درمان ابله مرغان در کودکان

0

آبله مرغان (واریسلا)

آبله مرغان معمولا یک بیماری خفیف و مشترک دوران کودکی است که می تواند در هر مرحله از زندگی رخ دهد. این بیماری می تواند با عوارض شدید و حتی مرگ همراه باشد، بنابراین باید به طور جدی در همه موارد درمان شود.
ایمن سازی می تواند به جلوگیری از گسترش آبله مرغان کمک کند.
آبله مرغان باعث راش قرمز و لکه های خارش دار شده که به تاول های پر از مایع تبدیل می شود. آن ها سپس تبدیل به پوسته شده و به شکل دلمه در می آید که در نهایت از بین می رود.
فرزند شما به احتمال زیاد در چند روز اول بیماری تب دارد و لکه ها می تواند به شدت خارش داشته باشد، بنابراین انتظار می رود در زمان ابتلا به آبله مرغان، احساس ناراحتی و تحریک پذیری داشته باشد.
برخی از این کودکان فقط چند لکه دارند، اما در بعضی دیگر می تواند تمام بدن را پوشش دهد.
لکه ها به احتمال زیاد در صورت، گوش و پوست سر، زیر بغل، بر روی قفسه سینه و شکم و در بازوها و پاها دیده می شود.
دوره کمون برای آبله مرغان بین یک تا سه هفته است. عفونی ترین زمان بین یک تا دو روز قبل از ظاهر شدن راش ها است، اما می تواند تا زمانی که همه تاول ها به شکل دلمه در بیایند، عفونی باشد.
آبله مرغان می تواند در هر سنی شدید باشد و عوارض جدی ایجاد کند. عوارض این بیماری عبارتند از:
• عفونت های پوستی باکتریایی
• پنومونی
• تورم غشاء پوشاننده مغز (مننژیت آسپتیک)
• کاهش در سلول پلاکت خون (ترومبوسیتوپنی)
• ممکن است یک اثر کوتاه مدت در حرکت داشته باشد (عدم تعادل حاد مخچه)
• اختلالات جنینی در زنان باردار (پایین را مشاهده کنید)
• انسفالیت (التهاب مغز)
زنان باردار باید به طور خاصی از ابتلا به آبله مرغان جلوگیری کنند زیرا این بیماری می تواند موجب ناهنجاری های جنینی، زخم پوست و دیگر مشکلات جدی (سندرم آبله مرغان مادرزادی) در جنین شود.

ابله مرغان در کودکان
هیچ درمان خاصی برای آبله مرغان وجود ندارد، اما داروها و محصولات داروخانه ای می تواند به کاهش علائم کمک کند. به عنوان مثال داروهای زیر کاربرد دارند:
• پاراستامول برای از بین بردن تب
• لوسیون کالامین و خنک کننده ژل برای کاهش خارش است.
در بیشتر کودکان، ایجاد تاول های پوسته دار و از بین رفتن آن ها به طور طبیعی در حدود یک تا دو هفته اتفاق می افتد.
بزرگسالانی که در کودکی به آبله مرغان دچار شده بودند نیز ممکن است در مراحل بعدی زندگی مبتلا به زونا شوند که هر دو ناشی از ویروس واریسلا زوستر هستند.
علائم
آبله مرغان با احساس ناخوشی، راش و درجه حرارت کمی بالا شروع می شود.
این لکه ها می تواند در هر جای بدن، حتی در داخل گوش و دهان، در کف دست، کف پا مشاهده شود.
اگر چه راش به صورت لکه های کوچک، قرمز و خارش دار شروع می شود، پس از حدود ۱۲-۱۴ ساعت لکه ها به صورت تاول افزایش یافته و به شدت خارش دار می شود.
پس از یک یا دو روز، مایع تاول ابرکدر شده و شروع به خشک شدن و پوسته شدن می کند. پس از یک تا دو هفته، پوست دلمه ها به طور طبیعی از بین خواهد رفت.
لکه های جدید می توانند ظاهر موج دار خود را به مدت سه تا پنج روز پس از آغاز ایجاد راش حفظ کنند. بنابراین دلمه لکه های مختلف ممکن است در مراحل مختلف تاولی شدن و یا خشک شدن باشند.
این دلمه ها جای زخم به جا نمی گذارند مگر اینکه به شدت آلوده باشند.

آبله مرغان در بزرگسالان

آبله مرغان ممکن است یک بیماری در کودکی باشد، اما هر کسی در تمام سنین می تواند آن را دریافت کند. آبله مرغان می تواند موجب عوارض جدی در هر سنی شود اما در بزرگسالان نسبت به کودکان شدیدتر است.
فرد مبتلا به آبله مرغان باید از افراد دیگر جدا باقی بماند تا تمام لکه ها تبدیل به دلمه شوند. این به معنی گرفتن مرخصی از کار، محدود کردن تعاملات اجتماعی، نرفتن به مدرسه است و مراقبت از کودکان در این شرایط بیماری می تواند جدی باشد. آن ها باید توصیه های پزشکی را اگر هر گونه علائم غیر طبیعی مانند تاول عفونی را مشاهده کردند، دنبال کنند.
بزرگسالان مبتلا به آبله مرغان ممکن است از مصرف دارو های ضد ویروسی سود ببرند، اگر درمان از شروع مراحل اولیه بیماری آغاز شود.
زنان باردار باید از ابتلا آبله مرغان جلوگیری کنند زیرا می تواند با ایجاد ناهنجاری های جنینی، زخم پوست و دیگر مشکلات جدی (سندرم آبله مرغان مادرزادی) بر روی جنین تاثیر بگذارد.
علائم غیر معمول
اغلب کودکان سالم (و بزرگسالان) از آبله مرغان بدون عوارض طولانی مدت بیماری به سادگی توسط استراحت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا بهبود می یابند.
اما برخی از کودکان و بزرگسالان بدشانس هستند و دچار عوارض شدیدتر از حد معمول می شوند. این عوارض می تواند در حد کشندگی جدی باشد.
اگر شما یا کودک شما هر گونه علائم غیر طبیعی را دارد، فورا با دکتر تماس بگیرید. برای مثال:
• اگر پوست اطراف تاول ها قرمز و دردناک می شود
• اگر شما یا فرزند شما درد در قفسه سینه یا مشکل تنفسی دارد
• اگر شما یا فرزند شما آن طور که انتظار می رود روند بهبودی را طی نمی کند
اگر شما یا فرزندتان در هر مرحله ای از بیماری بهتر نمی شود، وضعیت خود را با دکتر مطرح کنید. در این موارد، نسخه پزشکی و احتمالا درمان در بیمارستان ممکن است لازم باشد.
تشخیص
شما یا فرزند شما معمولا نیاز به آزمایش پزشکی برای تشخیص آبله مرغان ندارد. شما می توانید کاملا مطمئن شوید که آن آبله مرغان است، اگر دارای علائم کلیدی مانند تب خفیف به دنبال بثورات خارش دار، تاول و دلمه وجود دارد. آبله مرغان یک بیماری ویروسی مشترک است که می تواند عوارض جدی داشته باشد، بنابراین اگر از تشخیص مطمئن نیستید می توانید کمک بگیرید.
لکه های آبله مرغان معمولا به اندازه کافی برای تشخیص از سایر بثورات، متمایز هستند، هر چند گاهی اوقات می توان آن ها را به راحتی با شرایط دیگری که بر پوست تاثیر می گذارد، مانند نیش حشرات و یا گال (یک بیماری مسری پوست که باعث خارش شدید می شود) اشتباه گرفت.
اگر شما هنوز هم در مورد علائم نامطمئن هستید، می توانید از دکتر خود انجام یک آزمایش ساده خون برای شناسایی ویروس را درخواست کنید.
چه زمانی با دکتر تماس بگیرید
اگر شما مطمئن نیستید که شما و یا فرزندتان مبتلا آبله مرغان هستید، به دکتر خود مراجعه کنید.
اگر شما در تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان بوده و یا دارای علائم آبله مرغان هستید و یا دارای شرایط ذیل می باشید، فورا با دکتر تماس بگیرید:
• باردار هستید
• سیستم ایمنی تضعیف شده دارید (سیستم دفاعی بدن)
• کودک شما کمتر از چهار هفته سن دارد.
آبله مرغان در این موارد می تواند عوارض جدی داشته باشد، اگر بدون درمان رها شود. توصیه های پزشکی را به منظور دریافت هر نوع درمان لازم و ضروری، دنبال کنید.
• اگر شما به آبله مرغان مبتلا بوده و کودک شما با شیر مادر تغذیه می کند، با دکتر خود تماس بگیرید. آن ها می توانند در مورد اینکه آیا شما باید تغذیه با شیر مادر را ادامه دهید، راهنمایی کنند.

ابله مرغان
انجام آزمایش خون
هنگامی که با دکتر تماس می گیرید، اگر قبلا در مورد آبله مرغان واکسینه شده اید، ممکن است یک آزمایش خون نیاز داشته باشید.
اگر شما در گذشته آبله مرغان داشته اند، سپس بسیار بعید است که برای بار دوم مبتلا به آبله مرغان شوید. اگر شما قبلا به آبله مرغان مبتلا نشده و یا مطمئن نیستید، پس ممکن است یک تست ایمنی نیاز داشته باشید. این تست یک تست خونی است که بررسی می کند که آیا شما در حال تولید آنتی بادی ها در برابر ویروس آبله مرغان هستید یا خیر.
اگر نتیجه آزمایش خون نشان می دهد که شما دارای آنتی بادی ها هستید، پس به طور طبیعی از ویروس محافظت شده هستید. اگر شما آنتی بادی نداشته باشید، پس از آن نیاز به بررسی نزدیک برای مشاهده علایم آبله مرغان دارید. در این صورت، شما ممکن است درمان بیشتری لازم داشته باشید.
پیشگیری
بهترین راه برای جلوگیری از آبله مرغان واکسیناسیون کودک است. واکسیناسیون آبله مرغان به عنوان بخشی از واکسن های معمول دوران کودکی برای کمک به جلوگیری از این بیماری توصیه می شود.
واکسن آبله مرغان در حال حاضر به عنوان بخشی از برنامه ایمن سازی دولتی به صورت رایگان داده می شود و جزیی از برنامه ایمن سازی ملی رایگان است. برای دریافت واکسیناسیون به دکتر ارائه دهنده واکسناسیون محلی مراجعه کنید. مهم است که توجه داشته باشید که اگر چه واکسن بدون هیچ هزینه ارائه می شود، هزینه مشاوره ممکن است دریافت شود.
ایمن سازی علیه آبله مرغان در یک دوز از MMRV (سرخک، سرخجه، اوریون، آبله مرغان) به صورت واکسن ترکیبی در سن ۱۸ ماهگی انجام می شود. برنامه واکسیناسیون برای کودکان تا سن ۱۰-۱۳ سالگی که واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند در دسترس است.
این واکسن نباید به کودکان مبتلا به بیماری های شدید نقص ایمنی، از جمله HIV/ ایدز و یا به کودکانی که دوزهای بالایی از داروهای سرکوب ایمنی را دریافت می کنند، داده شود.

پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان

آبله مرغان می تواند گاهی اوقات از طریق تماس با اشیایی که با این ویروس آلوده شده اند، از جمله اسباب بازی ها، ملافه و یا لباس کودکان منتشر شود.
اگر کسی در خانواده شما مبتلا به آبله مرغان است، شما می توانید به جلوگیری از گسترش ویروس این بیماری از طریق پاک کردن هر گونه اشیاء و یا سطوح و یا استریل کردن، کمک کرده و مطمئن شوید که هر لباس آلوده و یا ملافه به طور مرتب شسته می شود.
اگر شما یا کسی نزدیک شما مبتلا به آبله مرغان است، باید از دیگران برای جلوگیری از عفونت متقاطع جدا شود. این به معنی مرخصی گرفتن از کار، ارتباط اجتماعی محدود و عدم حضور در مدرسه می باشد. با دکتر خود در مورد مدت جدا ماندن از بقیه مشورت کنید.

ابله مرغان درمان
درمان ابله مرغان در کودکان

شما لازم نیست به دکتر و یا بخش اورژانس مراجعه کنید مگر اینکه مطمئن نیستید که مبتلا به آبله مرغان می باشید یا فرزند شما بسیار ناخوش یا مضطرب است. هیچ درمان خاصی برای آبله مرغان وجود ندارد. درمان از طریق تسکین علایم به صورت زیر انجام می شود:
• به کودک خود به مقدار زیاد نوشیدنی بدهید
• استفاده از پاراستامول برای کاهش تب و ناراحتی
• حمام ها، لباس های راحت شل و لوسیون کالامین همه می توانند خارش را تسکین دهند. پد گاز پانسمان را در جوش شیرین و آب قرار داده و سپس بر روی زخم بگذارید که می تواند خارش را تسکین دهد.
• سعی کنید مانع خاراندن یا کندن لکه ها توسط کودک شوید که موجب افزایش خطر ایجاد جای زخم خواهد شد. انجام این کار برای کودکان سخت است و نیاز به تشویق زیاد دارد. حواسشان را به وسیله کارهایی مانند تلویزیون دیدن پرت کنید، تا توجه شان از خاراندن برداشته شود. ناخن را کوتاه کنید به منظور کاهش سایش ناشی از خاراندن و کاهش خطر ابتلا به عفونت باکتریایی. اجازه دهید که کودکتان به مدرسه نرود و مسئولین مدرسه از بیماری آن ها زمانی که سایر کودکان در معرض خطرند، آگاه باشند. کودک خود را از مهد کودک یا مدرسه تا زمانی که آخرین تاول پوسته دار شود، دور نگه دارید.
• کودک خود را از هر کسی به خصوص افرادی که باردار هستند و یا قصد باردار شدن دارند، دور نگه دارید. اگر فرزند شما با یک زن باردار تماس داشت، قبل از شروع بیماری اجازه دهید که او در مورد آبله مرغان مطلع شود (و پیشنهاد دهید که دکتر یا مامای خود را ببیند). در زنانی که قبلا به آبله مرغان مبتلا نشده اند، ابتلا به بیماری در دوران بارداری می تواند منجر به سقط جنین شوید یا نوزاد ممکن است با آبله مرغان به دنیا آید. شما باید فرزند خود را دور از مدرسه یا مهد کودک تا زمانی که همه ضایعات خشک شوند، در خانه نگه دارید در غیر این صورت شما کودکان دیگر را در معرض خطر قرار داده که می تواند منجر به عوارض وخیم شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code