تاثیر بهداشت خوب درسبک زندگی سالم

0

تاثیر بهداشت خوب درسبک زندگی سالم 

ما می دانیم که عادتهای بهداشتی مانند خوب خوردن، تمرین کردن و دوری کردن از مواد مضر منطقی هستند اما شما تاکنون ایستادید که درباره این فکر کنید که چرا شما آنها را تمرین می کنید؟ یک عات سالم هر رفتاری است که از بهداشت عاطفی روانی  و جسمیتان سود ببرید. این عادتها رفاه کلی تان را بهبود بخشیده و به شما احساس خوبی می بخشد.

عادتهای سالم سخت هستند که توسعه یابند و اغلب نیاز به تغییر دادن ذهنیت شما دارد. اما اگر شما تمایل دارید که چیزهایی را قربانی کنید تا سلامتتان بهتر شود، تاثیر می تواند دور از دسترس باشد صرفنظر از سن ، جنسیت، یا توانایی جسمیتان.

 ۵ مزیت یک سبک زندگی سالم

کنترل وزن

خوردن درست و تمرین کردن مرتب می تواند به شما کمک کند تا از بدست اوردن وزن اضافی اجتناب کنید و یک وزن سالم بدست اورید. بر طبق گفته کلینیک مایو، از لحاظ جسمانی فعال بودن برای رسیدن به اهداف کم کردن وزن شما حیاتی است.حتی اگر شما سعی نمی کنید که وزن را از دست دهید، تمرین مرتب می تواند سلامت قلبی عروقی را بهبود داده و سیستم ایمنی تان را ارتقا بخشد، و سطح انرژِی تان را افزایش دهد.

برای حداقل ۱۵۰ دقیقه از فعالیت جسمی متوسط هر هفته برنامه ریزی کنید. اگر شما نمی توانید این میزان از زمان را برای تمرین اختصاص دهید، و برای راههای ساده برای افزایش فعالیت سرتاسر روز جست و جو کنید. برای مثال سعی کنید به جای رانندگی کردن، پیاده روی کنید، پله ها را به جای آسانسور بالا روید، یا در حالی که در حال صحبت هستید روی تلفن سرعت بگیرید.

خوردن یک رژیم متوازن و از نظر کالری مدیریت شده همچنین می تواند به کنترل وزن کمک کند. هنگامی که شما روز را با یک صبحانه سالم شروع می کنید، شما از بیش از حد گرسنه شدن اجتناب کنید، که می تواند شما را وادار کند که قبل از ناهار فست فود بخورید.

تاثیر بهداشت خوب درسبک زندگی سالم

علاوه بر این حذف صبحانه می تواند قند خون شما را بالا برده که ذخیره چربی را افزایش می دهد. حداقل ۵ وعده مصرف میوه و سبزیجات به رژیم تان برای هر روز بگنجانید. این غذاها که کالری پایینی دارند و مواد مغذی بالایی دارند به کنترل وزن کمک می کنند. مصرف نوشیدنی های قنددار مانند نوشابه ها و آب میوه ها را محدود نمایید و گوشتهای کم چربی مانند ماهی و بوقلمون را انتخاب نمایید.

روحیه را بهبود دهید

انجام دادن درست توسط بدنتان برای ذهنتان نتیجه مطلوب نیز  به ارمغان می آورد. فعالیت فیزیکی ، تولید اندروفین ها را تحریک می کند. اندروفین ها مواد شیمیایی مغز هستند که وادار می کند شما را که احساسا شادتر و آسوده تری نمایید. خوردن یک رژیم سالم همچنین تمرین کردن می تواند منجر به پیکربندی بهتر شود. شما احساس بهتری درباره ظاهرتان خواهید کردف که می تواند اعتماد به نفس و عزت نفستان را ارتقا دهید. مزیتهای کوتاه مدت تمرین شامل کاهش استرس و بهبود کارکرد شناختی می شود.

آن فقط تمرین و رژیم نیست که منجر به بهبود روحیه می شود. عادت سالم دیگر که منجر به بهداشت روانی بهتر می شود در حال صورت دادن ارتباطات اجتماعی است. چه آن داوطلب شدن باشد، ملحق شدن به یک باشگاه باشد یا حضور داشتن در یک سینما باشد، فعالیتهای جمعی به بهبود روحیه و کارکرد روانی توسط نگهداشتن ذهن فعال و سطوح سروتنین متوازن کمک می کند. خودتان را جدا نکنید و زمان را با خانواده یا دوستان بر پایه مرتب و منظمی صرف کنید اگر هر روز نمی کنید. اگر فاصله جسمی بین شما و انچه دوست دارید وجود دارد از فناوری استفاده کنید تا مرتبط بمانید. تلفن را بردارید یا یک چت تصویری را شروع کنید.

با بیماریها بجنگید:

عادتهای سالم به جلوگیری کردن از شرایط سالم خاص کمک می کند مانند بیماری قلبی سکته و فشار خون بالا. اگر شما از خودتان مراقبت می نمایید شما می توانید کلسترول و فشار خون تان را در یک دامنه امنی نگهدارید. این جریان خون تان را نگهدارید، که این ریسکتان از بیماریهای قلبی عروقی را کاهش می دهد.

تاثیر بهداشت خوب درسبک زندگی سالم

فعالیت جسمی منظم و رژیم مناسب همچنین می تواند جلوگیری کند از شما یا به شما یک دامنه وسیعی ازمسائل بهداشت را کمک کند،شامل:

  • سندرم متابولیک
  • دیابت
  • افسردگی
  • انواع خاص سرطان
  • ورم مفاصل

مطمئن شوید که شما یک امتحان جسمی را هر سال برنامه ریزی می کنید. پزشک شما وزن ، تپش قلب و فشار خون شما را چک کنید همچنین  نمونه ادرار و خون را بگیرید. این قرار ملاقات می تواند تعداد زیادی چیزها درباره سلامتی تان را برملا سازد. مهم است که با پزشکشان تعقیب نمایید و به هر توصیه گوش دهید تا سلامتی تان را بهبود دهید.

انرژی را ارتقا دهید

ما همه یک احساس خواب الودگی را بعد از خوردن خیلی غذاهای ناسالم تجربه کرده ایم. هنگامی که شما یک رژیم متوازن می خورید بدنتان سوختی که برای مدیریت کردن سطح انرژی تان نیاز است را دریافت می کند.یک رژیم سالم شامل:

  • غلات کامل
  • گوشت های کم چربی
  • محصولات لبنی کم چربی
  • میوه
  • سبزیها

تمرین جسمی منظم همچنین قدرت ماهیچه را بهبود بخشیده و استقامت را ارتقا می بخشد، که این انرژی بیشتری را به شما می بخشد، این مطالب را کلینیک مایو می گوید. تمرین به تحویل اکسیژن و مواد مغذی به بافت شما کمک می کند و می خواهد سیستم قلبی عروقی شما که بطور کاراتر کار می کند بطوریکه شما دارای انرژی بیشتری برای گشتن فعالیتهای روزانه تان هستید.همچنین به ارتقا بخشیدن انرژی توسط ارتقا بخشیدن خواب بهتر کمک می کند. این مورد به شما کمک می کند تا سریعتر بخواب روید و خواب عمیقتری دریافت کنید.

خواب ناکافی می تواند یک تنوعی از معضلات را دامن زند. گذشته از احساس خستگی و بی حالی، شما ممکن است همچنین احساس بدخلقی و عبوسی داشته باشید اگر شما خواب کافی دریافت نکنید. آنچه بیشتر است کیفیت خواب ضعیف ممکن است مسئول برای فشار خون بالا ، دیابت و بیماری قلبی باشد، و ان همچنین می تواند امید به زندگی را پایین اورد. برای بهبود دادن کیفیت خواب، به برنامه بچسبید که در انجا شما بیدار می شوید و هر شب در زمان مشابهی به رختخواب بروید. جذب کافئین را کاهش دهید، چرت زدن را محدود کنید، و یک محیط خواب راحت را خلق نمایید. نورها و تلویزیون را خاموش نمایید و یک دمای سرد برای اتاق حفظ نمایید.

طول عمر را بهبود دهید

هنگامی که شما عادتهای سالم را تمرین می کنید، شانستان برای یک زندگی طولانی تر را ارتقا دهید. شورای آمریکا درباره تمرین ورزشی درباره مطالعه ۸ ساله از ۱۳۰۰۰ نفر را گزارش کرد. مطالعه نشان داد که افرادی که تقریباً ۳۰ دقیقه هر روز پیاده روی کردند بطور قابل توجهی شناسشان برای مردن پیش از موعد در مقایسه با افرادی که نامرتب تمرین می کردند کاهش یافت. چشم به راه زمان بیشتر با انچه مورد علاقه شما است دلیل کافی برای ادامه دادن به پیاده روی است. با پیاده روی ۵ دقیقه ای کوتاه شروع کنید و به تدریج زمان را تا حداکثر ۳۰ دقیقه افزایش دهید.

غذاهای بخر و ببر

شکستن عادات بد سخت است، اما به محض اینکه شما یک سبک زندگی سالمتر را بپذیرید، شما از این تصمیم احساس تاسف می کنید.عادتهای سالم ، ریسک بیماریهای خاص را کاهش داده و ظاهر جسمی تان و بهداشت و سلامت روانتان را بهبود می دهد و سطح انرژی تان را یک ارتقا خیلی مورد نیاز می بخشد. شما ذهنیت تان و رفتارتان را یک شبه تغییر نخواهید داد، بنابراین صبور بودن و کم کم و با حوصله بودن در این راه مثمر ثمر است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code