خانه / بارداری / مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین
مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

گذراندن شش هفته اول پس از زایمان

خواه شما آن را دوران جادویی یا خوش بنامید، دوره پس از زایمان چالشی منحصر به فرد و شانسی برای رشد می‌باشد.

زمانی را به یاد آورید که در هفته ۳۸ ام بارداری بودید و آماده بودید تا مشتاقانه یک فرد هفت پوندی را از اعضای زنانه خود به دنیا آورید؟ آیا پس از آن بارداری به پایان می‌رسد و شما می‌توانید با آرامش به زندگی طبیعی بازگردید؟ آیا نسبت به دوران سابق خود پف کرده و عصبی هستید و افسوس چیزهایی را می‌خورید که به آنها فکر می‌کردید؟

دوران پس از زایمان سخت و گاهی اوقات آشفته است. گاهی این دوران دردناک می‌باشد. سخت تلاش می‌کنید تا به نوزاد خود کمک کنید تا به زندگی جدید خود عادت کند. گاهی اوقات به درخواست های اجتماعی معترض می‌شوید، مانند ترک کردن شریک زندگی و بستگانی که مشتاقانه قصد عیادت از شما را دارند و دچار پریشانی فیزیکی می‌گردید (چه اتفاقی برای دور کمر من افتاده است؟) و جای تعجبی ندارد که شما به یک آشفته متحرک تبدیل می‌شوید.

ما قصد نداریم تا مشکلات را شیرین جلوه دهیم، ما مادرانی هستیم که در این موقعیت بوده ایم و آن را به اتمام رساندیم و قصد داریم تا تجربیات خود را به شما قرض بدهیم. پس آنها را مطالعه کنید (ما می‌دانیک که در حال حاضر حوله حمام به تن دارید و در حال پرستاری از نوزاد هستید، پس در واقع کجا می‌خواهید بروید؟)

قدردانی از بدن

در مورد کمر شما، چیزی که در حال حاضر است وحشتناک نیست. شکم شما بزرگ شده است اما شکم شما به خوبی بخیه زده شده است. درست می‌گویم؟ در واقع، کمر شما در طول یک دوره نه ماهه برای جا گرفتن یک نوزاد اندازه توپ بسکتبال کش آمده است. اکنون اندازه این توپ کاهش یافته است و پوست کش آمده باید منتظر خاصیت الاستیکی خود باشد. به علاوه، عضلات شکم شما از وضعیت اصلی خود تغییر یافتند و رحم شما همچنان در حال انقباض و بازگشت به اندازه پیش از بچه داری است.

با همه اتفاقاتی که برای بدن شما رخ می‌دهد، ممکن است فکر کنید که دیگر هرگز نمی توانید شلوار جین قدیمی خود را به تن کنید. به دقت گوش کنید: همه مادران جدید این احساس را دارند. در صورتی که این موضوع برای شما مهم می‌باشد، شما می‌توانید به سایز پیشین خود بازگردید و حتی می‌توانید جای کشش پوست را خالکوبی کنید. اما اکنون، در شش هفته اول مادر شدن، تزلزل های فیزیکی خود را کنار بگذارید و به بدن خود عشق بورزید تا معجزه آن را ببینید. کمی بیشتر از لباس های بارداری خود استفاده کنید یا برای چند هفته پیراهن های بلند و گشاد بپوشید. زمانی که کودک گریه می‌کند شما باید راحت و سریع به او شیر بدهید از اینرو شلوار جین و لباس های تنگ مناسب شما نیستند.

ممکن است زمانی که خاج از منزل هستید برای غریبه ها توضیح دهید که علت چاقی شما به خاطر بچه می‌باشد و یک داشتان ناشیانه با دروغ و حقیت سرهم کنید. ممکن است شما دوستانی داشته باشید که به شما بگویند درشت شدید و حتی گاهی احساس می‌کنید زشت هستید. زمانی که شما باردار می‌شوید از اینکه راجع به بدن خود حرف بزنید هیجان زده نمی شوید پس بهتر است تا موضوع بحث را تغییر بدهیم، پوشک کثیف نوزاد شما نیاز به تغییر دارد (در هر شرایطی از این بهانه استفاده کنید، مطمئن باشید جواب می‌دهد)

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

سیر باشید

بخشی از مراقبت از نوزاد مراقبت از مادر او می‌باشد. در صورتی که شما از شیر خود به نوزاد غذا می‌دهید، شما روزانه به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر نیاز دارید. اطمینان یابید که کالری اضافی را از منبع مناسبی دریافت می‌کنید. استفان رینک، متخصص تغذیه بالینی بیمارستان نورث وسترن در شیکاگو بیان می‌کند که  زمانی که خسته و پریشان هستید آسان ترین کار مصرف مواد غذایی شیرین یا نوشیدنی های کافئین دار می‌باشد که به نظر می‌رسد بدن ما به آنها نیاز داشته باشد. اما این موارد راه حل های کوتاه مدت می‌باشند. بهترین چیز در زمان خستگی یا ضعف تغذیه مناسب و ایجاد احساس خوب در بدن است.مقدار  زیادی میوه و سبزیجات و غلات کامل و پروتئین بدون چربی مصرف کنید. در روز حداقل ۸ لیوان آب و شیر کم چرب بنوشید. لبنیات یک منبع غنی از کلسیم می‌باشد. برای DHA که برای رشد مغز و چشم نوزاد مفید می‌باشد، چند بار در هفته ماهی بخورید یا ویتامین های دوران بارداری ا با DHA ترکیب کنید. همه گروه های غذایی را در وعده های غذایی خود جای دهید مگر اینکه به آنها حساسیت داشته باشید یا شرایط پزشکی مصرف آنها را منع کرده باشد. در طول زمان تغذیه استرس را کنار بگذارید.

اگر تمرکز خود را بر سلامت بگذارید نه میزان غذا، در پایان روز احساس خوبی درباره انتخاب وعده های غذایی خود خواهید داشت. وزن شما به آرامی و تا زمانی که شیر می‌دهید کاهش خواهد یافت. همانطور که رینک بیان می‌کند، صبور باشید. بارداری شما حدود ۴۰ هفته به طول می‌انجامد و باید بدانید که پس از این زمان، بیشتر یا کمتر می‌توانید به وزن پیش از باداری خود برگردید. بدن خود را بپذیرید.

یبوست پس از زایمان (گاهی اوقات با بواسیر همراه است)، یکی از مشکلات شایع می‌باشد. اگر در صورت نوشیدن آب و مصرف یک رژیم غذایی پر فیبر، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، مشکل شما بر طرف نشد از ملین یا مکمل فیبر استفاده کنید اما به صورت خود سرانه از آن استفاده نکنید و با تجویز دکتر آنها را مصرف کنید. به تدریج هورمون های شما برابر می‌گردند و اجابت مزاج شما به حالت طبیعی بازمی گردد.

تناسب فیزیکی کمتر

اجازه ندهید تا فشارهای اجتماعی یا مادرهای مشهور شما را تحت تاثیر قرار دهند. لیندزی برین مربی ویدیوئی و بنیانگذار تناسب اندام مادران می‌گوید در طول شش هفته اول بدن برای بهبودی سخت در تلاش است. ورزش خیلی سریع می‌تواد به کف لگن فشار وارد کند و موجب پارگی در واژن گردد. زمان فرا رسیدن فعالیت های فیزیکی به راهنمایی های ماما یا متخصص زایمان خود توجه کنید. ممکن است او به شما پیشنهاد کند تا سریعا پس از مرخصی از بیمارستان اقدام به پیاده روی کنید و یا به شما اجازه دهد تا ورزش خود را به تمرینات کیگل محدود کنید و این موضوع به ماهیت زایمان شما و دیدگاه پزشک شما بستگی دارد.

در هر حال، ورزش را آهسته شروع کنید و هدف شما باید احساس بهت باشد نه احیای اندام قبلی خود. برین بیان می‌کند که بازگشت به سایز پیش از زایمان تا شش ماه پس از زایمان نامعقول می‌باشد. از گدران وقت با کوچولوی خود لذت ببرید و با سبک زندگی جدید خود سازگاری پیدا کنید.

در صورتی که شما از شکم بزرگ خود ناراحت هستد، شجاع باشید و برنامه تناسب اندام خود را دنبال کنید. رحم هر روز به اندازه حدود یک بند انگشت منقبض می‌شود و در طول پنج تا شش هفت به اندازه پیش از بارداری باز می‌گردد. به عقیده برین، جمع شدن رحم به معنای انقباش بیشتر می‌باشد و تغذیه با شیر مادر موجب بهبود فوق العاده در آن می‌گردد. این چیز خوبی است اما می‌تواند بسیار دردناک باشد (به عقیده بعضی از مادران پس از زایمان انقباض ها برای هر کودک بدتر می‌گردد). در صورت لزوم، مسکن های قوی می‌توانند به این مشکل کمک کنند.

در صورتی که از طریق سزارین زایمان کردید، باید در مورد فعالیت ها در شش هفته اول مراقبت بیشتری کنید. از توصیه های دکتر پیروی کنید، پیاده روی، بالارفتن از پله و بلند کردن اجسام سنگین را محدود کنید. بهبود زخم های شما به شکیبایی و مراقبت نیاز دارد اما در نهایت می‌توانید ورزش کنید و بدن شما مانند کسی که زایمان طبیعی داشته بهبود می‌یابد.

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

دوباه عاشق می‌شوید

برقراری ارتباط مادر و فرزند برای برخی آهسته تر از دیگران می‌باشد.

کودک شما جدید می‌باشد، اما مطمئنا غریبه نیست. از لحاظ فیزیکی شما در کل این مدت با یکدیگر ارتباط داشتید. او صدا، بو و ضربان قلب شما را می‌شناسد. شما رابط او با زندگی سابقش در رحمتان هستید و بزرگترین منبع آرامش او می‌باشید. نوزادان از طریق حس لامسه ارتباط برقرار می‌کنند پس تماس پوستی زیادی با او برقرار کنید، به ویژه در هفته های اول و هر چند ساعت یکبار او را صمیمانه در آغوش کشید. با او صحبت کنید، برای او آواز بخوانید و به او نشان دهید که آماده هستید تا به گریه های او واکنش نشان دهید.

نوزادان در کل زمان، در داخل رحم تکان می‌خوردند، از اینرو نازپرورده کردن او موجب لوس شدن او نمی گردد بلکه در واقع گرمایی را به او می‌دهید که احساس می‌کند از دست داده است. ظروف کثیف را در ظرفشویی رها کنید، به تلفن جواب ندهید و این زمان را صرف کوچولوی خود کنید. جن رید، مادر دو فرزند از شمال دریاچه نمک یوتا بیان می‌کند که برای در آغوش گرفتن دلبند خود همه احساسات منفی را از خود دور می‌کنم. حفظ سرعتی آهسته به آرام شدند مادر و کودک کمک می‌کند و موجب بهبود تغذیه با شیر مادر و ایجاد پیوندی می‌گردد که شما آرزومند آن هستید.

در صورتی که در برقراری ارتباط با کوچولوی خود به تقلا نیاز دارید، شما به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده اید. این شرایط به توجه حرفه ای نیاز دارد. دکتر کریستین دلیدیاندیس روانپزشک دوران زایمان و مدیر کلینیک تخصصی افسردگی در مرکز بهداشتی مموریال یوماس است، او بیان می‌کند، افسردگی پس از زایمان به دلیل ایجاد مشکل در پیوند احساسی میان مادر و کودک موجب تاخر در رشد کودک و ایجاد مشکلات رفتاری در کودک می‌گردد. این موضوع می‌تواند بر رابطه مادر با شریک زندگی و دیگر فرزندان او تاثیر بگذارد. درصورتی که احساس می‌کنید که تجویز یک داروی ضد افسردگی نیاز دارید بهتر است تا پیش از معاینه شش هفتگی با متخصص زایمان خود تمای بگیرید. او می‌تواند برای شما دارو تجوز کند و یا در صورت نیاز شما را نزد یک روانپزشک بفرستد.

می توان علائم خفیف تر و افسرگی زایمان را با تغییر در سبک زندگی درمان کرد. استراحت از اهمیت زیادی برخوردار است، حتی اگر به معنای کثیف بودن خانه و سفارش شام از بیرون باشد. دکتر دلیگیانیدیس توصیه می‌کند تا زمانی را با دوستان یا شریک زندگی خود سپری کنید. در گروه های پشتیبان شرکت و کنید و از آنها درخواست کمک کنید. در دوران افسردگی حتی با حضور مداوم کودک شما احساس تنهایی می‌کنید.

دقت در مراقبت

کودک اکنون نور چشمی شما شده است، اما رابطه ای که منجر به وجود او شد را فراموش نکنید. تو.لد نوزاد می‌تواند موجب کنا هم ماندن زوج یا ایجاد شکاف بین آنها گردد. به طور طبیعی،  مادر تمایل دارد تا تمام وقت و تلاش خود را صرف نوزاد کند. این موضوع باعث می‌شود تا پدر احساس کند که فراموش شده است و احساس می‌کند که کودک جایگزین او شده است. او احساس می‌کند که عشق همسر خود را از دست داده است.

اگرچه، شما می‌توانید به راحتی با تمرکز بر بهبودی خودتان و فرزندپروری نیازهای شریک زندگی خود را نادیده بگیرید، اما او ارزش تلاش بیشتر را دارد. با او صحبت کنید تا بفهمیت چه احساسی دارد. به او اطمینان دهید که شما همچنان خودتان هستید و در نهایت زندگی دوباره آرام خواه شد. مادرانی با زندگی زناشویی موفق پس از زایمان بیان می‌کنند که ارتباطات و همکاری با یکدیگر از اهمیت برخوردار است.

بچه داری یک کا ر تیمی است (البته تغذیه با شیر مادر کار مادر می‌باشد اما در آغوش کشیدن و عوض کردن پوشک را هر دو می‌توانند انجام دهند) که موجب می‌شود تا شما به یکدیگر نزدیک تر شوید. مانگوس بیان می‌کند که: ما مانند یک تیم اوضاع را تقسیم و حل کردیم و البته انجام این کار بدون برقراری ارتباط غیر ممکن است. بچه برای ما است نه تنها برای من. چرا اینقدر جدی هستید؟ به صورت با مزه کودک و زمانی که اولین اشتباهات از شما سر می‌زند بخندید.

در هفته های اول، رفت و آمد بستگان به منزل شما افزایش می‌یابد. کمک بسیار خوب است و کاسرول گرم غذای خوبی است اما آنچه از اهمیت برخوردار است کیفیت زمانی است که تنها با خانواده خود در طول این دوران سپری می‌کنید. اگر همسر شما همیشه وقت مرخصی ندارد، شما نیازی به کمک او برای بچه داری ندارید اما او را در پرورش پیوندهای خانوادگی درگیر کنید. درصورتی که پد رابطه قوی با یچه داشته باشد این رابطه را با همسر خود سهیم می‌شود.

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

۷۲ ساعت اول

زمانی که در انتظار به سر می‌برید، بر زایمان به عنوان نتیجه نهایی تمرکز می‌کنید. زایمان هدفی است که شما حدود ۴۰ هفته منتظر آن بودید. کسانی که برای اولین بار مادر می‌شوند درباره مدت زمانی که به طول می‌انجامد و مداخلات، البته در صورت لازم احساسا عجیبی دارند. از سوی دیگر کشانی که قبلا مادر شده اند از احساس زایمان آگاه هستند اما کمی هیجان و شاید ترس دارند. آیا امکان زایمان طبیعی (VBAC) وجود دارد؟ زایمان چقدر به طول می‌انجامد؟ چه زمانی اپیدورال را دریافت می‌کنم؟

این احساسی عالی می‌باشد. شما باید برای لدت بردن از منظره از کوه بالا بروید. لحظه پس از تولد (و ساعات و روزهای پس از آن)، یک واقعی مهم و مشتاقانه و عمیق می‌باشد و حضور کودک موجب ایجاد مجموعه جدیدی از چالش ها، لذت ها و تجربیات می‌گردد. در مقاسه با جنب و جوش، ناراحتی های بارداری و درد زایمان اندک به نظر می‌رسد. زخم آسیب پذیر قلب مادرانه شما است و نگرانی هایی مانند آتش و عشق آنقدر بزرگ هستند موجب مقاومت شما می‌گردند.

پدر و مادر شدن یکی از مهم ترین تجربیات انسانی است و و دوران پیش از آن و پس از آن تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. پدر و مادر جدید افراد جدیدی هستند. آنها قادرند با چیزهای زیادی مقابله کنند.

دکتر جک مایپول، متخصص اطفال حاظر در بوستون و دانشیار دانشکده پزشکی بوستون بیان می‌کند که من باور دارم که اولین روزهای زندگی نوزاد و پس از زایمان موجب در هم آمیختن آنچه می‌گردد که والدین در چنته دارند: نشاط، کم خوابی، خستگی، عشق، ترس و آبشاری از احساسات.

زوج ها باید به تغییرات هورمونی و فیزیکی کودک و مادر توجه زیادی داشته باشند. خبر خوب این است که همانطور که در تصویر بزرگ می‌بینیم به نظر می‌رسد که طبیعت در جانب ما است. بارداری و تولد صرفا آموزش حفاظت از زیبایی و تقدس روش هایی است که ما را برای پدر و مادر شدن آماده می‌کنند. با آگاهی از احساسات اولین ساعات مادرانگی، شما باید آماده هر چیزی باشید (از جمله تحریکات روده).

ساعات طلایی

در طول اولین ساعات تولد نوزاد، بسیاری از اتصالات بیولوژیکی و عصبی رخ می‌دهد که ترکیبی پیچیده از هورمون ها و احساسات مشترک می‌باشد. جفت خارج می‌گردد و نوزاد با صدای نغمه های مادر آرام می‌گیرد و تغذیه با شیر مادر آغاز می‌شود.

در این ساعات اولیه، که ساعات طلایی نامیده می‌شود زمانی مهم برای خانواده جدید می‌باشد. جانین استیلزمامای میناپولیس بیان می‌کند که با توجه به ساعات طلایی زایمان و تولد، خواه ساده، کوتاه، علطفی، شاد، در آب یا روی زمین دیگر اهمیتی ندارد. او بیان می‌کند که به عنوان یک مامای تولد در خانه، در طول اولین ساعات، به طور جدی،  تعادل میان امنیت والدین و کودک در این زمان اهمیتی زیادی می‌یابد.

ساعات طلایی در زایمان های درون خانه رخ نمی دهد. خوشبختانه، امروزه تقریبا در همه بیمارستان ها و مراکز تولد از تکنیک زمان توقف استفاده می‌گردد که اجازه می‌دهند تا مادر و کودک یک ساعت تمام و بی وقفه ارتباط پوستی برقرار کنند. از آنجایی که مراقبت های پزشکی مادر یا کودک موجب اضطراب می‌گردد، همه مداخلات و دستوالعمل ها متوقف می‌شوند و زمانی انجام می‌شوند که کودک در آغوش مادر است.

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

مزایای ساعات طلایی:

 • پیوند میان مادر و کودک
 • انتشار هورمون های مادر که موجب خارج شدن جفت، تولید شیر و ایجاد نشاط و حس دوست داشتن می‌گردد.
 • تنظیم دمای بدن کودک برای سازگاری با زندگی خارج از رحم
 • تنظیم سیستم تنفسی کودک که الگویی از سیستم تنفسی مادر می‌باشد
 • تغذیه راحت تر از شیر مادر

والدینی که به فاصله کوتاهی پس از زایمان به دلایل پزشکی از فرزند خود جدا می‌شوند سریعا در هر زمانی که بتوانند ساعات طلایی را برقرار می‌کنند. در واقع، آرامش و دوره های مراقبت تماس پوستی با هر یک از والدین در طول ماه اول به اندازه ساعات اولیه برای برقراری پیوند از اهمیت برخوردار می‌باشد. در بسیاری از بیمارستان ها مدت کوتاهی پس از سزارین اجازه ساعات طلایی به والدین داده می‌شود. سزارین ملایم یک امر واقعی است و از هر زمانی بهتر است. جیمز بتونی یک پزشک طب مادران و کودکان در بویس، ایداهو توضیح می‌دهد که رویکرد ملایمت برای سزارین های غیر اضطراری شامل تماس پوستی برای مادر و کودک است و با استفاده از پرده های شفاف مادر می‌تواند شاهد تولد نوزاد باشد و از پدر دعوت می‌شود تا بند ناف را ببرد و تا زمان ثبات کودک به پدر و کودک اجازه داده می‌شود تا در اتاق ریکاوری نزد مادر بمانند.

سقلمه، سیخونک و روش ها

در زایمان در خانه یا مرکز زایمان، ممکن است والدین درباره دستورالعمل های پس از زایمان سوال بپرسند. در بیمارستان این روش ها معمولا به صورت معمول و بدون اجازه رسمی والدین انجامی می‌گیرند. هرچند، انجام این کار یا به تاخیر انداختن آن موردی ندارد. شما باید در باره انجام آن تصمیم گیری کنید.

 • پماد آنتی بیوتیک در چشم برای محافظت در مقابل STD از مادر و باکتری های ناخواسته مئجود در راست روده و واژن. تزریق ویتامین K برای رسیدگی 
 • آزمایش خون
 • تست شنوایی
 • وزن کردن و اندازه گیری نوزاد
 • واکسن هپاتیت B در بیمارستان ارائه می‌گردد اما اگر والدین راضی نباشند قابل چشم پوشی است
 • ختنه بدون رضایت والدین انجام نمی شود اما باید مورد بحث قرار گیرد.

مادران باید ۵ تا ۳۰ دقیقه پس از زایمان جفت را زایمان کنند. بعضی از افرادی که برا اولین بار مادر شده اند این بخش را فراموش می‌کنند زیرا آنها مبهوت نوزاد زیبای خود شده اند و این حواس پرتی شایان ستایش چیز بدی نیست. این کار برای سوق فرآیند به انقباضات کمی نیاز دارد اما خوشبختانه مانند به دنیا آوردن نوزاد نیست.

اگر برای اصلاح اپی زیاتومی یا پارگی ها به بخیه نیاز باشد آنها اینکار را در ساعات اول یا دوم انجام می‌دهند. توان یابی یا کوچک شدن و انقباضات رحم در طول چند روز آتی رخ می‌دهد و ممکن است دردناک باشد. در طول این انقباضات کوچک مانند زمان زایمان نفس بکشید.

مفید در برابر اخلال گر

در طول ۷۲ ساعت اول، همه والدین جدید ،خواه نوزاد در خانه متولد شده باشد یا در بیمارستان،  دسترسی مستقیمی به تیمی از متخصصان دارند. از مزایای این منبع ارزشمند که به راحتی در دسترس شما است بهره مند گردید و در مورد همه صداهای نوزاد بین  زمان تغذیه و خوابیدن سوال بپرسید. حتی اگر از شیردهی خود مطوئن هستیدف از مشاور شیردهی درباره بهترین روش درآغوش گرفتن نوزاد سوال بپرسید. از او درباره برفک و وعده های غذایی و چگونگی مطلع شدن از سیر شدن نوزاد بپرسید. (جواب: اگر او راضی باشد و ادرار و مدفوع خود را خالی کند، سیر شده است).

در مورد همسایگان، بستگان و دوستانی که  قصد دارند تا شما را درمتوقف کنند و نوزاد را بغل کنند و به شما بگویند که چه کارهایی ا اشتباه انجام می‌دهید، با مهربانی بازدید و مشاوره های ناخواسته آنها را به تعویق بیاندازید. لیز پیکت، مامای کینگستون در نیویورک عقیده دارد که هیچ بازدید کننده ای را قبول نکنید، مگر اینکه آنها قصد داشته باشند تا به شما کمک کنند. پذیرایی از مهمان ها بعد از مدتی بسیار خسته کننده می‌گردد، بایدید کنندگان را محدود کنید و پذیرای افراد مفیدی باشید که قصد کمک به شما را دارند.

زمانی که افراد از شما می‌پرسند که آیا کاری هست که آنها بتوانند انجام دهند، بگویید بله و کاری را به آنها محول کنید. آنها از شما سوال می‌پرسند زیرا صادقانه می‌خواهند به شما کمک کنند و شما به کمک نیاز دارید، خواه به شکل چند ساعت خواب اضافی و یا یک وعده غذای گرم و یا ملحفه های تمیز یا یک ذهن کمتر پریشان می‌باشد. پذیرای کمک های واقعی باشید و بسیار مودبانه از حباب تولد خود در مقابل افرادی که سعی می‌کنند سرگرم شوند دوری کنید.

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی وسزارین

ورودی و خروجی

پس از آرام شدن همه چیز و تمیز شدن مادر و نوزاد، و استراحت پس از ماراتن تولد زندگی به یک بازی از تغذیه، خالی شدن روده و خواب بدل می‌گردد. این به نظر ساده می‌رسد؟

در روزهای اول، با ماده قیری شکلی به نام مکنیوم آلوده می‌گردد. این اولین اجابت مزاج نوزاد می‌باشد. این ماده به آرامی از سیاه به قهویه ای روشن و سبز مایل به زرد در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند تبدیل می‌گردد و در نوزادانی که باشیر خشک تغذیه می‌کنند قهوه ای می‌باشد و حالتی جامدتر دارد.

آغوز اولین وعده غذایی کودکانی است که از شیر مادر تغذیه می‌کنند واگرچه آنها برای مدتی طولانی شروع به مکیدن می‌کنند، تنها چند قطره ا این شیر آغازگر پرچرب و غنی را می‌نوشند. آغوز، طلای مایع نامیده می‌شود زیرا اولین ایمن سازی نوزاد از پادتن های مادر می‌باشد و باکتری های روده را متعادل می‌کند.

در طول رز اول، نوزاد خواب آلود خواهد بود و شما باید به طور منظم او را برای تغذیه بیدار کنید. اگرچه ممکن است شما مضطرب باشید، اما سعی کنید تا در این روز استراحت کنید زیرا نوزاد در روز دوم هوشیارتر می‌باشد و به طور خوشه ای تغذیه می‌کند.

تغذیه خوشه ای یکی از راه های تحریک ایجاد شیر می‌باشد و به تغذیه دیوانه وار اشاره دارد که در آن برای چندین ساعت متوالی نوزاد بدون توقف شروع به مکیدن شیر می‌کند. برای زخم ها، خشکی پوست یا ترک پستان از کرم و روغن لانولین استفاده کنید. همچنین بهت است برای اجتناب از این مشکلات از یک مشاور شیردهی کمک بگیرید.

کوچولوی شما باید تا حد امکان در آغوش شما باشد. این کار باعث تحریک تولید شیر، تقویت بازتاب مکیدن نوزاد می‌گردد و به رحم مادر کمک می‌کند تا به آرامی به اندازه پیش از زایمان بازگردد.

در صورتی که فرزند خود را به صورت انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌کنید، از پستان های مصنوعی مانند پستانک و شیشه شیر برای حداقل هفته اول اجتناب کنید. اگر استفاده از انها خیلی زود آغاز گردد منجر به ایجاد مشکلاتی می‌گردند.

اگر برنامه ای برای تغذیه نوزاد با شیر خود ندارید، از پرستارف ماما و یا مشاور شیردهی درباره اقداماتی برای ورم پستان سوال بپرسید. بدن شما به سرنخ های نیاز دارد و در غیر اینصورت بدن شما همچنان تا روز سوم و پنجم تولد نوزاد شیر تولید می‌کند.

روز شیر یک روز بسیار عاطفی برای مادر می‌باشد در آن روز مادر تصمیم می‌گیرد که به نوزاد شیر بدهد یا خیر. بعضی از هورمون ها بسیار کم می‌باشند و بعضی از آنها بسیار بالا می‌باشند، تورم موجب خمیدگی شکل بدن می‌گردد و محرومیت از خواب موجی بروز عوارضی می‌گردد. به همین دلیل روز سه یا چهار زمان خوبی برای اولین بازدید از قابله پس از زایمان یا بهترین دوست می‌باشد.

تنها در خانه

جایی که شما برای زایمان انتخاب می‌کنید بعضی از جوانب جنبه های پس از تولد را تحت تاثیر قرار می‌دهد: محیط و البته زمان مرخصی. معمولا، خانواده ۶ تا ۱۲ ساعت پس از زایمان طبیعی مرخص می‌گردند. زایمان طبیعی در بیمارستان معمولا به معنای دو شب بستری پیش از رفتن به خانه بسته به زمان روز و زمان زایمان است. در صورتی که نوزاد از طریق سزارین به دنیا بیاید، این زمان سه تا پنج روز به طول می‌انجامد.

البته، زایمان در خانه به مرخصی نیاز ندارد و خانواده در کنار هم می‌باشند و ماما چهار ساعت بعد از زایمان خانواده را ترک می‌کنند و در طول هفته اول مکررا از آنها بازدید می‌کند.

بعضی از والدین در شب اول به تنهایی به خانه مراجعه می‌کنند ، ما هرگز دوباره درباره این موضوع صحبت نمی کنیم. انتظار می‌رود که برای حداقل سه ماه احساسی مانند ترکیدن یک نارنجک در زندگی خود داشته باشید. شما فراموش میکنید تا دندان های خود را مسواک بزنید، فراموش می‌کنید که به حمام بروید و حتی نام خود را فراموش می‌کنید. شما از میزان لباس های نوزاد که نیاز به شستشو دارند شگفت زده می‌شوید. به نظر می‌رسد زمان ابدی است و روزها از پس یکیدگر فرار می‌کنند. اما در میان همه اینها، شما به عنوان یک پدر و مادر می‌درخشید و کودک شما رشد می‌کند.

 

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا

علت به دنیا آمدن کودکانی با وزن بالا زمانی که باردار می شوید توصیه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
خدماتی که در سه حوزه ی ۱- ثبت شرکت فوری و ثبت تغییرات شرکت ۲- ثبت برند فوری ۳- رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت هزینه ثبت شرکت ثبت شرکت در ترکیه اخذ کد اقتصادی ثبت شرکت ارزان ثبت شرکت مسئولیت محدود هزینه اخذ رتبه ثبت شرکت استعلام برند ثبت شرکت بازرگانی رتبه نفت و گاز اخذ رتبه پیمانکاری ثبت شرکت در اصفهان ترخیص کالا پارتیشن پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین خرید قرص سایتوتک در تهران