دیدگاه ما از پیوند انسان و حیوان به وضوح بسیار کمی در آغاز قرن بیستم تغییر کرده است. امروز، در واقع، به نظر ما پیوند انسان و حیوان به چنین درجه ای رسیده که ما در واقع  سگ را به عنوان وسیله ای برای ترویج هر دو سلامت روانی و جسمانی قبول داریم . برای اولین بار در حدود ۳۰ سال پیش ، زمانی که یک روانشناس، آلن بک از دانشگاه پوردو، و یک روانپزشک، هارون Katcher از دانشگاه پنسیلوانیا، در واقع اندازه گیری فیزیکی  یک فرد را زمانیکه  حیوانی مانند سگ  خانگی داشتند آنها دریافتند که فشار خون فرد کاهش داده، ضربان قلب کند، تنفس منظم تر و تنش عضلانی آرام است که همه نشانه هایی از کاهش استرس می باشد. علاوه بر این یک مطالعه که اخیرا در مجله پزشکی روان تنی منتشر شده نه تنها این اثر را تایید، بلکه تغییرات مواد شیمیایی خون کاهش می یابد که  مقدار هورمون مربوط به استرس است.  جالب است توجه داشته باشید که این اثرات مثبت روانی ،خیلی سریع تر از بسیاری از داروها برای کاهش استرس،بوده است درحالیکه همه این عوارض پس از تنها ۵ تا ۲۴ دقیقه از  تعامل با سگ رخ داده است.
حیوانات خانگی  برای سلامت روانی بسیار مفید هستند وممکن است باعث  افزایش کیفیت زندگی و طول عمر میشوند. یک مطالعه مهم بروی ۵۷۴۱ نفر در ملبورن، استرالیا انجام شد. محققان دریافتند که صاحبان حیوان خانگی سطوح پایین تری از فشار خون و کلسترول نسبت به افراد غیر حیوان خانگی دارند. حتی زمانی که هر دو گروه همان سبک رژیم غذایی  با چربی بالا بود.  حیوانات خانگی در واقع می تواند کمک کند حتی اگر شما شروع کرده اید به  نشان دادن مشکلات قلبی .  افرادی که  دارای حمایت اجتماعی ناکافی دارند  واقعا می توانند از مالکیت حیوان خانگی و پیوندهای عاطفی  حیوانات خانگی بهره مند شوند. با ضعیف شدن روابط خانوادگی، سالمندان در معرض خطر تبدیل شدن به تنهایی، جدا شده و افسرده هستند. همچنین شواهدی وجود دارد که صاحبان حیوان خانگی  نیاز به  خدمات پزشکی کمتری بودند.

اکثر صاحبان حیوانات خانگی دارای ارتباط اسان و ارامی نسبت به  دیگر مردمی که تنها زندگی میکنند. مردم گزارش می دهند  زمانی که آنها با سگ خود برای پیاده روی میروند احتمال بیشتری برای متوقف کردن و صحبت با مردم دیگر عمدتا به دلیل یک سگ برای گفتن سلام به وجود می اید.
فواید نگهداری  سگ (و گربه)
مراقبت از حیوانات خانگی می تواندبه کاهش  افسردگی، اضطراب، و استرس شما کمک کند.اگر شما تا کنون  یک حیوان خانگی،داشتید می دانید که چقدر سرگرم کننده و محبت آنها دلگرم کننده است. سگ به ویژه می تواند استرس، اضطراب، و افسردگی را کاهش دهد، سهولت تحمل تنهایی، ورزش و بازیگوشی تشویق، و حتی بهبود سلامت قلب و عروق کمک میکند. مراقبت از یک سگ می تواند کمک به رشدکودکان  امن تر و فعال تر و یا ارائه همراهی با ارزشتر  برای افراد مسن باشد. شاید مهمتر از همه، هر چند، یک سگ می تواند شادی واقعی و عشق بی قید و شرط به زندگی خود اضافه کند.

حکم نگهداری سگ درسلامت روان

چگونه سگ وگربه به بهبود خلق و خوی و سلامت کمک میکنند؟

بیش از هر حیوان دیگر، سگ تکامل یافته اند برای تبدیل شدن به شدت برای انسان و رفتار ما و احساسات هماهنگ. در حالی که سگ قادر به درک بسیاری از کلمات تن صدا زبان بدن وحرکات ما انسانها ست.

مطالعات همچنین نشان داد که:

صاحبان سگ کمتر احتمال دارد که از افسردگی نسبت به  بدون حیوانات خانگی رنج ببرند.
بازی با یک سگ یا گربه می تواند سطح سروتونین و دوپامین، که هورمون  آرامش و استراحت است  را افزایش دهد.
صاحبان حیوان خانگی سطوح تری گلیسرید و کلسترول پایین تر (شاخص های بیماری های قلبی) از کسانی که بدون حیوانات خانگی هستند .صاحبان حیوان خانگی بیش از ۶۵ سال معمولا کمتر نیاز به ویزیت پزشک دارند
یکی از دلایل این اثرات درمانی این است که سگ  (و گربه)  نیاز اساسی بشر به لمس را براورده میکنند. جنایتکاران حتی  در زندان تغییرات بلند مدت در رفتار خود را پس از برقراری ارتباط با سگ،  تجربه محبت متقابل برای اولین بار نشان داده اند. نوازش، در آغوش گرفتن، و یا در غیر این صورت دست زدن به یک حیوان دوست داشتنی می تواند به سرعت آرام بخش باشد.اتخاذ تغییرات شیوه زندگی سالم نقش مهمی در کاهش علائم افسردگی، اضطراب، استرس، اختلال دوقطبی، و PTSD بازی می کند. مراقبت از یک سگ می تواند به شما کمک کند برای  ایجاد تغییرات شیوه زندگی سالم

افزایش ورزش
گرفتن یک سگ برای پیاده روی، و یا اجرا راه های سرگرم کننده و با ارزش در برنامه روزانه شماست . مطالعات نشان داده اند که صاحبان سگ به مراتب بیشتر احتمال انجام به ورزش ، از بین بردن بسیاری از مشکلات رفتاری در سگ، و مناسب و سالم نگه داشتن حیوان خانگی خود را دارند.

ارائه همراهی
. همدم می تواند کمک به جلوگیری از بیماری و حتی به سالهای عمر خود اضافه کنید، در حالی که انزوا و تنهایی می تواند علائم افسردگی را آغاز کند. مراقبت از یک حیوان زنده می تواندبه شما کمک کند، از تمرکز  مشکلات خود، به خصوص اگر شما به تنهایی زندگی می کنید دور شوید. بسیاری از صاحبان سگ وگربه اظهار میکنندهیچ چیز قشنگتر از امدن به خانه و دیدن تکان دم و بوسه مرطوب نیست.
کمک به شمابرای ملاقات  با افراد جدید 
سگ می تواند یک روان کننده  اجتماعی بزرگ برای صاحبان آنها، وکمک به شمادر راه اندازی و نگهداری دوستی های جدید است. صاحبان سگ اغلب در پیاده روی متوقف  و شروع به صحبت کردن با دیگر صاحبان سگ میکنند. صاحبان سگ نیز با افراد جدید در فروشگاه های حیوانات خانگی، باشگاه ها، و کلاس های آموزشی اشنا میشوند.

کاهش اضطراب
. همدمی یک سگ به راحتی میتواند، کمک به کاهش اضطراب و ایجاد اعتماد به نفس برای صاحبانشان باشد. نوازش یک سگ باعث کاهش فشار خون و کمک به احساس ارامش شما میکند. سگ می تواند نقش مهمی دریک  پیری سالم بازی کند.

کمک میکند به شما که معنا و شادی در زندگی پیدا کنید. شما ممکن است از کار خود بازنشسته یا فرزندان شما دور از شما زندگی کنند. مراقبت از یک سگ می تواند لذت تقویت روحیه خود  خوش بینی و حس ارزش به خود را به ارمعان بیاورد.
سگ یک راه عالی برای افراد مسن به جرقه گفتگو و دیدار با افراد جدید است.

افزایش نشاط
. شما می توانید بسیاری از چالش های فیزیکی مرتبط با افزایش سن را با مراقبت خوب از خودتان و سگ، و  گربه میزان کمتر،غلبه کنید. تشویق بازیگوشی، خنده، و ورزش، که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند وباعث افزایش انرژی شما شود.

نگهداری سگ دراپارتمان

شرایط نگهداری سگ در اپارتمان

سگ‌های بالغ  مانند توله سگ‌ها باید جعبه یا سبد مخصوص داشته باشند که در جای ساکتی که در جریان هوا نباشد قرار گرفته باشند.  باید یاد بگیرند که تا زمانی که به آنها اجازه خروج داده نشده داخل جعبه یا سبد بمانند.

هرگز به سگ اجازه ندهید که روی صندلی شما بنشیند ؛ سگ‌های بالغ مرحلۀ جویدن را پشت سر گذاشته‌اند می‌توانید برای آنها یک سبد حصیری تهیه کنید. همچنین می‌توانید از سبدهای پلاستیکی استفاده کنید. در هر صورت باید محل خواب به اندازۀ کافی بزرگ باشد تا حیوان در آن احساس آرامش کند.

در کف محل خواب حیوان می‌توانید از یک پتو به عنوان زیرانداز استفاده کنید. خوب است که به خاطر داشته باشید که تخم‌ انگل‌های خارجی اغلب داخل این پتو پنهان می‌شوند لذا بهتر است آن را به طور منظم بشویید.
اگر سگ شما در داخل لانه‌ای در حیاط زندگی می‌کند باید مطمئن باشید که لانۀ مزبور گرم بوده و هوا به آن نفوذ نمی‌کند. سگ‌های کوچک اپارتمانی به دویدن زیاد نیازی ندارند و تنها باید فعالیت‌های بدنی کافی را داخل خانه یا حیاط منزل انجام دهند. اما سگ‌های بزرگ حداقل باید روزی یک ساعت بازی و دویدن کنند و تنها قدم زدن با قلاده و زنجیر کافی نیست؛ لذا اگر محیط کافی جهت دویدن حیوان ندارید می‌توانید با حیوان به توپ‌بازی بپردازید که بدون خستگی شما نیاز حیوان به دویدن را تأمین می‌نماید. تمامی سگ‌ها نیاز به شانه زدن روزانه دارند. این امر موجب بهبود ظاهر حیوان در نژادهای موکوتاه می‌گردد اما در نژادهای موبلند یک امر کاملاً ضروری است. اگر شما تولۀ خود را از روزهای اول به شانه زدن روزانه عادت دهید، در آینده این کار حیوان را مضطرب نکرده بلکه از آن لذت می‌برد. برای سگ‌های موکوتاه معمولاً استفاده از یک برس با پرزهای نسبتاً محکم کفایت می‌کند. وجود کمی شوره در پوست طبیعی است اما اگر زیاد بود نشانگر شستشوی بیش از حد و خشکی پوست حیوان ست. در موقع شانه کردن حیوان را به خوبی تیمار کنید. شانه کردن گاهی تا ۱ ساعت وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد لذا قبل از خرید سگ به این مسئله توجه نمایید. با شانه کردن منظم می‌توانید مانع از تشکیل گره در موی حیوان شوید ولی در صورت تشکیل گره باید آنها را با قیچی که نوک آن تیز نباشد بردارید.

همیشه قبل از حمام کردن سگ، موهایش را شانه کنید چون باعث تشکیل توده‌ها و گره‌های بیشتری خواهید شد. هرگز از پاک‌کننده‌های قوی یا صابون‌های قلیایی قوی استاده نکنید زیرا پوست سگ‌ها حساس است. شما می‌توانید از شامپوهای مخصوص سگ یا از شامپوی بچه استفاده کنید. آب مورد استفاده باید ولرم باشد. شما می‌توانید از وان حمام خود نیز استفاده کنید ولی باید بعداً آن را به خوبی بشویید. وان حمام بچه برای شستشوی سگ‌های کوچک مفید می‌باشد.
می‌توان از شامپوی خشک نیز جهت تمیز کردن سریع سگ‌ها استفاده کرد اما جهت استفاده در سگ‌های کثیف مناسب نمی‌باشد.

بافت زیر ناخن سگ‌ها بسیار حساس است لذا تنها بافت شاخی ناخن باید کوتاه شود. جهت این کار تنها از ناخن‌گیرهای مخصوص استفاده کنید که رایجترین  آنها ناخن‌گیر گیوتینی است.

در سگ‌هایی که ناخن‌های تیره رنگ دارند تشخیص این محل مشکل است لذا تنها قسمت جلوی ناخن که به عقب انحناء دارد را کوتاه کنید. کوتاه کردن بیش از حد موجب درد و خونریزی قابل توجهی خواهد شد. وقتی ناخن‌ها را کوتاه می‌کنید از کوتاه کردن ناخن انگشت پنجم نباید غفلت کنید؛ این انگشت در سطح داخل پا قرار دارد. گاهی این انگشت تنها در پاهای جلو وجود دارد اما در بعضی موارد در پاهای عقب هم دیده می‌شود.

انگشت خود را در حالی که یک پارچۀ نرم مرطوب یا پنبۀ مرطوبی به دور آن پیچیده شده وارد گوش نمایید و با چرخاندن آن داخل گوش را تمیز کنید. تنها تمیز نمودن قسمت‌‎هایی از داخل گوش کافی است. لازم نیست که تمام موم داخل گوش خارج شود زیرا این موم‌ها به طور طبیعی دارای عملکرد محافظت‌کننده‌ای نیز هستند. گوش برخی از سگ‌ها دارای دسته موهای زیادی است که مانع جریان هوا به داخل گوش شده و زمینه‌ساز عفونت‌های گوش می‌شوند.

برای ترشحات  چشم سگها  به آرامی به وسیلۀ یک تکه پنبۀ آغشته به آب جوشیده سرد شده و یا چای کمرنگ سرد شده شستشو داد.  برای این کار می‌توانید از محلول‌های رقیق اسید بوریک و یا محلو‌ل‌های مشابه استفاده کنید. در موارد شدید که می‌تواند ناشی از ورود اجسام خارجی، برگشتگی پلک‌ها و سایر بیماری‌ها باشد با دامپزشک مشورت کنید.

جرم دندانی به صورت رسوبات نرم یا سفت به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای بر روی دندان دیده می‌شود و آنها را نمی‌توان با مسواک کردن یا ناخن کشیدن از سطح دندان تمیز کرد. در واقع باید توسط دامپزشک از سطح دندان پاک شوند. بهتر است هر ۳ تا ۶ ماه یک بار دندان‌های سگ توسط دامپزشک جرم‌گیری شوند وگرنه تجمع جرم در سطح خارجی دندان محیط را برای ایجاد عفونت دهان و لثه آماده می‌نماید و اغلب در این گونه سگ‌ها بوی بد دهان به علت نفوذ عفونت در لثه‌های سگ استشمام می‌شود.