زایمان طبیعی که بهترین روش برای زایمان است فواید بسیار زیادی برای مادر و جنین دارد و در نهایت منجر به تولد کودکی سالم و زیبا می شود .دهانه رحم شروع به نرم و نازک  شدن می کند و به جلو حرکت می کند و شروع به باز شدن میکند . در این مرحله از زایمان، انقباضات قابل توجه،  احساس درد یا فشار در پایین شکم یا پشت ممکن است .شروع و توقف انقباضات در این مرحله معمولا نا منظم هستند : گاهی قوی گاهی خفیف . این روش طبیعی بدن شما برای آماده سازی خود است . این مرحله می تواند از چند ساعت تا چند روز گذشته ادامه داشته باشد . درد زایمان یکی از مواردی است که زنان باردار نسبت به آن واهمه داشته و به همین دلیل از انجام زایمان به روش طبیعی گریزانند، پیرو ترس از بارداری باید اعلام نماییم که این نوع زایمان با توجه به پیشرفت های پزشکی و نیز روش ها نوین ارائه شده برای زایمان راحت تر ، بسیار راحت بوده و درد برای مادران قابل تحمل خواهد بود .  زایمان دارای ۳ مرحله است. مادر در مرحله اول(هنگام فاز فعال زایمان) و مرحله دوم زایمان می ‌تواند از بی ‌دردی آب استفاده کند.
فاز نهفته
دهانه رحم  ۳ یا ۴ سانتی متر به نازک کردن و باز کردن ادامه می دهد. کار تدریجی است بنابراین این مرحله ممکن است مدتی معمولا حدود دو سوم از زمان کل زایمان طول بکشد. طی یک دوره چند ساعت انقباضات طولانی تر و قوی تر و منظم تر می شود ( حدود ۵ دقیقه از هم جدا هر کدام مدت ۲۵ تا ۴۵ ثانیه اما این بار می تواند متفاوت باشد) . ترشحات واژن مایل به رنگ صورتی افزایش پیشرفت کار را نشان می دهد .
آنچه در طول زایمان زودرس کمک میکند بهترین کار برای حل ان مراقبت از خودتان است. متناوبا استراحت و فعالیت کنید ( به عنوان مثال خوب است پس از پیاده روی حمام آرامش بخش داشته باشید) مواد غذایی که به راحتی هضم میشوند بخورید و مقدار زیادی مایعات بنوشید . ممکن است در طی تحمل درد زایمان رحم چند با ر منقبض شود،با هر انقباض رحم، فرکانس هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می گردد این هورمون سرعت و شدت انقباضات را بیشتر می کند.چه ترکیبی از احساسات هیجان و شادی و ترس و تسکین وجود دارد ! کودک شما در شکم قرار می گیرد و شما می توانید شروع به مراقبت کنید.

بسیاری از زنان بهترین مکان برای زایمان را در خانه می دانند که در آن شما می توانید حرکت کنید و کارهای خودتان را انجام دهید . هنگامی که انقباضات قوی ست و شما  خودتان می توانید آنها را حس کنید از استراتژی های تنفس و آرامش  استفاده کنید. محیط را  دلپذیر نگه داریدشاید با گوش دادن به موسیقی و از همسرتان بخواهید تا  شانه تان را ماساز دهد یا آماده کردن اتاق نوزاد .

زایمان طبیعی
پیشرفته شدن زایمان
ادامه انقباضات طولانی تر و قوی تر تا زمانی که آنها در نهایت حدود ۳ دقیقه از هم فاصله دارند و آخرین برای حدود یک دقیقه یا بیشتر ( دوباره ممکن است متفاوت باشد ) در این مرحله است که به طور متوسط از ۲ تا ۶ ساعت طول می کشد تا دهانه رحم به حدود ۸ سانتی متر برسد.
تنها چیزی که به  هنگام پیشرفت زایمان کمک می کند در حال حاضر بهترین کار حرکت است . به جای توجه به بدن تان و توسعه ریتم به کار علیه کشش با انقباضات مبارزه کنید. در طول انقباضات کاری انجام دهید مانند تنفس  و یا حرکت و استراحت بین انقباضات . زمانی که  قدرت انقباضات  افزایش می یابد  بنابراین شما پشتیبانی نیاز دارید. حال همه باید توجه شان به شما باشد . تغییر موقعیت اغلب تنها کمک می کند تا شما راحت تر باشید اما همچنین کار پیشرفت می کند. محیط کار تان تحت تاثیر قرار می گیرد . ان را با موسیقی و چراغ های کم نور برای فرد آرامش بخش کنید.

فاز گذار

دهانه رحم پس از اتمام گشاد شدن و پس از این مرحله معمولا ( کمتر از یک ساعت) کاملا انقباضات قوی کوتاه و کارآمد دارد . برخی از زنان در این مرحله از زایمان احساس تهوع و لرزش و بی قراری یا تحریک دارند .

تولد

بدن شما پس از گشادشدن  تغییر شیفت میدهد . نوزاد از طریق لگن و کانال تولد به پایین راه مییابد . این مرحله می تواند از ۱۵ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. معمولا برای فرود نوزاد نیاز به فشار قوی تری هست . بسیاری از زنان احساس غیر معمول دارند و زمانی که هل دادن شروع میشود حس تازه ای تجربه میکنند . فقط قبل از اینکه کودک به دنیا بیاید شما سوزش دارید احساس سوزش بر اثر کشش و بازشدن واژن است : این نشانه تقریبا وجود دارد ! سر نوزاد پدیدار می شود  وسپس بقیه بدن او . جفت تان قطع شود. جفت معمولا در عرض ۱۰ دقیقه اول زایمان قطع میشود.
بعد از تولد نوزاد، مادر او را در آغوش می گیرد، در حالی که هیجان زده و شگفت زده است و احساس غرور می کند.در این مرحله است که مادر و نوزاد از نظر جسمی و عاطفی به هم وابسته می شوند.نوزاد در آغوش مادر گرم می شود.در عرض مدت کمی، نوزاد دستانش را بر لبانش می گذارد و لبانش را می مکد، یعنی اینکه شیر می خواهد.در عرض چند ساعت و یا چند روز، نوزاد و مادر همدیگر را بهتر می شناسند و عاشق همدیگر می شوند.

فاز بهبود

۶هفته اول بعد از زايمان ، دوران نقاهت پس اززايمان -نفاس-ناميده مي شود.دراين مدت نيز لازم است مادر درچند نوبت توسط کارکنان بهداشتي مراقبت شود.ترکیبی از احساسات هیجان و شادی و ترس و تسکین وجود دارد ! کودک شما در شکم قرار می گیرد و شما می توانید هر دو را در یکدیگر شروع به مراقبت کنید .
*با مراقبت های بهداشتی خود را حفظ کنید . بسیاری از زنان باید پس از درد ( گرفتگی های رحم) ” حرکت” پس از زایمان داشته باشند . پس اززايمان رحم کم کم به حالت اوليه خودبرگشته واندازه آن به سرعت کوچکتر مي شود. پوشش ضخيميکه ديواره رحم براي لانه گزيني جنين تشکيل شده بود ابتدا به شکل ترشحاتخوني وسپس ترشح قهوه اي رنگ وپس ازحدود۱۱ روز به صورت ترشحات زرد يا سفيدرنگ ازواژن می اید. در روزهاي اول بعد از زايمان آغوز که حاوي پروتئين بيشترومواد ايمن سازي مشابه واکسن است در پستانها توليد وترشح آن تا۱۰ روز ادامه يافته وسپس به شير تبديل مي شود.مقدار شير در افراد مختلف ، متفاوت بوده وبستگي به دفعات شيردهي ، رژيم غذائي وحالات روحي مادر دارد. بعضی مادران درروزهاي اول پس از زايمان احساس اندوه وغم بي دليل دارند، که معمولا گذراست ودرافراد مختلف،شدت آن متفاوت مي باشد .چنانچه اين حالت طولاني ومداوم شود ، مشورت با پزشک لازم است.

زایمان طبیعی در اب

زایمان طبیعی در اب

زایمان در آب، موضوعی است که خانم های باردار درباره آن سوالات زیادی دارند. این روش در واقع به دنیا آوردن نوزاد در وان یا یک استخر آب گرم است. در کشورهای غربی این روش خیلی طرفدار پیدا کرده است و در بیمارستان های زیادی انجام می شود اما در کشور ما ، بیمارستان های معدودی این نوع زایمان را انجام می دهند. این زایمان مزایای خود را دارد و قبل از هر گونه تصمیم گیری باید وضعیت جسمی زن باردار کنترل شود. به عنوان مثال، فرد مبتلا به دیابت، فشار خون، بیماری قلبی و… ممکن است نتواند به طور طبیعی در آب زایمان کند. پس از بررسی کامل وضعیت جسمی مادر، پزشک می تواند این نوع زایمان را به بیمار پیشنهاد میدهد.. کاهش خطرات ناشی از زایمان در آب حضور مامای با تجربه و کنترل لحظه به لحظه شرایط زایمان و وضعیت مادر و نوزاد است.این روش برای اولین بار در شوروی صورت پذیرفت که در حال حاضر پس از گذراندن مراحل آزمایشی به عنوان یکی از روشهای زایمان طبیعی بدون درد قابل انجام است.

در اتاق زایمان یک وان با طول یک و ۱۰ یا یک و ۴۰ با ارتفاع حدود ۸۰ سانتی متر با آب گرم حدود ۳۹ تا ۴۰ درجه پر می شود. هنگام قرار گرفتن بیمار در آب، نظر وی را درباره دمای آب می پرسند تا به خواسته او دمای آب تنظیم شود. همانند زایمان طبیعی به زن باردار آموزش زایمان در آب داده می شود. این کار یا از طریق شرکت در کلاس یا اطلاع رسانی پزشک به زوجین، انجام می شود تا آمادگی کامل پیدا کنند. برخی از خانم ها ترجیح می دهند، با شروع دردهای زایمانی وارد آب شوند زیرا آب یک حالت بی وزنی ایجاد می کند و درد را کاهش می دهد. به طور کلی احساس درد در حالت زایمان فیزیولوژیکی طبیعی و در محیط خشک، فقط به لگن وارد می شود. درحالی که در آب این درد به تمام قسمت های بدن پراکنده می شود و در نتیجه زائو درد کمتری را تجربه می کند. مزایای دیگر این روش این است که هنگامی که زائو، نوزاد را به دنیا می آورد به داروی کمتری نیاز دارد زیرا استروئید موجود این داروها برعکس عمل می کند اما در زایمان در آب این گونه نخواهد بود. از طرفی میزان برش هایی که برای خروج جنین انجام می دهیم در زایمان در آب کمتر است زیرا تمام عضلات لگن برای خروج جنین فشار وارد می کند و خروج جنین به آب راحت تر انجام می شود. از آن جا که در این روش زایمان بچه در آب به دنیا می آید، این ایراد وجود دارد که آب زیادی وارد ریه نوزاد می شود اما در صورت حضور کادر مجرب، آب وارد دهان نوزاد نمی شود. انتقادی که گروه اطفال و نوزادان وارد می کند این است که چه لزومی دارد که ما سلامت نوزاد را به خطر بیندازیم. اما اکثر آمارهای کشورهای اروپایی ، استرالیا و آمریکا نشان می دهد که هیچ گونه خطری برای نوزاد وجود ندارد، به شرطی که مادر باردار مناسب انتخاب شده باشد. انتقاد دیگری که به این روش وارد شده، موضوع عفونتهاست اما اگر دقت شود و همه وسایل ضروری در دسترس باشد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر در صورت آلودگی آب با خون یا مدفوع نوزاد یا مادر ، بلافاصله آب تعویض شود و برای هر بار یا مرحله استخر ضدعفونی شود، مشکل عفونت وجود ندارد. پزشکان سایر کشورها معتقدند که اگر زایمان با همراهی همسر بیمار باشد، می تواند یک زایمان بسیار خاطره انگیز و آرامش بخش باشد.
در صورت داشتن اضافه وزن، لازم است مادر برای این نوع زایمان وزن خود را پایین بیاورد. زیرا عوارض چاقی مانند فشار خون، دیابت و… زایمان در آب را ناممکن می کند. بنابراین در تمامی دوران بارداری باید وزن زائو کنترل شود. همچنین در روز قبل از زایمان باید روده ها تخلیه شود. کیسه آب مادر نیز نباید پاره شده باشد در غیر این صورت زایمان در آب انجام نمی گیرد.

فواید زایمان طبیعی در آب

 

۱- برخی افراد معتقدند که این نوع زایمان طبیعی تر است و یک تجربه کم استرس برای خود و نوزاد است. ۲- مادر احساس کنترل روی زایمان دارد. ۳- ایجاد سبکی می کند. ۴- با ایجاد آرامش، مادر می تواند بهتر روی زایمان تمرکز کند. ۵- عضلات مادر را آرام می کند و جریان خون را بهبود می دهد. ۶- پارگی واژن را کاهش می دهد و در نتیجه به بخیه کمتری نیاز پیدا می کند. ۷- زمان زایمان و نیاز به بی حسی کاهش می یابد.

زایمان در آب  هنوز نتوانسته بیش از ۵تا۱۰ درصد جمعیت جهان را به ‌خود اختصاص دهد چرا که در مورد فواید و عوارض آن بحث ‌های زیادی وجود دارد.طبق تحقیقات ارائه شده در کارگاه زایمان در آب یک مورد پنومونی(عفونت ریه) نوزاد دیده شده که البته در این مورد، زایمان در وان منزل بدون حضور ماما و در وانی با دمای تنظیم نشده ی آب و بدون پمپ تخلیه صورت گرفته است.این در حالی است که از ضروریات استفاده از این شیوه حضور مستمر ماما و وجود وان یا حوضچه آبی با پمپ تخلیه است تا درصورت ایجاد هرگونه خون ریزی یا آلودگی، آب با پمپ تخلیه شود. از طرفی آب سرد می ‌تواند جنین را در معرض عفونت ریه قرار دهد.

علاوه بر این، دو مورد آمبولی نوزاد دیده شده است که باز هم در این موارد نمی‌ توان قضاوت درستی کرد چرا که در این موردها بند ناف دور گردن پیچیده شده بود و قطع بند ناف داخل آب صورت گرفته بود در حالی که باید در خارج از آب اقدام به این کار کرد.