خانه / سلامت و زیبایی / تستهای ازمایشگاهی سلامت جسمی
تستهای ازمایشگاهی سلامت جسمی

تستهای ازمایشگاهی سلامت جسمی

تستهای ازمایشگاهی سلامت جسمی

بسیاری از زنان اندازه لباس خود، تاریخ تولد کودکان خودرا می داننداما به مراتب کمتر از  تفاوت بین مرگ و زندگی مطلع هستند.کارشناسان بهداشت و درمان توصیه می کنند زنان باید از فشار خون، کلسترول تام، تری گلیسرید و گلوکز، همراه با BMI(شاخص توده بدن) اگاه باشند.فشار خون ، کلسترول تام، تری گلیسرید، گلوکز و شماره BMI می تواند به شما کمک کند بر ضد بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی و عروقی، همراه با یک میزبان از دیگر بیماری های مانند دیابت. خوشبختانه، شناسایی اینها مشکل نیست. آزمایش خون مورد نیاز برای تعیین میزان کلی کلسترول، تری گلیسرید و گلوکز، در حالی که روش کمتر تهاجمی برای اندازه گیری فشار خون و BMI استفاده می شود.

 

۱٫فشار خون

اندازه گیری فشار خون به عنوان ساده ترین مراقبت های بهداشتی حرفه ای بالغزش کاف فشار خون در بازوی خود ، باد کردن کاف و گرفتن یک اندازه در مدار است.کارشناسان می گویند فشارخون یک زن باید پایین تر از ۱۲۰/۸۰، حفظ شود. کی از نشانه های اطمینان از سلامت بیماران اندازه گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید ۸۰/ ۱۲۰ باشد یا به عبارت مصطلح در جامعه فشار بزرگ یا سیستولی ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار کوچک یا دیاستولی ۸۰ میلی متر جیوه. البتهفشار خون همه افراد دقیقا ارقام گفته شده نبوده و ممکن است کمی این طرف یا آن طرف تر باشد.

 

۲٫تست کلسترول تام

یا کلسترول خوب و  LDL.    یا کلسترول بد: کلسترول تام شما تشکیل شده است از دو جزء ساخته شده است. HDL یک زن باید ۶۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر، موسسه ملی بهداشت می گوید، و LDL یک زن باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در / دسی لیتر. این اعداد می توان از طریق یک آزمایش خون به دست. مقدار مطلوب: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم/ دسی لیتر/مقادیر نزدیک به حد مطلوب  ۱۰۰-۱۲۹ میلی گرم/دسی لیتر/. سطح در مرز شروع خطر: ۱۳۰-۱۵۹ میلیگرم/دسی لیتر/. سطح خطرناک: ۱۶۰-۱۸۹ میلی گرم/دسی لیتر/سطح بسیار پر خطر: ۱۹۰ میلی گرم/ دسی لیتر و بالاتر

 

۳٫تری گلیسیرید

تری گلیسیرید، مانند کلسترولHDL و LDL، یک شکل از چربی موجود در خون است که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، را گوشزد کند.سطح تری گلیسیرید می تواند از طریق یک آزمایش خون بررسی  شود. سطح تری گلیسیرید طبیعی کمتر از ۱۵۰ میلی گرم / دسی لیتر است. قادیر بالای تری گلیسیرید می تواند خطر بروز حمله و سکته قلبی را نسبت به افراد دارای مقادیر طبیعی آن تا ۴ برابر افزایش دهد. مقادیر تری گلیسیرید کمتر یا مساوی ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، با وجود این، انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می کند که بهتر است مقدار آن کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

 

ازمایش قندخون۴٫ازمایش قندخون

هنگامی که سطح گلوکز بیش از حد بالا باشد، شما در قلمرو قند خون بالا هستید، و زمانی که سطح ان خیلی کم باشد، شما در قلمرو هیپوگلیسمی است. سطح گلوکز طبیعی (بدون غذا برای هشت ساعت)  بین ۷۰ و ۹۹ میلی گرم / دسی لیتر، در حالی که سطح گلوکز طبیعی دو ساعت پس از غذا خوردن کمتر از ۱۴۰ میلی گرم / دسی لیتر است. “زنانی که به طور مداوم قند خون بالا دارندبیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، کوری، آسیب عصبی و بیشتر هستند،”آزمایش قند خون ناشتا، حداقل هشت ساعت پس از خوردن آخرین وعده غذایی گرفته می‌شود، بنابراین معمولاً این نوع آزمایش خون صبح‌ها انجام می‌شود.

 

۵٫BMI

شاخص توده بدن (BMI) یک معیار برای چربی بدن بر اساس قد و وزن، قلب، ریه و خون  است. BMI از ۲۵ تا ۲۹٫۹ سیگنال که شما اضافه وزن دارید، و BMI از ۳۰ یا بیشتر سیگنال های که شما چاق هستید. شاخص توده‌ی بدنی (BMI) روشی برای محاسبه‌ی چربی بدن مردان و زنان بین ۱۸ تا ۶۵ سال . پایین هم خطراتی چون پوکی استخوان، سوء تغذیه، افسردگی، کم‌خونی، اسهال و مشکلات قلبی را به همراه دارد. فرمول BMI هم برای مردان و هم برای زنان بالغ کاربرد دارد. زیرا در افراد بالغ طبیعی، نسبت وزن به مجذور قد، همیشه ثابت است؛

 

تست های دیگر

، متخصص قلب و عروق UCLA، همچنین توصیه  به زنان درباره  چیزی به نام اسکن کلسیم میکند.”از آنجا که بیماری های قلبی  زنان ۱۰ برابر بیشتر از سرطان سینه می کشد، تمرکز بر روی  سلامت، به ویژه پس از یائسگی و یا در صورتی که عوامل خطر اولیه برای بیماری های قلبی، مانند دیابت وجود دارد بسیار مهم است.”

“پیشگیری از بیماری ها … ساده ترین و ارزان ترین راه زندگی سالم است،”

۶٫تست پاپ اسمیرتست HPV

علت اصلی سرطان دهانه رحم  ویروس HPVاست،پاپ اسمیر می تواند اولین نشانه های سرطان دهانه رحم  را نشان دهد. هنگامی که شما شرکای جنسی متعدد دارید معمولا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، که می تواند تغییرات سلولی خطرناک را عارض شود .”شروع حدود سن ۳۰ سالگی، زنان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت مزمن میشوند زیرا سیستم ایمنی بدن ضعیف تر میشود. بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی است. در این روش از انجام تست پاپ اسمیر، سلول های برداشته شده از مجاری واژن و دهانه رحم توسط وسایل نمونه برداری (یک اسلاید شیشه ای) به آزمایشگاه انتقال داده می شود.

 

۷٫آزمایشات بیماری های مقاربتی (STD ها)

۱۹ میلیون عفونت STD جدید در هر سال وجود دارد، تقریبا نیمی از آنها در میان ۱۵- تا ۲۴ ساله اتفاق میوفتد.. “اغلب هیچ علامتی ندارد، “اگر درمان نشود، می تواند به ناباروری و سایر عوارض منجرشود. شایعترین این  عفونت ها «کلامیدیا» و «سوزاک» هستند. راه عمده انتقال آنها تماس جنسی محافظت نشده با فرد ناقل است. متاسفانه اغلب افراد مبتلا به این بیماری ها ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند؛ درمان نشدن سوزاک و کلامیدیا در آقایان ممکن است منجر به درگیری بیضه و بروز اپیدیمیت حاد شود. اپیدیمیت جزئی از متعلقات بیضه است که اسپرم ها پس از تولید در بیضه، از آن عبور می کنند و وارد لوله منی بر می شوند. در اپیدیمیت ، بیضه آنقدر دردناک می شود که حتی راه رفتن رفتن عادی هم برای فرد غیرممکن خواهد شد. گاهی نیز این دو بیماری باعث بزرگی و التهاب بیضه (اورکیت) می شوند. درمان تمام این عوارض، همان درمان اولیه بیماری سوزاک و کلامیدیاست.

۸٫بررسی پوست

ملانوم، مرگبارترین شکل سرطان پوست است ،که علت اصلی مرگ ناشی از سرطان برای زنان سنین ۲۵ تا ۲۹ است، بروز در میان زنان جوان تا ۵۰٪ در طول سه دهه گذشته افزایش یافته است، عمدتا به دلیل استفاده از تخت های برنزه شدن است. سرطان پوست يکي از شايع‌ترين سرطان‌هاست که مي‌تواند باعث بدشکلي بافت يا حتي مرگ شود. با اين حال اين نوع سرطان تشخيص ساده‌اي دارد و در صورت تشخيص به موقع، مي‌توان از پيشرفت آن جلوگيري کرد.با استفاده از یک تست ساده خون میزان ژنی به نام TFP12سنجیده می شود.این آزمایش بسیار دقیق است؛ به علاوه با استفاده از آن می توان دریافت که بیماری در چه مرحله ای قرار دارد و مناسب ترین درمان برای آن چیست.با استفاده از این تحقیقات، اطلاعات ارزشمندی در رابطه با این بیماری خطرناک در اختیار محققان قرار گرفته است که در کنترل آن موثر است.

۹٫ماموگرافی

موسسه ملی سرطان (NCI) توصیه به گرفتن ماموگرافی حداقل هر دو سال پس از سن ۴۰ سالگی،میکند. یکی از مهمترین و موثرترین راه های تشخیص سرطان سینه ،به خصوص در مراحل اولیه بیماری ، انجام ماموگرافی سینه است. در سنین پایین ‌تر از ۳۵ سال سرطان سینه شایع نیست، ولی نباید فراموش کرد که معاینات باید از ۲۵ سالگی شروع شود.یکی از موثرترین راه های مبارزه با این بیماری، تشخیص آن در مراحل اولیه پیدایش است. مطالعات نشان می دهند که انجام ماموگرافی سینه به صورت دوره ای در زنان بدون نشانه، نرخ ابتلا به سرطان را به میزان زیادی کاهش می دهد. پس بهتر است خانم ها به انجام ماموگرافی اهمیت ویژه ای بدهند.بهترین زمان برای ماموگرافی یك هفته بعد از قاعدگی می باشد كه پستان ها كمترین حساسیت را دارند . قبل از انجام ماموگرافی از نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنیهای كافئین دار نظیر كولا، چای و نوشیدنیهای انرژی زا خودداری شود. از مصرف ترشیجات خودداری شود . قبل از ماموگرافی استحمام شود

کولونوسکوپی عوارض

۱۰٫کولونوسکوپی

این روش در سن ۵۰سالگی ، و سپس هر ۱۰ سال، برای غربالگری سرطان روده بزرگ، انجام میشود. بزرگسالان ۵۰ سال و بالاتر در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری های روده هستند. در این روش از لوله‌ی منعطف باریکی به نام کولونوسکوپ برای مشاهده روده بزرگ استفاده می‌شود و وجود زخم‌، پولیپ روده بزرگ، تومور و ناحیه‌های ملتهب یا خونریزی دهنده بررسی می‌شود؛ همچنین طی انجام این عمل امکان گرفتن نمونه‌های بافتی (نمونه‌برداری) و خارج کردن توده‌های غیرطبیعی نیز وجود دارد. به علاوه از کولونوسکوپی می‌توان به عنوان یک تست غربالگری جهت بررسی بروز سرطان یا وجود توده‌های پیش‌سرطانی (پولیپ) در روده بزرگ یا راست روده بهره برد.کولونوسکوپ یک ابزار لوله ای شکل، منعطف و باریک است. طول لوله  بین ۱۲۰ سانتی‌متر (۴۰اینچ)تا ۱۸۰ سانتی‌متر (۷۰اینچ) است، و دوربین ویدیویی کوچکی نیز به سر آن متصل است تا پزشک بتواند از آن برای تهیه تصویر یا فیلم از روده بزرگ (کولون) استفاده کند. به کمک کولونوسکوپ می‌توان تمام روده بزرگ و بخش پایینی روده کوچک را مشاهده نمود؛ اما در آزمایش سیگموئیدوسکوپی تنها امکان بررسی راست روده (رکتوم) و بخش پایینی روده بزرگ وجود دارد.

 

۱۱٫چک تراکم استخوان

زنان زیر ۶۵ سال و مردان سنین ۵۰ تا ۷۰ سال در معرض خطر پوکی استخوان هستند .ورزش هفته ای چهار بار و هر بار ۳۰ دقیقه پیاده روی می تواند تراکم استخوان را افز ایش دهد.سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن میتوان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد. مقداری از اشعه توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج میشود. مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری میشود. هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده میرسد.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو ریزش مو یکی از بزرگترین مشکلات امروز است. ریزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین