ترشحات واژن و پستان در دوران بارداری

20

ترشحات واژن

ترشحات واژن

ترشحات واژن کاملا طبیعی است و معمولا بی ضرر است.  از دهانه رحم منشا می گیرند و معمولا یک مایع شیری خفیف که کمک می کند به تمیز نگه داشتن واژن . در دوران بارداری میزان ترشحات واژن  افزایش میابد.

چرا ترشحات واژن در دوران بارداری بیشتر میشود؟

در دوران بارداری دیوار واژن  و دهانه رحم با افزایش جریان خون و افزایش ترشحات کمک به جلوگیری از هر گونه عفونت از واژن به رحم مادر میکند. رگه های خونی و موکوس ضخیم  به عنوان  نشانه ای برای نزدیک شدن به زایمان است.

باید در مورد ترشحات در دوران بارداری نگران باشم؟
افزایش ترشحات در دوران بارداری طبیعی است و شما نیاز به انجام  کاری ندارید، با این حال با افزایش ترشحات شما بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستید.افزایش ترشحات یک بخش طبیعی از بارداری است،تغییر رنگ ازترشحات  شیری به رنگ زرد یا  خارش اطراف واژن  غیرطبیعیست.  بهتر است نزد دکتر یا مامای خود ویزیت شوید.”بعضی از خانمها افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری، دارند که “افزایش ناگهانی باید بررسی شود و مطمئن شوید که هیچ عفونت وجود ندارد.”

عفونت قارچی

در منطقه واژن شامل خارش، قرمزی و درد، همراه با ترشحات سفید و دلمه مانند. برخی از زنان نیز درد در هنگام مقاربت و سوزش هنگام ادرار کردن دارند.و در بارداری عفونت قارچی واژن به دلیل تغییرات  هورمونی بسیار شایع است.

واژینوز باکتریال (BV)

واژینوز باکتریال، عفونت ناشی از عدم تعادل در باکتری طبیعی در واژن است، گاهی اوقات بدون علامت است، اما می تواند ترشحات بدبوی  ماهی گندیده که بعد از رابطه جنسی بیشتر ترشح میکند.

طبیعی است یا نه؟ “واژینوز باکتریایی به عنوان یک عفونت واژن شروع میشود، اما گاهی اوقات به رحم صعود میکند و باعث پارگی زودرس غشاء حاملگی و تولد زودرس میشود.

بیماری های مقاربتی (STD ها)

کلامیدیا ممکن است هیچ ترشحاتی نباشد و یا گاهی اوقات ترشحات به زرد رنگ تولید می کنند. و یا تریکومونا باعث ایجادترشحات  کف آلود زرد مایل به سبز و اغلب با خارش همراه است. این سه عفونت می تواند مقاربت  و یا ادرار کردن دردناک  شود.
داشتن یک بیماری مقاربتی در طول بارداری می تواند به زایمان زودرس و عفونت رحم بعد از زایمان منجر شود. بعضی از این موجودات که باعث بیماریهای مقاربتی میشوند می تواند از طریق جفت عبور و جنین را تحت تاثیر قرار دهند. برخی دیگر می توانند به جنین در هنگام زایمان منتقل شود.

تکرر ادرار و بی اختیاری ادراری در بارداری

اگر شما تکرر و نشت ادرار دارید توجه داشته باشید که چگونه اغلب رخ می دهد. اگر شما نشت فقط گاه به گاه، مانند زمانی که سرفه، عطسه و یا یک خنده میکنید، به احتمال زیاد ادرار است نه مایع امنیون . نشت ادرار به علت فشار رحم در حال رشد بر روی مثانه رخ می دهد. تمرینات Kegel-قرارداد و آزاد کردن عضلات اطراف واژن کمک میکندتا مثانه را کنترل کنید. همچنین می توانید “دفع  سریع ادرار تا قبل ازاینکه شما احساس واقعی نیاز به رفتن را داشته باشید.

مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک ( “کیسه آب” ) باید روشن وشفاف باشد، اما همچنین می تواند قهوه ای، سبز، صورتی یا زرد باشد. و بر خلاف ادرار، این نشت تنها به صورت پراکنده اتفاق میوفتد.. اگر غشاء ساک حاملگی  پاره شود، شما معمولا به نشت مایع ادامه خواهید داد. اگر شما مطمئن نیستید که آیا آین ادرار است یا مایع  آمنیوتیک،  یک پد در شورت خود قرار دهید و حدود ۳۰ دقیقه دراز بکشید. اگر شما احساس میکنید مایع  روان کوچک وارامی نشت میکند، می تواند مایع آمنیوتیک باشد. یک زن باردار هرگز نباید نشت مایع آمنیوتیک داشته باشد.

لکه بینی

برای برخی از زنان باردار پس از مقاربت و یا یک معاینه لگنی این غیر معمول نیست . اما باید: هر گونه خونریزی در دوران بارداری یک پرچم قرمز است.
ترشحات پستان در بارداری

ترشحات نوک پستان دربارداری

یکی از تغییرات در بارداری  ترشح از نوک پستانهاست. ترشح از نوک پستان ها در اوایل بارداری طبیعی است. حتی ممکن است یک تیرگی در اطراف نوک سینه ها  بوجود اید.هورمون  دوران بارداری  می توانید رنگ پوست پستانها را تغییر دهد.

در سه ماهه اول حاملگی ترشح از نوک پستان، برنگ روشن است.  بدن شما شروع به تمیز کردن لوله های شیردهی برای آغوز و پس از آن شیردادن است. گاهی اوقات در طول سه ماهه سوم به احتمال زیاد نوک پستانها ضخیم تر، و ترشح شیری رنگ میشود. این آغوز است؛ چند روز پس از تولد بدن شما به طور طبیعی اغوز راجایگزین با شیر میکند.ترشح از نوک پستان، یا آغوز، یک بخش طبیعی از بارداری و مادر شدن است. آغوز یک شکل از شیر است که از نوک سینه ترشح میشود، و سرشار از موادمغذی ست که برای نوزاد شما در روزهای اول تولد لازم است.به محض این که شما باردار می شوند، شروع به تغییرات در سینه خود برای شروع  زایمان میشوید. معمولا در پایان سه ماهه اول یا آغاز سه ماهه دوم، سینه ها شروع به  نشت آغوزمیکند.در اوایل بارداری، آغوز غلیظ  و به رنگ زرد است،  در اواخر دوران حاملگی ممکن است یک افزایش در نشت آغوز را ببینید. این طبیعی است که بدن خود را برای زایمان آماده می کند.

آغوز  چیست؟

نوزادان تازه متولد شده دارای سیستم گوارش بسیار کوچک پس از خروج از رحم مادر هستند. آغوز فراهم آوردن مواد مغذی کلیدی برای نوزاد در یک فرم بسیار متمرکز شده است. آغوز همچنین دارای یک اثر ملین ملایم، که اجازه می دهد تا کودک اجابت مزاج کند. این مدفوع  برای اولین بار، مکونیوم، نام دارد و کمک می کند تا از سیستم گوارش نوزاد بیلی روبین دفع شود و کمک به دفع زردی نوزادی میکند.آغوز سرشار از پروتئین، ویتامین A، و کلرید سدیم است، و حاوی مقادیر پایین تر از کربوهیدرات ها، چربی، و پتاسیم نسبت به  شیر طبیعی است. آغوز همچنین شامل ایمونوگلوبولینها، که آنتی بادی به منظور ارائه ایمنی غیرفعال به  نوزاد است. این بدین معناست که مادر انتقال آنتی بادی از سیستم خود را برای محافظت از کودک از بیماری های مختلف باکتریایی و ویروسی،  ارطریق تغذیه اغوز میدهد.

آغوز و ترشح از نوک پستان پس از زایمان

پس از تولد نوزاد، زمانی که شما شروع به شیردهی ، میکنید مکیدن کودک کمک می کند تا  بدن برای شروع تولید شیر تحریک شود. مکیدن نیز تحریک افزایش هورمون اوکسی توسین در بدن شما،  میکند و باعث کوچک شدن رحم بعد زایمان میشود. در عرض دو تا چهار روز بعد از زایمان، بدن شما تولید آغوز را متوقف  و شروع به تولید شیر انتقالی، که شامل سطوح بالاتری از چربی و لاکتوز،  است. حدود دو هفته بعد از آن شما شروع به تولید شیر بالغ میکنید که کودک خود را تا زمانی که او از شیر گرفته شود تغذیه می کنید.

نشت آغوز می تواند شرم آور باشد.اگر چه هیچ چیز  برای جلوگیری از نشت وجود ندارد، شما می توانید پد سینه  برای کنترل این مشکل بگذارید. برخی پد سینه یکبار مصرف هستند و برخی قابل شستشو می باشند. پوشیدن این پد در داخل یک سینه بند حمایتی می تواند ناراحتی شما را نسبت به حساس شدن سینه کاهش دهد.سینه های خود را درمعرض هوای ازاد بگذارید تا خشک شود.
! دو نمونه که در آن شما باید با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید وجود دارد. ترشحات که به نظر می رسد به رنگ صورتی یا خونین باید دلیلی برای نگرانی باشد.  دوم، شما باید پزشک خود تماس بگیرید اگر شما متوجه هر گونه توده های غیر طبیعی در سینه های خود به خصوص اگر آنها  دردناک یا حساسیت شدید همراه باشد.

 

20 نظرات
 1. پارمیس می گوید

  سلام من درهفته بیست ویکم بارداری هستم آدراین هفته حرکات جنین باید چگونه باشد؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   حرکات معمولا بصورت لرزش هست و کمی تکان

 2. دكتر مشاوره می گوید

  سینه ها رو فشار ندید و تحریکش نکنید

 3. مهدیه می گوید

  سلام من در ۳ ماهی بچم سقط شد ولی سینهام هنوز ترشح دارن باید چیکار کنم؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   منتطر باشید شیرتون خشک میشه و ترشح نمیکنه فقط بدون استرس باشید

 4. سیمین می گوید

  سلام من در هفته ۲۵ بارداری هستم نوک سینم ترشحات قهوه ای تیره داره که روی لباسم به شکل نقطه نقطه دیده میشه این منو خیلی نگران کرده میخوام بدونم چرا رنگش قهوه ای هست آیا خطرناکه؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   خیر خطرناک نیست و کاملا طبیعیه

 5. یگانه جودکی می گوید

  سلام من هفته ۳۸بارداری هستم اما تا حالا سینه هام هیچ ترشحی نداشته فقط وقتی نوکشون رو فشار میدم سرش دون دون سفید میشه.این طبیعیه؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   بله طبیعیه بعد زایمان و مکیدن نوزاد خروج شیر شروع میشه

 6. مسعود می گوید

  سلام خسته نباشید. خواستم بدونم که خروج مایع از واژن به رنگ زرد یا سبز و خارش درون و اطراف واژن طبیعی هست یا خیر ؟؟؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   نشانه عفونت شدید هست وباید دارو مصرف کنید

 7. غزل می گوید

  ‌من بارداری دومم هست سر دخترم سزارین بودم الان من چهارماهم هست چرا شکمم نرمه برای خوابیدن نرم برای ایستادن کمی کمی سفت هست چرا نگرانم

  1. دكتر مشاوره می گوید

   در ماه ۴معمولا شکم انقدرها سفت نیست نگران نباشید

 8. غزل می گوید

  ببخشید من سر دخترم واریس رو واژنم زده ورم کرده الان لای پام زده بود رفتم دکتر گفت کمپرس یخ بزار هیچ فایده نداشت الانم حاملم سر پسرم وحشتناک زده بیرون دکتر فقط میگه کمپرس یخ درمان چیزی نداره دارو اسپری یانه

 9. محسن می گوید

  سلام
  همسرم توی هفته هجدهم سقط جنین داشت
  پنج روز میگذره و امشب از سینش یه ترشح شبیه چرک و آب با بوی بد خارج شد.
  خونریزی نسبتا زیاد و گاهی بصورت لخته خون داره.
  البته امروز کمتر بود.
  اینا طبیعیه؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   خیر طبیعی نیست به بیمارستان مراجعه کنید

 10. مریم می گوید

  با سلام..من ۴هفته و ۴روز باردارم..روز ۳۰م از آخرین پریودم آزمایش دادم بتام ۴۲۳ بود..علایم ندارم اوایل وقتی یینه مو فشار میدادم یه ذره مایع بیرنگ میومد دو روزی نمیاد میترسم بارداریم متوقف شده باشه …سه ماه پیش هم بارداری پوچ داشتم…لطفا راهنماییم کنید..متشکر

  1. دكتر مشاوره می گوید

   خیر اینها نشانه توقف بارداری نیست نگران نباشید

 11. مسلم می گوید

  سلام
  من و همسرم برای فرزند دوم تو چند ماه گذشته یک بار اقدام به بارداری کردیم ولی متاسفانه جواب آزمایش منفی بود. دوباره اقدام به بارداری کردیم به شکل منظم و یک شب در میان همسرم ۲۸ ساله هستش و الان ۲۰پریودش به تاخیر افتاده . علائمی چون ترش از سینه ،واژن ،تنگی نفس و سرگیجه شدید و یه ۸ روزه پیش درد شکم داشت. امروز آزمایش بتا داده ولی باز هم متاسفنه منفی هستش و این موضوع ما رو شدیدا نگران کرده. ولی تعجبم از اینکه اگه همسرم باردار نیست پس این علائم چیه؟ لطفا راهنمایی کنید. تشکر

  1. دكتر مشاوره می گوید

   ممکن علائم شروع قاعدگی باشه باید منتظر باشید و تست رو چندروز دیگر تکرار کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code