عوارض سقط جنین با شیاف

بهترین و امن ترین راهی  یک زن می تواند سقط جنین خود راتا ماه اول بارداری انجام دهد این است که با استفاده از دو داروبه نام Mifepristone و میزوپروستول شناخته شده است.میزان موفقیت سقط جنین دارویی بیش از ۹۵٪ است. اگر برای بار اول موفق نشدید میتوانید پس از ۳روز مجدد ان را امتحان کنید.

سقط جنین با استفاده ازشیاف چگونه است؟

شیاف  برای سقط جنین دارویی بهترین دارودرماه  اول بارداری است. پس از آن احتمال افزایش بروز عوارض و نیاز به مداخله پزشکی وجود دارد. میزوپروستول باعث انقباضات رحم مادر میشود. در نتیجه، رحم محصولات بارداری را خارج میکند.که میتواند باعث بروز کرامپ دردناک شکمی ، خونریزی از واژن بیش از یک قاعدگی معمولی، تهوع، استفراغ و اسهال شود. خطر خونریزی شدید با بالا رفتن هفته بارداری وجود دارد. تجربه و ریسک سقط جنین ناشی از میزوپروستول شبیه به یک سقط خود به خودی است. سقط جنین خود به خود در ۱۵-۲۰٪ بارداریها اتفاق می افتد.

 

درصورت داشتن حاملگی خارج رحمی وایودی داخل رحم ،کم خونی شدید ،حساسیت به پروستاگلاندین ها نمیتوانید از قرصهای میزوپروستول استفاده کنید.اگر گرفتگی عضلانی دردناک دارید میتوانید از ایبوپروفن ویا کمپرس اب گرم استفاده کنید.

ممکن است که تلاش برای سقط جنین با استفاده ازشیاف با شکست موجه شود ویا با وجود خونریزی هنوز بارداری وجود داشته باشد. شکست روش می تواند با توجه به تقلبی بودن داروها، حاملگی خارج رحمی، یا به دلیل ۱۰٪ عدم پاسخ دهی رحمی است.

خونریزی پس از سقط جنین

خونریزی به آرامی یک تا سه هفته بعد از سقط جنین ادامه می یابد، اما گاهی اوقات کوتاه تر یا طولانی. بدن هر زن متفاوت است. دوره قاعدگی طبیعی عمدتا چهار تا شش هفته پس از سقط جنین برمیگردد.

مطمئن باشید که سقط جنین رخ داده است برخی از زنان بدون داشتن  سقط جنین خونریزی میکنند بنابراین مهم است مطمئن شوید که سقط جنین واقعا رخ داده است. یک سونوگرافی حدود یک هفته بعد از سقط جنین انجام دهید زیرا تست حاملگی حتی درصورت سقط ۲تا۳هفته طول میکشد تا منفی شود.

 

عوارض سقط جنین با شیاف

عوارض مربوط به سقط جنین در ایالات متحده بسیار نادر است وشایعترین عوارض جانبی حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. عوارض جانبی فیزیکی پس از سقط جنین می تواند در خانم ها متفاوت باشد وشماباید از ان اگاه باشید.

*خونریزی شدید

در موارد نادر، برخی از زنان بیشتراز حد طبیعی  خونریزی پس از سقط جنین میکنند. درین صورت باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

*دردشکم ولگن

درد لگن شدید و مداوم ممکن است یک مشکل را نشان دهد. شایع ترین علت درد شدید عفونت است .

*تب بالا

میزوپروستول می توانید تب های کوتاه مدت ایجاد کند با این حال، اگر درجه حرارت شما برای چند ساعت بالا باقی ماند، و یا اگر شما درد شدیدی داشتید به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم ادامه بارداری

اگرعلائم بارداری مانند تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، معمولا در یک یا دو هفته پس از سقط جنین باقی ماند  شما هنوز هم ممکن است باردار باشید.

*عفونت یا سپسیس خونی
*آسیب بهه دهانه رحم
*زخم مخاط رحم
*سوراخ شدن رحم
*آسیب به اندام های دیگر
*مرگ
سقط جنین و خونریزی

چه مدت خونریزی پس از سقط جنین طبیعی است؟

بعد از سقط به طور معمول  خونریزی واژینال برای حدود دو هفته  تجربه می شود.خونریزی باید همراه دفع لخته خون باشد وکمی سنگین تر از دوره معمول قاعدگی . ولی اگر بیش ازین زمان طول کشید حتما بقایای جفتی در رحم باقی مانده که باید بررسی وجدی گرفته شود .

چه زمانی باید نگران باشم؟

داشتن یک خونریزی سنگین که درد شکم و گرفتگی عضلات و ترشحات بد بو باشد اینها نشانه هایی ازیک عفونت است که بزرگترین نگرانی پس از سقط جنین هستند. خطر اصلی عفونت درمان نشده شانس داشتن بیماری التهابی لگن است. بیماری التهابی لگن باعث التهاب و عفونت دستگاه تناسلی از جمله لوله های فالوپ، تخمدان، رحم و دیواره شکم است . اگر عفونت درمان نشود می تواند منجر به حاملگی خارج رحمی در آینده و یا ناباروری شود. بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به عفونت مشاوره با پزشکتان است . مشاوره اصلی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت جلوگیری از گذاشتن تامپون پس از سقط جنین استفاده از پد بهداشتی و جلوگیری از داشتن رابطه جنسی حداقل دو هفته پس از سقط جنین.

چه مدت  دوره قاعدگی پس از سقط جنین شروع میشود؟

درهر زن منحصر به فرد است و لی به طور معمول بین ۳تا۶ هفته پس از سقط جنین دوره قاعدگی شروع می شود.با این حال اگر شما هنوز هم دچار علائم بارداری و یا دوره خود را تا بعد از چهار هفته آغاز نشده است، شما باید یک تست حاملگی بدهید.