خواص باقلا در بارداری

0

خواص باقلا در بارداری

آیا تاکنون در رابطه با باقلا چیزی شنیده¬اید؟ همچنین تحت عنوان broad beans نیز شناخته می¬شود. بدون هیچگونه کلسترول و اسیدهای اشباع و غنی از تیامین، ویتامین K، وتامین B6، پتاسیم، روی، سلنیوم و منیزیوم می¬باشد این دانه¬ها همچنین منبع مهم پروتئین-های بدون چربی نیز شناخته می¬شود. یک وعده از این دانه¬ها منجر به افزایش برداشت فولات، منگنز، آهن و فیبر در رژیم غذایی می¬شود. تمامی این دانه¬ها به طرق مختلف به سلامتی شما کمک می¬کنند.

دانه باقالا (Vicia faba) یکی از اعضای خانواده ماش می¬باشد که در نواحی معتدل رشد می¬کند. شواهد باستان شناسی نشان می¬دهد که باقلا یکی از اولین غذاهایی بود که توسط انسان کشت داده شده است.
این دانه در طول میانسالی به عوان یکی از بخش¬های مهم رژیم غذایی به حساب می¬آید و امکان خشک کردن ونگهداری طولانی مدت را داشت تا اینکه در قرن ۱۶ توسط سیب¬زمینی جایگزین شد. از نظر تغذیه¬ای منبع غنی از ویتامین A و C و نیز پتاسیم و آهن می¬باشد.
دانه نام خود را از فاویسم گرفته است، وضعیت ژنتیکی که پس از عهد باستان شرح داده شده است. به نظر می¬رسد ممنوعیت فیثاغوریث در مصرف حبوبات (باقلا) در اثر نتایج فاویسم در برخی از افراد بود.

خواص مصرف باقلا به شرح زیر می¬باشد:

۱– مناسب برای قلب
یک فنجان از باقلا منجر به ۳۶ گرم فیبر محلول می¬شود. مطالعات صورت گرفته نشان می¬دهد که هضم فیبرهای محلول در غذا به ثابت نگه داشتن سطح کلسترول و نیز قند خون موثر می¬باشد. این فیبرها همچنین به کاهش سطح لیپوپروتین با چگالی پایین و یا کلسترول بد و در نتیجه محافظت از قلب کمک می¬کند.
۲- کمک به کاهش وزن
شما از یک فنان باقلا در حدود ۴۰ گرم پروتئین بدست می¬آورید. براساس مطالعات ژورنال اروپایی تغذیه بالینی، افرادی که وعده¬های غذایی غنی از پروتین و فیبر بالا را مصرف می¬کنند، نتایج بهتری را نسبت به افراد با وعده¬های غنی از کربوهیدارت و کم چربی نشان می¬دهند. میزان کلی از دست دادن چربی نیز بالا می¬باشد، درحالی که در مورد سطح کلسترول خالص نیز این میزان بیشتر می¬باشد.
۳– بسته¬ای با مواد مغذی
باقلا مملو از مواد مغذی به مقادیر بسیار بالا می¬باشد. باقلا منبع بسیار با ارزشی از مواد معدنی و ویتامین¬ها می¬باشد. که شامل منیزیوم، پتاسیم، آهن، مس، فسفر، ویتامین B1، تیامین می¬باشد، به طوری که مصرف یک چهارم فنجان منجر به کسب ۱۹-۱۰ % از دوزهای روزانه توصیه شده می¬شود.
در حالی که ویتامین B1 برای عملکرد طبیعی CNS لازم می¬شود، مس نقش کلیدی در حفظ ایمنی، جریان خون و تعادل استخوانی و سلامت ایفا می¬کند.
منیزیوم و فسفر برای نگهداری فشار خون در حد طبیعی و سلامت استخوان نفش دارند، در حالی که آهن در انتقال اکسیژن نقش دارند.
۴- منبع مناسبی از فولات و منگنز
باقلا منبع بسیار غنی از فولات و منگنز می¬باشد. درحالی که این مواد نقش اصلی در متابولیسم و پروتئین و کربوهیدارت دارند، فولات در سلامت قلب، ایمنی، و سنتز گلبول¬های قرمز خون نیز نقش دارد.
۵- کمک به مقابله با افسردگی
بله، باقالا قادر به مقابله با افسردگی می¬باشد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، باقلا، غنی از اسید امینه دوپامین می¬باشد که می¬تواند وضعیت شما را بهبود بخشیده و در نتیجه وضعیت افسردگی را بهبود می-بخشد.
۶- پیش¬گیری از احساس و درد گرسنگی
باقلا منبع مناسبی از پروتئین و فیبر می¬باشد. مطالعات صورت گرفته نشان می¬دهد که فیبر و پروتئین منجر به احساس سیری طولانی مدت می¬شود. لذت مصرف غذاهای باکالری نسبتاً کم، نصف فنجان باقلای پخته شده تنها ۹۵ کالری دارد.
۷- مناسب برای زنان باردار
زنان باردار به آهن و کلسیم نیاز دارند. باقلا یک غذای ایده¬آل می¬باشد که زنان می¬توانند در طی آبستنی و شیردهی از آن لذت ببرند. در حالی که باقلا در حدود ۱۴% آهن را تامین می¬کند، حجم مناسبی از کلسیم را نیز می¬تواند تامین کند. یبوست مشاهده شده در طی دوران بارداری نیز در مصرف باقلا به دلیل فیبر محلول بالا نیز مشاهده نمی¬شود. این دانه¬ها همچنین انرژی مناسبی را برای فرد باردار فراهم می-کند.
۸– مناسب برای درمان بیماری پارکینسون
دانه باقلا منبع مناسبی از لوودوپا می¬باشد. لووادوپا مشابه ترکیباتی است که می¬توانید در داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون مشاهده کنید. در حالی که میزان لووادوپا بسته به نوع باقلا می-تواند متغیر باشد، ۳ اونس از باقلای سبز به طور معمول حاوی mg 100-50 از این ماده است.
بر اساس مطالعات صورت گرفته در مورد تاثیر این لگوم در بیماری پارکینسون، این دانه¬ها نسبت به داروهای معمول بهتر می¬توانند در جهت کاهش علایم عمل کنند. افرادی که از این بیماری ذهنی رنج می¬برند می¬تواند ۴ اونس از این دانه¬ها را به منظور بهتر شدن شرایط مصرف کنند.

خواص باقلا در بارداری
۹- منبع مناسبی از ویتامین C
باقلا منبع مناسبی از ویتامین C می¬باشد که یک آنتی¬اکسیدان قوی می¬باشد. ماهیت آنتی اکسیدانی ویتامین C به حذف رادیکال¬های آزاد کمک می¬کند و مانع از آسیب¬های اکسیداتیو می¬شود. این آسیب¬های اکسیداتیو بیشتر باعث شروع علائم پیری زودرس از جمله خطوط و چین و چروک، انواع مختلف سرطان، و تضعیف سیستم ایمنی شما می¬شود. ۱۰۰ گرم از باقلای خام حاوی ۴/۱ گرم ویتامین C می¬باشد.
۱۰- کمک به حفظ تعادل مایعات در بدن
به عنوان منبع مناسب پتاسیم، می¬توانید برای تعادل سطح pH بدن، به این دسته از باقلاها تکیه کنید. سطح مناسبی از پتاسیم برای عملکرد طبیعی سلول¬ها، ضربان قلب منظم و عملکرد عضلات مورد نیاز می¬باشد.
حال در رابطه با مزایای باقلا مطالبی ارائه شده، حال در رابطه حقاقیق تغذیه¬ای این غذای غنی از پروتئین بحث خواهیم کرد.

اثرات جانبی باقلا

با وجود منافع سلامتی بسیاری که برای باقلا شرح داده شده است، برخی نگرانی¬ها نیز وجود دارد که باید مدنظر قرار بگیرد. “فاوویسم” یک بیماری ارثی می¬باشد که منجر به علایم آلرژیک در اثر مصرف باقالا می¬شود. استنشاق گرده نیز می¬تواند منجر به بیماری بشود. این واکنش¬های آلرژیک در اثر کمبود G6PD می¬باشد. علایم شامل ادرار خونی، سرگیجه، استفراغ و حتی زردی می¬باشد. این شرایط فاوویسم نامیده می¬شود که پایه ژنتیکی و ارثر داشته و باید درمان شود. اگرچه این کمبود بسیار نادر می¬باشد، در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک در مصرف باقلا به پزشک مراجعه کنید. به این مورد هم توجه داشته باشید که باقلا خاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات¬های پیچیده می¬باشد و به همین دلیل مصرف بیش از حد منجر به درد شکم و مشکلات معده می¬شود.
فاویسم شرایط پزشکی نادری می¬باشد که مصرف باقلا منجر به آنمی همولتیک می¬شود. چیزی که در این شرایط رخ می¬دهد تخریب RBC ها به گونه¬ای میباشد که بدن توانایی جایگزینی را ندارد. بدن توانایی مقابله با مواد موجود در باقلا را که موجب کم خونی می¬شود را ندارد.
نام این وضعیت از اسم دانه مشتق شده است. در بین سایر لگوم¬ها باقلا نوعی می¬باشد که با واکنش¬های منفی همراه می¬باشد. این دانه¬ حاوی مواد مضر نظیر vicine و covicine می¬باشد. این مواد تحت عنوان گلیکوسید، شکر در ترکیب با ترکیبات غیر کربوهیدارته نامیده می¬شود. پس از وارد شدن به بدن تغییر شکل داده می¬توانند منجر به شکسته شدن غشای RBC و یا تولید پراکسید هیدروژن شوند.
باقلا غنی از تیرامین (tyramine) می¬باشد و به همین دلیل در افرادی که مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) را مصرف می¬کنند نباید استفاده شود.
لووادوپا با توانایی بدن شما برای متابولیزه کردن ویتامین B6 تداخل ایجاد می¬کند. مقادیر بالای لووادوپا که در باقلا مشاهده می¬شود می¬تواند منجر به کمبود ویتامین B6 شود. کمبود ویتامین B6 منجر به افسردگی می¬شود، چرا که B6 در تولید سروتونین و نوراپی¬نفرین کمک کننده می¬باشد. مصرف باقلا منجر به افزایش علایم افسردگی در اثر کمبود ویتامین B6 می¬شود.

پخت باقلا
چگونگی آماده کردن باقلا

فصل بهار زمان جوانه زدن باقلاهای تازه می¬باشد. ولی از آنجایی که دانه¬ها در یک پوسته خارجی ضخیم قرار گرفته است، نیاز به آماده سازی دارد.
اگر دانه¬ها جوان و تازه باشد، نیاز به برداشتن لایه¬های داخلی نیست. بسیاری از باقلاهای موجود در آمریکا، لازم به پوست کندن ندارند. ۱ پوند باقلا غلاف دار، برای هر فنجان دانه پوست کنده نیاز دارید. برای آزادسازی دانه¬ها، هر غلاف را بشکنید و دانه داخل آن را خارج کنید.
زمانی که تمامی باقالاها از پوسته خارج شده¬ها دانه¬ها را داخل آب حاوی نمک بجوشانید و بری مدت ۱ دقیقه بپزید.
پس از یک دقیقه، باقلاها را آبکشی کرده و در کاسه آب یخ قرار دهید. این باعث توقف پخت می¬شود و انها را ترد و سبز نگه می¬دارد.
با فشار دادن، پوست ضخیم هر دانه را خارج کنید. در صورتی که شما تمایلی به استفاده از باقلای با پوسته ندارید، بالافاصله آن را فریزر نگه دارید. نگهداری در فریزر راه مناسبی برای نگهداری طولانی مدت می¬باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code