درمان اختلالات خواب

0

همه چیزهایی که نیاز است شما درباره اختلالات خواب بدانید؟

یک شب بدون خواب می­تواند نه تنها احساسات شما را تخریب می­کند بلکه سلامت فیزیکی و روانی شما را نیز تخریب می­کند. باعث می­شود تا در مدرسه و محل کار ضعیف عمل کند. همچنین, تلخ مزاج می­شوید و با دوستتان یا خانواده تان درگیر می­شوید. حتی بدتر, خواب ناکافی باعث می­شود شما انتخاب ضعیفی داشته باشید و سلامت خود و امنیت خودتان را بخطر بیندازید.

بزرگترین موانع و بازدارنده­های خواب چه هستند؟

یک نظریه بلند مدت است که می­گوید فرد نیاز به خواب به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت دارد برای بدست آوردن مزایای یک خواب خوب شب. اما, کارشناسان فهمیده­اند که بزرگسالان تنها نیاز به ۷ تا ۸ ساعت خواب مفید دارند. متاسفانه, استرس, تداخلات اتفاقی و حواس پرتی­ها می­توانند به آسانی برنامه خواب منظم را بهم بریزند. برای مثال, شما پیش بینی کرده­اید که چند ساعت کمتر از خواب معمول در آخر هفته بخوابید. اگر شما در زمان آخر هفته کار داشته باشید و کارتان را به خانه بیاورید, شما ممکن است حتی تا صبح کار کنید و کمتر بخوابید. این می­تواند منجر به کشمکش­های بی خوابی در طول ساعات روز شوید که اثرات مخربی روی عملکردتان و تمرکزتان دارد.

در حالیکه بچه­ها به طور عادی نیاز به خواب کمتری در مقایسه به بزرگسالان دارند. بچه­هایی که با تلفنشان در موقع خواب کار می­کنند زمان خواب کمتری نسبت به زمان توصیه شده دارند زیرا نور صفحه از خواب رفتن آنها جلوگیری می­کند. این برای کودکانی که در اتاقشان تلویزیون دارند نیز سازگار است.

بزرگسالان به آسانی با تلفن یا تلویزیون حواسشان پرت می­شود اما آنها نیاز دارند تا با تداخلات دیگرشان برخورد کنند تا بتوانند خوابشان را قطع کنند. در هر حال, سن بالای آنها برنشان را در شب بیدار نگه می­دارد.

بعد از آن, ماندن در رختخواب برای ۷ یا ۸ ساعت کامل سخت است اگر بدنتان بخواهد حمام برود یا نه.

درمان بی خوابی

اثرات بی خوابی چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد, بی خوابی می­تواند کم و بیش احساس خستگی ایجاد کند. بی خوابی به شدت بر عملکرد شما تاثیر می­گذارد. شما را دچار فراموشی, تلخ مزاجی می­کند.

کار کردن و فکر کردن درباره تصمیمات روزانه مهم سخت می­شود. زمان واکنش شما کم می­شود و ممکن است به خطر بیفتید مخصوصا اگر شما در جاده باشید. در آخر, یک بی خوابی ثابت می­تواند بدن شما را خسته کند. سلامتی و تغذیه شما کم می­شود. قلبتان برای بی خوابی آسیب می­بیند و منجر به شیوع بیماری قلبی مختلف می­شود.

بیماری­های ناشی از بی خوابی چیست؟

درحالیکه اغلب مردم به دنبال کشف راههایی برای خواب بهتر هستند که استرس و اختلالات آنها را از بین ببرد, بعضی نیاز به مراقبت زیاد دارند. ۸۰ نوع مختلف بیماری بی خوابی وجود دارد. برای ساختن یک سفر راحت در زیر ۴ بیماری بی خوابی مشهور لیست شده است:

بی خوابی

افرادیکه از بیماری بی­خوابی رنج می­برند اغلب به سختی خواب می­روند. این بیماری همچنین باعث می­شود تا فرد ناگهانی و به طور مکرر در طول شب بیدار شوند. بعلاوه, حتی اگر آنها به مدت چند ساعت بخوابند آنها ممکن است زودتر از آنچه برنامه ریزی کرده­اند بیدار شوند. و باعث می­شود آنها احساس کنند سرحال نیستند و خواب خوبی نداشته­اند. یکی دیگر از عوارض بی خوابی خستگی زیاد, بی حالی, عدم تمرکز, بد ریختی است. بی خوابی دو نوع است. اولین نوع بی خوابی شدید است که موقتی است. دومین نوع بی خوابی مزمن که اثرات بلند مدت دارد و هفته­ها و ماه­ها طول می­کشد. در بعضی حالات, سیمپتوم بی خوابی همراه با شرایط جدی است.

Apnea

این بیماری عوارض خطرناکتری نسبت به بی خوابی insomnia دارد. یک شخص دچار بی خوابی apnea دچار حبس نفس و گرفتگی نفس در خواب می­شود درحالیکه خواب است.

حتی اگر هیچ کاری را انجام ندهند بیمارانی که از حمله خوابی رنج می­برند احساس ضعف و خستگی می­کنند. حمله خوابی یک بیماری است که اغلب تشخیص داده نمی­شود چون سیمپتوم­های آن در هر سنی پدیدار نمی­شوند.

سندروم بی خوابی

برعکس واکنش تشنجی که شما در طول یک خواب تجربه می­کنید, سندرم بی خوابی یا RLS یک بیماری است که در آن حرکات پای شدید بوجود می­آید. حرکات اغلب اختیاری است و می­تواند حتی اگر نشسته باشید یا تکیه داده باشید رخ دهد. بعضی بیماران راه می­روند و یا پاهایشان را حرکت می­دهند. با اینحال, سیمپتوم سندرم بی خوابی می­تواند در شب رخ دهد درحالیکه شب در حال خواب هستید. این شما را بیدار می­کند و مقدار زمانی را که در خواب بودید کم می­کند.

چگونه بیماری­های بی­خوابی تشخیص داده می­شوند؟

اغلب سیمپتوم­های همراه با بیماری­های بی­خوابی می­تواند به بیماری دیگر ربط داده شود. متخصصان خواب اغلب در کلینیک بیماری خواب کار می­کنند. این کلینیک­ها به دستگاه­های خاصی کجهز هستند که به دکتر در تشخیص بیماری کمک می­کند.

اولین بار که شما به متخصص خواب ارجاع داده می­شوید, ممکن است نیاز باشد تا شما تحت مطالعه یا polysomnogram قرار بگیرید. این آزمایش شمال مولفه­هایی چندگانه است که برای ثبت واکنش­های فیزیکی در حالت خواب طراحی شده است. اولین واکنش بررسی و تحلیل شده, پزشک شما می­تواند آنرا ارزیابی کند خواه شما از بیماری رنج ببرید یانه.

درمان اختلالات خواب

اگر شما از هر نوع بیماری بی خوابی جدی رنج می­برید, ممکن است خواب خوب شبی نداشته باشید. در زیر یک لیست از کارهایی که می­توان انجام داد تا خواب خوبی داشته باشید آمده است.

محیط اطراف خود را ثابت کنید

مناسب ترین جا برای خواب خوب محیطی است که سرد, ساکت و تاریک باشد. درخالیکه بعضی افراد ممکن است نیاز به نور شب داشته باشند تا احساس تاریکی نکنند, فضای تاریک می­تواند به شما در القای خواب کمک کند.

برای کاهش مقدار سر و صدا, می­توانید گوش گیر یا دیگر وسایل را استفاده کنید. همچنین می­توانید در جاهایی که هیچ نور یا سر و صدایی را عبور نمیدهند بروید.

خیالتان را راحت کنید

یک ذهن بدون آرامش هرگز شما را راحت نمی­کند. در طول روز خودتان را درگیر کنید ولی بعضی مواقع در شب به خودتان آرامش دهید. هرگز به رختخواب با استرس نروید و فکر منفی نکنید. راهی پیدا کنید تا ذهنتان پاک شود و هر اختلال هواسی را دور کنید. یک لیست از کارهایتان تهیه کنید که می­تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند و به شما ساختار مورد نیاز را بدهد. با شناخت همه این چیزها شما می­توانید آرام­تر شوید و زمان کافی برای انجام همه آنها در طول روز خواهید داشت.

درمان بی خوابی

مدیتیشن

انجام مدیتیشن مخصوصا قبل از رفتن به خواب توصیه شده است. اگر شما بک مبتدی هستید پس با نفس کیدن عمیق و ساده و Chanting Manta OM شروع کنید. مدیتیشن ذهن شما و بدن شما را آرام می­کند. و به شما آرامش می­دهد.

عطر درمانی

بعضی روغن­های مخصوص مثل عطر بنفشه, روغن ترنج, روغن ضروری خس خس و روغن Ylang Ylang روی بدن خیلی تاثیر دارند. از آنها در افشانه عطری برای ۲-۳ ساعت در شب استفاده کنید. می­توانید یک مخلوط از ترکیب همه این روغن­های ضروری بسازید.

روش معمول ساختن

یک زمان خاص برای خواب و بیدارشدن تنظیم کنید و آنرا روتین کنید. سعی کنید برنامه ریزی کنید حتی اگر مشغول هستید یا در تعطیلات هستید.پ

بدن و ذهنتان را راحت کنید به محض اینکه به اتاق خواب می­روید. تا جایی که امکان دارد در اتاقتان نخورید, کار نکنید یا تلویزیون نگاه نکنید.

ساعت را چک کنید.

نگاه کردن مرتب به ساعت شما را بیدار خواهد نگه داشت, آگاهی از زمان می­تواند به شما در ساخت زمان بندی کمک کند. برای چند دقیقه در طول روز می­توانید چرت بزنید و این مفید است, اما باید مطمئن شوید که چرتتان طولانی­تر از ۳۰ دقیقه نشود. بعد از ساعت ۳ یا ۴ عصر چرت نزنید چون ممکن است با ساعت بدن شما سازگار نباشد.

شما باید از مصرف هر محرکی در طول روز جلوگیری کنید چون این به شما در بیدار ماندن کمک خواهد کرد. غذای سنگین, نوشیدنی­های کافئین دار, نباید در ۴ یا ۵ ساعت قبل از خواب مصرف شود.

مقدار کافی خواب نباید فراموش شود. فهمیدن اینکه چه اتفاقی در زماتیکه شما خواب هستید می­افتد برای بهبود کیفیت و خواب شما موثر است. وقتی شما همه چیز را درباره خواب می­دانید, می­توانید به بستر بروید راحت بخوابید و رویاهای شیرین ببینید. و مهمتر از همه, سر حال از خواب بیدار می­شوید و برای روزتان آماده هستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code