خانه / تغذیه / خواص قهوه برای سلامتی و لاغری

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری

آیا قهوه ملین است ؟
برای بسیاری از مردم، قهوه بیش از فقط یک نوشیدنی است؛ قهوه خون زندگی آنهاست. در حالی که قهوه در درجه اول نوشیدنی موثر برای “بیدار شدن” مغز شناخته شده است، بسیاری از مردم ادعا می کنند که یک فنجان قهوه در صبح ، باعث کارکرد بهتر روده می شود. بنابراین اگر دوست دارید بدانید قهوه چه خاصیتی دارد که باعث می شود برخی از مردم به دنبال نزدیک ترین توالت باشند شما را به خواندن ادامه ی متن دعوت می کنم.
آیا واقعا قهوه روده شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟
به طور خلاصه، اخیرا مطالعات علمی زیادی در این زمینه که قهوه چه تاثیری بر حرکات روده دارد وجود ندارد. اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ به این مسئله اشاره کرد که قهوه بدون کافئین اثر قابل توجهی بر حرکات روده برای کسانی که بعد از عمل ؛ انسداد روده داشته اند؛ در مقایسه با قهوه کافئین دار و آب داشته است. انسداد روده در اینجا اشاره به مشکلات گوارشی که پس از عمل جراحی شکم رخ می دهد دارد. در این مورد، افراد مورد مطالعه تحت عمل جراحی کولون بوده اند.
برخی از مطالعات قبلی همچون چند مقاله درسال ۱۹۹۰ ، ارتباط احتمالی بین قهوه و هضم را بررسی کرده است. با توجه به مطالعاتی براساس پرسشنامه، نوشیدن قهوه کافئین دار و یا بدون کافئین باعث افزایش تحرک روده می شود. این جنبش در تقاطع پایانی روده بزرگ و راست روده فوقانی است. مطالعه نشان دهنده افزایش جنبش در عرض چهار دقیقه در حدود ۲۹ درصد از شرکت کنندگان شده است، در حالی که نوشیدن آب گرم ساده چنین اثری نداشته است.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
یک مطالعه درسال ۱۹۹۸ نشان داد که قهوه کافئین دار، قهوه بدون کافئین، و یک وعده غذایی حاوی ۱۰۰۰ کالری همه به طور یکسان باعث تحریک روده بزرگ شده است. با این حال، قهوه کافئین دار؛ نسبت به قهوه ی بدون کافئین و آب ساده ؛ ۲۳ درصد بیشتر روده ی بزرگ را تحریک کرده است.
در حالی که قهوه ممکن است یک اثر ملین در برخی از افراد داشته باشد، چیزی که نا مشخص است این است که آیا قهوه اثر محرک دارد یا کافئین. زیرا قهوه بدون کافئین همان اثر و یا حتی بیشتر را نشان داده است. علاوه بر این، بسیاری از مردم پس از نوشیدن دیگر نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه و یا نوشابه های انرژی زا نیاز به تخلیه ی روده را در این حد نشان نداده اند. با این حال، با توجه به بنیاد بین المللی اختلالات عملکردی دستگاه گوارش، مصرف بیش از حد از هر نوشیدنی های کافئین دار ممکن است باعث شل شدن مدفوع و یا اسهال شود. زیرا که کافئین موجود در قهوه می تواند به عنوان یک محرک، که باعث القا تولید صفرا که حرکات روده را افزایش می دهد؛ عمل کند.
همچنین برخی از شیرین کننده های مصنوعی و لاکتوز، ممکن است یک اثر ملین داشته باشند. لاکتوز یک نوع قند موجود در محصولات لبنی است. اگر بدن شما به اندازه کافی از آنزیم لازم برای هضم لاکتوز برخوردار نباشد، ممکن است علائم اسهال را تجربه کنید. شیرین کننده های مصنوعی نیز می تواند باعث اسهال شود. بنابراین، اگر مقدار قابل توجهی از خامه و شکر به قهوه خود را اضافه کردید و در یک زمان کوتاه بعد از آن نیاز به توالت پیدا کردید، بدانید که این اثر لاکتوز یا قند دیگر است، نه قهوه.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
چیزی که شما می نوشید وتحریکات آن : واکنش دستگاه گوارش

عمل ساده نوشیدن قهوه و یا هر نوشیدنی دیگر در صبح باعث تحریک واکنشی به عنوان واکنش اجابت مزاج می شود. این رفلکس هر زمانی که شخص عمل خوردن یا آشامیدن را انجام می دهد به شروع کار روده کمک می کند. هر چند هیچ شاهد علمی مبنی بر اثرنوشیدن قهوه براجابت مزاج وجود ندارد؛ با این حال ؛ برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر که به دلیل حساسیت و تحریک پذیری فوق العاده بالای روده است، تحقیقات نشان می دهد که اثر ملین بالقوه قهوه باعث تحریک نیاز به اجابت مزاج می شود .
برخی بر این باورند نوشیدن یک نوشیدنی گرم یا داغ باعث بیداری و تحریک دستگاه گوارش و منجر به نیاز به اجابت مزاج می شود. با توجه به مقاله ی متخصص گوارش فلیس-ساسمن در مقاله جهانی دونده، “نوشیدن مایع گرم باعث افزایش جریان خون در رگ های خونی دستگاه گوارش شده و افزایش جریان خون فعالیت دستگاه گوارش را افزایش می دهد.” از آنجا که تمام افراد بعد از نوشیدن یک نوشیدنی گرم نیازی به اجابت مزاج پیدا نمی کنند؛ می توان نتیجه گرفت عوامل دیگری نیز در این اتفاق دخیل اند.
مقابله با کم آبی بدن: در مورد اثرات ادرارآور قهوه چه می توان گفت؟
ممکن است گفته شود که قهوه نمی تواند به نام یک ملین عمل کند زیرا قهوه ادرار آور است. به عبارت دیگر، اگر قهوه باعث ادرار بیشتر و از دست دادن آب بدن می شود، پس به احتمال زیاد باید باعث کم آبی و درنتیجه القاء یبوست شود نه محرکی برای آغاز اجابت مزاج. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ خلاف این را نشان داد ؛ این مطالعه که تنها روی مردان انجام شد نشان می دهد که مصرف متوسط قهوه نه تنها باعث کم آبی بدن نمی شود بلکه به تامین آب مورد نیاز روزانه نیز کمک می کند.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
قهوه به عنوان یک تمیز کننده روده بزرگ: تنقیه ی قهوه
تنقیه قهوه تمیز کردن روده بزرگ است. قهوه درمانی برای از بین بردن یبوست و کاهش سمیت عمومی در بدن است. این فرآیند شامل پمپاژ ترکیبی از قهوه تازه دم سرد شده و آب را به روده بزرگ از طریق یک کیسه انما و سپس انتشار آن است. حرکات روده متعاقب آن به احتمال زیاد به دلیل حجم گسترده مایع که محرک عضلات رکتوم است ایجاد می شود ونه قهوه.
هیچ مدرکی مبنی بر سم زدایی قهوه در بدن وجود ندارد. هرچند، تنقیه به طور منظم، یبوست را کاهش می دهد. در مواردی تنقیه قهوه می تواند بسیار خطرناک باشد وبه همراه انواع دیگر از پاک کننده های روده بزرگ، ممکن است باعث:
– عدم تعادل الکترولیت
– عفونت
– افزایش خطر ابتلا به کم آبی بدن
– زخم روده

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
در نتیجه برای تنقیه و پاک سازی روده بهترین راه خرید محصول از داروخانه است.
غذای آماده
تحقیقات قدیمی تر نشان داده است که هردو نوع قهوه کافئین دار و بدون کافئین می تواند به یک میزان اثر ملین داشته باشد، در حالی که مطالعات جدیدتر بیشتر به نقش خاص قهوه در سلامت دستگاه گوارش پرداخته اند. هنوز مشخص نیست که چرا قهوه برخی از مردم را تحت تاثیر قرار میدهد و برخی دیگر را نه. ممکن است به دلیل مقدار قهوه نوشیده شده، وجود اختلال روده، و یا دیگرتحریک کننده های دستگاه گوارش در بدن شخص باشد.
چیزی که مشخص است این است که قهوه تا مدتها در زندگی مردم باقی خواهد ماند؛ طبق نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۵ ؛ تقریبا دو سوم از بزرگسالان در ایالات متحده روزانه ۲/۷ فنجان قهوه می نوشند.
اگرشما از دسته افرادی هستید که پس از نوشیدن قهوه دچار اسهال می شوید؛ سعی کنید مصرف قهوه ی خود را محدود کنید و یا نوشیدن قهوه ی نیمه کافئین دار و بدون کافئین را امتحان کنید. اگر هیچ کدام موثر نبود بهتر است با دکتر خود مشورت کنید؛ ممکن است نیاز به پرهیز از نوشیدن قهوه داشته باشید.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
۸ دلیل برای خوب بودن قهوه

اگر دلیل نوشیدن قهوه را ازهرکسی که قهوه می نوشد بپرسید؛ خواهند گفت: قهوه دارای مزایای ارزشمند زیادی است. فراتر از عطر دلپذیر و کشش صبحگاهی به قهوه، شواهد رو به رشدی مبنی بر اینکه عادات قهوه ما در واقع می تواند تأثیر خوبی بر سلامت ما داشته باشد وجود دارد.
چگونه قهوه سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟
۱- بهبود خلق و خوی فرد:
حتما دلیلی وجود دارد که یک فنجان قهوه می تواند اخم صبحگاهی را به لبخند تبدیل کند.شواهد نشان می دهد که قهوه تولید دوپامین را در مغز افزایش می دهد.یک مطالعه نشان داد که زنانی که چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشند به احتمال ۲۰ درصد کمتر به افسردگی دچار می شوند. مطالعه ی دیگری نشان داد که احتمال اقدام به خودکشی در مصرف کنندگان قهوه ۵۰ درصد کمتراست.
۲- کمک به دفع دیابت
با توجه به مطالعات انجام شد افرادی که تعداد زیادی از قهوه می نوشند، کمتر به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند نسبت به افرادی که مقادیر کمتر، و یا اصلا قهوه نمی نوشند. با توجه به نتایج مطالعات دانشکده پزشکی هاروارد، دلیل آن این است که قهوه حاوی موادی است که قند خون را کاهش می دهد. گرچه مشخص نیست کدام یک از مواد تشکیل دهنده باعث این اثر می شود. از آنجا که در قهوه ی بدون کافئین این اثر قوی تر است، این ماده احتمالا کافئین نیست. برخی محققان فکر می کنند که آنتی اکسیدان های موجود در قهوه مسبب آن هستند.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
۳- محافظت از قلب
بر اساس مطالعاتی در دانشگاه هاروارد نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در هر روز می تواند در برابر نارسایی قلبی از شخص حفاظت کند. محققان دریافته اند که افرادی که چهار فنجان قهوه در روز می نوشند ۱۱ درصد کمتر در معرض خطر قرار دارند. مطالعات دیگر نشان داده اند که نوشیدن بیشتر قهوه، و همچنین چای سبز، می تواند خطرات سکته و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. جالب است بدانید که این مطالعات نشان داده که این اثرات بیشتر در زنان موثر است تا مردان.
۴- اثرات مثبت بر بیماری پارکینسون
مطالعات نشان داده اند که کافئین موجود در قهوه می تواند به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون برای مدیریت حرکات غیر قابل کنترل کمک کند. دیگرمطالعات نشان داده اند که مصرف بالای قهوه با کاهش خطر ابتلا به پارکینسون همراه است. با این حال، دانشکده پزشکی هاروارد می گوید این منافع ممکن است به مردان محدود شود.
۵- جلوگیری از سنگ صفرا
سنگ کیسه صفرا دردناک است، اما نوشیندن قهوه به پیشگیری از آن کمک می کند. مطالعه انجام شده در ایتالیا نشان داده است که افرادی که به طور منظم قهوه و یا شراب می نوشند، یا ماهی یا نان گندم کامل مصرف می کنند، کمتر احتمال تشکیل سنگ صفراوی دارند. با این حال، بسیاری از محققان توافق دارند که هنوز شواهد کاملی بر این ادعا وجود ندارد.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
۶- کبد خود را دوست داشته باشید
مطالعات متعددی مصرف قهوه را به سلامت کبد مرتبط دانسته اند. بسیاری از محققان توافق دارند که نوع قهوه که می نوشید اهمیت دارد. برای مثال؛ اعتقاد بر این است که قهوه فیلتر شده، محافظت کبدی بیشتر دارد به دلیل اینکه فیلتر از رسیدن مواد مضری مانند کفستول به لیوان شما جلوگیری می کند. این مواد ممکن است باعث افزایش در آنزیم های کبدی شوند، اگر چه مطالعه ای وجود دارد که این نتیجه را رد می کند. اسپرسو، در عین حال، شامل ساکارز است، که می تواند شدت بیماری کبد چرب را افزایش دهد.
۷- محافظت در مقابل سرطان
مصرف قهوه باعث کاهش ۵۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد می شود. مطالعات متعدد اعلام می کند که نوشیدن قهوه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد؛ به خصوص در مردان. دلیل آن اثر قهوه بر توقف ژنی که باعث رشد سلول های سرطانی می شود، به ویژه در کبد است. برخی از مطالعات نشان می دهد که کفستول، ممکن است محافظی در مقابل سرطان باشد. مطالعات دیگری نشان داده که نوشیدنی های گرم به کاهش نرخ سرطان پستان، روده بزرگ، و راست روده منجر شده است.

خواص قهوه برای سلامتی و لاغری
۸- قهوه باعث زندگی طولانی تر می شود
یک مطالعه روی سبک زندگی ضعیف به عنوان مثال؛ خوردن گوشت قرمز و بدون ورزش نشان داده که کسانی که حداقل یک فنجان قهوه در روز می نوشند از خطر ابتلا به مرگ ناشی از مشکلات زندگی ناسالم برای حداقل یک دهه در امان هستند.
قهوه بنوشید، اما نه خیلی زیاد
قهوه می تواند مزایای زیادی داشته باشد، اما در مصرف آن دقت کنید. بعضی از تحقیقات نشان داده است که نوشیدن مقدار زیادی قهوه فیلتر نشده مانند اسپرسو باعث افزایش سطح کلسترول؛ احتمال زیاد به دلیل کفستول موجود در آن؛ می شود. همچنین، اگر شما حساس به کافئین هستید، مصرف زیاد قهوه می تواند عوارض جانبی ناخوشایند مانند اضطراب، تهوع و سردرد به بار بیاورد.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

غذا خوردن در شب برای کاهش وزن

غذا خوردن در شب برای کاهش وزن

غذا خوردن در شب برای کاهش وزن انسانها همه چیز خوار هستند. سالها از گوشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین