر بزرگ با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئین شوید بهترین کار را برای خود و کودکتان انجام می¬دهید. در شرایطی که دارو و جراحی گزینه¬هایی برای بی¬اختیاری می¬باشند ولی باید تا زمان زایمان صبر کنید.
راه¬هایی برای پیشگیری از UTIs
– آب زیادی بنوشید، تا ۸ لیوان در روز
– پیش و پس از رابطه جنسی ادرار کنید
– پس از ادرار کردن از جلو به پشت خشک کنید.
– در شرایط مناسب از لباس¬های پارچه¬ای و گشاد استفاده کنید.
– هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.
در صورت مشکوک شدن به UTI، با پزشک خود تماس بگیرد. UTI درمان نشده منجر به عفونت کلیه می¬شود که می¬تواند منجر به زایمان زودرس و یا وزن تولد پایین شود.

بی¬اختیاری ادراری در بارداری چیست؟
کارهای زیر نباید صورت بگیرد:
– آمیزش جنسی در زمان UTI
– مصرف نوشیدنی¬هایی که منجر به تحریک مثانه می¬شود، نظیر آب میوه، کافئین، الکل و قند.
– نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی
– استفاده از صابون¬های قوی، اسپری یا پودرهای مهبلی
– عدم تعویض لباس زیر برای بیش از یک روز
درمان برای UTI شامل آنتی¬بیوتیک برای ۳ تا ۷ روز می¬باشد. این درمان برای نوزاد شما نیز مناسب می¬باشد. در صورت عوارض جانبی نظیر تب، لرز، کرامپ پس از مصرف دارو با پزشک تماس حاصل کنید.

آیا برخی از زنان در خطر بی¬اختیاری ادراری بارداری هستند؟

زنانی که دارای مثانه بیش¬فعال و یا بی¬اختیاری ضروری هستند، علایمی را دارند که منجر به بدتر شدن و یا ادامه وضعیت در طی آبستنی می¬شود.
سایر فاکتورهای خطر شامل:
– سن بالا
– وزن بیش از حد
– زایمان طبیعی قبلی
– سابقه جراحی لگن
زایمان ممکن است با بروز بی¬اختیاری بارداری پس از زایمان نقش داشته باشد. در طی زایمان طبیعی، عضلات و اعصاب ممکن است آسیب ببینند. دردهای زایمانی طولانی و یا فشارهای بیش از حد منجر به افزایش احتمال آسیب به اعصاب می¬شود. نشان داده شده است که زایمان سزارین منجر به کاهش بی-اختیاری در طی سال اول می¬شود. ولی این اثرات بین ۵-۲ سال پس از زایمان از بین می¬رود.

بی اختیاری ادراری

بی¬اختیاری ادراری در بارداری چگونه تشخیص داده می¬شود؟

اگر سابقه بی¬اختیاری دارید پزشک را مطلع سازید. در برخی موارد، UTI می¬باشد و شما نیاز به درمان آنتی¬بیوتیکی دارید. اگر در انتهای آبستنی قرار دارید، ممکن است نشت ادرار را با نشت مایع آمنیوتیک اشتباه بگیرید. به همین دلیل بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی را پیدا کنید.
اگر علایم درد و عفونت از بین رفته باشد، پزشک تست¬های دیگری را انجام می¬دهد. اسکن مثانه با استفاده از اولتراسوند در شرایطی که مثانه خالی باشد می¬تواند کمک کننده باشد. تست استرس مثانه کمک می¬کند تا احتمال نشت در شرایطی نظیر سرفه یا خم شدن توسط پزشک بررسی شود.
اگر پزشک به UTI مشکوک شده باشد، نمونه ادرار باید به آزمایشگاه ارسال شود. و برای این منظور باید به آزمایشگاه بیمارستان مراجعه کنید. همچنین برای اطمینان از مایعات دفع شده پزشک ممکن است آزمایش¬های اختصاصی را بر روی شما انجام دهد.

آیا بی¬اختیاری ادراری پس از تولد نوزاد از بین می¬رود؟

تقریباً ۷۰% از به حد کافی بهبود می¬یابند و به همین دلیل از وضعیت کنترل مثانه خود رضایت دارند.
برخی از زنان با علایم بی¬اختیاری، علایم چندین هفته پس از زایمان از بین می¬رود. برای سایر افرد، وضعیت می¬تواند ادامه داشته باشد و یا حتی بدتر شود. با این حال، بی¬اختیاری می¬تواند با درمان¬های خط اول نظیر Kegels، بازیابی مثانه، کاهش وزن و تمرین مدیریت شود.
در رابطه با نگرانی¬های خود با پزشک صحبت کنید بخصوص اگر تغییر سبک زندگی کارآمد نبوده و یا بی¬اختیاری برای ۶ هفته یا بیشتر پس از زایمان ادامه داشته باشد. پس از زایمان می¬توانید به سایر روش¬های درمانی نظیر دارو و یا جراحی نیز فکر کنید.

چگونه می¬توان از بی¬اختیاری ادراری در بارداری پیشگیری کرد؟

۱- پیش از بارداری، حین بارداری و پس از آن تمرین¬های kegel را انجام دهید. این تمرین به قوی¬تر شدن عضلات شما کمک می¬کند.
۲- با پزشک در رابطه با زایمان در موقعیت¬های ایستاده، نشسته، خوابیده به پهلو و …. صحبت کنید. این می¬تواند منجر به پیشگیری از آسیب شود.
۳- رسیدن به وزن ایده¬آل پیش از بارداری و یا کاهش وزن پس از بارداری می¬تواند مفید باشد.
به یاد داشته باشید، بی¬اختیاری ادراری یک وضعیت معمول می¬باشد، بخصوص با رشد دور شکم پس از بارداری یا زایمان. ولی روش¬های ارائه شده برای کنترل این وضعیت مناسب می¬باشد.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر – پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین