فواید تغذیه باشیرمادر

0

 

تغذیه با شیر مادرعفونت گوش وخطر ابتلا به آسم را کاهش می دهد .تغذیه با شیر مادر، کودک را از ابتلا به انواع عفونت ‌ها،. آلرژی، وبا، هپاتیت و سلیاک محفوظ میدارد.شیردهی نوزاد ارتباط بسیار نزدیکی با سلامت نوزاد و بقای او در کوتاه مدت و طولانی مدت دارد. تغذیه زودهنگام طفل، رشد طولانی تر، سلامتی و تحول ذهنی او را تحت تأثیر قرار می دهد. این کار اولین ارتباط عمیق را بین مادر و نوزاد ایجاد می کند.شیر مادر یک رژیم غذایی کامل و متعادل برای نوزاد است: کودک و مادر را علیه بیماریها و عفونتها مصون می کند وانواع حساسیتها را در کودک از بین می برد.تغذیه با شیر مادر بلافاصله پس از تولد، خطر هموفیلی را کاهش داده و  این نوع تغذیه بسیار راحت، مطمئن و صحیح است و در مقابل تقاضای کودک خیلی سریع انجام می شود.وهمچنی فضای گرم و صمیمانه ای بین مادر و نوزاد ایجاد می کند.

خواص  شیرمادر

@ در اولین روز تولد، کلستروم که مایعی زرد رنگ و غنی از آنتی بادی است از سینه مادر خارج می شود. این مایع، سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کرده و از او در مقابل بیماری ها محافظت کند.
@ هنگامی که نوزاد سینه مادر را مک می زند، در ابتدا، شیر آبکی و شیرین می باشد. بعد از مقداری مک زدن، شیر چرب تر و سفت می شود و احتیاجات نوزاد را برای رشد تامین می نماید.
@ شیر مادر بر اساس تغییرات آب و هوا تغییر می کند، مثلا در هوای گرم، نوزاد احتیاجی به آب ندارد، زیرا ترکیب شیر مادر تغییر می کند.
@ شیر مادر دارای مواد مغذی، آنتی بادی، هورمون، آنتی اکسیدان و دیگر موادی است که نوزاد به آن احتیاج دارد.
@ شیر مادر از مواد مغذی موجود در خون و ذخیره غذایی بدن مادر تامین می شود.
@ یک مادر سالم روزانه ۶۰۰ تا  ۷۰۰ گرم شیر تولید می کند. برای تولید این مقدار شیر، ۴۰۰ کالری انرژی لازم است.
@ شیر مادر دارای ۲۰۰ میلی گرم کلسیم در هر لیتر است.

فواید تغذیه باشیرمادر

 1. سلامت جنین
  “بروز پنومونی، سرماخوردگی و ویروس ها در میان نوزادان تغذیه  با شیر مادر کاهش می یابد،”
 2. حفاظت طولانی مدت
  شیر مادر خطر وقوع بیماری های مزمن مانند دیابت ، بیماری سلیاک و بیماری کرون را کاهش دهد.
 3. استخوان های قوی تر
  زنانی که شیرمیدهند کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان پس از یائسگی دارند. “مکیدن سینه مادر به رشد فک نوزاد کمک می کند و کودکی که دارای فک محکمی باشد، دندان های سالمی دارد.
 4. کاهش خطر مرگ نوزادی
  تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا کودک به  سندرم مرگ ناگهانی  را کاهش می دهد .
 5. کاهش وزن
  این احتمال وجود دارد که وزن شما بعد از زایمان با شیردهی کاهش یابد.اگر شما نوزاد خود را شیر دهید ۴۰۰ کالری در روز میسوزانید.شیردهی، کالری مصرفی در بدن مادر را افزایش می دهد. مادران شیرده ۴۰۰ تا ۷۰۰ کیلوکالری بیشتر از مادران غیر شیرده می سوزانند، حتی زمانی که فعالیت کاملا مشابهی دارند. هیچ نیازی هم به رژیم گرفتن نیست

۶٫بهبود سریع بعد زایمان

تغذیه با شیر مادرباعث بازگشت رحم به اندازه طبیعی خود در حدود شش هفته پس از زایمان کمک خواهد کرد. بعد از زایمان، شیردهی و افزایش ترشح اکسی توسین باعث بازگشت اندازه رحم مادر به میزان قبل از بارداری واگر مادر شیردهی نداشته باشد، اندازه رحم کوچک می شود، اما به اندازه قبل از بارداری برنمی گردد.اکسی توسین همچنین نقش مهمی در کاهش فشار خون و آرامش مادر دارد. تاثیر آرام کننده ای که ترشح این هورمون در بدن دارد، منجر به آرامش روحی و فکری و نیز آرامش جسمی مادرمیشود.

۷٫ابتلا کمتر به سرطان
تغذیه با شیر مادر می تواند خطر ابتلا کودک را به برخی سرطان های دوران کودکی  کاهش دهد. و شما کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان قبل از یائسگی و سرطان تخمدان، یک بیماری اغلب کشنده است که در حال افزایش است میشوید .بررسی ها نشان داده اند خطر سرطان سینه در مادرانی که شیردهی داشته اند، ۳۰ درصد کاهش می یابد.
شیردهی برای ۲سال متوالی می تواند خطر سرطان رحم را تا حدود یک سوم کاهش دهد.

۸٫  کاهش پوکی استخوان
جالب است بدانید خطر پیشرفت پوکی استخوان در مادرانی که کودکشان شیرخشک می خورند، ۵ برابر بیشتر از مادرانی است که شیردهی داشته اند. علت  در شیردهی برای تامین کلسیم از منابع کلسیم استخوان استفاده می شود. این تخریب و ساخت مجدد استخوان ها باعث تقویت استخوان ها و مقاوم تر شدن آنها به پوکی استخوان خواهد شد.

۹٫واکسن موثر

تحقیقات نشان می دهد که نوزادان با شیر مادر تغذیه میشوند یک پاسخ آنتی بادی بهتر به واکسن نشان میدهند تا نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند.

۱۰٫تعطیلات  قاعدگی
“تغذیه با شیر مادر باعث آزاد شدن پرولاکتین، ودرنتیجه قطع قاعدگی میشود.بیشتر مادران، تا وقتی که به فرزند خود شیر می دهند، تخمک گذاری مجدد ندارند. حتی برخی مادران می گویند بعد از اتمام دوره شیردهی نیز قاعدگی شان چند ماه تاخیر دارد.همچنین مادرانی که برای شش ماه فقط شیر خودشان را به کودکشان داده اند، قطع قاعدگی را تا ۳۸ ماه نیز گزارش کرده اند.

۱۱٫هزینه  شیرخشک

قرار است روزی چند بار و حداقل برای یک سال و نیم برای کودک خود شیرخشک آماده کنید.اگر دلیل انتخاب شیر خشک، مشغله و نداشتن فرصت برای شیردهی در طول روز بوده است، شیر مادر قابلیت ذخیره سازی و انجماد را هم دارد، بدون آنکه کیفیت آن تغییری کند.مادران می توانند شیر خود را دوشیده و در فریز خانگی نگه دارند تا در صورت نبودن در خانه، کودک بتواند از شیر مادر استفاده کند.

عفونت پستان:تیر کشیذن پستان در شیردهی

عفونت پستان (ماستيت) باعث ايجاد، تب، ايجاد ناحيه قرمز و گرم و حساس بر روي يکي از پستانها  مي گردد. که  بايستي درمان دارويي اعمال شود. عفونت پستان بيشتر هنگام استرس و خستگي، نوک پستان ترک خورده، مجراي شير بسته، احتقان پستان، بي توجهي هنگام تغذيه کودک و پوشيدن کرست محکم و تنگ بوجود میاید. درمان شامل آنتي بيوتيک تراپي، کمپرس مرطوب و گرم نواحي عفوني، استراحت و پوشيدن کرست راحت مي باشد. درکمال تعجب، تحقیقات بالینی نشان داده است که کمپرس گرم،و مرطوب می تواند تسکین دهنده برای درد نوک سینه باشد.در برخی از نقاط، چای کیسه ای مرطوب یک درمان سنتی محبوب برای درمان درد نوک پستان است.
توصیه برای درمان زخم نوک پستان شامل خشک کردن پوست با سشوار یا نور لامپ نور است. داروهای خانگی مانند روغن های پخت و پز یا عسل نیز نامناسب است.
تغذيه با شير مادر به عنوان بهترين منبع تغذيه کودک در هنگام عفونت پستان نيز بايستي ادامه يابد. اگر چه معمولاً يکي از پستان ها دچار عفونت مي گردد ولي جهت جلوگيري از پيشرفت عفونت تغذيه با شير مادر از هر دو پستان بايستي صورت گيرد. اگر شيردهي بسيار ناراحت کننده باشد از پمپ يا فشار دست مي توان استفاده کرد و سعي شود ابتدا پستان غير عفوني تخليه گردد تا رفلکس آمدن شير به کاهش ناراحتي و درد پستان مبتلا کمک نمايد.

پوزیشن های شیردهی از پستان

شیردهی

فواید شیرمادر برای نوزاد

فواید شیردهی

شیردهی

شیردهی

فوایدشیردهی

تیرکشیدن پستان

شیردهی از پستان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code