خونریزی های سه ماه اول ،دوم ،سوم بارداری

0

 

خونریزیهای  واژینال در دوران بارداری می تواند اغلب در سه ماهه اول بارداری رخ دهد، و ممکن است نشانه ای از مشکلات جدی باشد . با این حال، خونریزی که در سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ می دهد اغلب می تواند نشانه ای از یک عارضه باشد.خونریزی می تواند توسط تعدادی از دلایل بالقوه ایجاد شود. شايعترين علل خونريزي در سه ماهه اول سقط  جنین و در سه ماهه آخر مشكلات ناشي از جفت باشد.اگر شما خونریزی دارید ،همیشه باید از یک پد یا پوشک ، استفاده کنید تا بتوانید میزان ورنگ خونریزی را کنترل کنید .وهرگز از تامپون استفاده نکنید .

علل خونریزیهای سه ماهه اول بارداری

سقط جنین: خونریزی می تواند نشانه ای از سقط جنین،یا سقط قریب الوقوع باشد. مطالعات نشان می دهد که ۲۰-۳۰٪ از زنان  درجاتی از خونریزی بارداری را تجربه میکنند.حدود۴۰-۹۰٪ سقط جنین اکثریت در طول ۱۲ هفته اول رخ می دهد. مهم ترين و بارزترين علامت سقط ها خونريزي مي‌باشد شايعترين علت سقط در جهان سقط هاي ارادی مي باشد .سن بالاي پدر و مادر ، اختلالات هورموني ، مصرف سيگار و الكل ، بيماري هاي مادر شامل ديابت و نقائص رحمي و حاملگي ۳ ماه پس از وضع حمل ترم ،از علل مستعد كننده ي سقط مي باشند. نارسايي دهانه رحم علت شايع سقط در سه ماهه دوم بارداري مي باشند.تخمك گذاري ۲ هفته پس از سقط ممكن است آغاز شود. بيشترين مرگ و مير مادران در اثر سقط هاي غير بهداشتي  (عفوني) ديده مي‌شود. سقط جنین به این معنا نیست که شما نمی توانید یک بارداری سالم در آینده داشته باشید .

انواع  سقط جنین:

  • ۱-تهديد به سقط:به ترشح خوني يا خونريزي واژن در نيمه اول بارداري گفته مي شود.
  • ۲-سقط اجتناب ناپذير: در صورتي كه پارگي پرده هاي جنين يا اتساع دهانه رحم ،در نيمه ي اول بارداري اتفاق بيافتد،سقط اجتناب ناپذير است.

۳-   سقط ناقص:در سقط هاي قبل از هفته ي دهم بارداري جفت و جنين با هم دفع مي شوند. پس سقط كامل است. اما بعد از آن جداگانه دفع مي شوند كه سقط ناقص گفته مي شود.

۴-سقط فراموش شده: به احتباس فراورده هاي مرده ي لقاح به مدت چندين هفته گفته مي شود . اغلب موارد سقط فراموش شده خود به خود دفع مي شود

۵-  سقط مكرر:وقوع سه يا بيشتر سقط پشت سر هم را سقط مكرر مي گويند. علل مهم آن اختلالات كروموزومي ، اندوكرين يا تغيير در سيستم ايمني مي باشد.

۶-    سقط القايي:به خاتمه ي بارداري به روش طبي يا جراحي پيش از رسيدن جنين به مرحله ي قابل حيات گفته مي شود

حاملگی خارج رحمی :

حاملگی نابجا ی بارداری که در جایی خارج از رحم . لوله فالوپ  وسرویکس تشکیل میشود. حاملگی نابجا کمتر از سقط جنین هستند، در ۱ تا۶۰ حاملگی اتفاق می افتد. شايعترين محل آن در لوله هاي رحمي (۸۵%) است و خطرناكترين نوع آن  كورنوال مي باشد. شايعترين علائم به ترتيب: درد شكم  ، آمنوره با يا بدون لكه بيني و خونريزي واژينال ،نشانه هاي گوارشي ، سرگيجه مي باشد . تشخیص بارداری خارج رحمی معمولا مشکل است چرا که علایمش، علایم ابتدای یک حاملگی طبیعی است. تاخیر قاعدگی، حساس شدن پستانها، تهوع و استفراغ، تکرر ادرار. اولین علامت خطر، معمولا درد است. دردی که ممکن است در لگن،شکم یا حتی در شانه و گردن حس شود. اغلب زنان اظهار میکنند که دردشان تیز و خنجری است که ممکن است مداوم یا منقطع باشد. این مهمترین آژیر خطر برای حاملگی است،
از جمله خونریزی غیرطبیعی از مهبل که برخلاف قاعدگی معمولا تیره و آبکی است. سرگیجه و غش، به دلیل افت فشارخون در اثر خونریزی است .

بارداری مولار:

حاملگی مولار یک علت نادر از خونریزی در اوایل بارداریست . حاملگی مولار شامل رشد بافت غیر طبیعی به جای یک جنین نامیده می شود. این نیز به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی به عنوان (GTD) نامیده می شود. بیشترموارد پس از سن ۴۵ سال ديده مي شود ترشح خوني مداوم يا متناوب ، بزرگي رحم ، عدم لمس اعضاي جنين با وجود بزرگي رحم، تهوع شديد و يافته هاي پاراكلينيك مانند: سونوگرافي ، سطح بالاي گنادوتروپين كوريوني نسبت به سن بارداري ، بروز فشار خون بارداري قبل از ۲۴ هفتگي، مسجل مي شود.درمان آن ختم حاملگي مي باشد.

علل خونریزی های سه ماهه دوم وسوم بارداری

نیمه دوم بارداری:

خونریزی در اواخر بارداری ممکن است تهدیدی برای سلامت مادر یا جنین در برخواهد داشت.

خونریزیهای بارداری وجفت سرراهی

جداشدن زودرس جفت:

خونریزی واژینال ممکن است توسط جفت جداشده از دیواره رحم  ایجاد می شود. تنها ۱٪ از زنان باردار دچار این مشکل، و آن را معمولا در طول ۱۲ هفته آخر بارداری رخ می دهد. خونريزي هاي سه ماهه سوم به علت اين كه مي تواند سريعا منجر به مرگ مادر و نوزاد شود از اهميت بسياري برخوردار است. شايعترين علل خونريزي در سه ماهه آخر بارداري جدا شدن جفت قبل از تولد است. شايعترين علامت در جدا شدن جفت شامل : درد رحم و سفت شدن رحم مانند چوب و در جفت سر راهي خونريزي روشن بدون درد مي باشد. در هر حال در صورت برخورد به موارد خونريزي سه ماهه سوم بدون اقدام به هيچ گونه معاينه اي فورا فرد را به بيمارستان ارجاع دهيد.

جفت سرراهی:

گاهی به دلیل دستکاری‌ رحم یا نبود اکسیژن کافی در محل اصلی، جفت در قسمت تحتانی دهانه رحم یا روی سگمان رحم قرار می‌گیرد. جفت سرراهی نزدیک به دهانه خروجی رحم و پایین قرار دارد رخ می دهد وخطر آن جدی است و نیاز به مراقبت های فوری. دارد.شیوع ان  ۱ در ۲۰۰ حاملگی رخ می دهد. خونریزی معمولا بدون درد رخ می دهد. یکی از شایع‌ترین علایم جفت سرراهی، خونریزی است؛ خونریزی‌های ناشی از این عارضه معمولاً روشن، بدون درد و انقباض‌اند که در صورت تکرارشدن باعث کم‌خونی مادر و جنین می‌شود. اولین دوره‌ خونریزی ممکن است حتی در خواب و بدون آن‌که مادر هیچ فعالیتی انجام دهد یا ضربه‌ای به وی وارد شود، اتفاق افتد.

زایمان زودرس:

خونریزی واژینال ممکن است نشانه ای از شروع زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری  باشد . علل زایمان زودرس بارداری چندقلویی

جدا شدن پیش از موعد جفت از رحم ،وجود عفونت در واژن یا رحم مادر که باعث شروع فرآیند زایمان می شود

مشکلات مربوط به رحم یا سرویکس مانند فیبروم یا شکل غیرطبیعی رحم ،پاره شدن کیسه آب مادر قبل از شروع فشار زایمان است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code