دانه قهوه سبز چیست؟

دانه قهوه سبز در حقیقت دانه بو داده نشده قهوه می¬باشد. دانه¬های قهوه به طور طبیعی سبز هستند و در فرایند بو دادن قهوه¬ای رنگ می¬شوند. حال سوال این است چه چیزی باعث تفاوت دانه قهوه سبز از دانه قهوه می¬شود. جواب اسید کلروژنیک می¬باشد.
کلروژنیک اسید ترکیبی است که در به نسبت فراوان در دانه قهوه سبز یافت شده و در زمان بو دادن از بین می¬رود.

مزایای عصاره دانه قهوه سبز

برخلاف نوشیدنی قهوه، عصاره دانه قهوه سبز از نظر میزان کافئین کم و میزان بالایی اسید کلروژنیک دارد. این ترکیب مهمترین ترکیب فعال می¬باشد که منجر به تسریع در کاهش وزن می-شود. در زیر به مزایای دانه قهوه سبز اشاره می¬کنیم.
تسریع در کاهش وزن
دانه¬های قهوه سبز حاوی کافئین به صورت طبیعی می¬باشند. مطالعه¬ای نشان می¬دهد که کافین منجر به افزایش متابولیسم می¬شود. در مطالعه دیگری نشان داده شده است که اسید کلروژنیک می¬تواند منجر به کاهش جذب کربوهیدرات¬ها در دستگاه گوارش شودکه منجر به میزان قند خون پایین و انسولین می¬شود. بر اساس یک مطالعه، اسید کلروژنیک توانایی کاه وزن بدن، کاهش جذب چربی، کاهش ذخیره چربی نگهداری شده در کبد و بهبود عمکلرد هورمون¬های سوزاننده چربی می¬شود.

مزایا و عوارض جانبی دانه قهوه سبز

مکمل¬های رژیمی مختلفی برای کنترل فشار خون در بازار وجود دارد ولی عصاره دانه قهوه سبز بهتر از آنهاست. اسید کلونرژیک یک ترکیب طبیعی می¬باشد که به میزان فراوان در دانه قهوه بو داده نشده مشاهده می¬شود. مطالعه صورت گرفته نشان می¬دهد که اسید کلونرژیک می¬تواند رادیکال-های آزاد را از بین ببرد و ظرفیت آنتی¬اکسیدانی را افزایش دهد. مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات نیز نشان می¬دهد که اسید کلونرژیک منجر به اتساع عروق خونی می¬شود. علاوه بر این، اسید کلونرژیک منجر به کاهش فشار خون از طریق تسریع در اثرات نیتریک اکساید نیز می¬شود.
افزایش شناخت
عصاره دانه قهوه سبز همچنین منجر به بهبود شناخت شده می¬شود که دلیل آن حضور طبیعی کافئین می¬باشد. مطالعه صورت گرفته نشان می¬دهد که کافئین منجر به بهبود و تسهیل یادگیری اموری می-شود که اطلاعات به صورت اکتسابی ارائه شده است. کافئین منجر به عملکرد در وظایف شامل حافظه کاری نیز می¬شود. علاوه بر این کافئین منجر به افزایش هوشیاری و کاهش خستگی می¬شود. کافئین منجر به بهبود در عملکرد وظایف هوشیاری و کارهای ساده که نیازمند پاسخ¬های پایدار است نیز می¬شود.
اثرات آنتی¬اکسیدانی
خصوصیات آنتی¬آکسیدانی عصاره دانه قهوه سبز کاهش شیوع سرطان، دیابت، بیماری¬های کبدی، محافظت بر علیه بیماری پارکینسون و کاهش میزان مرگ و میر می¬باشد. کافئین موجود در قهوه منجر به کاهش استرس اکسیداتیو شده و سیستم آنتی¬اکسیدانی را تقویت محافظت می¬کند.
کدام یک برای کاهش وزن مناسب است: چای سبز یا قهوه سبز؟
فنجان چای یا قهوه می¬تواند به کاهش وزن شما کمک کند. ولی چه زمانی شروع به کاهش چربی می-کند؟کدام یک از این فراوده¬های سبز موثر می¬باشد.
زمانی که تصمیم به کاهش وزن می¬گیرید، هیچ داور یا پودری نمی¬تواند جایگزین تمرین مرتب و رژیم غذایی مناسب را بگیرد. تلاش¬های شما برتر از هر نوع مکمل¬هایی می¬باشد. ترکیبات متعددی وجود دارد که می¬تواند به افزایش متابولیسم و تسریع در کاهش وزن شما کمک کند. دو مورد از ان ترکیبان شامل چای سبز و قهوه سبز می¬باشد که بخشی از وعده غذایی صبحانه می¬تواند باشد. ولی مکمل¬هایی حاوی عصارهای چای سبز و قهوه سبز نیز به فروش می¬رسد. در صورتی که از دست دادن چربی هدف شما باشد، آیا یک مکمل بهتر از دیگری می¬باشد؟ اکنون وقت آن است که این دو ترکیب را از نظر قدرت کاهش چربی مقایسه کنید.

خاصیت قهوه سبز
ایجاد زمانی برای چای
چای سبز، که از گیاه Camellia sinensis بدست می¬آید، به عنوان یک نوشیدنی سالم برای قرن¬هایی میباشد که طیفی از مزایای بهبود سلامت از بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی تا وضعیت قلبی-عروقی می¬باشد. اگرچه بخش¬های مختلفی از گیاه مورد استفاده قرار می¬گیرد ولی به نظر می¬رسد که عصاره-های بدست آمده از برگ گیاه بیشتر اثرات سلامتی را داشته باشد. بخصوص اگر برای کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرد.
دو ترکیب اصلی که مسئول اصلی اثرات سلامتی عصاره چای سبز (GTE) می¬باشد، شامل catechins که بیشتر اثرات آنتی¬اکسیدانی را دارد و کافئین می¬باشد که منجر به افزایش ترموژنزیس و متابولیسم چربی می¬شود. در زمان مقایسه با گروه دارونما و کافئین به تنهایی، نشان داده شده است که GTE به تنهایی منجر به افزایش مصرف ۲۴ ساعته اکسیژن می¬شود. در طول زمان، افزایش میزان کالری که می¬سوزانید چه در حالت استراحت و چه در طی تمرین و ورزش می¬تواند منجر به تغییران مناسب و دلخواه در ترکیب بدن شما شود. علاوه بر این، مطالعات مختلفی توانایی GTE برای افزایش میزان اکسیداسیون چربی را در طول دوره ۲۴ ساعته را نشان داده است.
مصرف طولانی مدت چای سبز منجر به کاهش وزن ملایم، در حدود ۳-۲ پوند در طی یک دوره ۱۲ هفته¬ای می¬شود. در حالی که GTE تمامی این کارها را برای شما انجام نمی¬دهد، تحقیقات اخیر صورت گرفته نشان می¬دهد در زمان مقایسه با تمرین، منجر به کاهش وزن بیشتر در مقایسه با ورزش به تنهایی می¬شود.
قهوه سبز
عصاری قهوه سبز (GCE)، همانطور که از اسمش پیداست، از دانه¬های قهوه سبز غیر بوداده استخراج شده است. مهمترین ترکیب فعال شناخته شده آن تحت عنوان اسید کلروژنیک شناخته می-شود. که به نظر می¬رسد مسئول اثرات کاهش وزنی باشد.
علی¬رغم که نحوه عملکرد آن به طور کامل مشخص نمی¬باشد، اسید کلروژنیک می¬تواند از طریق افزایش فعالیت PPAR-آلفا- ژن دخیل در انتقال و اکسیداسیون اسیدهای چرب و کاهش ایجاد سلول¬های چربی جدید از طریق اثرات آنتی¬اکسیدانی آن اثرگذار باشد.
تا کنون، تنها یک مطالعه وجود دارد که اثرات مثبت GCE را در کاهش وزن انشان نشان می¬دهد.
در حالی که نتایج این مطالعه امیدوار کننده می¬باشد، مطالعات گسترده¬تر و کنترل شده برای تعیین اثربخشی دقیق CGE در کاهش وزن لازم می¬باشد.

PicsArt_03-12-12.16.41
لاغر، متوسط، سبز
عصاره چای سبز برنده کنونی این رقابت می¬باشد. ابتدا، GTE میزان کافئین بالایی را دارد و زمانی که این مواد در ترکیب قرار می¬گیرند، تاثیر فراوانی را بر روی حمایت از متابولیسم شما و کمک به سوختن چربی دارند. دوم، تحقیقات صورت گرفته بر روی GTE بسیار بیشتر از GC می¬باشد. و به نظر کمی بیشتر متقاعد کننده باشد که اضافه کردن GTE در رژیم غذایی برای کاهش وزن و چربی بسیار موثرتر می¬باشد.
ممکن است مشاهده کنید که برخی از مکمل¬ها ترکیبی از عصاره¬های چای سبز و قهوه سبز را دارند ولی تاکنون هیچ نوع تحقیقی مبنی بر موثر بودن این ترکیبات ارائه نشده است.
مواردی که باید مواظب باشید
اثرات موثر کاهش وزنی قهوه و چای سبز زمانی که آنها را با شیر یا قهوه ترکیب می¬کنید به شدت کاهش می¬یابد. علاوه بر این، مطالعات نشان می¬دهد که مصرف پروتئین می¬تواند اثر مهاری بر جذب آن داشته باشد. بنابراین، اثرات GTE یا GCE زمانی به حد بهینه می¬رسد که ۳-۲ ساعت قبل یا بعد از وعده غذایی مصرف شود.
هر دو این ترکیبات، به طور معمول حاوی کافئین می¬باشند و به همین دلیل به طور بالقوه می¬توانند منجر به اثرات جانبی مرتبط با مصرف کافئین نظیر افزایش ضربان قلب و تضعیف گوارشی شوند، ولی تا زمانی که شما با ولع غذا نخورید، در شکل و هیکل متناسبی هستید. با مقادیر کم شروع کنید و نحوه پاسخ بدن را کنترل کنید و در صورت نیاز مقدار آن را تغییر دهید.
روش عملی برای استفاده
GTE و GCE زمانی موثر می¬باشند که مقاومت به کافئین به میزان حداقل باشد. اگر در حال حاضر معتاد به کافئین می¬باشید، اثرات مثبت مکمل¬ها چای سبز و GCE کمتر می¬باشد. در حالی که فکر می-کنید، مقدار روزانه GTE را می¬تواند به صورت جرعه جرعه نوشیدن چای سبز بدست بیاورید، یکبار دیگر فکر کنید. دوز موثر (در حدود ۶۰۰ میلی¬گرم) نیاز به مصرف ۱۰-۸ فنجان چای دارد. مکمل¬ها می¬توانند کار شما را راحت کنند و اطمینان دهند که شما ۶۰-۳۰ % از میزان EGCG-ترکیب فعال چای سبز که مسئول اثرات چربی سوزی می¬باشد- را در هر وعده دریافت می¬کنید.
مکمل¬ها قهوه سبز معمولاً به صورت ترکیبات به فروش می¬رسد که حاوی ۵۰-۴۰ % اسید کلوروژنیک می¬باشد. به منظور کسب دوزهای موثرتر ۳۰۰-۱۲۰ میلی¬گرم از اسید کلوروژنیک مورد نیاز می¬باشد، شما باید ترکیبات حاوی ۷۵۰-۳۰۰ میلی¬گرم از عصاره چای سبز را مصرف کنید.

مزایا و عوارض جانبی عصاره دانه¬های قهوه¬ سبز

کاهش وزن بسیار مشکل می¬باشد و به همین دلیل مردم از تمامی روش¬ها و مکمل¬ها استفاده می¬کنند. عصاره دانه قهوه سبز یکی از این موارد می¬باشد. عصاره دانه قهوه سبز از دانه¬های سبز تهیه می¬-شود. عصاره دانه¬ قهوه سبز یکی از مکمل¬های کاهش وزن بسیار محبوب بخصوص برای بازیابی انرژی در طی فرایند کاهش وزن می¬باشد.