ماساژ در حین بارداری

0

ماساژ در حین بارداری

بارداری دوره¬ای از زندگی یک زن می¬باشد که در طی آن فرد کاملاً از نظر فیزیکی، حسی و احساسی تغییر می¬کند. هر هفته¬ای که از بارداری می¬گذرد منجر به تغییرات و تکامل¬های جدید در بدن زن می-شود. نوزاد هر روز رشد می¬کند و انرژی و مواد مغذی خود را از مادر می¬گیرد. این اصلی¬¬ترین دلیلی می¬باشد که زنان باید اید این دوره توجه ویژه¬ای به مراقبت از خود، رژیم غذایی خود و تمرین در حین بارداری داشته باشند. این تنها مادر نمی¬باشد که تحت تاثیر فرایند بارداری قرار می¬گیرد، بلکه اطرافیان وی نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار می¬گیرد و باید توجه ویژه¬ای را به فرد باردار داشته باشند. عقیده بر این است که هر گونه آسیب به بدن زن باردار منجر به اثرات بد بر روی جنین می¬شود. بارداری یک شرایط پر استرس برای عضلات می¬باشد. این وضعیت تمام انرژی را می¬گیرد و منجر به بروز خستگی و سستی می¬شود. ماساژ یکی از روش¬های مفید برای شل کردن عضلات، تسهیل در گردش خود و احساس شادابی و طراوت می¬باشد.
نکته مهم: پیش از شروع ماساژ با پزشک یا ماما مشورت کنید. هر بارداری موردی منحصر بفرد می¬باشد و پزشک شما بهترین فردی می¬باشد که می¬تواند در تعیین انجام ماساژ تصمیم بگیرد.

ماساز بارداری
آیا انجام ماساژ در دوران بارداری ایمن می¬باشد؟

تمامی انواع ماساژها نمی¬تواند بر روی زن باردار صورت بگیرد. همانطور که پیش¬تر نیز به آن اشاره شد، در انجام ماساژ برای زنان باردار باید دقت کافی را مبذول داشت. نکته جالب استفاده از ابزار ماساژ در طی دوران بارداری در صورت عدم وجود عوارض می¬باشد. اگر شما دچار درد پشت شده¬اید، از دستگاه¬های ویبراتور ماساژ استفاده نکنید چرا که می¬تواند منجر به علایم درد زایمان پیش از موعد شود.
روزهای اول دورانی که تحت سه ماه اول بارداری نامیده می¬شود، بسیار حساس می¬باشد. در این مقطع باید نسبت به کارهای خانه بسیار محتاط باشید و در صورتی که شاغل هستید باید مراقبت بیشتری را از خود داشته باشید. بدن در این دوره بسیار خسته به نظر می¬رسد که نیاز به ماساژ بدن را افزایش می¬دهد. ولی انجام ماساژ در این دوره می¬تواند مضر نیز باشد. شما نمی¬تواند بر روی شکم خود دراز بکشید و وضعیت¬های دیگر را نیز نمی¬توانید به سادگی بگیرید. ماساژ پا تنها نوعی از ماساژ است که می¬توانید انجام دهید.
مشاوران مامایی مختلفی در سه ماه اول حاملگی برداشتن وزنه¬های سنگین و یا بالا رفتن از پله¬های متعددی را چندان توصیه نمی¬کنند. سه ماهه دوم و سوم بهترین زمان برای ماساژ می¬باشد. ولی این اطمینان را داشته باشید که ماساژ دهنده در رابطه با خطرات ماساژ در افراد باردار آشنا باشد. در ماه¬های آخر آبستنی، نوزاد به طور کامل رشد یافته و در وضعیت مناسب قرار گرفته است. که منجر به کاهش خطر سقط جنین می¬شود. در این مرحله می¬توانید ماساژ را انجام دهید و میزان حرکت خود را بهبود دهید.

ماساژ در حین بارداری

۵ روش ماساژ در زنان باردار

تمامی روش¬های ماساژ امکان استفاده در مادران باردار را ندارند. باید اطمینان داشته باشید که بدون هیچگونه فشار سختی بدن وی را تسکین می¬دهید. باید دست¬های خود را نرم و راحت بگیرد. در ادامه پنج روش مناسب برای ماساژ زنان باردار وجود دارد. در صورتی که قادر به استفاده از افراد متخصص نمی¬باشید، میتوانید این روش¬ها را با شریک خود یاد بگیرد.
یادگیری موقعیت صحیح
تنها چند موقعیت وجود دارد که منجر به راحتی زن باردار در حین ماساژ می¬شود. زنان در طی دوران بارداری بسیار حساس و پرخاش¬گر می¬شوند، مطمئین شوید که شما علت بروز این وضعیت نمی¬باشید. ماساژ بر روی مبل، تحت و یا هر چیز صاف دیگرتاثیر چندانی ندارد. باید روش¬¬های آن را یاد بگیرد. برای حمایت از شکم و پشت از بالش استفاده کنید. همچنین برای حفاظت از گردن و ستون مهره¬ها نیز نیاز به بالش دارید. قرار دادن بالش بین پاها برای درد پا بسیار مناسب می¬باشد.
تکنیک و روش¬های زانوزدن
اگر زنان باردار زانو زده باشند، در شرایطی که شانه¬ها توسط تخت حمایت می¬شود، می¬توان پشت و شانه¬های وی را ماساژ دهید. این روش منجر به کاهش درد شکم و شل شدن عضلات پشت و شانه می-شود. برای احساس راحتی بیشتر می¬توانید در زیر زانوها بالش قرار دهید.

ماساژ در بارداری
ماساژ گردن
گردن نقطه بسیاری از فشارها می¬باشد. شما می¬توانید ماساژ را از پشت گردن شروع کنید و به سایر نواحی ادامه دهید. ماساژ گردن منجر به افزایش جریان خون می¬شود و کودک تمامی انرژی خود را بدون نیاز به مادر کسب می¬کند.
ماساژ پاها
پاها تمامی وزن زن باردار را تحمل می¬کند. آن¬ها به زودی خسته می¬شوند. برای کاهش خستگی پاها، میتوانید حرکات چرخشی کوچی را در پاها انجام دهید. این حرکات منجر به کاهش تورم پاها می¬شود.
ماساژ پاها
اکثر افراد بر این عقیده هستند که ماساژ سر چیز بیهوده¬ای می¬باشد. ولی اینگونه نیست. از هر نوع روغن مویی می¬توانید برای ماساژ استفاده کنید. این روش منجر به کاهش فشار و افزایش جریان خون می¬شود.
باید تمامی عوارض مرتبط با بارداری را پیش از شروع به ماساژ توجه داشته باشید. در صورت وجود هر نوع عارضه¬ای باید از انجام هر نوع ماساژی خودداری کنید. درمان¬گر مشابه متخصص تغذیه شما می¬باشد. از صحبت با وی خجالت نکشید. به او در رابطه با هرآنچه در مورد بارداری می¬دانید بیان کنید. این باعث می¬شود تا درک بهتری از نیازهای تغذیه¬ای و نیز احتیاطات مورد در نظر گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code