خانه / روانشناسی / درمان افسردگی پس از سقط جنین
درمان افسردگی پس از سقط جنین

درمان افسردگی پس از سقط جنین

 

حالا که یک تجربه سقط جنین داشته اید احتمالا” احساس غم بیشتری می کنید . سقط جنین خیلی سخت است. تاثیر احساسی معمولا” طولانی تر از تاثیر جسمانی است. اجازه ندهید غصه بر شما مسلط شود و سعی کنید باآن کنار بیایید. بهطور کلی افسردگی در خانم ها نسبت به آقایان شیوع بیشتری دارد که علل مختلفی در آن نقش دارد. افسردگی بعد از سقط یا بعد از دوره زایمان جزو اختلالات خلقی است که در برخی از خانم ها شاهد آن هستیم.این افسردگی در واقع همان علائم افسردگی معمولی را دارد یعنی توأم با خلق غمگین، نگرانی، ناراحتی، بی حوصلگی، کاهش اشتها، کاهش میل به زندگی و کاهش خواب است و می تواند علائم شدیدتری نیز داشته باشد. برخی مواقع می توان احتمال خودکشی را نیز پیش بینی کرد. در این مواقع به اقدامات جدی و پیشگیرانه ای نیاز است. ”
در سقط‌های انتخابی ، ناراحتی در اثر سقط بسیار کمتر است زیرا این عمل کاملا آگاهانه است و معمولا احساس گناه نیز نمی‌کنند اما در سقط‌های ناگهانی ، نگرانی‌ها و اضطراب‌ها بیشتر به افسردگی تبدیل می‌شوند اما مادران نباید به دنبال مقصر بگردند یا خود را سرزنش کنند که کوتاهی یا کم‌کاری کرده‌اند.

چه حسی بعد ازسقط جنین ممکن است داشته باشیم؟

خانم ها احتمالا” با نوسانات احساسی زیای مواجه می شوند مثل  بی حسی، بی اعتقادی، عصبانیت، غم و اندوه، افسردگی و عدم تمرکز .حتی اگر اتمام بارداری زود باشد ، حس بین مادر و جنین قوی است. بعضی خانم ها علائم فیزیکی از این احساسشان تجربه می کنند. این علائم شامل: خستگی، مشکل خواب، عدم تمرکز، بی اشتهایی و گریه های مداوم هستند. تغییرات هورمونی که بعد از سقط جنین اتفاق می افتد ممکن است این علائم را تشدید کنند.

 

افسردگی بعد سقط

حالت غم و اندوه شامل سه مرحله می شود:

مرحله ۱) شوک/امتناع- ” این واقعا” اتفاق نیفتاده، من بخوبی مراقب بودم”

مرحله ۲) عصبانی/گناه/افسردگی- “چرا من؟ اگر من …” ” من همیشه یک بچه می خواستم، این منصفانه نیست. من درزندگیم بیشتر از همیشه احساس ناراحتی می کنم “.

مرحله ۳) پذیرش- ” من باید باآن کناربیایم، من تنها کسی نیستم که این تجربه را داشتم . خنم های دیگر هم این تجربه را داشتند من به کمک نیازدارم”. هرمرحله زمان زیادی می برد. خاطرات عجین شده و غیرمنتظره همچنان وجوددارند. مثالهایی از این موارد آنی شامل: حمام کردن بچه، روایت تجربه وضع حمل، بچه های جدید، مراقبها، گفتگوهای بی تامل، تعطیلات، و نزدیکی خانوادگی هستند.

چگونه می توانم با سقط جنینم کناربیایم؟

به نیازها و محدودیتهاتان درحین غم و اندوه توجه داشته باشید وسعی کنید کنار بیایید. همانطور که در چنین شرایط دشواری کارمی کنید. به نزدیکترین فرد ممکن متوسل شوید. از او حمایت، اطمینان و درک بخواهید  با مشورت به خود و همسرتان آرامش بدهید. نباید به تنهایی با آن مواجه شوید. زمان و فرصت به خودتان بدهید .چگونه مران و زنان بطور متفاوت غمگین می شوند:  بطورکلی خانم ها بیشتر ازدست داده هایشان را بیان می کنند و درپی حامی هستند. آقایان/مردها بیشتر به کار مشغول می شوند، و تمایل دارند مسائل و مشکلات را حل کنند، و درنتیجه درشبکه ها دنبال همدرد نمی گردند. این به معنای این نیست که غمگین نیست. اغلب مردها خود را در کار برای فراموش کردن غمشان غرق می کنند.  والدین سطوح مختلفی از ناراحتی را حس می کنند. رابطه بین یک خانم باردار و بچه درحال رشد درونش منحصربفرد است. یک خانم می تواند ازلحظه دریافت جواب مثبت بارداری حس پیداکند . رابطه برای پدراز زمان حس کردن علائم فیزیکی بچه ،مثل دیدن عکس سونوگرافی یا لمس کردن لگد بچه آغاز شود.گرچه، ارتباط واقعی تا زمان تولد بچه ایجاد نمی شود بهمین دلیل است که چرا مردها کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند . این تفاوتها باعث شکاف در رابطه بین شما می شود چون شما زمان طولانی تری نیاز دارید برای کنارآمدن. شما می توانید ازاین طریق به رابطه تان برگردید: به احساسات و نیازهای یکدیگر احترام بگذارید. احساسات و افکارتان را با هم اشتراک بگذارید. تفاوتها را بپذیرید وبه روش برخورد یکدیگر احترام بگذارید. از سرزنش خود دست بردارید. همه زنان دوست دارند که به عقب بازگردند و تمام آنچه را که در زمان بارداری انجام داده اند مرور کنند تا بفهمند چه چیزی باعث سقط شدن جنین آنها شده است و یا از چه راههای می توانستند جلوی این اتفاق را بگیرند. واقعیت این است که به احتمال بسیار زیاد هیچ راهی برای جلوگیری از این سقط وجود نداشته . اکثر سقطها به دلیل مشکلات ژنتیکی جنین اتفاق افتاده که کاملا خارج از کنترل مادر است.

حقوق آرامش دهنده یکدیگر را درک کنید.:

آرامش دادن و کنارآمدن بمعنای فراموش کردن و نامحسوس کردن خاطرات نیست. بلکه بمعنای متمرکز نشدن روی قضیه است. مدتی به سر کار نروید. حتی اگر به لحاظ جسمی مشکلی ندارید، چند روزی مرخصی بگیرید. ازشوهرتان انتظار نداشته باشید که مثل شما غم و اندوه خود را ابراز کند. اگر به نظر می رسد که همسرتان به اندازه شما به خاطر از دست رفتن جنین متأثر نشده ، به یاد بیاورید که مردان و زنان به شیوه متفاوتی غم و اندوه خود را ابراز می کنند.

درمان افسردگی بعد سقط جنین

واقعیتها را درمورد اینکه چه اتفاقی افتاده ،و درآینده چه می شود را،بدانید  دنبال سوال و جواب باشید ، به گزارشات پزشکی توجه کنید، و یادداشت بردارید.درمورد اینکه دوست دارید با لباس بارداری تان و وسایل بچه چکار کنید،تصمیم گیری کنید. دیگران شاید گزینه هایی برای شما داشته باشند، ازایده دیگران کمک بگیرید و بهترین کاررا انجام دهید.

خودتان را از موقعیتهای سخت ودشوار دور نگه دارید.اهداف واقعی درنظر بگیرید. برای مثال، روی کنار آمدن بااین مسئله یک روز تمرکز کنید نه تمام هفته. غم ومواجه شدن وقت لازم د ارد و سریع اتفاق نمی افتد. از حمایت بهره مند شوید حتی اگر ساده نباشد . اگر خارج از کنترل شماست از مشاور کمک بگیرید یا از یک گروه حمایت کننده و متخصص . خود را از دیگران جدا نکنید. اگر چه صحبت کردن درباره از دست دادن جنین دردناک به نظر می رسد، در میان گذاشتن داستان خود با دیگران موجب می شود که کمتر احساس تنهایی بکنید و کمکتان می کند تا حالتان بهبود یابد.

هم غمگین باشید هم خوشحال. احساس غم و اندوه طبیعی  است ولی اجازه ندهید برشما کنترل داشته باشد. دیگران غم شان را فراموش می کنند شماهم اینکارا بکنید. کارهای نشاط آور انجام دهید ،خندیدن و شادی آرامش دهنده خوبی هستند. بخاطر آوردن لحظات خوب و شاد دلیل بی اهمیت بودن غم شما نیست. بچه تان را به خاطر بیاورید. ممکن است بخواهید برای بچه اسم بگذارید. بعضی خانم ها با کاشت درخت ، انتخاب یک تکه جواهر با سنگ ماه تولد یا کمک به خیریه خود را تسکین می دهند.شاید شما بخواهید در سالگرد زمانی را با همسرتان باشید. حمایت دیگران را به دست بیاورید. از پزشک یا مامای خود در مورد گروه های حامیِ سقط جنین در جامعه خود پرس و جو کنید. از یک مشاور حرفه ای بخواهید که کمک کند تا با عواطف دشواری که در حال حاضر تجربه می کنید، دست به گریبان شوید و در نهایت، غم و اندوه خود را بپذیرید و با آن کنار بیایید.

ندانستن و عدم آگاهی، بیشتر موجب ترس ما می ‌شود. همه زنان در طول زندگی مراحل مختلفی مثل بلوغ، باروری، شیردهی، نازایی و یائسگی را پشت‌ سر می‌ گذارند. پس این شرایط ویژه خانم‌ هاست و باید اطلاعات لازم را در  این مسائل  داشته باشند.
 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز

افسردگی پس از مرگ عزیز افسردگی چیست؟ چیزهای زیبا و نشاط بخش زیادی در زندگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین