خانه / بارداری / تبخال تناسلی در زنان
تبخال تناسلی در زنان

تبخال تناسلی در زنان

 

تبخال تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در ایالات متحده این است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود.اغلب موارد تبخال تناسلی توسط عفونت ویروس هرپس سیمپلکس ۲ (HSV-2) ایجاد می شود.ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1)  اغلب موجب زخم های وتبخال لب دهان میشود. اما همچنین می تواند یک علت تب خال ناحیه تناسلی باشد.اغلب افراد مبتلا به تبخال تناسلی نمی دانند که آن را دارند. دلیلش این است که در بسیاری از افراد ویروس نهفته و غیرفعال است.

 

در یک عفونت (HSV) تبخال تناسلی چه اتفاقی میوفتد؟    تبخال تناسلی در زنان

ویروس تبخال تناسلی از فردی به فرد دیگر از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این اتفاق می افتد حتی اگر فرد مبتلا به ویروس علایم یا نشانه های عفونت را نداشته باشد.پس ازآنکه ویروس از طریق پوست واردبدن شد در امتداد مسیرعصبی حرکت می کند .ممکن است در مسیر عصبی خاموش (غیر فعال ) باشد وبصورت نامشخص در مسیر عصبی باقی بماند .با گذشت زمان ویروس می تواند فعال شود در این صورت ویروس از مسیر عصبی به سمت پایین یعنی سطح پوست باز گردد ،جایی که ویروسهای دیگری هم قرار دارند .درچنین حالتی ویروس می تواند منجربه بروز علایم شودو یا بصورت نامشخص و غیر فعال درسطح پوست باقی بماند .

درموارد دیگر ،ویروس به آسانی از شریک جنسی به دیگری از طریق تماس منتقل می گردد ، حتی اگر فرد از کاندوم یا روش محافظتی دیگر استفاده کند و مانع انتقال از شریک جنسی به دیگری که آلوده نیست ،نمی شود.تعداد دفعات عود یا بروز در یک فرد می تواند بسیار متفاوت باشد .در هر دو مورد، ویروس فعال است که به راحتی از یک شریک به دیگری از طریق تماس جنسی منتقل می شود. حتی پوشیدن کاندوم ممکن است شریک سالم را  محافظت نکند.تعداد عود و یا شیوع یک فرد می تواند متفاوت باشد.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

بسیاری ار افراد آلوده به هرپس علامتی ندارند.علائم در صورت بروز ممکن است خفیف (تنها تعدادی زخم) تا شدید (زخم های متعدد) باشند، و معمولا۷تا۱۵ روز بعد از ورود ویروس به بدن ایجاد می شوند.شایع ترین علامت بیماری ، تاول های کوچک آبدار در ناحیه تناسلی است که بعدا پاره می شوند و زخمهای دردناکی ایجاد می کنند .ممکن است فرد احساس کند که به آنفلوآنزا مبتلا شده؛ شاید غدد لنفاوی اش ورم کرده، لرز، درد عضلانی ، خستگی و تهوع نیز داشته باشد. ممکن است زخمها پدیدار شوند. زخم ها به صورت تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی ، باسن یا دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند وبندرت در مسیر ادراری و غالبا به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. احساس سوزش در هنگام ادرار نیز شایع است.
اولین تظاهر بالینی فرد با هرپس ژنیتال ممکن است ۵ – ۲ هفته طول بکشد .در این مدت ضایعات سر باز کرده و مایع چرکی از انها خارج می شود. ظرف چند روز زخم ها خشک و بدون آنکه اثری بجا بگذراند خوب می شوند.تبخال تناسلی  با یک معاینه فیزیکی معمولا با تست سواب یاتست  ablood تاییدو تشخیص داده میشود.در زنان ممکن است ترشحات آبکی واژینال دیده شود و بیمار علائمی شبیه به سرما خوردگی نظیر تب ، تورم غدد لفاوی کشاله ران و کوفتکی داشته باشد .قبل از هر عود بیماری فرد در ناحیه مبتلا احساس خارش ، ضربان ، یا سوزش دارد . و ممکن است درد های در لگن و پاها داشته باشد. ولی ضایعات در هر عود کوچک ترند .
.
عوامل افزایش دهنده خطر                                                                               تبخال تناسلی در زنان

وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کند.
مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای سرطان
استرس ممکن است باعث کاهش کارایی پاسخ ایمنی ، که معمولاً رشد ویروس را متوقف می کند، شود.سیگار کشیدن،سایر عواملی که می توانند باعث عود بیماری شود مانند آسیب به ناحیه تناسلی ، قاعدگی ، آفتاب گرفتن ، و وجود یک عفونت دیگر

 

پیشگیری از تبخال تناسلی

 

در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال )، باید از مقاربت جنسی خودداری شود.
در صورت وجود عفونت غیرفعال ، خصوصاً اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود. زمانیکه تبخال دهانی دارد تماس با ناحیه تناسلی باعث ابتلاء فرد مقابل خواهد شد پس اجتناب نمائید. آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن باید  استرس خود را کاهش دهیدوایمنی بدن خود رابا ورزش  و کنترل قند و بیماری های زمینه ای بالا نگه دارید حتما  از قرص های پیشگیری از عود در زمان های استرس و سرماخوردگی و پریودی استفاده کنید

درمان  تبخال تناسلی

 

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. اما علائم را می توان کاهش داد. ومانع گسترش شد.پماد و قرص های آسیکلوویر طبق دستور و مجوز پزشک جهت جلوگیری و عود آن است. در صورت عدم توانایی فرد در ادرار کردن ممکن است موقتاً سوند گذاشته شود.همه روش ها موقتی بوده و جهت کنترل علائم استفاده می شود.ومتاسفانه هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد.

 

ایا بیماری عود میکند؟افرادی که شیوع اولیه پس از یک عفونت تناسلی HSVدارند می تواند بیماری در مدت ۱سال مجدداانتظار عود داشت .

 

درمان خانگی تبخال تناسلی

چیزهایی که شما می توانید انجام دهید برای از بین بردن ناراحتی و شدت علایم در طول شیوع و درمان های خانگی عبارتند از:

مسکن مانند آسپیرین، استامینوفن
حمام نمک ویا ایبوبروفن، در مناطق درد با حل نمک در آب گرم دو بار در روز (۱/۲ قاشق چای خوری نمک را با ۱/۲ پیمانه آب گرم)
پوشیدن لباس زیر گشاد نخی جهت عبور هوا در اطراف زخم
کمپرس یخ در یک حوله واستراحت

هرگز تبخال هایی که در اطراف چشم ایجاد شده را نخارانیدو یا آنها را دستکاری نکنید.
روغن گل راعی ضدخارش.،برگ زیتون و اب جعفری ،روغن تهیه شده از چای طبیعی ،معجون سیب و عسل، گل همیشه بهار برای درمان ویروس تبخال تناسلی مفید است.

برای اکثر مردم، تبخال تناسلی یک تهدید جدی برای سلامت آنها نیست. گذشته از ناراحتی، یک عفونت HSV بیشتر یک عامل استرس زای روانی است. در برخی از موارد، هر چند، عوارض ناشی از تبخال تناسلی می تواند جدی، حتی مرگبار باشد.

 

تبخال تناسلی در مادران باردار

زنان باردار می توانند عفونت هرپس رابه فرزند خود منتقل کنند. این می تواند  یک عفونت جدی و گاهی اوقات کشنده در نوزادباشد. به همین دلیل اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع در زمان زایمان در ۳۴ هفته پس از بارداری لازم است.  ولی اگر خانمی پیش از آن که باردار شود، هرپس تناسلی داشته باشد و یا اگر در ابتدای بارداری به  عفونت مبتلا شده ، احتمال آن که نوزاد وی عفونت را بگیرد، بسیار کم است. زنانی که هرپس تناسلی دارند به دقت از نظر  هر نوع علائمی پیش از آن که بچه دار شوند، معاینه می شوند. اگر زخم ها و یا نشانه هایی  دیده شود، ممکن است کودک با روش سزارین به دنیا  بیاید.

خطر ابتلای نوزاد بالا است، علت  این است که دستگاه ایمنی مادر، آنتی بادی های محافظت کننده را علیه ویروس نمی سازد. زنانی که عفونت هرپس دارند آنتی بادی هایی علیه ویروس دارند، که می تواند به حفاظت از جنین کمک کند.
زنانی که هرپس تناسلی ندارند، می بایست در مورد روابط جنسی در طی ۲ ماهه ی سوم بارداری دقت کنند. مگر آن که شما  مطمئن هستید که همسر شما  قطعا هرپس ندارد، در این صورت در طی ۳ ماهه ی سوم بارداری  از تماس جنسی اجتناب کنید. اگر شریک جنسی شما  زخم هایی دارد حتی در واقع از نوع هرپس دهانی وی نمی بایست   در طول این مدت تماس جنسی دهانی داشته باشد.

درمان تبخال تناسلی دربارداری

زنانی که داروهای ضد ویروس را برای هرپس استفاده می کنند،! می بایست با پزشک خود در این که آیا می توانند این دارو ها  را در طول بارداری استفاده کنند یا که خیر، مشورت کنند .عفونت هرپس  در نوزادان تازه متولد شده بسیار جدی و مهلک  است. به هیچ وجه اجازه ندهید که فردی که در ناحیه ی دهانی تبخال دارد، کودک شما را ببوسد. اگر شما تبخال دارید، کودکتان را نبوسید و دست هایتان را با صابون و آب قبل از  اغوش کشیدن و لمس کردن نوزادبشوئید.
 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا زمانی که باردار می شوید توصیه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین