خانه / کودکان / درمان تب در کودکان
درمان تب در کودکان

درمان تب در کودکان

درمان تب در کودکان

چگونه می توان سرماخوردگی کودک را درمان کرد؟
با کمک این راهنمای تصویری پرسش و پاسخ می توانید نحوه درمان بیماری سرماخوردگی کودک خود را یاد بگیرید. شما می توانید در صورت نیاز از داروهای بدون نسخه برای بهبود تب، آبریزش بینی، گلو درد و سایر نشانه های شایع سرماخوردگی استفاده نمایید.
اگر کودک من تب داشت چه کاری باید انجام دهم؟
پزشکان متخصص اطفال بر این باورند که تب زمانی که ۱۰۰٫۴ درجه یا بالاتر از آن باشد اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اگر کودک شما تب دارد ، کوچکتر از ۶ ماهگی است، نشانه های دیگری دارد، تب او بیش از دو روز ادامه داشته است و واکسینه نشده بهتر است با پزشک تماس بگیرید. در سایر شرایط معمولا می توان به کمک ایبوپروفن یا استامینوفن این تب را بهبود بخشید. هرگز به کودک خود آسپرین ندهید. اینکار باعث می شود اسیب جدی به کودک وارد گردد.
برای پایین آوردن دمای بدن کودک چه کارهایی را می توان انجام داد؟
یک اسفنج یا پارچه تمیز بردارید و آن را به آب ولرم آغشته کنید. استفاده از این پارچه می تواند مفید باشد. هرگز از آب یخ، یخ یا الکل برای پایین آوردن دمای بدن استفاده نکنید. لباس های سبک تری تن کودک خود کنید و بر روی آن ملحفه زیادی نکشید. نشانه های کمبود آب در بدن را مورد بررسی قرار دهید. اگر پوشک فرزندتان خشک بود، دهانش خشک شده بود یا احساس خوبی نداشت بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. در مورد کودکان بزرگتر نیز اگر احساس کردید آب بدنش کمتر شده، به اندازه کافی ادرار نمی کند، آب کافی نمی نوشد یا به صورت طبیعی عمل نمی کند باید با پزشک تماس بگیرید.

درمان تب در اطفاد
ایا سوپ مرغ می تواند به سرماخوردگی کودک کمکی بکند؟
بله. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد سوپ مرغ می تواند به کاهش التهاب کمک کند. اگر باز هم چنین اثری نداشت می توان از مواد مغذی موجود در آن استفاده کرد و جلوی از دست رفتن آب بدن را گرفت. سعی کنید در این شرایط سایر مایعات همچون آب، شیر و محلول الکترولیت بیشتری به کودک خود بدهید. سایر درمان هایی که می توانید در منزل امتحان کنید به شرح زیر است:
استشمام هوای دوش داغ یا دستگاه تبخیر کننده می تواند به بینی گرفته شده کمک کند. منتول نیز می تواند به شل شدن مخاط( بلغم) کمک نماید. از بخارهای دارویی برای کودکان زیر ۲ سال استفاده نکنید. وازلینی که زیر بینی زده می شود می تواند پوست تحریک شده را تسکین ببخشد.
چه چیزی باعث تسکین گلو درد و سرفه می شود؟
بیشتر گلودردها توسط سرماخوردگی ایجاد می شود و حداقل چهار الی پنج روز به طول می انجامد. در کودکانی که بالای ۲ سال سن دارند، می توان چای غیر کافئین دار و گرم به آن ها داد یا آب را با نصف قاشق چایخوری عسل و لیمو ترکیب کرد و به او خوراند. اینکار می تواند گلو درد و سرفه را تسکین ببخشد. یک قاشق چایخوری گندم سیاه و عسل به تنهایی می تواند سرفه را در کودکان بالای یک سال بهبود ببخشد. برای کودکان ۶ سال و بالاتر، شکلات های مخصوص و قرص های بدون نسخه که بی حس کننده هستند می تواند درد را کاهش دهد. غرغره کردن آب گرم و نمک نیز می تواند کمک کننده و مفید باشد. گلودرد استرپتوکوکی به سرعت بروز می کند و با نشانه های سرماخوردگی همراه نیست. اگر احساس کردید کودکتان به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شده است حتما با یک پزشک تماس بگیرید.
کودک من در چه سنی می تواند از داروهای سرفه و سرماخوردگی استفاده کند؟
به کودکان زیر ۴ سال داروی سرماخوردگی یا سرفه ی بدون نسخه ندهید. مطالعات متعدد نشان می دهد که داروهای بدون نسخه نمی توانند کمکی به کودکان کم سن و سال بکند. در حقیقت، چنین داروهایی می تواند عوارض جانبی تهدید کننده زندگی و جدی داشته باشد. برای بهبود نشانه های سرماخوردگی، مایعات زیادی به او بدهید، از هواکش بینی استفاده کنید و از مرطوب کننده بهره مند شوید.
زمانی که کودک من سرماخورده و سرفه می کند باید یک یا دو دارو به او بدهم؟
داروهایی را انتخاب کنید که تنها برای نشانه های کودک شما مفید است. بنابراین می توانید داروهای بدون نسخه برای نشانه های متعدد استفاده نمایید. برای اینکه جلوی بروز مشکل را در کودکان بگیرید، دستورالعمل های روی آن را به دقت بخوانید و از دستگاه های اندازه گیری استفاده نمایید. از داروهایی که نشانه ها و علائم کودک شما را درمان نمی کند استفاده نکنید.
اگر دو دارو به کودک خود می دهید مقدار آن را دو برابر نکنید:

تب در کودکان
اطمینان حاصل کنید که به کودک خود دو داروی بدون نسخه با مواد تشکیل دهنده فعالِ یکسان نمی دهید. به عنوان مثال بیشتر داروهای سرماخوردگی برای کودکان در برگیرنده استامینوفن هستند که همان تیلنول است. داروهایی که برای بهبود سرفه نیز مورد استفاده قرار می گیرند در برگیرنده سایر مواد برای درمان احتقان هستند. به همین خاطر اگر برچسب روی داروها به درستی خوانده نشود امکان دو برابر کردن غیر عمدی داروهای مشابه وجود دارد.
چگونه می توانم دوز مناسب برای داروها را پیدا کنم؟
سعی کنید داروهای بدون نسخه را بر اساس دستورالعمل های مبتنی بر سن و وزن کودک به او بدهید. قسمت هشدارها را بر روی داروها بخوانید تا بتوانید عوارض جانبی احتمالی را شناسایی نمایید. به مخفف هایی که بر روی برچسب ها به کار می رود توجه داشته باشید. Tbsp( برای قاشق غذاخوری)، Tsp( برای قاشق چایخوری)، oz. ( برای اونس)، ml.( برای میلی لیتر)، mg. ( برای میلی گرم).
هر کدام از این ها اندازه گیری های متفاوتی هستند. از دستگاه های اندازه گیری که در داخل دارو وجود دارد استفاده نمایید. زمانی که در حال درمان تب کودک خود هستید، استامینوفن یا ایبوپروفن را انتخاب نمایید. از مصرف این دو دارو به صورت همزمان خودداری کنید.
برای دادن دوز دارو باید کودک را بیدار کنم؟
استراحت یکی از بهترین درمان های خانگی برای سرماخوردگی است. پس اجازه دهید کودکتان استراحت کند. اگر این موضوع بدین معنی است که باید از دوز بعدی داروی بدون نسخه بگذرید زیاد نگران نباشید. شما می توانید دارو را بعد از بیدار شدنش از خواب به او بدهید. اگر کودک شما بیشتر از سه روز از داروی بدون نسخه استفاده کند، باید با پزشک مشورت کنید.
ایا استفاده از قاشق آشپزخانه( قاشق معمولی) تفاوتی ایجاد می کند؟
بله . برای اینکه بتوانید جلوی مشکل را بگیرید، سعی کنید از قاشق های معمولی استفاده نکنید. این قاشق ها اندازه های مختلفی دارند. اگر داروی بدون نسخه پیمانه یا قاشق مخصوص خود را داشت حتما از آن استفاده کنید. اگر دستگاه اندازه گیری وجود ندارد بهتر است از قاشق ها یا پیمانه های مناسب و دقیق استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که دوز مناسبی را به کودک خود می دهید.

درمان تب در کودکان
اگر کودک من استفراغ کرد باید دوز دیگری به او بدهم؟؟
نه. اگر کودک شما استفراغ کرد یا دارو را به بیرون ریخت باید منتظر دوز بعدی باشید. شما نمی توانید اطمینان حاصل کنید که کودک شما چقدر دارو را بلعیده است. پس مصرف دوز بعدی بلافاصله پس از استفراغ می تواند خطرناک باشد. به جای اینکار، با پزشک تماس بگیرید و از او کمک بگیرید. اگر کودک شما از طعم دارو خوشش نیامد از پزشک بپرسید که می توانید آن را با غذا یا نوشیدنی دلخواهش ترکیب کنید یا خیر.
دارویی برای کودک در منزل ندارم. می توانم نصف دوز داروی بزرگسالان را به او بدهم؟
هرگز داروهای بدون نسخه ای که برای بزرگسالان تهیه شده است را به کودک خود ندهید. همانطور که می دانید فرمول داروهای کودکان با فرمول داروهای بزرگسالان متفاوت است. تنها از محصولاتی استفاده کنید که برچسب برای کودکان یا نوزادان را در خود دارد.
داروهای بدون نسخه را جلوی کودک خود شکلات خطاب نکنید:
کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال دوست دارند از والدین خود تقلید کنند. پس هرگز به آن ها نگویید که داروی موردنظر شکلات یا شیرینی است. اقدامات احتیاطی زیر را همیشه مدنظر داشته باشید:
• از مصرف داروی خود جلوی کودک خودداری کنید.
• اطمینان حاصل کنید که هرگز دارو را شکلات خطاب نمی کنید.
• هرگز داروهایی با طعم شیرین را به عنوان جایزه به او ندهید.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال   چگونه با کودک بد غذا رفتار کنیم؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین