مجوز سقط جنین قانونی

0

افزایش میزان تولد نوزادان ناهنجار و عقب مانده و دردی که خانواده‌ ‌ها متحمل می‌شوند قانونگذاران را به تدوین قانونی با نام قانون سقط درمانی واداشت. قانون سقط درمانی این اختیار را به مادر می‌دهد که اگر قبل از ۴ ماهگی متوجه ناهنجاری در جنین شود می‌تواند جنین خود را سقط کند.اگر تا قبل از ۴ماهگی مشخص شود كه جنین مشكل ژنتیكی یا ناهنجاری دارد، با رضایت مادر مجوز قانونی سقط جنین صادر می‌شود.
اما این مسئله به اصل این عمل قبیح بر می گردد و در شرایطی شاید بتوان این عمل را به طور استثنایی و با دریافت مجوزهای قانونی جایز دانست. بعضی قوانین با آوردن عبارت سقط درمانی بر این گفته تاکید میکنند. سقط جنین غیرقانونی اعلام شده و برای آن مجازاتهایی تعیین شده است.تنها سقط جنین قانونی در ایران سقط جنین درمانی شد.
حال این روز‌ها موضوع سقط جنین غیر قانونی، همه گیر شده  و مادران باردار به دلیل مشکلات اقتصادی و فرزند ناخواسته هر کاری می کنند تا جنین را سقط کنند ولی خوشبختانه سقط جنین جرم شناخته  و در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات درنظرگرفته شده.همچنین باید بین سقط جنین و سقط درمانی تمایز باشد و بدانیم که سقط درمانی با وجود مجوز و درشرایط خاص انجام شده ولی سقط جنین غیرقانونی در مراکز مخفی  و گاهی بی دلیل است و جنین بالای ۲۰ هفته  که در این راستا باید گفت که در سقط جنین موضوع حیات فرزند و مادر مد نظر بوده و کوچکترین خطایی جان هر دو را به کام مرگ میکشاند.

این روز‌ها دراینترنت و ماهواره با تجویز قرص و امپول تشویق به این امر می کنند که خطرات جبران ناپدیری به دنبال دارد که پزشکان معقتدند که در خصوص موارد سقط پزشکی نباید به دنبال اینترنت رفت!

از سال ۸۵ موضوع قانونی و مشروع سقط جنین در مجلس به تصویب رسید که در جامعه کنونی تحت عنوان سقط درمانی نام گرفت  که دو شرط اساسی اینکه بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه‌ای موجب اسیب مادر شده یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر است در قانون سقط درمانی مطرح شده است. اگر زنی  بالای ۲۰هفته باردار باشد امکان صدور سقط جنین قانونی برای او وجود نخواهدداشت. قانونمند کردن سقط جنین از سقط جنین غیر قانونی که در بسیاری از موارد جان مادر را به خطر می اندازد جلوگیری می‌کند…

*شرایط صدور مجوز سقط درمانی قانونی

اگر پزشک وجود نقص جدی در جنین را تشخیص بدهد یا اندیکاسیون های جنینی و سقط روشن باشد، باید در ۴ماهگی یا پیش از آن فرد را به مراکز پزشکی قانونی معرفی کند تا پس از بررسی های لازم، مجوز سقط درمانی صارد شود. در سال۹۱ کمیته کشوری سقط جنین آینی نامه ای با ۵۹ مورد اندیکاسیون قطعی مادری و جنینی را برای سقط جنین درمانی پیشنهاد کرد و پس از ان در نگاه جامعه و مسئولان به این موضوع به عنوان یک مساله بهداشتی شد. در حال حاضر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۹۱ سقط درمانی با تشخیص قطعی ۳ پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی، قبل از دمیدن روح ۳ماهگی و با رضایت مادردر دو مورد مجاز شناخته شده است  بیماری  جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب اسیب مادر است و  بیماری مادر که با تهدید جانی او توام باشد.

  1. بیماری دریچه ای قلب که به نارسایی قلبی همراه با تنگی نفس شدید شود.
  2. هر نوع بیماری حاد قلبی غیر از کرونر که هرماه با تنگی نفس شدید باشد از قبیل میوکاردیت و پریکاردیت

۳٫سابقه بیماری کاردیو یایوپاتی دیلاته در بارداری های قبلی

۴-افراد مبتلا به سندروم مارفان در صورتی که قطر آئورت صعودی این افراد بیش از ۶ سانتی متر باشد.

۵-افردا مبتلا به سندرم آیزن هنگر

۶-کبد چرب حاملگی، واریس مری (درجه ۴)، سابقه خونریزی از واریس مری و هپاتیت اتوایمون

۷-نارسایی کلیه و فشار خون غیرقابل کنترل با داروهای مجاز  دوران بارداری

۸-هر بیماری ریوی اعم از آمفیزم، فیروز

۹- ابتلا به ویروسHIV که وارد مرحله ایدز شده باشد

۱۰-لوپوس غیرقابل کنترل با درگیری یک ارگان

۱۱-پسوریازیس شدید و عمومی بدن و ملانوم نوع پیشرفته.

۱۲-تشنج هایی که به رغم درمان، مقاوم به درمان است.

۱۳-ام اس هایی که بیمارناتوان شده باشد

۱۴-میاستنی‌گرا در مراحل پیشرفته

۱۵-انواعی از بیماری های مغزی

*مدارک لازم :

درخواست مجوز سقط درمانی نیاز به مدارکی دارد که به پیوست درخواست از سوی متقاضیان سقط ارائه می شود نتیجه ای که در انتها در خصوص درخواست سقط جنین گرفته می شود. این مدارک عبارتند از : ارائه شناسنامه زن وشوهر، ۳ قطعه عکس تمام رخ، تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه ها ، معرفی نامه از پزشک متخصص معالج به همراه سونوگرافی معتبر.

* پرداخت هزینه  :

پرداخت تعرفه تعیین شده از شرایط لازم برای به جریان افتادن رسیدگی به درخواست است  در سال ۱۳۸۰، تعرفه تعیین شده برای درخواست سقط جنین ۳۰۰ هزار ریال تعیین شده است. تعرفه خدمات خاص پزشکی قانونی هر ساله با در نظر گرفتن تعرفه های مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طبق ماده ۳ قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور آیین نامه اجرایی ماده ۷ همین قانون بعد از تایید رئیس قوه قضاییه به منظور عملی شدن به ادارات واستان ها ابلاغ شد.

*رعایت مهلت :

مجوز سقط جنین قبل از ۴ماهگی صادر می شود بنابراین کسانی که متقاضی سقط جنین هستند باید درخواست خود را در زمان مناسب تحویل دهند. مجوز سقط جنین بعد از ۴ماهگی صادر نخواهد شد و دلیل آن، حرمت سقط جنین پس از دمیدن روح است. رسیدگی سریع به درخواست برای استفاده از حق قانونی سقط درمانی اهمیت فراوانی دارد.

*تقدیم مدارک به مرجع عالی :

درخواست بررسی و صدور مجوز سقط جنین باید تنها در ادارات پزشکی قانونی استان ها و نیز مراکز پزشکی قانونی با تایید معاونت پزشکی و بالینی سازمان داشته باشند تا چهارماه زمان لقاح پذیرش می شود. سازمان پزشکی قانونی خود به این درخواست ها رسیدگی کرده و در مورد آنها تصمیم می گیرید.

*  اجازه مادر:

قانون فقط اجازه مادر را برای سقط جنین کافی می داند اما در عمل و در فرآیند سازمان پزشکی قانونی رضایت پدر نیز کسب می شود مگر در مواردی که پدر در مسافرت بوده و یا نباشد و مادر نزدیک به هفته ۱۸ بارداری باشد. در این صورت سقط جنین بدون رضایت پدر صورت میگیرد.

*بررسی مدارک:

سازمان پزشکی قانونی به مدارک متقاضیان رسیدگی کرده و در صورت وجود شرایط قانونی بادرخواست سقط جنین موافقت می کند. این شرایط عبارتند از :بیماری جنین . بیماری مادر. تشخیص قطعی ۳ پزشک متخصص در خصوص یکی از موارد بالا و قبل از دمیدن روح .

*صدور مجوز یا رد درخواست :

صدور مجوز سقط درمانی براساس قانون مصوب سال۹۰ به عهده سازمان پزشکی قانونی است. پزشکی قانونی مجوزهایی که قبل از ۴ماهگی به اجرا در نیامده باشد را اجرا نمی کند پس در خصوص سقط درمانی، سازمان پزشکی قانونی، مرجع عالی رسیدگی  است و موضوع از صلاحیت دیگر مراجع قضاوتی خارج است.

مجوز سقط جنین قانونی درایران

* سقط جنین درمانی راهی برای حفظ جان مادر

قانون سقط جنین یا سقط درمانی در کشورهای اسلامی متفاوت است که در برخی کشورهای اسلامی سقط جنین آزاد و در برخی دیگرممنوع است.  برای اینکه پزشک قانونی بتواند مجوز سقط را صادر کند ۶ شرط ضروری است که شامل این بوده که بارداری باید زیر ۲۰ هفته باشدو  مادر به دلیل بارداری جانش به خطر افتاده یا جنین دچار ناهنجاری بوده  و در نهایت تائید پزشک قانونی و نظر سه پزشک متخصص باشد.سقط شامل سقط خود‌به‌خود، سقط ناشی از ضربه، سقط قانونی و سقط جنایی است.
سقط عمدی غیرقانونی است و خاتمه بارداری در آن وجود دارد. مجوز سقط قانونی جنین فقط در مراکز استانها صورت میگیرد و حتی در استان تهران با توجه به اینکه بیش از ۱۷ مرکز مجوز صادر می‌کنند این امر نشان از حساسیت و دقت در امر صدور مجوز است.تصویب قانون سقط درمانی به این معنی نیست که هر مادری که بیماری خطرناکی دارد یا جنین آن در معرص خطر و ناهنجاری دارد برای سقط اقدام کند بلکه این امر راهی است که امکان انتخاب را به افراد می‌دهد.
افرادی که به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند باید نامه قضایی داشته باشند و تنها موردی که نیاز به نامه قضایی ندارد مادرانی که برای سقط درمانی و دریافت مجوز مراجعه می‌کنند. در واقع برای اینکه زمان از دست نرود و کارها سریعا صورت گیرد این اتفاق رخ داده و حتی پس از تشکیل پرنده آنها را به کارشناسان معرفی می‌کنیم. تا در کوتاه‌ترین زمان مجوز شان صادر شود.

سقط‌های جنایی که بدون مجوز قانونی و در مراکز مخفی زیرزمینی انجام میشود آماری از ان نداریم . در واقع این سقط‌ها در محل غیر بهداشتی و زیرزمینی ست که مادران بر اثر خونریزی، پارگی رحم میمیرندو گاهی اوقات شکایت می شود و در کمیسیون پزشکی قانونی به این امر رسیدگی ورحم خارج میشود.
در موقع بارداری تستهای غربالگری را  انجام دهند و قبل از ۳ ماهگی سقط جنین امکانپذیر باشد .

 

* صدور مجوز سقط درمانی زیر۱۸ هفته

یکی از مجوزهای سقط‌درمانی بیماری تالاسمی ماژور بوده که بر مبنای آن مجوز سقط‌درمانی صادرمی شود که در آن بحث اسیب  مادر و خطر جانی برای وی است.
مردم باید بدانند سقط جنین باید زیر ۱۸ هفته بارداری باشدو شرایط خاص خود را دارد تا مجوز  بدون هیچ مشکلی این امر به معنای سقط درمانی صورت گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code