زگیل تناسلی یا (genital warts)چیست؟ - مشاوره پزشکی زنان
خانه / بیماریهای زنان / زگیل تناسلی یا (genital warts)چیست؟
زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یا (genital warts)چیست؟

 زگیل تناسلی برجستگیهای  گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل اين بيماري ويروس پاپيلوماي انسـاني(Human Papillomm Virus) hpv  ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و بیشتر از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود .

ممکن است هفته ها یا مدتها طول بکشد تا علایم زگیل اشکار شود و گاهی اصلا بروز نمیکند وفرد فقط ناقل بدون علامت است. زگیلهای تناسلی به صورت بر جستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم رنگ تر ویا پر رنگ تر روی سطح خارجی ولو  ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم رشد می کنند . در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.
زگيلهاي تناسلي از شايعترين عفونتهاي آميزشي به شمار ميروند و ۶۶۰ ميليون نفر در جهان مبتلا به شايع ترين عفونت ويروسي مجاري تناسلي يعني عفونت هاي HPV تناسلي هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال انتشار است .

زگیل تناسلی بسیارمسری می باشد .احتمال ابتلا به زگیل تناسلی ،تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی ۶۰% می باشد.و معمولا در حدود ۶۵% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی ،ارتباط جنسی دارند در مدت ۳ ماه مبتلا خواهند شد .بیماری حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز منتقل میشود.بندرت بیماری بوسیله اپیلاسیون وسونا ویا از مادر به نوزاد منتقل میشود.ویروس hpvداری تیپهای متنوعی میباشد که درمیان انها تیپ ۱۶و۱۸بسیار پرخطر برای ایجاد سرطان هستند.بدلیل ایجاد زخم که میکنند باعث بالا رفتن احتمال سرایت عفونتهای دیگر میشوند.
دربسیاری ازموارد با معاینه ناحیه تناسلی ودیدن زگیلها میتوان تشخیص دادولی درنهایت با یک تست پاپ اسمیر میتوان به تشخیص قطعی رسید.

درمان زگیل تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی از میان درمانهایی مانند :

پدوفیلین که به هیچ عنوان نباید در خانه وتوسط بیمار مصرف شود یا تری کلرواستیک ولیزر(که دربیشتر موارد باعث عود میشود)کرایوتراپی بهترین درمان در حال حاضر میباشد.استفاده از کاندوم میزان سرایت وابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش میدهد.

زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل باعث تحریک سیستم ایمنی بدن برعلیه ویروس میشود و برای زگیل ناحیه تناسلی تزریق میشود . ویروسهای HPV نوع ۱۶ و ۱۸در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان دهانه  رحم ، واژن ،و مقعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش میدهند، این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خانمها و آقایان به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند اینست که این واکسن را تزریق کنند.بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰سال می باشد.این واکسن بیشتر برعلیه دو تیپ ۱۶و۱۸ویروس hpvودو تیپ با ریسک کمتر ۱۱و۶ فقط درافرادیکه هنوز الوده نشده اند مصونیت ایجاد میکند.واکسن گارداسیل درایران وجود دارد ودر۳نوبت تزریق عضلانی میشود.بار اول وبعد ۲ماه بعد و ۶ماه بعد از اولین تزریق.بهترین سن برای تزریق واکسن ۹تا ۲۴سالگی قبل شروع ارتباط جنسی میباشد.

چه کسانی نباید از واکسن گارداسیل استفاده کنند؟

  1. زنان شیرده وباردار
  2. دارای ضعف سیستم ایمنی
  3. این واکسن برای آقایان اصلاً توصیه نمی شود.
  4. تنها اثر واکسن، تحریک سیستم ایمنی زنان غیر آلوده و جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم است نه جلوگیری کننده از آلودگی به ویروس واکسن باید حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

  5. پس از تزریق واکسن در صورت حساسیت شدید و تورم غیر طبیعی محل به بیمارستان مراجعه نمایید.

**- اهمیت موضوع به علت گسترش سریع  بیماری ، ارتباط انواعی از ویروس پاپیلوم انسانی که با سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد و آلت در ارتباط است واطلاعات کم جامعه به خصوص دختران و پسران جوان در این رابطه می باشد..**بنابراین از تمام کسانیکه از داشتن این ویروس در بدن خود اطلاع دارند تقاضا میشود که به هیچ عنوان بدون داشتن کاندوم ارتباط جنسی نداشته باشند.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر – پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم …

یک دیدگاه

  1. داروهایی که در بازار به فروش میرسه یا از دلالهای بازار خریداری میکنید تقلبی بوده و ساخت عراق یا سوریه میباشد که بسیار ارزان بدست شما میرسد و فقط هزینه گزاف بیخودی و ناکارامد میکنید و ممکن اسیب بدنی بهتون وارد بشه
    شما در حال حاضر اصلا سقط نکردید و معلوم نیست جنین در چه حالیست
    خود شما احیانا دچار عفونت خون شده اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی