زایمان سزارین یا طبیعی

0

 

این روزها حدود ۳۰% از تمام بچه ها در ایالات متحده از طریق  زایمان سزارین متولد می شوند حال زایمان سزارین یا طبیعی حتی اگر تولد از واژن را تجسم کنید ممکن است به کاهش برخی از ترس کمک کند برای یادگیری چرا و چگونگی انجام سزارین که فقط در مورد همه نیست.

سزارین برای تولد کودک که شامل برش در دیواره شکم و رحم مادر است. طور کلی سزارین روشی امن برای ریسک بالای تولد در نظر گرفته شده است. به علاوه شما می توانید پس از زایمان سریعتر بهبود بیابید و زودتر به خانه بیایید. در موقعیت های خطرناک تولد و در شرایط اضطراری زندگی مادر و نوزاد از این روش استفاده می شود و با این حال سزارین به زنان در معرض خطر کمک می کند.سزارین توسط متخصصان زنان و برخی از پزشکان خانواده انجام می شود. اگر چه به جز زنان در انتخاب ماماها برای تولد نوزادان به عنوان ماماهای شاغل در هر رشته مجاز  قادر به انجام سزارین نیستند.

اگر پزشک از عوامل خاصی که زایمان طبیعی مخاطره آمیز است آگاه باشد سزارین برنامه ریزی می شود. این بدان معناست که بدانید برخی از زنان جلوتر از زمانی که به آنها از طریق بخش ارائه شده می توانند  برنامه نوزاد خود را به خوبی پیش ببرند. این اجازه می دهد تا آنها از نظر عاطفی و ذهنی برای تولد آماده شوند که می تواند به کاهش احساس ناامیدی که تجربه بسیاری از مادران است کمک کند .

زایمان سزارین یا طبیعی

نوزادباپا و یا موقعیت های عریضی در رحم مادر است ( قبل از شروع شدن و یا تولد با استفاده از پنس و بیهوشی تولد می تواند صورت گیرد)  نقص خاص نوزاد ( مانند ازدیاد غیر عادی مایع شدید)مانند مشکلات جفت هنگام تولد. جفت ( زمانی که جفت بیش از حد پایین باشد رحم و دهانه رحم را پوشش می دهد).برای مادر از نظر وضعیت پزشکی است که زایمان برای خودش یا نوزاد  مخاطره آمیز است( مانند اچ آی وی و یا مورد فعال تب خال ناحیه تناسلی )، کودک در زجر باشد برخی از تغییرات در ضربان قلب نوزاد ممکن است به معنی این است که کودک به اندازه کافی اکسیژن نگرفته، سر نوزاد و یا تمام بدن بیش از حد بزرگ تر از کانال واژن است. در پایان شما اغلب نیاز به تکیه بر قضاوت پزشکان دارید.

سزارین یا طبیعی

در زمان آماده شدن برای سزارین احتمالا باید:

مانیتورهای مختلف در محل برای بررسی ضربان قلب تنفس و فشار خون دهان و بینی با ماسک اکسیژن یا لوله تحت پوشش در سوراخهای بینی قرار داده می شود به شما اکسیژن می دهد یک کانتر ( لوله نازک) داخل مثانه از طریق مجرای ادرار قرار می گیرد ( که آن دردناک و ناراحت کننده است )

پس از بیهوشی پزشک یک برش بر روی پوست شکم به صورت عمودی می دهد ( از خط موهای ناحیه تناسلی) یا افقی ( ۱-۲ اینچ بالاتر از خط شرمگاهی گاهی اوقات به نام برش لباس شنای زنانه دوتکه). دکتر سپس به آرامی عضلات شکم را کنار می زند. این برش نیز می تواند عمودی یا افقی باشد. پزشکان معمولا از برش افقی در رحم استفاده می کنند که عرضی نیز نامیده می شود که بهتر بهبود می یابد. پس از برش رحمی کودک با آرامی به بیرون کشیده می شود.سپس پزشک بند ناف را قطع می کند . با تولد از طریق واژن شما قادر به دیدن نوزاد خود هستید. سپس یک کمی به پرستاران و متخصص اطفال یا دکتر سپرده می شود که نوزاد برای چند دقیقه مراقبت خواهد شد.جراح سپس جفت را از رحم حذف می کند با بخیه برش شکم می بندد و یا استیپلز جراحی که معمولا بدون دردسر چند روز بعد حذف می شود.

اگر نوزاد خوب باشد می توانید نگه دارید و یا از پرستار بخواهید نوزاد را اتاق بیاورد اگر شما می خواهید نوزاد را در سینه نگه درید ممکن است نیاز به کمک داشته باشد.

عوارض زایمان سزارین

سزارین امروز به طور کلی برای مادر و نوزاد امن است. با این حال خطرات با هر نوع عمل جراحی وجود دارد. خطرات بالقوه عبارتند از:

افزایش خونریزی و عفونت (معمولا انتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت داده می شود)

آسیب مثانه یا روده

واکنش به داروها

لخته شدن خون

مرگ(بسیار نادر است)

صدمه به نوزاد

از بی حسی منطقهای استفاده می شود تا کودک متولد شود . از آنجا که مایع در ریه های  نوزاد متولد شده است گاهی تنفس  ( حالت گذرا در نوزاد) پس از تولد مشکل می باشد. معمولا در عرض ۱ یا دو ساعت تا بعد از تولد بهتر می شود.بسیاری از زنان موفق می شوند که تولد ایمنی  بعد از سزارین از طریق واژن داشته باشند اما به خصوص اگر برش بر روی رحم عمودی به جای افقی باشد در برخی ازموارد درآینده تولد به روش سزارین ممکن است .  زنان در افزایش خطر ابتلا به مشکلات احتمالی جفت در باروری قرار می گیرند.

در مورد سزارین های اضطراری مزایای آن بسیار بیشتر از خطرات آن است.همانند هر جراحی معمولا درجاتی از درد و ناراحتی بعد ازسزارین وجود دارد. دوره بهبودی بر اثر تولد از طریق زایمان طبیعی کمی طولانی تر از سزارین است. زنانی که سزارین می کنند معمولا در بیمارستان برای حدود ۳ یا ۴ روز می مانند و باید در رختخاب برای حداقل یک روز بعد از تولد بمانند.

بلافاصله ممکن است احساس خارش در معده و درد داشته باشید و این همه واکنش طبیعی نسبت به بیهوشی و جراحی هستند.پس از بیهوشی عمومی ممکن است احساس تلو تلو خوردن، ترس احساس خطر و یا حتی غمگین داشته باشید . پزشک به شما داروهایی برای هر ناراحتی یا درد می دهد.

برای اولین بار طی چند روز و حتی هفته ممکن است:

احساس خستگی ،درد اطراف برش ( پزشک می تواند داروها را تجویز کند و یا از بین برنده ضد درد امن را اگر شما با شیر مادرکودک را  تغذیه می کنید توصیه کند )

یبوست و گازدار بودن معده ،مشکل بلند کردن کودک

استفاده از پشتیبان نزدیک برش شکم می تواند در هنگام عطسه سرفه یا خنده کمک کننده باشد. این حرکات ناگهانی می تواند دردناک باشد.

پس از حدود ۶ تا ۸ هفته رحم معمولا بهبود می یابد و دوباره به روال عادی خود بر می گردد. در ابتدا شما باید از رانندگی و یا بلند کردن هر چیز سنگین اجتناب کنید طوری که هر گونه فشار غیر ضروری را در برش خود وارد نکنید. با دکتر خود در مورد زمان  بازگشت به فعالیت های معمول بپرسید. و با زایمان شما باید از رابطه جنسی تا حدود ۶ هفته پس از زایمان خودداری کنید.

راه رفتن مکرر به کاهش برخی از دردهای پس از عمل سزارین و ناراحتی کمک می کند. می توانید از لخته شدن خون و روده با حرکت داشتن جلوگیری کنید.  از دوستان و خانواده و همسایگان کمک برای وعده های غذایی و انجام کارهای خانه طلب کمک کنید به خصوص اگر شما بچه های دیگر دارید.

اگر چه تغذیه با شیر مادر نیز ممکن است کمی در ابتدا دردناک باشد. نوشیدن مقدار زیادی آب برای تامین شیر و به جلوگیری از یبوست کمک می کند.

مواردی که باید با دکتر خود تماس بگیرید:

تب

علائم عفونت در اطراف  برش ( تورم قرمزی- گرمی- چرک)

درد اطراف برش و یا درد شکم که ناگهان می آید و یا بدتر می شود

ترشحات بدبو واژن

درد با دفع ادرار

خونریزی سنگین واژن

پا درد یا تورم یا قرمزی پاها

درد قفسه سینه یا مشکل در تنفس

درد در یک یا هر دو سینه

احساس افسردگی

افکار صدمه زدن به خود یا کودکتان

اگر شما برای زایمان طبیعی امیدوار بودید که سزارین انجام شد ممکن است از نظر عاطفی کمی ناامید شوید. زمانی که روش های سنتی برای تولد کار نمی کند از این روش استفاده میشود. پس از طریق عمل جراحی کودک متولد می شود تصور این تجربه تولد را پرورش دهید . اگر شما مانند بسیاری از زنان در هنگام کار درد دارید یکی از چیز هایی است که باعث نگرانی شما در مورد بچه دار شدن می شود. چون کار دردناک برای بسیاری از زنان قطعا قابل درک است.

ممکن است با کار نسبتا کمی درد داشته باشید اما با برنامه ریزی عاقلانه برخی از راهبردهای مقابله با درد را آماده کنید. برنامه ریزی برای درد یکی از بهترین راهها برای اینکه اطمینان حاصل شود که شما آرامش دارید و قادر به مقابله با آن هستید.

زایمان طبیعی

درد زایمان طبیعی

درد در طول زایمان با انقباضات عضلات رحم و با فشار بر دهانه رحم ایجاد می شود. این درد می تواند به گرفتگی قوی روده ها  در شکم کشاله ران و پشت و همچنین درد احساس می شود. برخی از زنان تجربه درد در دو طرف  ران را دارند. علل دیگر درد در طول زایمان شامل فشار نوزاد بر مثانه و روده  و کشش کانال تولد و مهبل ( واژن) می باشد.

درد در طول زایمان برای هر زن متفاوت است. اگر چه کار اغلب به عنوان یکی از وقایع دردناک تر در تجربه انسان است دامنه آن از زن به زن و حتی از بارداری تا بارداری گسترده است . زنان تجربه درد متفاوتی دارند برای برخی از آنها شبیه به گرفتگی های قاعدگی است. فشار شدید و برای دیگران امواج بسیار قوی که مانند گرفتگی های اسهالی احساس می شود .

برخی از چیزهایی که می توانید قبل یا در طی حاملگی انجام دهید تا به درد در طول زایمان کمک کند:

ورزش منظم و مناسب ، به آماده شدن بدن برای استرس کار و تقویت ماهیچه ها می تواند کمک کند . ورزش همچنین تحمل شما را برای کار طولانی افزایش می دهد. چیز مهمی که باید به یاد داشته باشید اجتناب از ورزش بیش از حد به ویژه اگر حامله هستید. با دکتر خود درباره برنامه ی ورزش امنی که برای شما در نظر گرفته شده گفتگو کنید.

اگر شما و شریک زندگی تان در کلاس های زایمان شرکت کنید می توانید روش های مختلف برای رویارویی با درد برای تقویت عضلات برای حمایت از رحم را یاد خواهید گرفت. یکی از رایج ترین روش زایمان در ایالات متحده روش برادلی هستند.

روش برادلی به طور گسترده در ایالات متحده مورد استفاده است. فلسفه تولد یک فرآیند طبیعی و سالم است که زنان باید برخود با اعتماد به نفس با آن را  بیاموزند. کلاس آموزش زنان در مورد راه حل ها می تواند به کاهش درد مانند از طریق تکنیک های تمدد اعصاب تنفس تمرینات هیپنوتیز و یا ماساژ توسط مربی حمایت کند. یک موقعیت خنثی نسبت به داروهای مسکن طول می کشد زنان باید برای تصمیم آگاهانه درباره اینکه برای آنها مناسب است تشویق شوند.

روش برادلی روش طبیعی تولد و مشارکت فعال پدر کودک به عنوان مربی تولد است. هدف عمده این روش اجتناب از داروها است مگر اینکه مطلقا لازم باشند. روش برادلی نیز تمرکز بر تغذیه خوب و ورزش در طول بارداری و تمدد اعصاب و تنفس عمیق به عنوان روش مقابله با درد است.

روش هایی برای کنترل درد در طول زایمان عبارتند از :

هیپنوتیزم

یوگا

راه رفتن

ماساژ

تغییر موقعیت

گرفتن یک حمام یا دوش

گوش دادن به موسیقی

فکر خود را منحرف کنید یا یک فعالیت که ذهن شما را اشغال کند انجام دهید.

داروهای ضد درد زایمان طبیعی

انواع داروهای ضد درد می تواند در طول زایمان مورد استفاده قرار گیرد بسته به موقعیت با پزشکتان در مورد خطرات و مزایای هر یک بحث کنید .

مسکن :دارو مسکن  می تواند به چند روش داده شود . اگر آنها به صورت داخل وریدی ( از طریقIV ) داده می شوند و یا از طریق ضربه به عضلات آنها بر تمام بدن اثر می گذارند.عوارض  این داروها در مادر از جمله تهوع و خواب آلوذگی می باشد. آنها همچنین می تواند بر نوزاد هم اثر بگذارند.

بی حسی موضعی: این زمانی استفاده می شود که داروهای مسکن در طول زایمان برای بسیاری از زنان جواب ندهد. با  بی حس کردن مناطق خاصی از بدن این روش را می توان برای تسکین درد در هر دو بخش تولد از واژینال و سزارین استفاده کرد.

فرم بی حسی موضعی بسیاری از درد کل بدن و زیر شکم از جمله دیواره های واژن در طول زایمان  را کاهش می دهد. اپیودورال پزشکی توسط متخصص بیهوشی از طریق کانتر نازک لوله مانند که در کمر زن قرار داده می شود. مقدار دارو می تواند با توجه به نیازهای زن افزایش یا کاهش یابد . داروها تاثیر بسیار کمی روی کودک می گذارند بنابراین معمولا بدون اثر روی نوزاد از این روش تسکین درد وجود دارد.

برخی از عوارض آن بالا رفتن فشار خون و دشوار ادرار کردن است. آنها همچنین باعث خارش تهوع و سر درد در مادر می شوند. خطرات مربوط به کودک حداقل است اما شامل مشکلات ناشی از فشار خون پایین در مادر می باشد.

آرام بخش ها: این داروها درد را تسکین نمی دهند اما به آرامش و استراحت زنانی که خیلی اضطراب دارند کمک می کند. گاهی اوقات آنها همراه با مسکن استفاده می شوند. این داروها بر مادر و نوزاد می تواند اثر داشته باشد و اغلب استفاده می شوند. شما باید درباره ی خطرات مصرف آرام بخش اول با پزشک صحبت کنید.

داروها می توانند بسیاری از درد را تسکین دهند اما احتمالا همه آن را تسکین نمی دهند. اگر به استفاده از روش های کنترل درد غیر از دارو مایل هستید به پزشکتان و کارکنان بیمارستان اطلاع دهید.

توانایی شما برای تحمل درد زایمان هیچ ارتباطی با ارزش تان به عنوان مادر ندارد. با آماده سازی و آموزش می توانید برای تصمیم گیری مدیریت درد و اینکه چه کاری برای شما  بهتر است آماده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code