تاثیر استرس برنازایی

0

 تاثیر استرس برنازایی

استرس و نازایی: چگونه چرخه را بشکنیم و قطع کنیم؟

ناگفته نماند تلاش برای داشتن بچه می­تواند استرس آور باشد. حامله نشدن و عدم توانایی برای حامله شدن, اضطراب هایی را بوجود می­آورد. اما گفتگوهایی اخیرا درباره چگونگی تاثیر استرس بر زندگی شما وجود دارد.

مواقعی در زندگی وجود دارد که می­خواهم استرس را شکست دهم و احساس بهتری داشته باشم وقتی باردار می­شود. می­خواهم غذای سالم بخورم مثل: روغن آفتابگردان در رژیم غذایی, و ورزش یوگا انجام دهد. اما گاهی اوقات این برای آزاد کردن خود از استرس کافی نیست.

بیایید درباره ناباروری و استرس صحبت کنیم, اما مهمتر از آن, چه چیزی نیاز است درباره هر یک از آنها و چگونگی شکستن چرخه بدانیم.

تاثیر استرس برنازایی

وقتی شما احساس نگرانی دارید شاید به مراتب در زندگی شما زیاد پیش آید, دیگر نمی­توانید حامله شوید. در طول این مدت, بدن ما آدرنالین آزاد می­کند و این هورمونی است که به بدن ما نشان می­دهد که الان زمان مناسبی برای باردار شدن نیست.

تعداد آدرنالین­های آزاد شده زیاد، مانع بدن ما می­شود تا هورمون پروژسترون کافی بسازد, که برای نازایی ضروری است. استرس نیز غده هیپوفیز را تحت تاثیر قرار می­دهد, و باعث می­شود میزان پرولاکتین زیادی آزاد شود و نازایی بیشتری ایجاد شود.

اما…آیا استرس باعث نازایی می­شود؟

خب, بله و نه. وقتی شما استرسی می­شوید سعی نکنید حامله شوید. چون احتمال دارد که ویار شما را بیشتر استرسی کند.

خب, در این مواقع چه باید بکنیم: وقتی شما استرسی می­شوید, مقدار آدرنالین, کاته کولامین و کوتیزول بیشتری آزاد می­کنید و این از آزاد شدن هورمون اصلی در نازایی, گونادروپین جلوگیری می­کند.

این حالتی هم برای مردان و هم برای زنان است. وقتی زنان به درستی تخمک گذاری نمی­کنند. همانطور که تصور می­کنید, اگر هر دو نفر نگران و مضطرب باشند, میل جنسی آنها یکی نخواهد شد.

کدام یک دیگری را ایجاد می­کند؟

هیچ جواب واقعی برای این سوال نیست, اما واقعیت اینست که استرس و نازایی بهم مرتبط هستند.

  • شما می­خواهید بچه داشته باشید, اما فکر اینکه نمی­توانید بچه دار شوید شما را آزار می­دهد.
  • وقتی شما تصمیم می­گیرید رابطه جنسی داشته باشید, سکس یک وظیفه و کار می­شود و یک فعالیت خسته کننده .
  • در طول زمان, هر دوی شما بیش از بیش درباره موفق نبودن نگران می­شوید, این نگرانی کشمکش هایی ایجاد می­کند و میل شما را برای بودن با دیگری کاهش می­دهد.
  • استرس و نازایی با یکدیگر یکی شده و در آخر باعث می­شوند شما بچه دار نشوید.

تاثیر استرس برنازایی

چگونه می­توانم استرس را کاهش دهم, درحالیکه سعی می­کنم بچه دار شوم؟

چندین روش وجود دارد که شما می­توانید چرخه استرس و نازایی را بشکنید. گاهی اوقات, حتی کوچکترین چیزها می­تواند کمک کند.

  1. پیداکردن زمان مناسب

از همه مهمتر زمان است. وقتی شما احساس خوبی در زندگی ندارید, خواه به دلیل شخصی, حرفه­ای یا روحی. پس شما باید طرفتان را درباره آمادگی برای بچه دار شدن روشن کنید.

در ذهن داشته باشید که حتی اگر احساس آمادگی دارید, شاید آماده نباشید. در آخر, بدن شما وقتی احساس بدی, عصبانیت یا استرس دارید به شما می­گوید. این شاید یک علامت است که الان زمان مناسبی برای حامله شدن نیست. راهی برای حل مشکلات زندگیتان پیدا کنید, با خانواده تان صحبت کنید همچنین با همسرتان, رئیستان یا هرکسی که بتواند کمکتان کند.

  1. روی عکس العمل­هایتان کار کنید

اگر شما به آسانی استرسی می­شوید, پس تلاش برای حاملگی بدترین کار است. اگر می­خواهید پدر یا مادر شوید, نیاز است ابتدا روی خودتان کار کنید.

لیستی از موانع تهیه کنید, اگر موضوعی در خانه, محل کار وجود دارد که شما را عصبی می­کند پیدا کنید. سپس یک لیست از احساسات خودتان تهیه کنید. و در آخر, لیستی از واکنش­­های خودتان به آنها تهیه کنید. اگر می­بینید اغلب اوقات واکنش شما بد است, باید تغییر کنید. تغییر کردن آسان نیست. بعضی افراد با درمان یوگا معالجه می­شوند, بعضی روش کار و ورزش خود را تغییر می­دهند. سعی کنید روش مناسب را برای کار بهتر پیدا کنید, شاید پیاده روی, نوشتن, نقاشی مناسب باشد.

  1. عادت­هایتان را تغییر دهید

وقتی شما می­خواهید بچه داشته باشید, تغییر ضروری و لازم است. رژیم غذایی مهم ترین این تغییر است, غذای سالم بخورید, نوشیدنی کمتر بنوشید, ورزش زیاد انجام دهید. سعی کنید چیزهایی بخورید که برای بدنتان مفید باشد, بدون افزودنی شیمیایی و سمی, تا بر نازایی غلبه کنید.

  1. با همسرتان حرف بزنید

همیشه, همیشه, همیشه با یکدیگر حرف بزنید. ربطی ندارد در چه مرحله­ای از حاملگی باشید. سعی کنید آرام باشید و سپس تمام چیزهایی را که گفتید بنویسید.

درباره کل فرایند صحبت کنید, اگر چیزی شما را اذیت می­کند, حتما همسرتان را نیز اذیت می­کند. این یک فرایند مشترک است و برای هر دو نفر شما استرس آور است.

امیدوارم این برای شما مفید باشد, اما می­دانم این عمل برای هر کسی متفاوت است. هدف نهایی شروع فرایند است, وقتی شما آماده و آرام هستید. اگر احساس اضطراب دارید, بدن شما اجازه حاملگی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code