گرفتگی عضلات، کمر درد، تنگی نفس، خواب عجیب و غریب، شکم بزرگ و نگرانی، می تواند واقعا سخت باشد در حالی که شما حامله هستید!کشش ماهیچه های ساق پا قبل از خواب و صبح روز بعد می تواند کمک به کاهش فرکانس و خوردن  کلسیم و مصرف پتاسیم (سعی کنید اسموتی  ماست و موز) نیز کمک می کند.  کمر درد علل بسیاری دارد، اما با استفاده از یک کمربند پشتیبانی شکم در طول روز و تعداد زیادی بالش زیر معده و بین پاهای شما در طول شب می تواند برخی از ناراحتیها را کاهش دهد. تنگی نفس در هر زمان می توانید در دوران بارداری اتفاق  افتد، اما بسیاری از زنان در سه ماهه سوم  آن را تجربه می کنند. شما همچنین می توانید یک لیست از نگرانی های خود را قبل از خواب بنوسید
شامل خواندن یک کتاب نوشیدن یک لیوان کوچک از چای بابونه؛ کاهش مصرف مایعات وماساژ گردن، شانه، پشت و یا پا  از شریک زندگی خود بخواهید،  شنا، پیاده روی و یوگا در دوران بارداری، می تواند خواب را بهبود بخشد و یک عادت خوب به برای پس از بارداری شود.

۱۰راه حل برای خواب راحت در دوران بارداری

پرهیز از تنقلات آخر شب

حرکت به اطراف

سرپا نگه داشتن بدن خود

ترک حول و ولا و استرس

انتخاب رختخواب راحت

چرت زدن کوتاه و شیرین

روشن کردن موقتی کولر

جدا شدن از محرکها  قبل از خواب

تخت خواب فقط برای خواب و رابطه جنسی

خاموش کردن چراغ ها

خوابیدن در بارداری

بهترین حالت خوابیدن در موقع بارداری این است که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. در این وضعیت، قلب راحت تر کار می کند، زیرا وزن جنین به سیاهرگ هایی که خون را به قلب برمی گردانند، فشاری وارد نمی کند. همچنین دراز کشیدن به پهلو باعث کاهش درد پشت و کمر می شود.اما در دوران بارداری بهترین وضعیت خواب حالت((  Sleep On Sideاست یعنی خوابیدن به پهلو .  میتوانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید ولی بین این دو وضعیت، خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است.زنانی که به پشت می خوابند ۱۰ برابر بیشتر در معرض خطر زایمان نوزادان مرده و سقط جنین هستند.

خوابیدن به پهلوی چپ در بارداری باعث افزایش خونرسانی به جنین و رسیدن مواد مغذی بیشتر به او میشود همچنین از لحاظ آناتومیکی باعث کاهش فشار به اندامهای داخلی بدن مادر شده و برای مادر و جنین بسیار بهتر میباشد. همچنین بهتر است پاها را کمی درون سینه جمع کنید و بین زانوها یک بالشت قرار دهید.در واقع، شما ممکن است بیش از حد معمول در طول سه ماهه اول بارداری  بخوابید.درعوض در سه ماهه اخر بارداری نمیتوانید خوب بخابید.چرا خواب می تواند مشکل باشد.دلیل اول و مبرم ترین مشکلات خواب در در دوران بارداری افزایش اندازه جنین، که می تواند برای پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت سخت باشد.

نیاز مکرر به دفع ادرار: کلیه های شما در حال خواب سخت تر و بیشتر  فیلتر میکنند افزایش حجم خون (۳۰٪ تا ۵۰٪ بیشتر از شما قبل از بارداری به حال)را تا نسبت به حالت حرکت .
افزایش ضربان قلب:  در دوران بارداری افزایش پمپاژ خون بیشتر،  به سمت رحم، قلب شما کار بیشتری به ارسال خون کافی به بقیه بدن میکند.
تنگی نفس: در ابتدا، تنفس شما ممکن است توسط افزایش هورمون های بارداری، که باعث نفس کشیدن عمیق تر شود. بعدها، تنفس سخت تر میشودبدلیل بزرگ شدن رحم و فشار به دیافراگم شما (عضله درست در زیر ریه ها) می شود.
گرفتگی عضلات پا و کمردرد: درد در پا و پشت خود بعلت وزن اضافی شما در حال حمل ایجاد می شود. در دوران بارداری، بدن هورمونی به نام ریلاکسین،ترشح میکندکه کمک به آماده سازی زایمان تولید می کند. یکی از اثرات ریلاکسین سست شدن رباط در سراسر بدن است.
سوزش سر دل و یبوست: در دوران بارداری، کل دستگاه گوارش کند میشود و غذا تمایل به ماندن در معده و روده میکند. این می تواند بدتر شود زمانی که رحم فشار بر روی معده یا روده بزرگ می اورد.
مشکلات خواب شما ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد. بسیاری از زنان باردار گزارش کرده اند که رویاهای خود را زنده تر از حد معمول میبینند.استرس می تواند با خواب تداخل داشته باشد. شاید شما در مورد سلامت کودک خود نگران،و مضطرب در مورد توانایی های خود به عنوان پدر و مادر، و یا احساس عصبی در مورد زایمان خود هستید. همه این احساسات طبیعی هستند،

خوابیدن در بارداری

پیدا کردن یک موقعیت خواب خوب در بارداری

برخی از پزشکان به طور خاص توصیه می کنند که زنان باردار در سمت چپ بخوابد. از آنجا که کبد در سمت راست شکم است، به چپ خوابیدن باعث میشود رحم روی ارگانهای حیاتی نیوفتد.خواب در سمت چپ به بهبود گردش خون قلب و اجازه می دهد تا بهترین جریان خون به جنین، رحم و کلیه ها برسد.

اگر شما بر روی پشت خود بخوابید پرس وزن نوزاد در ورید اجوف تحتانی باعث میشود شما باناراحتی از خواب بیدارشوید.بهترین موقعیت خوابیدن گذاشتن یک بالش زیر شکم خود و یا بین پاهای خوداست.پرهیزاز نوشیدنی های کافئین دار مانند سودا، قهوه، چای از رژیم غذایی خود تا آنجا که امکان پذیر است. ومحدود کردن مصرف آنها به صبح و یا اوایل بعد از ظهر بهتراست.
اجتناب از نوشیدن مقدار زیادی از مایعات یا خوردن یک وعده غذایی کامل در عرض چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب در شب. (اما مطمئن شوید که شما همچنین مقدار زیادی از مواد مغذی و مایعات در طول روز دریافت می کنید.) .اجتناب از ورزش زیادقبل از اینکه به رختخواب بروید. در عوض،غوطه ور شدن در یک حمام آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه و یا داشتن یک، نوشیدنی گرم، مانند شیر با عسل و یا یک فنجان چای گیاهی.
اگر گرفتگی عضلات پا باعث بیداری شما میشود، ممکن است کمک به فشار پای خود در مقابل دیوار و یا بر روی پا ایستادن باشد.  همچنین، مصرف کلسیم کافی در رژیم غذایی خود، که می تواند کمک به کاهش گرفتگی عضلات پا شود.یک کلاس یوگا و یا یادگیری تکنیک های تمدد اعصاب  برای کمک به شما پس از یک روز پر مشغله است.خواندن یک کتاب، گوش دادن به موسیقی، تماشای تلویزیون، چک ایمیل، در نهایت، شما احتمالا احساس خستگی میکنید و به خواب میروید. چرت زدن کوتاه (۳۰ تا ۶۰ دقیقه) در طول روز به خواب از دست رفته شب  را جبران میکند.