خانه / بیماریهای زنان / سقط جنین با قرص خطرات و عوارض
سقط جنین

سقط جنین با قرص خطرات و عوارض

سقط جنین با قرص ، خطرات و عوارض

سقط جنین با قرص همیشه اسان نیست. در ایران سقط جنین به طور کامل ممنوع نیست و در شرایط سقط درمانی و با رضایت پدر میتوانند جنین ناقص را سقط کنند اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که تعداد زیادی از متقاضیان سقط جنین، این شرایط ندارند.

یعنی نه جنین و نه مادر، بیماریی ندارند اما به دلایل متفاوت میخواهند به بارداری خود خاتمه دهند. به طول مثال دخترانی هستند که ازدواج نکرده اند و یادر اثر تجاوز مخصوصا در پارتیهای شبانه باردارشده اند و راه به هیچ جایی ندارند حتی پس از چهار ماهگی به هر دلیل تصمیم به سقط جنین گرفته اند.

انواع سقط جنین با دارو ها و سقط جنین جراحی یا ساکشن و کورتاژ و تزریق داخل امنیونی وجود دارد. ولی امروزه براحتی میتوان با مصرف داروهای کم خطر سقط ایمن تری داشت. سقط جنین در سه ماهه اول کمترین عارضه را دارد. سقط جنین به دو گروه تقسیم میشود:

 •  گروه اول به سقط جنین غیر عمدی گفته می شود که به صورت خود به خود اتفاق می افتد و فرد هیچ دخالتی در روند سقط ورشد جنین ندارد وکاملا اتفاقی ست.
 • گروه دوم عمدی می باشد که با استفاده از دارو ، مواد و یا به صورت کورتاژ جراحی توسط شخص باردار انجام می شود و به آن سقط جنین عمدی می گویند و در بیشتر موارد باعث خطر و مشکلاتی در بدن مادر باردار می شود.

بیشتر سقطهای رخ داده در سه ماهه اول بارداری ست ان هم به دلایل اختلال کروموزمی یا حاملگی پوچ رخ میدهد. از دیگر عوامل ایجادکننده سقط جنین عفونت رحمی،‌ خطرات محیطی،‌ مشکلات هورمونی، ناهنجاری رحمی، دیابت کنترل نشده و بیماری تیروئید میباشد. اگر خانمی بیش از دو بار سقط جنین داشت باید از نظر ژنتیکی و مشکلات دیگر بررسی شود.

علاوه بر این موارد، سن مادر عامل مهمی برای سقط جنین می باشد. درصد سقط جنین در زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۱۲ تا ۱۵ درصد می باشد و در سن ۴۰ سالگی به ۲۵ درصد می رسد، یعنی سقط جنین در سنین بالا بیشتر است.

زمانیکه با برگه سونوگرافی دردست و گزارش جنین مرده یا بدون ضربان قلب یا جنینی با نقایص کروموزومی مواجه میشوید تازه نگرانیها بابت چگونگی سقط جنین با دارو ها یا کورتاژ و ساکشن شروع میشود. البته در سالهای گذشته بیشترین روش سقط جنین بصورت کورتاژ بود که عوارض خاص خودش را داشت..امروز با ورود داروی های جدید  کار سقط را راحتر کرده است. در  بازارایران به صورت قاچاقی بفروش می رسد که احتمال تقلبی بودن یا تاریخ گذشتگی  بهترین راه مصرف ان به صورت شیاف مقهدی هر ۸ساعت میباشد. مکانیسم اثر این داروها ایجاد انقباض رحمی و به طبع دستگاه گوارش میباشد.

سقط جنین با دارو

بهترین زمان (گلدن تایم ) برای سقط جنین با قرص متیل ارگونوین را مصرف آن در هفته ۴تا ۸ بارداری می دانند و تا  ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری میباشد. بر خلاف تصور عموم هرچه سن بارداری بیشتر باشد شیاف سایتوتک اثر دهی بهتری دارد. در بین هفته های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصد دارد.

در سن بارداری کمتر از ۶ هفته بهترین دارو امپول پروستاگلندین میباشد که البته عوارض بیشتری از نظر درد شکمی و تهوع و اسهال شدید بی حالی افت فشار خون نسبت به قرص دارد. زمانیکه جنین در شکم مادر مرده باشد و ضربان قلب نداشته باشد خونریزی بیشتر رخ میدهد زیرا بدلیل فوت جنین یکسری اتفاقات در سیستم خونی مادر میوفتد که خون دیرتر لخته میشود بنابراین باید احتیاط لازم را داشته باشید.

متیل ارگونوین عضله رحم را  تحریک و منقبض می کند. انقباض اندومتر  رحم و اطراف رگ های خونریزی دهنده در محل جفت سبب ادامه خونریزی می شود. متیل ارگونوین ، با تحریک گیرند ه های سروتونین و آلفا آدرنرژیک سبب انقباض عروق سرخرگی می شود. اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین بیش از اثرات عروقی آن می باشد. ۰٫۲ – ۰٫۴ میلی گرم ۲ – ۴ بار در روز مصرف می شود که تا برطرف شدن خطر خونریزی ادامه می یابد.

معمولاً مصرف دارو به مدت ۴۸ ساعت کافی می باشد، ولی در برخی از بیماران مخصوصا در سقط جنین ممکن است مصرف دارو تا ۷ روز ادامه  یابد.

کند شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه، واکنش های الرژیک، اسپاسم عروق محیطی، تهوع و استفراغ (خصوصاً پس از  تزریق داخل وریدی)، درد معده یا شکم، اسهال، سرگیجه، تعریق و وزوز گوش ازعوارض جانبی دارو می باشند.

متیل ارگونوین به منظور خونریزی پس از زایمان یا سقط جنین به کار برده می شود. این دارو در درمان سقط ناقص نیز بکار میرود.

بعداز استفاده از داروی سقط جنین چه اتفاقی می افتد:

درد شکمی که معمولا از ۲ ساعت بعد از مصرف قرص ها شروع می شود. اگر دل درد شدید بود میتوان از قرص ژلوفن یا هیوسین برای کاهش درد استفاده کرد. اسهال و استفراغ که البته با شدت کمتری و به سرعت قطع می شود  تب و لرزش بدنی مانند سرماخوردگی که به مرور کم می شود خونریزی و سقط جنین. خونریزی به شکل دفع لخته خون بصورت ناگهانی یا ذره ذره اتفاق میوفتد که با کنده شدن جفت افت فشارخون اتفاق میوفتد. فقط زمان این خونریزیها نباید بیشتر از  ۱ هفته بطول بیانجامد و بعد از ان باید برسی شود که علت چیست.

در خانمهایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد که بایستی حتما تحت نظر پزشک از این قرصها استفاده کنند. ولی معمولا در ۸ تا ۱۲ ساعت اول پس از مصرف قرصها جنین سقط می شود.

گاهی با مصرف یک دوره از قرص های سایتوتک خونریزی شروع نمیشود وباید مجددا بعد از ۳روز دارو را تکرار کرد. هرگز خودسرانه شیاف  یا امپول  استفاده نکنید چون شما با عوارض ان اشنا نیستید حتی بسیاری مواقع خانمها دچار یک خونریزی کاذب میشوند در صورتیکه هنوز ساک حاملگی در رحم وجود دارد.

بهرحال شما باید تا ۱هفته بعد از سقط جنین یک سونوی مجدد تکرار کنید تا از سقط کامل اطمینان حاصل کنید.و باز یاداوری میکنم که در ۸۰درصد موارد با این داروها سقط جنین کامل صورت نمیگیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شوید.چون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب ناپذیراست.

ابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود. گاهی ممکن است حاملگی شما خارج از رحم باشد پس تا وقتی جواب ازمایش خون شما مثبت شد سریع اقدام به تهییه دارو نکنید چون استفاده از داروهای سقط جنین ممکن است  باعث پارگی لوله رحمی یا دهانه رحمی که نطفه به ان چسبیده میشود ومنجر به فوت شما میشود.

سقط جنین با ساکشن و کورتاژ

گاهی با مصرف کلی دارو باز انقباض و سقط جنین اتفاق نیوفتاده و یا در۹۰درصد موارد تکه ای از جفت باقی مانده است که باید سریعا درمورد ان اقدام شود .بهترین اقدام انجام ساکشن یا کورتاژ است .

لازم به توضیح است که ساکشن نوعی از روش کورتاژ میباشد که بدون نیاز به بستری وبیهوشی به صورت سرپایی انجام میشود .مزیت ساکشن نسبت به کورتاژ مدت زمان کمتر بدون نیاز به بیهوشی بدون نیاز به تراشیدن رحم میباشد.

در واقع ساکشن رحم با یک سوند نلاتون شماره ۱۴یا ۱۶در داخل رحم میگذارند و با مکش مانند جاروبرقی ساک حاملگی و جفت را خارج میکنند .این روش تا هفته ۶بارداری قابل انجام است .در مواقعی که بعد از استفاده داروهای سقط جنین بقایای جفتی بماند میتوان بقایا را براحتی با ساکشن خارج کرد .

روش ساکشن در سقط جنین بسیار بی خطر وایمن تر ازکورتاژ میباشد.

تشخیص سقط جنین

پزشک یا ماما برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد.

اگر جنین کاملا از رحم مادر دفع شده باشد، معمولا کار دیگری انجام نمی گیرد. اما معمولا رحم کاملا تخلیه نمی شود و نیاز به کورتاژ دارد. در فرایند کورتاژ تمام بقایای جنین از بدن مادر خارج می شود. کلا دونکته اجتناب ناپذیر در سقط جنین وجود دارد یکی دل درد و دیگری خونریزی میباشد.

کیفیت خونریزی ممکن است در روزهای اول بیشتر باشد و در چند روز اتی کمتر شود گاهی ممکن است یک لخته بزرگ از شما دفع شود یا گاهی با تکرار زیاد لخته لخته خونریزی داشته باشید. در طب گیاهی خوردن بعضی از گیاهان مانند گلپر یا زرشک اویشن و زعفران ممکن است باعث سقط جنین شود چون مکانیسم این گیاهان قاعده اور است ولی زمانیکه جنین بالای ۴هفته بارداریست بندرت این اتفاق میوفتد وشما به خونریزی خواهید افتاد. معمولا ۴تا۶هفته بعداز سقط جنین قاعدگی به روال خود بازمیگرددو مادر میتواند دوباره باردار شود.

ایا سقط جنین گزینه مناسبی برای من است؟

حاملگی ناخواسته بسیار معمول است و بسیاری از مردم تصمیم به سقط جنین می گیرند. فقط خود شما می دانیدکه ایا برایتان بهتراست یا خیر، اما اطلاعات و حمایت خوب می تواند به شما در تصمیم گیری برای سلامتی و رفاه شما کمک کند.

چرا مردم تصمیم به سقط جنین می گیرند؟

اگر شما به سقط جنین فکر می کنید، شما تنها نیستید. میلیون ها نفر از مردم هر ساله بارداری های ناخواسته را می بینند و حدود ۴ نفر از ۱۰ نفر از آنها سقط جنین را می پذیرند. بعضی از افراد مبتلا به بارداری برنامه ریزی شده نیز به دلیل دلایل بهداشتی یا ایمنی سقط جنین می کنند. به طور کلی، ۳نفرازهر ۱۰ زن در ایالات متحده تا ۴۵ سالگی سقط جنین خواهند کرد.
گاهی تصمیم گیری ساده است. گاهی، پیچیده است اما در هر صورت، تصمیم به سقط جنین شخصی است و شما تنها کسی هستید که می توانید آن را انجام دهید.
هر کس دلایل منحصر به فرد و معتبر خود برای داشتن سقط جنین دارد. برخی از دلایل مختلفی که مردم تصمیم به پایان دادن به بارداری می گیرند عبارتند از:
 • آنها می خواهند بهترین والدین برای بچه هایی که در حال حاضر داشته اند، باشند.
 • آنها آماده نیستند تا یک پدر و مادر باشند.
 •  زمان خوبی در زندگی آنها نیست تا کودک داشته باشند.
 • بارداری برای سلامت آنها بد است.
 •  آنها فقط نمی خواهند والدین باشند.
تصمیمات در مورد حاملگی شما عمیقا شخصی است. شما قدرت  تصمیم گیری هایی که برای شما مناسب تر است را در اختیار می گیرید تا در مسیر خود به زندگی سالم و معنی دار بمانید.
چیزهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد و کاملا طبیعی است که در هنگام تصمیم گیری احساسات و افکار مختلفی داشته باشید. به همین دلیل مهم است که اطلاعات واقعی و غیرواقعی درباره سقط جنین را بدست آورید.
پشتیبانی از خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد مورد اعتماد شما نیز ممکن است مفید باشد. اما در پایان روز، فقط شما می دانید که برای شما چه چیز مناسب است.
برای برخی از زنان، سقط جنین ممکن است به معنای تجربه حس از دست دادن باشد. حس از دست دادن به خاطر سقط یا سایر مواردی که در همان زمان رخ می دهد ایجاد می شود.
به عنوان مثال طلاق یا جدایی از افرادی که از او حمایت می کردند.  تجربه حس از دست دادن ممکن است در برگیرنده  غم و اندوه باشد. غم و اندوه فرآیندی است که همه افراد برای دست و پنجه نرم کردن یا هر از دست دادنی باید از آن عبور کنند.
احترام گذاشتن به فرایند غم و اندوه به شما اجازه می دهد معنای سقط جنین را درک کنید و تجربه سقط جنین را در سفر زندگیتان بگنجانید. در این شرایط بدن شما  تغییرات هورمونی را تجربه می کند که ممکن است بر وضعیت روحی و عاطفی شما بلافاصله بعد از سقط اثر بگذارد.
به بدن خود زمان بدهید تا خود را با شرایط و تغییرات موجود وفق دهد. در ابتدا ممکن است حس انکار داشته باشید: این واقعیت ندارد یا این اتفاق برای من نیافتاده است. بعد از حس انکار حس افسردگی و خشم به سراغتان می آید: من از خودم و اتفاقی که افتاده ناراحت و خشمگینم.
با گذشت زمان، حس پذیرش به سراغتان خواهد آمد.  نباید نسبت به احساس غم و اندوهی که دارید زیاد نگران باشید زیرا  غم و ناراحتی بخشی از هر تغییر و اتفاق مهمی در زندگی است. با اینحال اگر ناراحتی شما برای مدت زمان طولانی باقی ماند و با کارهای روزمره تان تداخل ایجاد کرد، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

امیدبه انکه هیچ مادری جنینش را از دست ندهد و یا مجبور به سقط جنینش نشود.

 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر – پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم …

38 دیدگاه

 1. با سلام من هفته ۸ بارداری سقط انجام دادم البته با قرص بعد ۲ هفته خونریزی شدید متوجه شدم ساک بچه داخل رحمم هست رفتم ساکشن کردم بعد ۲ هفته سونوگرافی انجام دادم هنوز بقایا دارم مجدد قرص مصرف کردم دکتر قرص مترژن بهم معرفی کرده واقعا نمیدونم چیکار کنم آیا به نظر شما با این قرصها بقایا من دفع میشود یا دوباره باید ساکشن کنم؟

  • بستگی به اندازه بقایا داره حالا مصرف کنید ببینید نتیجه چی میشه نباید بعد ساکشن بقایا بمونه

 2. سلام
  من در هفته ۶بارداری آمپول پرستوگلادین زدم خونریزی داشتم ۵روز بعد رفتم سونو جنین زنده بود قلبش هم میزد..قبل آمپول هردارویی به ذهنم خورد رو امتحان کردم قرص ال دی.اورژانسی.داروهای گیاهی.آموکسی سیلین.مشروب ولی سقط نشد الان ۳ماهمه شکمم داره بزرگ تر میشه من ناخواسته باردار شدم ازدواج دومم بود فقط برای مدتی جهت آشنایی محرم شدیم که اینجوری شد .الان باید چیکار کنم من از هفته ۱۲بارداری تکان خوردن جنین رو حس میکنم .نمیتونم بچه رو نگه دارم بدون پدر نمیشه اونم فهمید بارد ارم تنهام گذاشت.از طرفی هم دیگه میترسم برای سقط اقدام کنم .دارم دیوانه میشم هیچ راهی ندارم من چیکارکنم نمیتونم نگهش دارم ونمیتونم سقط کنم .بااین داروهایی که خوردم فکر نکنم سالم بدنیا بیاد.راهنمایی کنید

 3. سلام من تو هفته دوم بارداری هستم ولی اصلا آمادگی بارداری رو ندارم این حاملگی ناخواسته بوده می خوام سقط انجام بشه ولی هیچ دکتری قبول نمی کنه تا این کارو انجام بده واقعا نباید شرایط زوج در نظر گرفته بشه و بهشون کمک بشه ؟؟؟ من می خوام از قرص های سقط در خانه استفاده کنم احتمال موفقیت سقطم چه قدر با توجه به این که در هفته های اول بارداری هستم ؟؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید

 4. من در هفته سه بارداری هستم و قرص «درد شکمی کمی داشتم و سه مرتبه خونریزی در حد لخته داشتم«و بعد از آن قطع شد.آیا ممکن است سقط شده باشد؟

 5. سلام من هفته یازدهم بارداریم قرص سایتوتک مصرف کردم واسه سقط و بعد از دو سه ساعت کمی خونریزی داشتم و دل درد شدید و پشت سرش گرفتم خوابیدم و صبح یه چیزی شبیه عکس های جنین سه ماهه رو انداختم و خودم فکر میکنم که بچه سقط شده و خونریزیمم همون لحظه قطع شده!آیا بنظر شما جنین کامل سقط شده؟و اینکه خونریزی ندارم طبیعیه؟البته فقط کمی بیحالم
  و نا گفته نماند من هنوز عقدم و پرده ام هنوز سالمه و چند روز قبل از سونوگرافی از بی بی چک استفاده کردم جوابش منفی در اومد نمیدونم دلیلش چی بود
  لطفا یکم راهنماییم کنید

 6. سلام
  کسی که سه بار از سایتوتک استفاده کرده ممکنه بچه دار بشه؟؟

 7. اگه شخصي باكره باشه ميتونه سقط كنه طوري ك ب پرده بكارت اسيبي نرسه؟؟

 8. ممنون مطلب جالبی بود

 9. چراپاک کردین سوال منو
  تو روخدا حداقل به این جواب بدین
  واسه چرخه قائدگی۳۰روزه احتمال بارداری درروز۲۴دوره هست؟

 10. سلام وقت بخیر
  در هفته ی پنجم بارداری هستم و دکتر بهم ۵عددقرص سایتوتک ۲۰۰داد و گفت مصرف کنم .
  اما چون تو سایت های مختلف عوارض قرص زیاده به نظر شما ساکشن انجام بدم یا همون قرصا رو بخورم
  در ضمن من بیماری ورم معده دارم و خیلی میترسم جهت مصرف قرص ها

 11. من ۹ هفته و ۶ روز از بارداری هستم. بارداریم پوچ بوده و فقط ساک در هفته ۹ دیده شده به ضخامت ۲۰ میلی و در سونو سن بارداری ۶ هفته تخمین زده شده. دقیقا ۵ روز هست برای شروع خونریزی و سقط قرص متیل آرگونین مینو هر ۶ ساعت میخورم . ۲۰ عدد تا الان خوردم. اما فقط دو سه روز هست که کمی لکه بینی دارم و از خونریزی خبری نیست. نباید از روش دیگری برای سقط استفاده کنم؟؟ میترسم هر چه هفته بارداریم بیشتر شود سقط با درد و مشکل بیشتری همراه باشد.. آیا امکان دارد که چون فقط ساک در رحمم دیده شده درد و خونریزی کمی داشته باشد؟؟

 12. سلام وقتتون بخير ميشه كمكم كنيد
  بارداري ناخواسته داشتم وتقريبا الان سه هفتم شده،قرص سايتوتك تهيه كردم ب اين صورت ك اول يكي زيرزباني و دوساعت بعديكي ديگه زيرزباني و بعدازنيم ساعت قرص ب صورت واژينال اونم يك عدد هربارم پرازتحرك ٨تابصورت واژينال دراصل استفاده كردم و خيلي كم خونريزي داشتم وقتي سونو دادم فهميدم اصلا ي ذره ام دفع نشده
  ميتونم بعدازچندروز دوباره ازقرص استفاده كنم؟يا ساكشن كنم؟توروخدا كمكم كنيد چون بچه٤ساله فوق العاده شيطون دارم

 13. سلام، همسر من در هفته ۶ بارداری قرار داره. تصمیم به سقط گرفتیم. بهترین روش برای سقط چیه؟
  دکتر به همسرم مصرف قرص سایتوتک رو پیشنهاد کرده.
  این قرص اصلی رو از کجا میشه تهیه کرد؟ لطفا کمک کنید تا برای همسرم مشکلی پیش نیاد. پیشاپیش از توجه شما ممنونم.

 14. سلام من الان نه هفته است که حامله ام ومیخوام باقرص سایتوتک بچرو سقط کنم واین اولین بچه من است و ۱۸سالمه خیلی میترسم

 15. سلام خسته نباشید من دوتا بچه کوچیک دارم ناخواسته باردار شدم هفته ۵ هستم میخوام از قرص سایتوتک استفاده کنم آیا مشکلی پیش نمیاد چون دوبار سزارین شدم و از دومین سزارین دوسال و یک ماه میگذره ؟

 16. سلام من هفته هفتم بارداریم ، ناخواسته باردار شدم ، میخواستم سقط کنم ولی خیلی میترسم ۲۰سالمه ، چقد احتمال داره جنین بمونه تو رحمم کامل سقط نشه؟

 17. سلام
  من ۲ هفته پیش با قرص سقط کردم.
  از چند روز پیش خارش در سرم شروع شد و حالا گردن و گوشم هم خارش داره. میخواستم بدونم ممکنه از عوارص قرص باشه؟

 18. سلام
  من فکر میکنم در هفته شش بارداری هستم. تازه متوجه این موضوع شدم و بدلایلی قصد سقط دارم.
  این قضیه امکان پذیر هست؟ اجازه سقط بهم میدن؟ و دیر نشده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین