غذاهای چربی سوز در کاهش وزن

0

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن

غذای فوق¬العاده که منجر به چربی سوزی شده و به کاهش وزن شما کمک می¬کند
زمانی که کلمه غذاهای چربی سوز را می¬شنوید، اندکی دیر باور می¬کنید. به عبارت دیگر باور این مورد سخت می¬باشد که مصرف کالری، چربی، و کربوهیدرات منجر به کاهش وزن می¬شود. با این حال غذاهای وجود دارد منجر به اثرات ترموژنیک بوده و منجر به سوزاندن کالری می¬شود. همچنین غذاهایی وجود دارد که منجر به تسریع متابولیسم و هورمون¬های سوزاننده چربی می¬شود. پس چنگال را کنار بگذارید و از ۳۶ غذای سوزاننده چربی مصرف کنید.
۱- گوجه فرنگی
میوه است؟ سبزی است؟ تفاوتی ندارد. تنها چیزی که کافیست در این رابطه بدانید، مقادیر زیادی از چیزهای خوب برای بدن شما دارد که منجر به سوزاندن چربی و کاهش وزن می¬شود. تیمی از محققین ژاپنی نشان داده¬اند که ترکیبات چربی سوزاننده قونی در گوجه فرنگی تحت عنوان ۹-oxo-ODA نامیده می¬شود. سایر مطالعات نشان می¬دهد که بتا-کاروتن و لیکوپن یافت شده در گوجه فرنگی چربی سوزاننده می¬باشد. محققین نشان داده¬اند که افراد با رژیم غذایی غنی از بتا-کاروتن و لیکوپن کمر چربی کوچکتر و دوره کمتر کمتری دارند.
علاوه براین، گوجه فرنگی کالری کم، چربی کم و غنی از فیبر می¬باشد. گوجه فرنگی حاوی آنتی اکسیدان می¬باشد که با بیماری¬های مختلف مقابله می¬کند.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۲- گریپ¬فروت
این میوه در سبد خرید بسیاری از افراد قرار نمی¬گیرد، ولی باید قرار بگیرد. با در نظر گرفتن کاهش وزن، عقیده قدیمی بر این باور است که گریپ¬فروت منجر به تسریع در کاهش وزن می¬شود. در مطالعه صورت گرفته، نشان داده شده است که افرادی که به مدت ۶ هفته گریپ¬فروت مصرف کرده¬اند کاهش مشخص در دور کمر مشاهده شده است. در مطالعه دیگری بر روی ۹۱ فرد چاق، نشان داده شد که افرادی که نصف گریپ¬فروت تازه را پیش از وعده غذایی مصرف می¬کنند، در یک دوره ۱۲ ماهه ۵/۳ پوند کاهش وزن دارند.
در کنار فعال کردن هورمون¬های سوزاننده چربی، گریپ¬فروت، گریپ¬فروت منجر به احساس سرخوشی و شادابی می¬شود. در صورتی که زمان کافی برای خوردن گریپ¬فروت را ندارید می¬توانید از آب تازه آن استفاده کنید.
۳- ادویه¬ها
نیازی به خوردن غذاهای خسته کننده برای کاهش وزن نمی¬باشد. وقت آن است که غذاهای مختلف از فرهنگ-های مختلف را تجربه کنید. برخی از انها خصوصیات ترموژنیک دارند که متابولیسم را افزایش می¬دهند.
برخی از مثال¬ها: دانه خردل می¬تواند به عنوان ادویه و چاشنی غذای اصلی شما به حساب بیاید و متابولیسم را افزایش دهد. زنجبیل به هضم غذا کمک کرده، جین¬سینگ منجر به افزایش انرژی شما می-شود و فلفل سیاه منجر به سوختگی کالری می¬شود. در صورتی که غذاهای هندی را دوست دارید، زردچوبه را امتحان کنید. همراه با طعم ویژهريال زردچوبه منجر به شکسته شدن چربی می¬شود.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۴- فلفل تند
در صورتی که غذای تند دوسط دارید فلفل تند نظیر Habaneros، Jalapenos و Chipotles می¬تواند به کاهش وزن شما کمک کند. این مواد حاوی capsaicin می¬باشند که دارای اثرات مفیدی دارد که مرتبط با کاهش وزن می¬باشد. یکی از مزایای capsaicin توانایی برای تبدیل غذا به انرژی می¬باشد.
در صورتی که نگران مصرف فلفل قرمز می¬باشید، که می¬تواند کل معده شما را بسوزاند، تحقیقات اخیر نشان می¬دهد که می¬تواند از مشکلات معده ، نظیر زخم از طریق کشتن باکتری¬های مسئول پیشگیری کند.
۵- دارچین
قدرت دارچین را دست کم نگیرید. این ترکیب تنها برای پختن نیست. می¬تواند با اضافه کردن مقدار بیشتری دارچین کاهش وزن را مشاهده کنید. مصرف روزانه یک قاشق چای خوری اثرات مثبتی را نشان می¬دهد. دارچین به تنظیم سطح قند خون شما کمک می¬کند. این سطح به احساس شما در طول روز کمک می¬کند. چقدر شما پر انرژی و یا خسته می¬باشد. حفظ قند خون در سطح مناسب همچنین به شما کمک می¬کند تا بر خستگی غلبه کنید.
۶- سرکه سیب
غذاهای اسیدی منجر به افزایش میزان سوختن کربوهیدرات¬ها می¬شود. همچنین می¬توانند منجر به افزایش متابولیسم شما نیز شوند که در نهایت منجر به کاهش وزن می¬شود. سرکه سیب یک استثنا می¬باشد. آنزیم مشاهده شده در سرکه سیب ه هضم غذا کمک کرده و قند خون را تنظم می¬کند.
در کنار اضافه کردن سرکه سیب به سالاد، می¬توانید یک قاشق به آب اضافه کرده و ۳۰ دقیقه پیش از غذا میل کنید. به جای استفاده از سرکه¬های کریستاله شفاف، از سرکه¬های تا حدودی کدر حاوی مواد شناور در آن استفاده کنید. این سرکه¬ها بیانگر آن هستند که ترکیبات مفیدی را در خود دارند (شامل پروبیوتیک¬های مفید).

چربی سوز
۷- سیب
سیب در برخی موارد به عنوان یک غذای بی نهایت سالم شناخته می¬شود. این میوه اثرات مفیدی شامل کاهش وزن برای بدن دارند. این موارد به صورت نسبی هستند. چرا که سیب غنی از پکتین می¬باشد که با آب ترکیب شده و میزان جذب چربی توسط سلول¬ها را محدود می¬کند. علاوه بر این سیب حاوی فیبر می¬باشد که منجر به احساس سیری طولانی مدت می¬شود. مطمئن شوید که سیب را به طور کامل می¬جوید
۸- گلابی
گلابی نیز همانند سیب دارای اثرات سلامت موثری می¬باشد. که شامل کاش وزن نیز می¬شود. همانند سیب، گلابی نیز غنی از پکتین و فیبر می¬باشد که می¬تواند به عنوان میان وعده در نظر گرفته شود.
۹- طالبی
طالبی کاهش دهنده قوی وزن می¬باشد، چرا که غنی از فیبر و ترکیب بتا کاروتن چربی سوز می¬باشد. طالبی شیرین می¬باشد ولی کالری پایینی دارند و برای تشنگی خوب است. به هر حال در صورت مصرف طالبی بهتر است آن را تنها مصرف کنید.
۱۰- موز
موز حاوی فیبرهای محلول می¬باشد که به هضم آهسته و احساس شکم پر کمک می¬کند. اگر موز را همراه با صبحانه مصرف می¬کنید، می¬توانید تا ناهار بدون ناراحتی صبر کنید. در صورتی که به میان وعده نیاز دارید، یک موز را امتحان کنید. یک موز متوسط ۱۱۰ کالری دارد.
موز برای هر موقعیتی مناسب می¬باشد. در صورتی که زمان برای نشستن و لذت از خوردن موز دارید، حتماً این کار را امتحان کنید. می¬توانید به اسموتی اضافه کنید، به صورت میوه خشک شده مصرف کنید.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۱۱- بری (خصوصاً بلوبری)
بری¬ها در حالت کلی، برای کاهش چربی و وزن بسیار مناسب می¬باشد. چرا که غنی از آنتی¬اکسیدان¬های پلی¬فنولی می¬باشد که منجر به سوختن چربی و نیز پیشگیری از تشکیل آن می¬شود. مطالعات مختلف صورت گرفته نشان می¬دهد که در رت و انسان بری¬ها در کاهش وزن نقش دارند. محققین اثرات کاهش چربی امیدوارکننده¬ای را نشان داده¬اند. از طرفی از آنجایی بری¬ها منبع غنی از آنتی¬اکسیدان¬ها می¬باشد که برخی افراد بیان می¬کنند که می¬توانند به چربی سفید مضر تبدیل شوند.

۱۲- پرتقال
زمانی که پرتقال مصرف می¬کنید، شانس بهبود سیستم ایمنی توسط ویتامین C را دارید. ولی علاوه بر این اثرات کاهش وزنی نیز دارد. در حالی که این میوه مقادیری از قند را دارند فیبر موجود منجر به تنظیم قند خون می¬شود، همچنین میزان کالری بسیار پایین می¬باشد.
۱۳- آجیل
غذایی می¬باشد که هر طرح رژیمی حضور آن را در غذا تایید می¬کنند. آجیل ماده غذایی می¬باشد که مورد اشتراک گیاه¬خواران و گوشتخواران می¬باشد. ولی برنامه¬هایی وجود دارد که مصرف آنها وجود ندارد. آجیل مواد موثری وجود دارد که منجر به تسریع در کاهش وزن می¬شود. اگر دوست ندارید آجیل را به عنوان میان وعده بخورید، انها را در کنار وعده¬های غذایی اصلی امتحان کنید. آنها چربی مناسب برای شما به همراه دارند و به طعم غذا کمک می-کنند.
۱۴- جو
اگرچه کربوهیدرات¬ها چندان مناسب نمی¬باشند، جو نقش مهمی را در کاهش وزن دارند. چرا که حاوی فیبر، هضم آهسته، کمک به احساس سیری و تسریع در متابولیسم می¬باشند. در مطالعه صورت گرفته، محققین نشان دادند که افرادی که در طول روز ۳ یا بیشتر وعده غذایی شامل دانه کامل (جو) را داشته باشند، ۱۰% چربی شکم کمتر از افرادی دارند که همان مقدار کالری را با کربوهیدرات¬های سفید دریافت می¬کنند.
۱۵- کوینولا
بسیاری از اثرات کوینولا برای گیاه خواران نشان داده شده است. امروزه، به عنوان یک ماده عاری از گلوتن می¬باشد. دلیل آن این است که کوینولا یک پروتئین کامل می¬باشد. چرا که حاوی زنجیره کاملی از اسیدهای امینه را دارند که برای چربی سوزی لازم است. علاوه بر این، کوینولا احساس سیری ایجاد می¬کند، امتیاز پایینی در شاخص Glycemic دارد و حاوی مواد مغذی دیگری نیز می¬باشد که برای بدن مناسب است.

Sweet-Potato
۱۶- سیب¬زمینی شیرین
سیب¬زمینی شیرین تنها غذای خوشمزه عید شکرگذاری نیست. بلکه برای رژیم نیز بسیار مناسب می¬باشد چرا که کالری کمتری نسبت به سیب¬زمینی معمولی دارد و احساس سیری بین وعده¬ها برای شما ایجاد می¬کند. در برخی موارد تحت عنوان (Slow carb) نیز نامیده می¬شوند چرا که به آهستگی هضم می-شوند. علاوه بر این، غنی از مواد مغذی است که قند خون را ثابت کرده، میزان انسولین را کاهش می¬دهد و از تبدیل کالری به چربی جلوگیری می¬کند.
۱۷- آجیل کاج (Pine nuts)
Pine nuts یک مغذی نوری است که می¬تواند که به کاهش اشتهای شما کمک می¬کند. ماده مغذی است که سطح ghrelin را افزایش می¬دهد. Ghrelin هورمونی است که در برخی موارد تحت هورمون گرسنگی از آن یاد می¬شود. به شکل ساده¬تر، میزان بالاتر سطح ghrelin، احساس گرسنگی بیشتر به همراه دارد. در برخی مطالعات، محققین میزان مصرف غذا در افراد با این هورمون بیشتر از حد معمول می¬باشد. این هورمون اختصاصی در معده تولید شده و پیام¬هایی را به مغز می¬فرستد که نیاز بدن به غذا را فرمان می¬دهد.
۱۸- دانه¬ها
دانه¬ها جز اصلی هر غذای کاهش دهنده چربی می¬باشند. اثر آنها توانایی در تنظیم سطح قند خون وکمک به هضم در اثر محتوای فیبر می¬باشد. بسیاری از رستوران¬ها از دانه¬های سیاه در کنار غذای اصلی استفاده می¬کنند.
۱۹- عدس
عدس¬ها محبوبیت زیادی در بین غذاهای کاهش دهنده وزن دارند. محتوای بالای فیبر احساس سیری را در بین وعده¬های غذایی فراهم می¬کند و از افت قند خون جلوگیری می¬کنند. در صورت گیاهخواری می-توانید از عدس به عنوان منبع پروتئین استفاده کنید.

asparagus-1-e1463764405925
۲۰- مارچوبه
مارچوبه به کاهش وزن از چندین روش کمک می¬کند. یک مدر طبیعی است که می¬تواند مایعات اضافی را دفع کند. دوم، مارچوبه یک غذای سم زدا می¬باشد، به این معنی که منجر به دفع توکسین و سایر مواد مضر از بدن می¬شود. در نهایت از نظر تغذیه باکتری¬های مفید روده به هضم کمک می¬کند.
۲۱- آواکادو
در صورتی که طرفدار گواکامولی هستید، آن را تجربه کنید. یکی از بهترین میان وعده¬های کاهش وزن به خاطر ترکیت آصلی آن آواکادو می¬باشد. آوکادو میوه سبز منحصر به فرد که غنی از ویتامین B بوده و کاهش دهنده استرس می¬باشد. از آنجایی که سطح بالای استرس همسو با افزایش وزن است یکی از دلایل مناسب بودن آواکادو برای کاهش وزن است. علاوه بر این، بر اساس نظر محققین، آواکادو از تجمع چربی در بدن جلوگیری می¬کند.
۲۲- قارچ
انواع مختلفی قارچ وجود دارد که شامل قارچ¬های ته سفید، protabella، crimini و maitake می¬باشد. در حالی که هر یک ویژگی¬های خاص خود را دارند،در یک ویژگی مشترک هستند- کمک به کاهش وزن.
قارچ¬ها کالری کمی دارند و هیچ نوع چربی یا قندی ندارند و غنی از مواد مغذی موثر نظیر پتاسیم می-باشند. علاوه بر این، مطالعات صورت گرفته تاثیر قارچ portabella را بر روی وزن نشان می¬دهند. پس از مطالعه دو هفته¬ای، نشان داده شد که قارچ Portabella منجر به کاهش وزن همراه با تنظیم قند خون می¬شود.
قارچ می¬تواند در کنار سالاد نیز استافده شود، به صورت خام خورده شود و یا پخته شود.
۲۳- بروکلی
بروکلی غذای بسیار سالمی می¬باشد. علاوه بر ویتامین¬های ضروری و مواد معدنی، منجر به عملکرد صحیح برای کاهش چربی نیز مناسب می¬باشد. بروکلی کالری پایینی داشته و شما را سیر نگه می¬دارد. می¬تواند چاشنی¬هایی نظیر ادویه و فلفل اضافه کنید.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۲۴- اسفناج
اسفناج کالری و کربوهیدارت پایین و فیبر بالایی دارد. ترکیب بسیار عالی می¬باشد اگر برای کاهش وزن در نظر گرفته¬اید. محققین نشان داده¬اند که زنانی که اسفناج برای مدت سه ماه مصرف می¬کنند کاهش وزن را نشان داده¬اند می¬توانید به روش¬های مختلف اسفناج را مصرف کنید، تازه در سالاد و یا پخته.در کنار اسفناج تازه می¬تواند آن را در فریزی نگه دارید.
۲۵- چای سبز
حاوی آنتی¬اکسیدان ECGC، که منجر به خارج شدن چربی از سلول می¬شود و به کبد برای کمک به تبدیل چربی به انرژی استفاده می¬کنند. هر روز جرعه جرعه چای بنوشید تا متابولیسم خود را بهبود بخشید. در یک مطالعه، محققین نشان دادند افرادی که ۵-۴ فنجان چای سبز در هر روز مصرف می¬کنند و ۲۵ دقیقه ورزش می¬کنند نسبته به گروه غیرچای وزن بیشتری کم می¬کنند.
۲۶- روغن نارگیل
یک قاشق روغن نارگیل، ۱۴ گرم چربی دارد که ۱۲ گرم آن اشباع شده می¬شود. در حالی که چربی اشباع شده به عنوان چربی بد در نظر گرفته می¬شود، امروزه مشخص شده است که تمامی چربی¬های اشباع شده به یک اندازه بد نیستند. بر این اساس، چربی اشباع نارگیل مفید می¬باشد که بیشتر حاوی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط می¬باشد. این چربی¬های به سرعت هضم شده و به انرژی تبدیل می¬شود. به این معنی که به صورت چربی ذخیره نمی¬شود. در حقیقت مشخص شده است که افرادی که روغن نارگیل مصرف می¬کنند دور کمر کوچکتری دارند.
در یک مطالعه، محقیق ۸ فرد جوان سالم را پیش از وعده¬های غذایی یک تا دو قاشق غذاخوری MCFA یا LCFA تجویز کردند. در انتهای مطالعه، نشان داده شده که افرادی که MCFA دریافت کرده¬اند، میزان افزایش انرژی ۵% را ناشن داده¬اند که برابر با ۱۲۰ کالری در روز می¬باشد.
در مطالعه دو هفته¬ای دیگر، محقیقن نحوه تاثیر MCFA را بر روی اشتها نشان دادند. ۶ مرد با جیره غنی از MCFA تغذیه شدند و نشان دادن شد که ۲۵۶ کالری کمتری در روز مصرف می¬کنند.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۲۷- روغن زیتون

در حالی که روغن زیتون غنی از MCFA نیست، به عنوان یک ترکیب سالم می¬باشد. این روغن¬ها که تحت عنوان Liquid Gold نامیده می¬شود اثرات ضد التهابی قدرتمندی دارد. همچنین می¬تواند به عنوان سس سالاد نیز در نظر گرفته شود. جدا کردن چربی¬های خوب و بد به شدت به کاهش دور کمر کمک می¬کند.
۲۹- تخم مرغ
در طول سالیان، به عنوان یک غذای بد در نظر گرفته می¬شد. برخی از افراد با این تفکر که تخم مرغ چربی و کلسترول بالایی دارد آنها را مصرف نمی¬کنند. بسیار مهم است که به یاد داشته باشیم تمامی چربی¬ها و کلسترول برابر نیستند. تخم مرغ منبع بسیار غنی از مواد مغذی و کلسترول خون می¬باشد همچنین منبع پروتئین بدون چربی می¬باشد که به سوختن چربی در طول روز کمک می¬کند. تحقیقات نشان می¬دهد که تخم¬مرغ¬ از هورمون¬های کاهش وزن حمایت می¬کند.
۲۹- سالمون
مقوی و خوشمزه، سالمون غنی از پروتئین با کیفیت، چربی مناسب و سایر مواد مغذی مهم می¬باشد که به ساخت عضلات، سوختن چربی و کاهش وزن کمک می¬کند.
در نگاه اول، ممکن است تصور کنید سالمون چربی بسیار بالایی دارد ولی این نوعی از چربی خوب می¬باشد. سالمون غنی از امگا-۳ می¬باشد که بر علیه التهاب، سوختن چربی و ذخیره چربی مقابله می¬کند.
۳۰- سینه مرغ
این ماده غذایی به طور عمده توسط ورزشکاران و بدنسازان استافده می¬شود که علت آن پروتئین الا و چربی پایین می¬باشد. فقط به یاد داشته باشید که اگر به فکر کاهش وزن هستید باید بدون پوست سینه را بخورید. زمانی که تمرینات سخت را همراه با رژیم غذایی حاوی سینه مرغ انجام می¬دهید، به تون عضلات شما کمک کرده و منجر به متابولیسم سریعتر می¬شود.
۳۱- سینه بوقلمون
یک ترکیب پروتئین بدون چربی می¬باشد. علاوه بر این سینه بوقلمون برای افراد با رژیم بدون کربوهیدرات و یا کربوهیدرات کم مفید می¬باشد.

غذاهای چربی سوز در کاهش وزن
۳۲- فیله گوشت خوک
بسیار جالب است که گوشت خوک برای رژیم غذایی مناسب است. در مطالعه صورت گرفته نشان داده شده است که مصرف سه اونس گوشت خوک نسبت به سینه مرغ حاوی پوست چربی کمتری دارد. در مطالعه جداگانه دیگر که از ۱۴۴ فرد با اضافه وزن در مورد خوردن غذای غنی از گوشت خوک بدون چربی سوال شد. کاهش دور کمر، BMI و شکم گزارش شده است.
۳۳- گوشت¬های بدون چربی
غنی از پروتئین بوده و بدون چربی. در مقایسه با گوشت¬های مرسوم گاو، خوک و سایر حیوانات که غنی از هورمون و فاکتورهای رشد است.
۳۴- ماست یونانی
نسبت به ماست معمولی سالم¬تر می¬باشد. چرا که میزان پروتئین بیشتری دارد و قند کمتری نسبت به ماست معمولی دارد. علاوه بر مصرف عادی می¬توانید به عنوان چاشنی غذا نیز استفاده کنید. برای پخت و پز نیز می¬توانید استفاده کنید
۳۵- دانه کتان
دارای ارزش غذایی بسیار بالایی می¬باشد. چراکه حاوی ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی می¬باشد که برای بدن موثر است. به عنوان مثال منبع مناسبی از امگا-۳ و فیبر می¬باشد.
۳۶- کره بادام زمینی
حاوی چربی خون و غنی از پروتئین برای کاهش وزن است. مزه خوی دارد و احساس سیری می¬دهد. کره Almond نیز گزینه دیگر می¬باشد ولی گران¬تر کره بادام زمینی می¬باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code