سقط جنین مکرر و حاملگی پوچ

0

به جای بیماری ویار صبحگاهی یا اشتیاق برای بستنی،-سقط جنین- از دست دادن قبل از ۲۰ هفته –  که در واقع از  شایع ترین خونریزیها در دوران بارداری است . از عوامل خطر مانند سن مادر، و یا اضافه وزن، دیابت، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، و نوشیدن بیش از حد قهوه میباشد..سقط جنین به  از دست دادن خود به خودی جنین قبل از هفته ۲۰ بارداری گویند. حدود ۲۰ درصد یا ۱ در ۵ حاملگی با سقط جنین پایان میابد.بیشتر ین سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری رخ می دهد، و معمولا یک اتفاق است. خونریزی واژینال شایعترین علامت یک سقط است. خونریزی ممکن است از لکه بینی خفیف تا یک جریان سنگین تر با دفع  لخته باشد.روش پزشکی استاندارد برای سقط جنین تخلیه جراحی (کورتاژ یا ساکشن)محصولات حاملگی ست. بسیاری از سقط جنین نیاز به یک اتساع و کورتاژ (D & C) دارند.روش دیگر این است که داروهایی برای کمک به خروج محصولات بارداری استفاده میکنند. این داروها ممکن است شامل آنالوگ پروستاگلاندین (میزوپروستول) و یا mifepristone (همچنین به عنوان شناخته شده RU486) که بلوک هورمون بارداری ست.۷۵ درصد از سقط جنین در هفته ۱ تا ۲ بارداری، زمانی که شما حتی نمی دانید که حامله هستید. ۱۰ درصد در هفته ۳ تا ۶ و ۵ درصد احتمالا در طول هفته ۶ تا ۱۲ شیوع سقط جنین است.افراد با سابقه سقط خود به خودی کامل معمولا با سابقه خونریزی واژینال، درد شکم، و عبور بافت جنینی است. بعد از عبور  بافت جنینی، خونریزی از واژن و درد شکم فروکش میکند.نشانه های دیگر، مانند تب یا لرز، بیشتر از ویژگی های  عفونت، در یک سقط عفونی هستند. سقط جنین سپتیک باید فورا درمان شود، در غیر این صورت آنها ممکن است تهدید کننده زندگی باشند.

معاینه لگنی شامل ارزیابی  موارد زیراست:

منبع خونریزی (OS دهانه رحم)

شدت خونریزی (فعال، سنگین، لخته شدن)

هر گونه حضور یا عبور بافت جنینی

حساسیت دهانه رحم به حرکت (افزایش شک به حاملگی خارج رحمی)

اندازه رحم و حساسیت

توده ادنکس (مشکوک به حاملگی خارج رحمی)

آزمایش ادرار

سونوگرافی

 

علائم سقط جنین عبارتند از:      علائم سقط جنین

خون ریزی
خونریزی معمولا اولین نشانه از سقط جنین، اما ممکن است گمراه کننده باشد. “حدود ۳۰ درصد از زنان در طول بارداری خونریزی،خودبخود دارند.”  “اما  همه آنها نشانه سقط نیست.” با دکتر خود تماس بگیرید .
درد
درد، به خصوص با علائم دیگر مانند خونریزی همراه است، علامتی برای سقط جنین است. درد ممکن است در شکم، لگن، و یا کمر،باشد، برای رحم در حال رشد درد کمی طبیعیست.

تغییر در علائم حاملگی
کاهش علائم مربوط به بارداری مانند تهوع و استفراغ و یا حساسیت پستان، یا کاهش حرکات جنین “اگر یک تغییر ناگهانی قبل از سه ماهه دوم وجود دارد، ممکن است به علت کاهش هورمونهای بارداری،” باشد. یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون HCG را می توان برای تعیین اینکه آیا بارداری هنوز دوام  دارد یا خیر.

علت های سقط جنین

ناهنجاری های ژنتیکی در جنین

عوامل تراتوژن و جهش زا

سندرم اشرمن

سن مادر
بی کفایتی دهانه رحم

کمبود جسم زرد

عفونت فعال به عنوان مثال، سرخجه، سیتومگالوویروس، عفونت لیستریا، توکسوپلاسموز، مالاریا، تب مالت، ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)، تب دانگ، آنفولانزا، و همچنین عفونت واژن مبتلا به واژینوز باکتریال

سندرم تخمدان پلی کیستیک

کنترل ضعیف دیابت
بیماری کلیوی

لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE)

بیماری تیروئید درمان نشده:

سندرم فسفولیپید

دخانیات

الکل

كوكائين

کافئین (دوز بالا)

 

سقط جنین خود به خود یک فرایند است که می توان به ۴ بخش تقسیم کرد.
مرحله تهدید به سقط ،
سقط اجتناب ناپذیر
سقط ناقص،
سقط کامل

ترکیبی از استرس اکسیداتیو، یک محیط کم اکسیژن ، و جفت معیوب ممکن است به افزایش غلظت سرمی ایسکمی آلبومین (IMA) ، که به نوبه خود، ممکن است نقشی در پاتوفیزیولوژی سقط جنین در ماه اول  داشته باشد .

تهدید به  سقط جنین

در تهدید به سقط جنین در اوایل بارداری بدون اتساع دهانه رحم یا تغییر در قوام گردن رحم عبارت است از هر گونه خونریزی واژنال که معمولا، درد قابل توجهی وجود ندارد، اگر چه گرفتگی خفیف  شکمی ممکن است رخ دهد. گرفتگی عضلات بیشتر ممکن است به سقط جنین اجتناب ناپذیر منجر شود.در تهدید به سقط جنین  در سه ماهه اول بسیار معمول است. در معاینه، خون و یا ترشحات قهوه ای ممکن است در  واژن و گردن رحم باشد اما دهانه رحم بسته باشد.

سقط اجتناب ناپذیر

سقط اجتناب ناپذیر در اوایل بارداری با خونریزی واژینال و اتساع گردن رحم است. به طور معمول، خونریزی واژینال وگرفتگی عضلات بیشتر است.هنوز بافت جنینی مشاهده نمیشودو در سونوگرافی، محصولات حاملگی در بخش پایین تر رحم یا کانال سرویکس واقع شده است.

سقط ناقص

سقط ناقص  با خونریزی واژینال، اتساع کانال سرویکس، و عبور  محصولات حاملگی در ارتباط است. معمولا، گرفتگی شکمی شدید هستند، و خونریزی واژینال سنگین است. بیماران ممکن است عبور  بافت جنینی را  توصیف کنند، و سونوگرافی ممکن است نشان دهد که برخی از محصولات بارداری هنوز در رحم هستند.

سقط کامل

در سقط کامل سقط جنین به اتمام رسیده  است. به طور معمول، خونریزی واژینال، درد شکم، و عبور  بافت  جنینی وجود دارد. بعد از عبور بافت، بیمار اشاره می کند که درد فروکش و خونریزی از واژن به طور قابل توجهی کاهش یافته. سونوگرافی نشان می دهد که رحم خالی است.

سقط فراموش شده

سقط جنین از دست رفته یا فراموش شده یک حاملگی داخل رحمی و بد رشد یافته  است که در داخل رحم سقط شده و محفوظ میماند. به طور معمول، هیچ نشانه ای ندارند نه خونریزی و نه دل دردی.  سونوگرافی معمولا تشخیص  بدون خونریزی واژینال، درد شکم، عبور بافت، و یا تغییرات گردن رحم وجود ندارند.متاسفانه، اکثر مردم در مورد سقط جنین صحبت نمی کنند و بسیاری از زنان احساس شرم و یا حتی احساس گناه در مورد چیزی که خارج از کنترل انهاست دارند.

سقط جنین مکرر

سقط جنین مکرر (عادتی)

سقط جنین مکرر یا عادتی وقوع  سه یا بیشتر سقط متوالی قبل از هفته ۲۰ حاملگی تعریف شده است

علل سقط جنین مکرر

ناهنجاریهای کروموزومی

تا ۵۰ درصد از سقطهای  سه ماهه اول بدلیل نوعی از اختلال کروموزومی که  ناهنجاری کروموزومی  شایع ترین عامل اتیولوژیک در  سقط جنین مکرر است .
افزایش چشمگیر تعداد موارد سندرم داون مرتبط با سن پدر و مادر نشان می دهد که آسیب های کروموزومی خود به خودی  با افزایش سن شایع میشود. باکتری ها یا سموم باکتریایی که در تخمک و یا در هر دو سلول ژرم تخمک است یک عامل مضراست که می تواند القا اشتباهات در میوز یا میتوزی تقسیم کروموزمی ایجادکند.
بیماریهای پزشکی

لوپوس اریتماتوی سیستمیک، بیماری قلبی مادرزادی و بیماری کلیوی در میان بیماری های پزشکی در ارتباط با سقط جنین هستند. میزان بالایی از سقط جنین در بیماران مبتلا به لوپوس است با توجه به گردش کمپلکسهای ایمنی. در بیماران باردار مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی مادرزادی، سقط خود به خودی جنین در بیش از ۵۰ درصد است. با بیماری کلیوی، به ویژه با فشار خون بالا از دست دادن جنین می تواند بسیار بالا باشد.

عوامل ایمنولوژیک
زنانی که سقط های مکرر دارند فاقدسرم آنتی بادی  که قرار است برای محافظت از جنین برای طرد شدن توسط مادر است ترشح شود. عامل  متعلق به ایمونوگلوبولین g است. تزریق سریال IgG داخل وریدی (IVIG) نیز توصیه می شود.

عوامل غدد درون ریز، نارسایی فاز ترشحی

فاز لوتئال بخش دوم از چرخه قاعدگی است که توسط جسم زرد و هورمون اصلی آن، پروژسترون است. پروژسترون به حمایت از اوایل حاملگی تاهفته  هشتم از جسم زرد ترشح میشود.
بروز کمبود فاز لوتئال متفاوت است،  التهاب تخمدان به عنوان علت نقص فاز لوتئال  است، عفونت باکتریایی یا تریکوموناس آندومتر می تواند در نقص فاز لوتئال سهیم باشد.
الودگی محیطی

عوامل استرس،تابش، مواد مخدر، و آلاینده های زیست محیطی باعث سقط جنین تکراری وجود دارد.

مواد مخدر و مواد دیگر
مصرف سیگار، مصرف الکل و داروهای روان گردان

علل آناتومیک

عوامل رحم و گردن رحم مثل ناهنجاری سیستم مجرای مولرین منجر به سقط جنین  شود. طیف گسترده ای از نقص مادرزادی که در آن همجوشی غیر طبیعی از دو مجرای رحمی وجود دارد. سقط جنین خود به خود معمولا در سه ماهه دوم، زمانی که حفره داخل رحمی ناکافی برای حمایت از جنین در حال رشداست.
عفونت های باکتریایی تا کنون مهم ترین علت سقط های خودبه خودی مکرر،هستند.
دهانه رحم بی کفایت

گردن رحم بی کفایت یک نقص مادرزادی در عضلات گردن، رحم است.بنابراین دراوایل هفته ۳۷ سرکلاژ دهانه رحم انجام میشود.

آسپرین یا مینی هپارین

نخستین پدیده بافت شناسی در جفت درحال سقط  لخته شدن فیبرینوژن  خون در عروق خونی کوچک است. هپارین یا آسپیرین تمایل برای به تاخیر انداختن لخته شدن خون،دارند.تعدادی از آنتی بادی هادر خون زنان باعث  سقط عادتی میشوند.دوز بالای پرونیزو لون، استروئید برای سرکوب سیستم ایمنی  استفاده میشود.

بیماری ناهمگن با تعدادی از علل مانند
رحم عفونی، ژنتیک، ترومبوفیلی،مشکلات غدد درون ریز، سوخت و ساز بدن، دستگاه ایمنی، ونقص ساختاری گردن رحم یا رحم و محیط زیست است. در طول چند سال گذشته، توجه به نقش عفونت (واژینوز باکتریال و کلامیدیا) در علت سقط جنین تکراری مطالعه شده است.

علت رحمی
ناهنجاریهای ساختمانی رحم به مدت طولانی به عنوان علت عوارض زایمانی، از حدود ۱۵-۲۵٪
سقط جنین با نقص مولرین و رحم سپتوم دار باعث کاشت ضعیف نطفه میشود.
تصور می شود نتیجه از نقص مولرین، و تقریبا
همه با سپتوم رحم مرتبط [۲]. mech- پیشنهاد
گرایی از سقط جنین تکراری پویایی کاشت ضعیف
علل عفونی
نقش عفونت مادر و جنین همیشه در ایجاد سقط جنین مورد بحث بوده. سرخجه، ویروس سیتومگال ویروس، هرپس ،پلاسما گوندی درسقط جنین مکرر نقش دارند.. به تازگی، نگرانی هایی مطرح شده توسط برخی عفونت ها مانند واژینوز باکتریال و
عفونت ناشی از کلامیدیا تراکوماتیس . علاوه بر این، به طور قابل توجهی تیتر آنتی بادی های کلامیدیایی در سرم زنان با سقط جنین تکراری بسیار بالا بوده است. پاسخ ایمنی کلامیدیایی و یکآنتی ژن جنین مسئول سقط جنین مکرر است.
عوامل ژنتیکی
هر دو ناهنجاری های کروموزومی والدین و جنینی
در علت سقط جنین تکراری  نقش دارند.
سیگنال فرکانس کاریوتیپ جنین غیر طبیعی به طور قابل توجهی پایین تر از کاریوتیپ جنین  طبیعی پیدا شد ه است.
ترومبوفیلی
تعداد زیادی از شرایط ترومبوفیلی ارثی بوده و
به عنوان کمک قابل توجهی به سقط جنین تکراری؛که شامل کمبود ضد ترومبین III ، پروتئین S و C
کمبود و جهش مولکولی است.سقط جنین تکراری ممکن است به عنوان یک نتیجه از پرفیوژن ضعیف جفت ناشی از ترومبوز محلی، آنتی بادی های ضد فسفولیپید همچنین حمله تروفوبلاستیک و تولید هورمونی را مختل،که منجر به از دست دادن بارداری در اوایل میشود.
روش های مختلف درمان زنان با درد و رنج سندرم ضد فسفولیپیداز سقط جنین تکراری، از جمله آسپیرین، پردنیزولون، تزریق ایمونوگلوبولین ،هپارین و آسپرین است .
علل غدد درون ریز
سقط جنین تکراری  به زمینه اختلالات غدد درون ریز غیر طبیعی مربوط میشود. یک عامل  اختلال غدد درون ریز، برای یک نقص فاز لوتئال، دیابت وابسته به انسولین، بیماری های تیروئید، یا نارسایی  ترشح  جسم زرد( هورمون (LH)، مسئول ۲۰٪ از
سقط جنین مکرر است.
علل متابولیک
هیپرهموسیستئینمی، به عنوان یک  بیماری کمبود  فولات وکمبود ویتامین B12، یک عامل خطر مستعد کننده حوادث ترومبوفیلی منجر به  سقط جنین تکراری میشود.درمان ۱ ماه با دوز بالا اسید فولیک (۱۵ میلی گرم در هردر روز) و ویتامین B6 (750 میلی گرم در روز) در زنان مبتلا به تروفیه برای جلوگیری از سقط مکرر است.
بیماری سلیاک یک بیماری نسبتا شایع است، با
بروز ۰٫۵٪. این  بیماری گوارشی ناشی از عدم تحمل گلوتن جذب شده از  روده کوچک است.و با
سهولت با سقط مکرر اخیرا گزارش شده است.
 علل ایمونولوژیک
در دوران بارداری، سیستم ایمنی مادر با واکنش دفاع میزبان بر ضد جنین باعث سقط جنین میشود.
پاسخ ایمنی مادر  در طول بارداری به سرکوب
بارداری میپردازد.
۹٫ علل زیست محیطی
خطر سقط جنین مکرر با سبک زندگی زنان باردار با  سیگار، الکل، مصرف قهوه  می تواندباعث  رشد منفی جنین شود .
۱۰٫ عوامل غیر قابل توضیح
در حدود ۵۰٪ از موارد علت سقط جنین تکراری غیرقابل توضیح  باقی مانده است.  بی کفایتی دهانه رحم وناهمگونی  هورمونی ،عفونت  واژینوز باکتریایی  ، دیابت و بیماری تیروئیددر سقط جنین تکراری مسئول است

 

سقط جنین با گیاهان دارویی

رژیم غذایی برای درمان سقط جنین مکرر

کنترل رژیم غذایی از اهمیت عالی در پیشگیری از سقط جنین تکراری است.  میوه ها، آجیل، شیر، دوغ و سوپ، دانه ها و جوانه گندم، باید رژیم غذایی  کاهش حجم غذا و در نتیجه کمک به جلوگیری از سوء هاضمه، یبوست و اختلالات مربوطه میشود.

زنان باردار باید از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، مواد غذایی غیر گیاهی، قهوه، شکر،  اجتناب کنند. آنها همچنین باید به دور از غذاهای چرب و سرخ شده که منجر به یبوست میشود که برای بارداری بسیار مضر است. سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو و مصرف الکل باید به شدت اجتناب شود.

درمان های خانگی برای سقط جنین مکرر

انگور ، عسل در جلوگیری از سقط جنین مفیداست. آب درمانی برای سقط جنین تکراری

۱٫ اب خنثی و یا ولرم  یک درمان مفید برای یبوست  روده بزرگ است که یک دلیل عمده برای بیماری toxaemic رحم است. که باعث کاستن هر فشار بیش از حد بر روی رحم و دیگر ارگانهای لگنی است.
۲٫ حمام لگن سرد به طور منظم برای مدت زمان ۱۰ دقیقه هر روز دو بار در تسکین احتقان و التهاب رحم بسیار مفید است.
۳٫ بستن کمربند مرطوب، هر روز دو بار، با معده خالی، همچنین تراکم و عفونت در رحم و دیگر ارگانهای لگنی را کاهش دهد.

۴٫  آساناهای یوگا برای سقط جنین تکراری

عدم تعادل هورمونی می تواند با تمرین ورزش یوگا تنظیم  شود. آساناهای یوگا مانند Sarvangasana، Vajrasana، Bhujangasana، ، Dhanurasana، Paschimottasana و Trikonasana به خصوص در بهبود تیروئید، هیپوفیز، توابع غدد درون ریز آدرنال که   مفیداست و باید به صورت منظم توسط زنانی که از عدم تعادل هورمونی رنج می برند، تا ۲ ماه اول بارداری تمرین شود.

حاملگی پوچ

یکی از علل اصلی سقط زودرس در اوایل بارداری حاملگی پوچ است. برآورد انجمن بارداری آمریکا میگوید حاملگی پوچ باعث حدود ۵۰ درصد از تمام سقط جنین در سه ماهه اول است. حاملگی پوچ  هنگامی رخ میدهد که تخم بارور خود را به دیواره رحم متصل می کند، اما جنین رشد نمیکند کیسه جنین خواهد هست، اما جنین در ان وجود ندارد. بارداری پوچ ممکن است برای هر خانمی اتفاق بیفتد، چرا که علت آن درناهنجاریهای کروموزومی ست. هنگامی که تخم بارور می‌شود، سلول‌ها شروع به تقسیم شدن می‌کنند، یعنی بخشی به تشکیل جنین و بخشی به تشکیل جفت. اما گاهی قسمتی که باید به جنین تبدیل شود، به دلیل تعداد زیاد یا کم کروموزوم از این عمل ناتوان است.

سقط حاملگی پوچ  در سه ماهه اول بارداری خیلی زود رخ می دهد، حتی قبل از اینکه مادر بداند که باردار است.  یکی  از اولین چیزهایی که شما باید بدانید اینست که اگر شما با یک تخمک پوچ تشخیص داده شدید این بارداری کنسل است و باید سقط شود. شما ممکن است نشانه ای از بارداری مانند عدم قاعدگی  و یا حتی یک تست حاملگی مثبت را تجربه کنید. درطی سونوگرافی ساک حاملگی اندازه گیری می شود و نشانه یک جنین یا  ساک جستجو می شود. اگر قطر ساک بیشتر از۳۰mm باشد و جنینی وجود نداشته باشد حاملگی پوچ تشخیص داده می شود. کل ساک با استفاده از سونوگرافی واژینال باید بررسی شود. اگر قطر ساک کمتر از mm15 باشد ممکن است بارداری متوقف شده باشد. . اسکن ۲۰ روز دیگر مجددا تکرار میشود.

متاسفانه، در اکثر موارد نمی توان از تشکیل حاملگی پوچ جلوگیری کرد.برخی از زوج ها به دنبال آزمایش ژنتیکی  هستند. بیشتر پزشکان توصیه میکنند زوجین  حداقل ۱-۳ چرخه منظم قاعدگی برای بارداری مجدد  صبر کنند .

 علت حاملگی پوچ

حاملگی  پوچ علت حدود ۵۰ درصد از سقط جنین در سه ماهه اول است و معمولا در نتیجه مشکلات کروموزومی. بدن زن  کروموزوم های غیر طبیعی در جنین  را میشناسد و به طور طبیعی  مانع ادامه بارداری میشود. این  می توان با تقسیم غیر طبیعی سلول، و یا اسپرم کیفیت پایین یا تخمک بد ایجاد می شود. بیشتر پزشکان  کورتاژ D & C را توصیه نمی کنند. اعتقاد بر این است که بدن  زن ناهنجاری کروموزومی را در جنین تشخیص میدهدو قادر به دفع ساک حاملگی  بدون نیاز به عمل جراحی تهاجمی با خطر عوارض است.تشخیص فقط با سونوگرافی ست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code