خانه / بیماریهای زنان / عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم
درمان عادت نامنظم
Visit

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

چرخه قاعدگی منظم چیست؟ داشتن یک چرخه منظم بدان معنی است که فاصله زمانی بین دوره های قاعدگی معمولا ۲۸ روز، گاهی  می توانید از هر ۲۰ تا ۳۵ روز باشد.
محدوده یک چرخه قاعدگی نامنظم چیست؟ داشتن یک چرخه نامنظم بدان معنی است که فاصله زمانی بین دوره های قاعدگی  در هر ماه متفاوت است. گاهی اوقات آنها هر ۲۸ روز ، گاهی اوقات هر ۲۰، گاهی اوقات هر ۳۰روز اتفاق میوفتد.قاعدگی، دوره خونریزی ماهانه یک زن است. خونریزی غیر طبیعی واژینال  از دوره های قاعدگی طبیعی متفاوت است.داشتن دوره های نامنظم بسیار رایج است .خونریزی غیرطبیعی قبل از بلوغ یا پس از یائسگی اتفاق می افتد. علل می تواند شاملفیبروئیدهای رحمی یا قرص های ضد بارداری یا مشکلات رحمی یا عفونت گردن رحم (گردن رحم) آسیب یا بیماری واژن (ناشی از مقاربت، تروما، عفونت، پولیپ، زگیل تناسلی، زخم، یا رگهای واریسی) استفاده از IUD   ومشکلات تیروئید . ولی  همیشه یک مشکل جدی مطرح  است.در روز پنجم چرخه، حدود بیست تخم نابارور شروع به بالغ شدن در فولیکول های تخمدان میکنند هر کدام از این فولیکولها مانند یک کیسه پر از مایع کوچک هستند. در روز چهاردهم، یک فولیکول به طور کلی زودتر از دیگران بالغ و آزاد می شود. فولیکول های دیگر  چروک و توسط بدن بازجذب میشود. اما فولیکول بالغ  تبدیل به چیزی میشود که به عنوان یک “جسم زرد” است که مسئول تولید هورمون پروژسترون برای آماده سازی رحم را برای دریافت تخم بارورشده میشود.
جریان قاعدگی عادی حدود ۵ روز طول می کشد.  در مجموع از ۳۰ تا ۸۰ میلی لیتر (حدود ۲ تا ۸ قاشق غذاخوری)،خون از دست میرود و به طور معمول هر ۲۱ تا ۳۵ روز رخ می دهد.خونریزی در دوران بارداری ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ولی  همیشه یک مشکل جدی مطرح  است
خونریزی واژینالی که بین دوره قاعدگی و یا پس از یائسگی رخ می دهد می تواندبه علت مشکلات مختلفی ایجاد شود. گاهی اوقات خونریزی واژینال ممکن است به دلیل سرطان و یا قبل از سرطان باشد. بنابراین هر گونه خونریزی غیر معمول باید بی درنگ بررسی شود. خطر ابتلا به سرطان به حدود ۱۰ درصد در زنان مبتلا به خونریزی پس از یائسگی رخ میدهد.
درمان

درمان دارویی شامل قرصهای جلوگیری از بارداری هورمونی( ( ۲۰ – ۳۵ میکروگرم استرادیول اصلی ترین درمان برای نوجوانان تا سن ۱۸ سال  ،یا قرصهای جلوگیری از بارداری هورمونی پروژستین عموما مؤثر در میان زنان ۱۹ – ۳۹ سال .از آنجا که آسپیرین ممکن است خونریزی را طولانی کنید باید اجتناب شود. با این حال، NSAIDS مانند ایبوپروفن می تواند استفاده شود برای به حداقل رساندن خونریزی و دل درد.در زنان دیگر، درمان ممکن است شامل:
ناپروکسن درست قبل از شروع دوره خونریزی ،زنان بالای ۴۰ سال و مسن تر ممکن است گزینه ای برای دریافت پروژسترون حلقوی و یا هورمون درمانی حلقوی باشند.یک پزشک ممکن است به مکمل آهن برای زنان مبتلا به کم خونی توصیه کند.

شایع ترین علل دوره نامنظم  قاعدگی:

اختلالات غذاخوردن، مانند بی اشتهایی و افزایش وزن یا کاهش وزن    bulimiaExcessive
؛ لاغری مفرط و چاقی  disappearStress
مشکلات  عاطفی   problemsHormonal
مشکلات تیروئید     malfunctionsTravelOveاگر سطح خونی هورمون تیروئید بیش از حد بالا شود
ورزش       energyProblems
قرص ضد بارداریmenstruationBreastfeeding
سندرم تخمدان پلی کیستیک
دیابت، بیماری های مقاربتی، فیبروئید، اندومتریوز

دوره های نامنظم و یا توقف قاعدگی می تواند به دلیل یک بیماری به نام “نارسایی زودرس تخمدان” که باعث میشود یک زن دچار قطع قاعدگی  قبل از سن ۴۰ سالگی ست.این می تواند با اشعه درمانی، جراحی یا شیمی درمانی ایجاد شود.

۹ درمان  گیاهی خانگی برای دوره های نامنظم قاعدگی

قاعدگی معمولا به عنوان “دوره” شناخته میشود. قاعدگی به عنوان تخلیه دوره ای خون از بافت مخاطی  از پوشش داخلی رحم از طریق مهبل (واژن) است. قاعدگی مهمترین مرحله در دوران بلوغ  دختران است. این یکی از نشانه های عمده فیزیکی است که یک دختر در حال تبدیل شدن به  یک زن است.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

اب هویج

یکی از داروهای خانگی شناخته شده  برای دوره های نامنظم قاعدگی آب هویج است. هویج خام باعث بهبود عملکرد هورمون ها میشود. هویج سرشار از ویتامین A، ویتامین K، پتاسیم، مولیبدن، فیبر رژیم غذایی، ویتامین C، ویتامین B6، اسید پانتوتنیک، نیاسین، منگنز، فسفر، فولات، مس، ویتامین B2، ویتامین E و آهن است.خوردن روزانه هویج کمک می کند تا برای ترمیم ساختار سلولی اپیدرم برای حفاظت از اشعه UV و خوشه بندی دانه های ملانین که باعث کاهش لکه های قهوه ای میشود. آب هویج در رژیم غذایی و نوشیدن دو لیوان آب هویج به مدت سه ماه باعث بهبود  در مشکل چرخه قاعدگی پس از سه هفته خواهدشد.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

زنجبیل

زنجبیل درمان خانگی موثردر  دوره نامنظم قاعدگی است. که در تنظیم چرخه دوره زنان بسیار مفید است و همچنین باعث کاهش درد قاعدگی میشود. این میوه سرشار از ویتامین C، منیزیم، پتاسیم، مس و منگنز است. زنجبیل بهبود جذب مواد مغذی بسیار ضروری در بدن است. به گفته محققان مصرف منظم چای زنجبیل تعداد اسپرم یک مرد را افزایش می دهد.حضور منگنز در زنجبیل کمک می کند تا به کاهش خطر سرطان، سکته مغزی، بیماری های قلبی و ناباروری . دو قاشق چای زنجبیل در یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه. سپس کمی شکر به آن اضافه کنید. نوشیدن مخلوط چهار بار در روز بعد از غذا تا زمان رسیدن به نتایج مورد نظر.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

دانه کدو تنبل

راه حل موثر برای دوره های نامنظم باید دانه کدو تنبل باشد. دانه کدو تنبل کمک به تعادل هورمون،  در تنظیم چرخه قاعدگی مفید است. دانه کدو تنبل یک منبع بزرگ از فسفر، منیزیم، منگنز، مس، روی، آهن، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری است. حضور اسیدهای چرب ضروری در دانه کدو تنبل کمک به ترویج تولید هورمون میکند. دانه کدو حاوی روی است که ماده معدنی کمیاب بحرانی برای عملکرد جنسی در مردان است.

عادت ماهیانه

آلوئه ورا

موثرترین درمان برای دوره های نامنظم قاعدگی آلوئه ورا ست .که  این ماده زرد در زیر پوست گیاه آلوئه ورا کمک می کند به کاهش مشکلات دوره های نامنظم قاعدگی.
آلوئه ورا سرشار از اسیدهای آمینه، اسیدسالیسیلیک ، اسید فولیک، ویتامین B12، ویتامین A، ویتامین E و ویتامین C. اضافه کردن یک قاشق عسل به ژل آلوئه ورا  به طور منظم مصرف قبل از صبحانه. تا زمانی که شما رسیدن به نتایج مورد نظر این درمان را تکرار کنید.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

آب انگور

داروهای خانگی موثر برای مشکل دوره نامنظم باید شامل آب انگور. آب انگور در تنظیم دوره ماهانه بسیار موثر است. میوه انگور یک منبع بزرگ از مس، ویتامین A، ویتامین C، اسید پانتوتنیک، پکتین، پتاسیم، فیبر و ویتامین B حضور یک نارینژین به نام فلاونوئید در میوه انگور تنظیم فعالیت آنزیم در کبد است.پکتین کمک می کند تا برای حذف سموم مضر از بدن است. حضور ویتامین C در میوه انگور کمک می کند تا برای افزایش تولید کلاژن می شود. نوشیدن یک لیوان آب انگور به مدت دو هفته قبل از شروع دوره را کاهش می دهد شانس از دست رفته آنها و همچنین در تنظیم آنها کمک می کند.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

پاپایا – نوعی میوه استوایی

پاپایا نارس در تنظیم چرخه قاعدگی مفید است . وباعث انقباض مناسب عضلات رحم میشود. این میوه به ویژه برای دوره های نامنظم مرتبط با استرس و یائسگی مفید است. پاپایا سرشار از ویتامین C، کاروتن، فولات، پتاسیم، اسید پانتوتنیک، ویتامین های B، منیزیم، مس و فیبر است. نوشیدن آب میوه پاپایا نارس روزانه برای چند ماه تا رسیدن به نتایج مورد نظر مفیداست.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

زردچوبه

زردچوبه در تنظیم قاعدگی و تعادل سطح هورمون مفیداست. وباعث تحریک جریان قاعدگی میشود. خواص ضد التهابی آن نیز به شما در تسکین درد قاعدگی کمک می کند. زردچوبه غنی از سدیم، ویتامین B6، فیبر نامحلول، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه است.زردچوبه برای درد معده، قلب می سوزد، ورم مفاصل، اسهال، خونریزی معده، گاز روده، زردی، از دست دادن اشتها، اختلالات کیسه صفرا و مشکلات کبدی استفاده می شود. همچنین برای برونشیت، عملکرد ریه، سرماخوردگی، سردرد، جذام، سرطان، بیماری های کلیوی و بیماری آلزایمر استفاده می شود. مصرف  یک فنجان زردچوبه با عسل و شیر کمک زیادی به تنظیم قاعدگی میکند.

خونریزی قاعدگی نامنظم

دانه رازیانه

دانه رازیانه را می توان در یک رژیم غذایی سالم برای درمان دوره های قاعدگی نامنظم جا داد. خواص ضد التهابی آن نیز به شما در تسکین درد قاعدگی و گرفتگی عضلات شکم کمک میکند.در ابتدا به مدت ۸ ساعت یک قاشق دانه رازیانه را در یک لیوان آب  خیس دهیدو پس از ۸ساعت انرا  بنوشید. تازمانیکه دوره های نامنظم قاعدگی شما مننظم شود.

عادت ماهیانه وقاعدگی نامنظم

یوگا

یوگا می تواند به کاهش دفعات و نشانه های دوره قاعدگی در شیوه های مختلف کمک کند. اگر شما با دردهای شکمی و گرفتگی عضلات مرتبط با دوره های قاعدگی دست به گریبان هستید ، شما می توانید  انواع حالتهای یوگا ازجمله  سر به زانو و  خمیده تمرین کنید

 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر

حقایق پاپ اسمیر – پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین