خانه / کودکان / فواید شیردهی توسط مادر
فواید شیردهی توسط مادر

فواید شیردهی توسط مادر

فواید شیردهی توسط مادر

دادن شیر مادر به کودک یک راه طبیعی جهت تغذیه کودکتان است. شیر شما دردسترس ترین غذا برای فرزندتان است و فواید بسیاری برای او و شما دارد. این کار ارتباط عمیقی بین مادر و کودک برقرار میکند. بسیاری از مادران به راحتی به فرندشان شیرمیدهند در حالیکه یادگیری اینکار برای برخی نیاز به ممارست و بردباری دارد.
● در مدت اقامت دربیمارستان
– ظرف مدت یک ساعت پس از به دنیا آمدن کودکتان به او شیر بدهید.
– بجز شیر خودتان هیچ نوشیدنی یا غذایی به او ندهید و پرستاران را از این خواسته خود مطلع کنید.
– در زمان اقامتتان در بیمارستان کودکتان را در اتاق پیش خودتان نگه دارید.
– به او پستانک ندهید.
– هرگز در زمان محدود و یا طبق برنامه ریزی به او شیر ندهید، هرزمان که گرسنه است اینکار را انجام دهید.
– درباره زمان شیر دادن از یک فرد متخصص در این زمینه سوال کنید.
● شروعِ شیردادن
آرام باشید و استرس نداشته باشید. میتوانید بنشینید یا در تخت دراز بکشید. از یک پرستار درمورد روش شیردادن سوال کنید، بسیاری از مادران برای بار نخست به آموزش نیاز دارند.
تمام بدن کودکتان( صورت،شکم و زانوهایش) را به طرف خود بگیرید و اورا کاملا به قفسه سینه خود نزدیک کنید، توجه داشته باشید که دهان کودک باید در مقابل نوک سینه شما قرار بگیرد. استفاده از یک بالش یا پتو میتواند به شما در حفظ وضعیتتان کمک کند.
برای نگه داشتن سینه انگشت شست را در بالا و بقیه انگشتانتان را در زیر قرار دهید.دستتان را در پشتِ ناحیه ی تیره رنگ نوک سینه بگیرید. لب پایین کودکتان را به آرامی با نوک سینه تماس دهید. پس از چندبار انجام اینکار او دهانش را به شکل خمیازه باز میکند، در این حال سریعا نوک سینه خود را در دهان کودک قرار داده و او را کاملا به خود نزدیک کنید. باید حدود ۲.۵ سانتی متر از محدوده تیره نوک سینه در دهان کودک قرار بگیرد. فرزندتان دهانش را قفل کرده و شروع به مکیدن میکند. بینی و چانه کودک باید با سینه شما در تماس باشد، لب هایش باید به شکل حلقوی قرار بگیرد و نباید به داخل جمع شود. گاهی به چندبار تلاش نیاز است تا کودک سینه را در دهان خود بگیرد، در صورت نیاز انگشت خود را بین لثه های کودک بگذارید، این کار به شروع شیرخوردن کمک میکند.
● پایان شیردهی
بچه ها فرآیند مکیدن و استراحت را متناوباً تکرار میکنند. اجازه دهید کودکتان کاملا سیر شود، سپس آروغ او را بگیرید و از سینه دیگر به او شیر دهید.برای جلوگیری از زخم شدن نوک سینه، کمی آنرا در هوای باز قرار دهید تا خشک شود. یک مرحله شیردهی را با یک سینه و مرحله بعد را با دیگری انجام دهید.

شیردهی
● در چه زمانی و به چه میزان به کودکم شیر دهم؟
نوزادان معمولا گرسنه هستند و معده آنها به کوچکیِ یک توپ گلف است.
– بچه ها با انجام کارهایی گرسنگی خود را نشان میدهند، به عنوان مثال:
● انگشت شست خود را می مکند.
● دهانشان را مانند زمانی که شیر میخورند باز میکنند و در جستجوی شیر هستند.
● گریه و سرو صدا میکنند.
اکثر نوزادان باید هر ۱.۵ تا ۳ ساعت به میزان ۲۰-۱۰ دقیقه از هر سینه شیر بخورند البته این میزان در کودکان مختلف متفاوت است. برخی از کودکان مدت کمی شیر میخوند سپس برای ادامه دادن به نوازش و ماساژ نیاز دارند در حالیکه برخی به راحتی۲۰ دقیقه یا بیشتر شیرمیخورند و برخی از کودکان پس از شیرخوردن به مدت طولانی میخوابند. در هر حال توجه داشته باشید که نوازد شما باید ۱۲-۱۰ بار در روز شیر بخورد.
● غذا دادن به اطفال
شیر مادر بهترین غذا برای سال اول زندگی کودک است و نه تنها مواد غذایی مورد نیاز کودک را فراهم میکند، بلکه حاوی آنتی بادی هایی است که از او در برابر برخی بیماریها محافظت میکند. در مواقعی که مادر نمیخواهد و یا نمیتواند به فرزندش شیر بدهد، کودک باید شیر خشک بخورد، در هرصورت شیر خشک یا شیر مادر تنها غذاهایی هستند که کودک باید در ۶-۴ ماه ابتدای زندگی اش بخورد.
● مصرف غذاهای جامد در حدود ۶ ماهگی
در حدود ۶ ماهگی کودکان باید خوردن غذاهای جامد را شروع کنند. شیر مادر یا شیر خشک همچنان باید به عنوان غذای اصلی تا یک سالگی مصرف شود و غذاهای جامد نباید جایگزین شیر مادر یا شیر خشک شود. مصرف زودهنگام غذای جامد-قبل از چهار ماهگی- باعث افزایش وزن کودک و افزایش ذخیره چربی در کودکی میشود.
● نشانه های آماده بودن کودکتان را مورد توجه قرار دهید.
زمانی که مصرف غذاهای جامد را شروع میکنید کودکتان باید بتواند با کمک بنشیند، هنگامی که قاشق غذا به دهانش نزدیک میشود دهانش را باز کند و بدون آنکه لقمه غذا راه هوایی اورا مسدود کند آنرا قورت دهد. اجاره دهید فرزند و پزشکتان به شما در شروع غذادادن راهنمایی کنند، اطلاعات آنها به مراتب بیشتر از خواهر شوهر، مادربزرگ و یا بهترین دوستتان است. بچه ها باهم تفاوت دارند، آنچه را انجام دهید که برای او مناسب است نه فرد دیگر.

فواید شیردهی
● زمانی که کودکتان نشانه های اولیه گرسنگی را نشان داد به او غذا دهید.
کودکان کاملا میدانند که چه زمانی گرسنه هستند، به چه میزان غذا نیاز دارند و چه زمانی سیر میشوند. آنها درک حسیِ بسیار بالایی دارند. ما با افزایش سن درک حسی خود را کاهش میدهیم و علت آن اینست که راهنمایی ها و توصیه های دیگران را جایگزینِ احساسات درونی خود میکنیم. بسیاری از والدین نشانه های ساده کودک خود را نادیده میگیرند و با هرگونه نشانه ای از سوی فرزندشان گمان میکنند که او گرسنه است. نشانه های گرسنگی کودکان بسیار زیاد است و تا زمانی که نادیده گرفته شوند به طور پیشرونده افزایش میابند و بلندتر میشوند.
کودکان زمانی که آرام هستند بسیار بهتر غذا میخورند. بسیاری از والدین برای غذا دادن به فرزندشان صبر میکنند تا گریه کند. در حقیقت این کودکان مدتی را در گرسنگی سپری کرده اند و با بروز علائمی سعی کردند والدینشان را آگاه کنند اما تمامی نشانه ها نادیده گرفته شده اند. کودکان گرسنه ابتدا به خود میپیچند، دهانشان را باز وبسته میکنند، دستشان را میمکند و به دنبال سینه میگردند( تکان میخورند)، سپس شروع به گریه میکنند و تا زمانی که گرسنه هستند این کار را ادامه میدهند. با غذا دادن به کودک میتوان به سرعت اعتمادشان را جلب کرد، چرا که به نیازشان اهمیت داده شده است و احساس امنیت میکنند.
اگر کودک بدون بروز نشانه های گرسنگی بی قراری میکند، ممکن است مسئله ی دیگری او را آزار دهد. این مسئله بسیار مهم است که والدین حساس و هوشیار باشند، توجه داشته باشند که آخرین بار چه زمانی پوشک او را عوض کرده اند، دمای اتاق را کنترل کنند و یا شاید چیزی کودک را تحریک میکند.
● پایان غذا دادن به کودک زمانی که سیر شد
غذا دادن باید زمانی پایان یابد که کودک نشانه های سیری را نشان داد. فرآیند غذا دادن به کودک با خالی شدن ظرف غذا پایان نمیابد، بسیاری از والدین به اصراف مواد غذایی حساس هستند درحالی که نیاز اصلی کودک نادیده گرفته میشود، لذا به عنوان مثال به جای ۶ شیشه شیر، ۴ شیشه به او شیر میدهند. زمانی که به کودک غذا میدهید چند قاشق غذا را از ظرف اصلی غذا داخل یک بشقاب بریزید و از آن بشقاب به کودک غذا بدهید. این کار خطر رشد باکتری را در ظرف غذا و روی باقیمانده غذا کاهش میدهد. کودکانی که سیر شده باشند، با غذای خود بازی میکنند، دهانشان را برای غذا خوردن باز نمیکنند، غذا را هل میدهند و یا به خواب میروند. به راهنمایی های کودکتان درمورد سیری و یا گرسنگی اش اهمیت دهید و احترام بگذارید.
● برای شروع غذاهای متنوع را امتحان نکنید
با میزان ۲-۱ قاشق چایخوری غذا دادن را شروع کنید، و هر ۵-۳ روز غذای دیگری را امتحان کنید.
طعم های متنوع را به کودک خود بچشانید و با توجه به قدرت تحمل و مقاومت او طعم های جدید را امتحان کنید.(ابتدا با پوره سیب زمینی شروع کنید و سپس به او غذاهای نرم بدهید)

غذا دادان به کودک
اگر کودکتان غذا را پس میزند این لزوما بدان معنی نیست که غذا را دوست ندارد، به غذا دادن ادامه دهید. گاهی لازم است ۱۵-۱۰ بار در ماه برای دادن یک غذا به او تلاش کنید تا غذا را بپذیرد، این در حالیست که بسیاری از والدین پس از ۵ بار تلاش از دادن غذا منصرف میشوند.
به نشانه های آلرژی توجه کنید:
● اگر کودکی به غذای خاصی واکنش نشان داد و والدین آن غذا را شناسایی کرده اند باید بطور موقت آنرا از رژیم غذایی کودک حذف کنند.
● نشانه های واکنش کودک به غذا عبارتند از: تورم، خارش و دانه پوستی، مشکل در تنفس، اسهال یا درد معده
از دادن غذاهای مضر پرهیز کنید.
● از غذاهایی که میتوانند انسداد راه هوایی ایجاد کنند اجتناب کنید:
○ هات داگ، آجیل و خشکبار، سبزیجات خام، انگور، چیپس، پاپ کورن، حبوبات، آب نباتِ سفت، کره بادام زمینی
● از غذاهایی که کودک را بیمار میکند دوری کنید:
○ عسل و ترکیبات غذایی حاوی عسل، تخم مرغ و یا سفیده آن، سیفی جات خانگی قبل از ۶ ماهگی(چغندر، لوبیا سبز، اسفناج، کدوی خورشتی و هویج)-این سبزیجات بدلیل داشتن مقادیر بالای نیترات سبب کم خونی میشوند-
همزمان با شروع مصرف غذای جامد، استفاده از فنجان را به او بیاموزید:
کودکان در حدود ۶ ماهگی میتوانند نوشیدن مایعات با فنجان را بیاموزند. در حالیکه برروی یک صندلی بلند مخصوص(م. صندلی ویژه برای غذای کودک) نشسته است فنجان خالی بدون درپوش به او بدهید سپس از طریق آن چند جرعه آب، شیر مادر و یا شیر خشک به او بدهید. هرگز به کودک نوشابه، چای و یا شراب به ندهید(م. عبارت punch به معنی منگنه ی در بطری شراب است)
استفاده از فنجان به کودک شما کمک میکند مهارتهایش را گسترش دهد و اصطلاحا به آسانی از شیر گرفته شود. با آنها استفاده از فنجان را تمرین کنید. شما از روند ماهر شدن فرزندتان در این کار حیرت زده خواهید شد.
● جدا کردن کودک از شیشه شیر در ۱۲ ماهگی
شیشه شیر باید بین ۱۵-۱۲ ماهگی از کودک جدا شود. کودکانی که به مدت طولانی برای نوشیدن مایعات از شیشه شیر استفاده میکنند،در معرض پوسیدگی دندان هستند. فنجان باید به تدریج جایگزین شیشه شیر شود، گاهی اوقات کودکان تنها باشیشه شیر به خواب میروند در این موارد خلق عادات جدید میتواند کمک کننده باشد به عنوان مثال گاهی تنها آب خوردن از شیشه شیر میتواند کمک کننده باشد.
در استفاده از فنجان های پستانک دار دقت کنید.
این فنجان ها در پوسیدگی دندان اثری مشابه شیشه شیر دارند، والدینی که بجای شیشه شیر از این فنجان ها استفاده میکنند درواقع خطر پوسیدگی دندانها را کم نکرده اند. فنجان های معمولی جایگزین بهتری هستند. اگر به دلیلی مثل سفر یا جلوگیری از ریختن مایع از چنین فنجانهایی استفاده میکنید بجای آب میوه در آن آب بریزید.
مراقب سلامت دهان و دندان کودک خود باشید. از زمان تولد کودکتان به دندانهای او رسیدگی کنید.

شیردهی

● نکاتی جهت دادن شیر مادر به کودک از طریق شیشه شیر
شیر مادر از بهترین غذاهاست.اما یک حقیقت غیر قابل انکار است: این کار چالشهای خاص خود را دارد و انجام این کار وقت گیر تنها با عشق پیش میرود. () افرادی که به تازگی مادر شده اند، گمان میکنند پرستارانی هستند که باید بدون استراحت و خستگی به کودکشان شیر بدهند. ما به شما توصیه میکنیم شیردهی از قانون همه یا هیچ پیروی نمیکند درواقع این کار برقراری تعادل بین فرآیند شیرده، پمپاژ و عملکرد شبیه شیشه شیر است. بویژه اگر شما از شیشه شیری استفاده کنید که حالتی شبیه به سینه داشته باشد، انواعی از این شیشه ها موجود هستند . گاهی شما و گاهی همسرتان میتوانید این کار را انجام دهید همه میتوانند در شیردادن به این روش موفق باشند، بنابراین گاهی همسرتان میتواند این کار را انجام دهد و شما کمی استراحت کنید یا به بیرون بروید.
اگر میخواهید به سر کار برگردید شما حتما به یک پرستار برای کودکتان نیاز دارید، مادرانی که میخواهند تاجایی که ممکن است خودشان به کودکشان شیر بدهند همواره نگران میزان جریان شیری هستند که از شیشه شیر می آید. استفاده از right bottle و right bottle feeding میتواند کمک کننده باشد. در اینجا نکاتی را ذکر میکنیم که با استفاده از آنها نگرانی شما رفع خواهد شد، این نکات را با همسر و پرستار کودکتان در میان بگذارید.
۱. عجله نکنید، شیردادن با شیشه شیر باید مشابه شیردادن با سینه باشد، شامل شیردهی، توقف های مکرر، ارتباط چشمی، گرفتن آروغ، و حتی توقف کامل جهت تغییر سمت ِ شیردهی است. درست است که شما از شیشه شیر استفاده میکنید اما اینکار باید به گونه ای انجام شود که فرزندتان احساس کند در حال شیر خودن از سینه است، در انجام این کار سرعت به خرج ندهید، همچنین همسر شما میتواند زمان بیشتری کودکتان را در آغوش بگیرد.
۲. شیشه شیری را انتخاب کنید که شیر با سرعت از آن خارج نشود و حالتی شبیه به سینه مادر را تداعی کند، انواعی از این شیشه شیر ها موجود میباشند. این کار خصوصا در کودکانی که گاهی از سینه و گاهی از شیشه شیر، شیرمیخورند مفید است.
۳. اجازه بدهید شیر دادن با شیشه شیر را همسر یا پرستار کودکتان انجام دهد، فرزندتان تمایل دارد شیشه شیر را از کسی جز شما دریافت کند، همچنین شما میتوانید از همسرتان بخواهید اینکار را انجام دهد و خودتان کمی استراحت کنید.
۴. هرگز شیشه،شیر را با فشار وارد دهان کودکتان نکنید، اجازه بدهید رفلکس های طبیعی شیرخوردن در کودکتان عمل کند و به همان روشی که خودتان به او شیر میدهید، شیشه شیر را به دهانش نزدیک کنید تا خودش آنرا وارد دهان کند و بمکد.
۵. در هنگام شیر دادن به طور منظم توقف کنید. این کار باعث میشود حس شیر خوردن از سینه در کودکتان تقویت شود و با حرص و ولع شیر نخورد. کودک شما نباید خیلی سریع سیر شود و یا آنقدر شیر بخورد که شکمش متورم شود و علائم شبه کولیک را بروز دهد. مزیت دیگر شیشه شیرهایی که معرفی گردید آنست که دارای دریچه های ضد کولیک هستند و از ورود هوا به شکم جلوگیری میکند.
۶. از راهنمایی های کودکتان استفاده کنید تا متوجه شوید چه زمانی سیر شده است. خوردن بیش از اندازه باعث میشود مشکلات معده رخ دهد. بخشی از شیر را تف کند و اضافه وزن بگیرد. توجه داشته باشید اگر کودک شما شروع به تف کردن کرد، خوابید و یا نوک شیشه شیر را دهانش خارج کرد زمان غذا دادن به پایان رسیده است.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال

نحوه غذا دادن به کودکان زیر ۱سال   چگونه با کودک بد غذا رفتار کنیم؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
خدماتی که در سه حوزه ی ۱- ثبت شرکت فوری و ثبت تغییرات شرکت ۲- ثبت برند فوری ۳- رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت هزینه ثبت شرکت ثبت شرکت در ترکیه اخذ کد اقتصادی ثبت شرکت ارزان ثبت شرکت مسئولیت محدود هزینه اخذ رتبه ثبت شرکت استعلام برند ثبت شرکت بازرگانی رتبه نفت و گاز اخذ رتبه پیمانکاری ثبت شرکت در اصفهان ترخیص کالا پارتیشن پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین خرید قرص سایتوتک در تهران