خانه / دانستنی ها / بیماری سندروم داون
بیماری سندروم داون

بیماری سندروم داون

بیماری سندروم داون

 

سندرم داون بیماری ژنتیکی است که یکی از ناهنجاری های کروموزومی در بشر می باشد. در این بیماری ماده ژنتیکی کروموزوم ۲۱ به نطفه تشکیل شده منتقل شده است. این ژن اضافی و DNA باعث تغییرات در رشد نطفه و ناهنجاری های فیزیکی و روحی می شود.
هر بیمار منحصر به فرد است و شدت علائم متفاوت است. بیشتر ناتوانی ها در کل زندگی وجود دارد و باعث طول عمر کمتر می شود. اما افراد با سندرم داون می توانند سالم و کامل زندگی کنند.

دلایل سندرم داون

پیشرفت های جدید به افراد کمک می کند با این بیماری مقابله کنند. به طور کلی هر سلول در بدن انسان شامل ۲۳ جفت کروموزوم است که مواد ژنتیکی آن ویژگی های ارثی را نشان می دهد. بیشتر افراد نیمی از جفت کروموزوم را از مادر و نیمی دیگر را از پدر دریافت می کنند. افرادی با سندرم داون با تریسومی ۲۱، کروموزوم اضافی دارند.
هیچ کس دقیقا نمیداند دلیل این بیماری کروموزومی چیست اما معمولا به سن مادر بستگی دارد. هر چقدر مادر دیرتر باردار شود، احتمال سندرم داون در جنین افزایش می یابد. در سن ۴۵ سالگی، احتمال این بیماری یک در سی است.
کودکانی که با سندرم داون متولد می شوند ویژگی های خاصی دارند. برخی از این ویژگی ها نمایان می شود و برخی دیگر نمایان نمی شود. برخی از این ویژگی ها در افراد معمولی نیز نمایان می شود بنابراین باید تست تشخیص برای تایید بیماری انجام شود. علائم رایج بیماری سندرم داون عبارتند از:
– صورت صاف و مسطح با بینی کوچک
– انحراف در چشم ها
– چین عمودی کوچکی در گوشه داخلی چشم
– کاهش حجم عضلات
– گوش های کوچک و به شکل غیر طبیعی
– یک خط عمیق در وسط کف دست
– انعطاف پذیر بیش از حد (توانایی زیاد برای حرکات مفاصل)
– پشت صاف سر
– انگشتان کوچک
– زبان بزرگ که تمایل به بیرون آمدن دارد

بیماری سندروم داون
علائم رایج سندرم داون:

– گردن کوتاه با پوست اضافی پشت گردن
– صورت و بینی مسطح
– کاهش عضلات
– دست های کوتاه و بزرگ با انگشتان کوتاه
– سر، گوش ها و دهان کوچک
– چشم های منحرف به بالا، پوست چین خورده از بالای پلک بر روی چشم که گوشه داخلی چشم را پوشانده است.
– خطی عمیق در وسط کف دست
– شیاری عمیق بین انگشت اول و دوم پا
– نقاط سفید بر روی قسمت رنگی چشم
بعلاوه، رشد فیزیکی کودکانی که سندرم داون دارند معمولا کمتر از کودکان عادی است. به عنوان مثال به خاطر کم بودن جرم عضلات، کودکی که سندرم داون دارد دیرتر یاد می گیرد که راه برود، بنشیند و راه برود.
علی رغم این تاخیر، کودکانی که از سندرم داون رنج می برند می توانند مانند سایر کودکان طبیعی در فعالیت های ورزشی شرکت کنند. کودکانی که سندرم داون دارند دیرتر رشد می کنند اما مانند سایر کودکان مراحل رشد را طی می کنند.

بیماری سندروم داون
درمان های خانگی سندرم داون:

راه رفتن و فعالیت های حرکتی:
می توانید به کودک خود کمک کنید عضلاتش را قوی کند. با رشد کودک، می توانید از تراپیست یا پزشک کمک بگیرید تا برنامه ورزشی به کودک بدهد تا عضلاتش قوی شود و مهارت های فیزیکی اش نیز بهبود یابد.
غذا خوردن:
به کودک کمک کنید بیاموزد چگونه خودش به تنهایی غذاب بخورد. از راه های آسان استفاده کنید تا کودک نشستن را بیاموزد. بگذارید خودش با دست غذا بخورد و بگذارید نوشیدنی ها را نیز خودش بخورد.
لباس پوشیدن:
به کودک بیاموزید چگونه لباس بپوشد و زمانی بگذارید تا برای او توضیح دهید و همراه با او تمرین کنید.
ارتباط برقرار کردن:
در هنگام حرف زدن به کودک بیاموزید چگونه حرف بزند و حرفهایش را اصلاح کنید.
بهداشت و تمیز کردن:
به کودک کمک کنید اهمیت تمیزی را بداند. زمانی روزانه برای حمام کردن او وقت بگذارید. با بزرگ شدن کودک، تمیزی و نظافت امریز ضروری می شود. کارهای جدید نیز انجام دهید از جمله استفاده از خوشبو کننده.
افرادی که از سندرم داون رنج می برند بیشتر زندگی می کنند و معمولا پولدارتر هستند. اگرچه این افراد چالش های زیادی در زندگی دارند بر موانع طوری غلبه می کنند که باعث تعجب ما می شود. برای موفقیت این افراد باید حمایت خانواده و دوستان همراه باشد.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

سفارش تبلیغات

جهت سفارش تبلیغات در پرتال جامع زیبایی و پزشکی ایران زنان و سایر وب سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
خدماتی که در سه حوزه ی ۱- ثبت شرکت فوری و ثبت تغییرات شرکت ۲- ثبت برند فوری ۳- رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت هزینه ثبت شرکت ثبت شرکت در ترکیه اخذ کد اقتصادی ثبت شرکت ارزان ثبت شرکت مسئولیت محدود هزینه اخذ رتبه ثبت شرکت استعلام برند ثبت شرکت بازرگانی رتبه نفت و گاز اخذ رتبه پیمانکاری ثبت شرکت در اصفهان ترخیص کالا پارتیشن پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین خرید قرص سایتوتک در تهران