علل سقط جنین درماه اول،دوم وسوم

0

دوران بارداری به عنوان تجربه فوق العاده در زندگی یک زن محسوب می شود. بنابراین، زمانی که یک مادر باردار سقط جنین میکند کاملا ویران کننده است. حدود ۱۵ تا ۲۰٪ از حاملگی ها به  سقط جنین منجر میشود.  برخی از علل سقط جنین اصلی در چهار هفته اول بارداری را می توان به توسعه غیر طبیعی کروموزوم جنین در چند هفته اول نسبت داد. این می تواند به دلیل رشد غیر طبیعی ژن ها  باشد. اگر تخمک بارورشده  به شکل یک جفت و غشای بدون جنینی باشد که تخمک سوخته  یا پوچ نامیده می شود سقط جنین صورت میگیرد. در برخی موارد، ناهنجاری های ژنتیکی مربوط به جنین نیز می تواند دلیلی برای سقط جنین در طول چهار هفته اول باشد. یک مورد نادر از سقط جنین می تواند از جفت در حال رشد بیش ازحدوتبدبل  به یک کیست در رحم، (مول)که می تواند مانع رشد جنین شود.گاهی شرایط یک مادر باردار می تواند به سقط جنین منجر شود.  گاهی اوقات، دیابت یا تیروئید کنترل نشده ،مشکلات هورمونی می تواند در سقط جنین زودرس منجر شود. یک عفونت ویروسی می تواند بدن را تضعیف و منجر به سقط جنین شود.

علل سقط جنین در طول سه ماهه های مختلف

علت سقط جنین در سه ماهه اول

هیچ علت خاصی برای سقط جنین در سه ماهه اول وجود ندارد. با این حال، نزدیک به ۷۰ درصد از سقط جنین در طول سه ماهه اول معمولا با ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود.برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه اول ممکن است شامل یک عفونت و یا قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی و یا محیط زیست ،دیابت، اختلال خود ایمنی یا حتی بیماری تیروئید،سیگار کشیدن و یا سوء مصرف مواد  می تواند علل احتمالی سقط جنین در سه ماهه اول باشد. ضربه های فیزیکی مثل تصادف یا سقوط از پله ها می تواند در سقط جنین دست داشته باشد.

علت سقط جنین در سه ماهه دوم

در صورتی که حاملگی منجر به سقط جنین در سه ماهه دوم شود، می توان آن را به مشکلات کروموزومی که در جنین  رخ میدهد نسبت داده شود.برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه دوم  ضربه شدید شکمی، دهانه رحم بی کفایت، عفونت  لگنی یا سایر نقاط بدن، نقص قلبی جنین، جداشدن زودرس جفت، و همچنین جفت سرراهی است.

علت سقط جنین در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم، کودک رشد می کند و اعضای آن بالغ است. در واقع، در طول دو ماه گذشته، جنین بطور قابل توجهی رشد کرده و فضای کمی را برای حرکت در اطراف دارد. این باعث می شود مقدار زیادی از ناراحتی است. در حالی که علل سقط جنین سوم سه ماهه وجود دارد، نوزاد مرده هم می تواند انجام گیرد.

فروش قرص سایتوتک

برخی از علل سقط جنین در طی سه ماهه سوم عبارتند از:

جنین آلوده به آنفلوانزا، آسیب اعصاب مرکزی و یا سرخک و پیچیدن بندناف دور گردن می تواندمنجر به تولد نوزاد مرده در سه ماهه ۳  شود.

سبک زندگی

شما نیاز به تغییر  در عادت زندگی خود هستید اگر شما یک مادر باردار می باشید. مثل :سیگار کشیدن، الکل، ورزش کردن ، (تمرین شدید و بلند کردن اجسام سنگین) ،اجتناب از دراز و نشست در دوران بارداری،تمرینات کششی سنگین،پرس سینه،ضربه سنگین ورزشی ( ترومای شکم باعث سقط جنین منجر شود)اجتناب از یوگا ، (تمرینات یوگا که شما نیاز به نگه داشتن نفس خوددارید باید اجتناب شود).

اختلال تیروئید

کمکاری (خیلی کم) و یا بیش از حد تیروئید (بیش از حد بالا) می تواند مشکلات ناباروری و سقط مکرر منجر شود. مطالعات نشان می دهد که زمانی عملکرد تیروئید شما کم است، بدن سعی خواهد کرد تا تولید هورمون را جبران کند، در نتیجه تخمک گذاری سرکوب میشود. در برخی موارد، تیروئید نیز ممکن است هورمون بیش از حد بسیاری که می تواند توانایی استروژن را به لانه گزینی تحت تاثیر قرار دهد تولید کند.

دیابت

دیابت کنترل نشده منجر به سقط جنین میشود. شما باید با دکتر خود برای  کنترل قند خون صحبت کنید.

عوارض جسمی

سقط جنین نیز می تواند با عوارض جسمی مانند اختلالات رحم که شامل سپتوم یا پولیپ ایجاد شود. سقط جنین ناشی از عوارض جسمی معمولا  در سه ماهه ۲ یا ۳ رخ می دهد.

لخته شدن خون

سقط جنین نیز می تواند با لخته شدن خون مانند فاکتور V لیدن ایجاد شود. برخی از اختلالات لخته شدن خون نادر هستند اما آنها رخ می دهد.

 

مواد غذایی که منجر به سقط جنین در اوایل بارداری میشود

برآورد شده است که سقط جنین در ۱۵٪ از بارداری ها اتفاق میوفتد. با این حال، دانستن برخی از پتانسیل های مخاطره آمیز از سقط جنین لازم است. در حالی که زنان باردار توصیه به مصرف مواد غذایی مختلف مغذی به منظور رسیدن به اندازه کافی مواد مغذی به آنها میشوند با این حال، برخی از مواد غذایی که خوردن انها در دوران بارداری باعث مسمومیت غذایی شود، و حضور مواد شیمیایی، باکتری ها، انگل ها و یا در آن مواد غذایی می تواند به نوزاد متولد نشده شما آسیب برساند. چک لیستی از غذاهایی که منجر به سقط جنین در اوایل بارداری، میشود :

فروش قرص سایتوتک

۱-انواع پنیر نرم  

 

برخی از انواع پنیر که شما باید جلوگیری از خوردن انهابه  عنوان  مواد غذایی که منجر به سقط جنین میشود. قالب  پنیر نرم مثل پنیر کاممبر، بری، و پنیر بز؛ و پنیر چرب، دانمارکی آبی، باید اجتناب شود. انواع پنیر می تواند باکتری هایی مانند لیستریوز باعث عفونت  لیستریا شود . ، حتی فقط یک فرم خفیف این عفونت در زنان باردار ممکن است در سقط جنین، تولد نوزاد مرده، یا بیماری حتی شدید در یک نوزاد تازه متولد شده باشد.

۲-گوشت خام

گوشت گاو یا مرغ نپخته  در میان مواد غذایی که منجر به سقط جنین می شود. آنها باید با توجه به خطر آلودگی با باکتری، سالمونلا و توکسوپلاسموز اجتناب شود.به عبارت دیگر،این  گوشت ها به شدت با لیستریا آلوده هستندو توانایی  عبور از جفت و  منجر به مسمومیت خون یا عفونت، میشود .

۳-خرچنگ ،لاکپشت وصدف

با سطح بالایی از مواد مغذی، و یک منبع غنی از کلسیم است که برای تقویت دندان ها و استخوانها،مفیداست. خرچنگ ها، غذا های مورد علاقه  تعداد زیادی از زنان باردار وقتی که تابستان می آید.مصرف خرچنگ باید در۳ماهه اول بارداری قطع شود .زیرا منجر به خونریزی تناسلی یا سقط جنین میشود.علاوه بر این، محتوای بالای کلسترول در این غذا برای آن دسته از زنان مبتلا به فشار خون یا پره اکلامپسی خطرناک است.

۴-تخم مرغ خام

یکی از غذاهای نادیده گرفته شده که منجر به سقط جنین میشودتخم مرغ خام است.  برای زنان باردار، تخم مرغ خام یا هر مواد غذایی مانند سس مایونز خانگی نباید مصرف شود .فقط مطمئن شوید که تخم مرغ به طور کامل تا سفیده و زرده پخته شده  است. این کمک به  جلوگیری از خطر بالقوه مسمومیت غذایی و سالمونلا خواهد کرد.

۵-شیر غیر پاستوریزه

شما باید شیر غیر پاستوریزه و یا خام مصرف نکنید، مانندشیر بز یا شیر گوسفند. علاوه بر این، یا هر مواد غذایی ساخته شده از آنها مانند پنیر بز نرم “نیز باید اجتناب شود. در صورتی که قبل از خوردن باید حتما جوشیده شود.

فروش قرص سایتوتک

۶-حلزون خام و صدف

صدف خام یکی دیگر از مواد غذایی که منجر به سقط جنین میشود. بسیاری از بیماری های منتقله غذاهای دریایی از سخت پوستان پخته، از جمله صدف،خرچنگ منجر شده است. بنابراین،صدف  پخته  کمک خواهد کرد به جلوگیری از برخی از انواع عفونت.

۷-کافئین

با وجود بسیاری از مطالعات نشان می دهد که  در حد اعتدال مجاز است، هنوز هم بسیاری دیگر از تحقیقات نشان می دهد که مصرف کافئین ممکن است به سقط جنین مربوط شود. بنابراین، در طول سه ماهه اول جلوگیری ازمصرف کافیین به منظور کاهش احتمال سقط جنین شود.یک قاعده کلی به مصرف کافئین کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز در دوران بارداری است. از آنجا که کافئین ادرار آور است، پس از آن می تواند کمک به از بین بردن مایعات از بدن انسان است. تحقیقات نشان میدهد که مقادیر زیادی کافئین به سقط جنین، وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس منجرمیشود.

۸-اناناس

با توجه به مواد غذایی که موجب سقط جنین میشود آناناس یکی از آنها می باشد. زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری نباید بیش از حد  آب آناناس بنوشند. این میوه می تواند انقباض رحمی ایجاد کند ، که منجر به سقط جنین، اسهال و یا آلرژی میشود.در طول سه ماهه اول بارداری، زنان باردار باید  جلوگیری از خوردن  آب آناناس شود.میوه اناناس می تواند به انقباض رحمی، که می تواند به سقط جنین منجر شود. آناناس همچنین می تواندباعث اسهال یا باعث ایجاد حساسیت شود. چرا آناناس مضر است؟ اناناس شامل بروملین است که توانایی نرم کردن رحم و ایجاد خونریزی کند.

۹-تخم خرفه

تخم خرفه به آسانی رشد میکند در واقع،  می تواند باعث تحریک رحم و افزایش شدت و  کشش رحم، افزایش احتمال سقط جنین شود.

۱۰-خرچنگ

با مواد مغذی بسیار زیاد میتواندمنجر به کوچک شدن رحم می شود. این می تواند به خونریزی رحمی و یا سقط جنین شود. خرچنگ دارای مقدار بالایی کلسترول داردکه باعث فشار خون بالا و یا پره اکلامپسی  میشود .

فروش قرص سایتوتک

 

۱۱٫-چای سبز و کافئین

چای سبز برای زنان باردار و کسانی که شیردهی دارند مضر تلقی شده است. یک فنجان چای سبز حاوی کافئین ۲۰۰gm ،به شیر مادر تراوش کرده و می تواند کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

۱۲-گوشت پردازش شده

تقریبا تمام انواع گوشت فرآوری شده، از جمله غذاهای پر شده، سوسیس و غیره، باید توسط زنان باردار مصرف نشود. گوشت با طعم دهنده های مصنوعی ، اثر منفی  برجنین دارد.. همچنین، گوشت فرآوری شده برای یک مدت طولانی در سوپر مارکت ها ذخیره می شود، افزایش خطر سقط جنین را دربر دارد.

۱۳-سیب وحشی

سیب وحشی دارای طعم و مزه ترش، تلخ و شیرین است. و جویدن ان برای  زنان باردار دلنشین است. با این حال،  برای شما خوب نیست. آنها پتانسیل به تحریک، رحم،و منجر به انقباضات رحمی که باعث تولد نوزاد نارس و سقط جنین میشود.

۱۴-ازگیل

با طعم ترش، شیرین،  ازگیل بسیار مناسب برای زنان باردار به آرام کردن بیماری ویار صبحگاهی است. با این حال،  یک ایده خوب نیست، در واقع محققان نشان دادند که ازگیل توانایی تحریک رحم و افزایش خاصیت ارتجاعی، القای سقط جنین همراه با تولد زودرس دارد.

فروش قرص سایتوتک

۱۵-بادمجان

از  محبوب ترین در کشورهای آسیایی و یک میوه مورد علاقه بسیاری از مردم است. با این حال، یکی از غذاهایی که باعث سقط جنین میشود  زیرا باعث “حرارت درونی” و یبوست میشود.، احتمالا باعث احساسات گرم، خونریزی در داخل، اختلال جنین، آسیب جنین و حتی سقط جنین می شود.بهترین گیاهی ست که غنی از آهن است، با این حال متخصصان تغذیه می گویند که بادمجان یکی از غذاهایی که منجر به سقط جنین میشود.

۱۶-اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی

اسفناج سرشار از ویتامین K و آهن  و گل کلم سرشار از ویتامین C است این ویتامین ها هر چند  برای نوزاد خوب هستند، اگر  روزانه مرتبا و یا با مصرف بیش از حد، آنها ممکن است احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

۱۷-الکل

الکل باید در دوران بارداری اجتناب شود. بسته به زمان، مقدار، و الگوی استفاده، مصرف الکل در دوران بارداری می تواند در سندرم جنینی الکلی یا سایر اختلالات تکاملی است. همچنین،  در دوران شیردهی الکل مصرف نکنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code