خانه / سلامت و زیبایی / چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی
چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی

هرچقدر هم دقیق باشید گاهی فراموش می کنید ضد آفتاب بزنید و پوستتان دچار آفتاب سوختگی می شود.
خوشبختانه، بسیاری از مواد لازم برای درمان آفتاب سوختگی به روش طبیعی در آشپزخانه شما یافت می شود. بنابراین دفعه بعد که دچار آفتاب سوختگی شدید، به دنبال راهی برای رهایی از آن بگردید.
استفاده از کمپرس سرد. پوست ملتهب و آفتاب سوخته را می توان با یک لیف نرم که در آب سرد غوطه ور شده است خنک کرد. به آب عنبر سائل برای کاهش تورم بیفزایید. برای سرمای بیشتر کولر را روشن کنید.
مایعات بخورید. آفتاب سوختگی آب را به سمت سطح پوست می کشد بنابراین جایگزین کردن این مایعات بسیار مهم است.
روش هایی برای درمان مشکلات آفتاب سوختگی وجود دارد. مصرف غذاهای زیر از آفتاب سوختگی پیشگیری می کند.

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی
۱- شیر سرد: یک فنجان شیر را با چهار فنجان آب مخلوط کنید و چند تکه یخ به آن بیفزایید. پارچه ای نرم را داخل شیر فرو کنید و روی صورت بمالید.
۲- ماست: ماست را مستقیم بر روی آفتاب سوختگی قرار دهید سپس با آب سرد بشویید.
۳- خیار: می توانید خیار را تکه تکه کرده و بر روی آفتاب سوختگی قرار دهید. همچنین می توانید خمیری از آن تهیه کنید و بر روی پوست قرار دهید.
۴- چای کیسه ای: روش دیگر استفاده از چای کیسه ای سرد می باشد.
۵- آرد ذرت و آب: خمیری تهیه کنید و بر روی پوست قرار دهید. سپس صورت را با آب سرد بشویید.
۶- کاهو: برگ کاهو را در آب بجوشانید. سپس آب را بگذارید سرد شود و ما دستمال بر روی صورت قرار دهید.
۷- جو: جوی خشک را خیس کنید و دستمالی داخل آب آن قرار داده به عنوان کمپرس بر روی صورت بگذارید.

درمان افتاب سوختگی

وان خنک (نه داغ!) حمام می تواند به بیرون کشیدن گرما و کاهش درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی کمک کند. صابون باعث خشکی پوست شما می شود و همه چیز را بدتر می کند. در عوض می توانید سرکه سیب یا جوش شیرین به آب بیفزایید. هر دو ماده دارای خواص طبیعی است که به مبارزه با درد آفتاب سوختگی کمک می کند. شما همچنین می توانید حمام جو داشته باشید که به درمان آفتاب سوختگی و خارش کمک می کند.
آلوئه ورا. آلوئه ورا درمان خانگی مناسب آفتاب سوختگی است. ژل آن حاوی مواد مغذی و ضد التهاب است که برای ترمیم پوست مناسب است. این ژل را می توانید مسقیما بر روی پوست اعمال کنید.
به حال خود بگذاریدش. بعد از ترمیم پوست، امکان تاول زدن و پوسته شدن پوست وجود دارد. در این زمان از کندن تاول بپرهیزید زیرا این کار باعث می شود پوست در مقابل عفونت باز بماند.
دو نکته را به یاد داشته باشید
اگر احساس آفتاب سوختگی دارید بلافاصله به منزل بروید. اگر نمی توانید صورت را با پارچه یا حوله بپوشانید.
استفاده از کرم ضد آفتاب. بعد از بهبود و ترمیم پوست، سعی کنید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید تا دوباره دچار آفتاب سوختگی نشوید.

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی
چیزهایی که درباره آفتاب سوختگی نمی دانید

سرطان پوست نیمی از سرطان های ایالات متحده است. هر سال بیش از ۵٫۴ میلیون نفر که سرطان پوست دارند شناسایی می شوند و موارد جدی سرطان پوست ۷۶۰۰۰ مورد در سال ۲۰۱۶ بوده است.
حدود ۹۰ درصد سرطان های پوست غیر ملانوم و ۶۵ درصد از سرطان های پوست ملانوم با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ارتباط مستقیم دارند.

با توجه به آمار، کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست با کمتر در معرض خورشید قرار گرفتن عملی می شود. همچنین این مسئله باعث کاهش پیری زودرس می شود. این مسئله به معنی فرار ما به داخل غار نیست. اما بهتر است در ساعات اوج آفتاب از منزل خارج نشوید و سعی کنید از مواد محافظ پوست استفاده کنید.
مدل های مختلف ضد آفتاب وجود دارد و این که کدام یک برای شما کاربردی تر است نکته ای مهم است که باید به آن توجه کنید.
برچسب ها به چه معنی است؟

 

طیف گسترده: ضد آفتابی که آزمون طیف گسترده FDA را گذرانده باشد این نشان را دارد. این گونه محصولات در مقابل اشعه ماوراء بنفش و اشعه فرابنفش بهترین حمایت را ارائه می کند. آفتاب سوختگی عمدتا توسط UVB ایجاد می شود، اما UVB و UVA هر دو می توانند باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست و پیری زودرس پوست شوند.

فاکتور محافظت پوست: این عدد سطح حفاظت محصول از آفتاب سوختگی را نشان می دهد. همه کرمهای ضد آفتاب باید با توجه به آزمون SPF تست شوند؛ این آزمون مقدار قرار گرفتن در معرض اشعه UV و آفتاب سوختگی با استفاده از کرم های ضد آفتاب را نشان می دهد و آن را با حالتی که از کرم های ضد آفتاب استفاده نشده است مقایسه می کند. مقدار بالاتر SPF به معنی حفاظت بهتر در برابر آفتاب سوختگی می باشد.
FDA اعلام کرده است محصولاتی که SPF های بالاتر از ۵۰ دارند برچسب “SPF 50+” نیاز دارند.

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی

گزارش های مصرف کنندگان اعلام می کند به تازگی بیش از ۶۰ لوسیون و اسپری با SPF 30 یا بالاتر وجود دارد(این عدد عدد حداقلی است که توسط آکادمی پوست آمریکا ارائه شده است). اما مشخص شد ۴۳ درصد از آنها مطابق SPF بر روی برچسب نیستند.

 

 

این نتایج یک اتفاق نیست؛ ما در طی چهار سال گذشته این تست ها را انجام داده و این الگو را مشاهده کرده ایم. از تمام کرم های ضد آفتاب تست شده، نیمی از آن ها زیر عدد SPF چاپ شده بر روی برچسب بوده اند و یک سوم زیر SPF 30 ثبت شده هستند.
گستره طیف SPF 2-14: فقط ضدآفتاب با SPF 15 یا بالاتر می تواند ادعا کند خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس پوست را کاهش می دهد. کرمهای ضد آفتاب با SPF بین ۲ و ۱۴ به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک می کنند.
ضد آب، ضدعرق، ضد آفتاب، حفاظت فوری: تولید کنندگان نمی توانند برچسب های دیگر مانند “ضد آب” یا ضد عرق یا ضد آفتاب استفاده کنند زیرا گمراه کننده هستند. کرمهای ضد آفتاب نمی توانند ادعا کنند که بدون دو ساعت تجدید، به محافظت از پوست در مقابل نور خورشید می پردازند.

 

مقاوم در برابر آب: مقاومت در برابر آب ادعا می کند کرم های ضد آفتاب به مدت ۴۰ دقیقه یا ۸۰ دقیقه در حالت شنا کردن و عرق موثر باقی می مانند. کرمهای ضد آفتاب که مقاوم به آب نیستند باید آموزش هایی برای مصرف کنندگان برای استفاده از کرم های ضد آفتاب مقاوم در برابر آب در هنگام شنا کردن یا عرق کردن داشته باشند. مطالعه اخیر توسط محققان در دانشگاه نورث وسترن و دوک دریافتند که حدود ۴۰ درصد از کرمهای ضد آفتاب محبوب معیارهای آکادمی آمریکا برای کرم های ضد آفتاب پوست را برآورده نمی کنند زیرا در مقابل آب مقاومت نیستند. گروه صنعت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد لازم نیست کرم های ضد آفتاب در مقابل آب مقاوم باشند.

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی
انواع کرم های ضد آفتاب
دو جزء اساسی از کرم های ضد آفتاب مواد شیمیایی و مواد تشکیل دهنده فیزیکی (بسیاری از ضد آفتاب استفاده از ترکیبی از هر دو) می باشد.
مواد شیمیایی: طبق تعریف سازمان حفاظت محیط زیست، کرم های ضد آفتاب اغلب شامل تعدادی از مواد شیمیایی هستند که به جذب اشعه UVA و UVB می پردازند. بسیاری از ضد آفتاب ها حاوی جاذب آووبنزون UVA- یا بنزوفنون (مانند دیاکسیبنزون، اکسیبنزون یا سالیسوبنزون) بعلاوه مواد شیمیایی جاذب UVBهستند. در موارد نادر، مواد شیمیایی باعث واکنش های پوست، از جمله آکنه، سوزش، تاول، خشکی، خارش، راش، قرمزی، سوزش، تورم و سفت شدن پوست می شوند. این واکنش اغلب در کرمهای ضد آفتاب حاوی اسید پارا آمینو بنزوئیک یا بنزوفنون دیده می شود. برخی کرمهای ضد آفتاب نیز حاوی الکل، عطر یا مواد نگهدارنده هستند که نباید توسط افراد با پوست حساس مصرف شوند.

مواد تشکیل دهنده فیزیکی: ترکیبات فیزیکی دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی هر دو اشعه UVA و UVB را جذب و پراکنده می کنند. این مواد به طور کلی واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کند. تکنولوژی جدید اجازه می دهد اندازه ذرات اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم کاهش می یابد و فرمول جدید شفاف تر و گویاتر هستند.
کدام بهتر است؟
گروه های محیط زیست توجه خاصی به کرم های ضد آفتاب دارد. کرم های ضد آفتاب دارای امتیاز بالا حاوی مواد تشکیل دهنده فیزیکی هستند. این کرم ها به عنوان کرم های مناسب افرادی که بهترین حفاظت را بدون مواد شیمیایی می خواهند شناسایی می شود. هیچ یک از محصولات حاوی اکسی بنزون و یا ویتامین A نیستند و هیچ کدام اسپری یا پودر نیستند.
نکاتی در خصوص کرم های ضد آفتاب اسپری: FDA اطلاعات اضافی برای ایجاد اثربخشی و تعیین تاثیر کرم های ضد آفتاب اسپری درخواست کرده است. با توجه به گزارش های مصرف کنندگان، نگرانی در خصوص استنشاق این مواد مورد وجود دارد به خصوص در مورد کودکان. این گروه توصیه می کنند هیچ گاه از کرم های اسپری برای کودکان استفاده نشود حتی اگر محصولی دیگر در دسترس نیست.

چگونگی رهایی از آفتاب سوختگی طبیعی
روش استفاده:
– کرم را نیم ساعت پیش از بیرون رفتن روی پوست بزنید تا بهتر جذب شود. در این حالت در اثر عرق نیز کرم کمتر پاک می شود.
– پیش از مصرف کرم را تکان دهید تا ذرات به خوبی مخلوط شوند.
– به مقدار مناسب از کرم استفاده کنید. به عنوان مثال برای کل بدن از یک اونس کرم استفاده کنید. کرم را لایه ای ضخیم اعمال کنید.
– تمام قسمت های بدن که در تماس با آفتاب هستند را کرم بزنید؛ گوش ها، پشت، شانه ها و پشت زانوها و پاها.
– هر دو ساعت کرم را تجدید کنید؛ اگر عرق می کنید یا شستشو انجام دادید دوباره کرم بزنید.
– اگر پوست شما به کرم واکنش بدی نشان می دهد کرم با مواد شیمیایی متفاوت استفاده کنید.
– اگر پوستی چرب یا مستعد به جوش دارید، از کرم ضد آفتاب پایه آب استفاده کنید.
– برخی کرم های ضد آفتاب به مرور زمان خراب می شوند بنابراین تاریخ انقضای کرم را بررسی کنید.

درباره ی دكتر مشاوره

مطلب پیشنهادی

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو

درمان خانگی آسان درمان ریزش مو ریزش مو یکی از بزرگترین مشکلات امروز است. ریزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code


برای تماس کلیک کنید
ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت هزینه اخذ رتبه استعلام برند اخذ رتبه پیمانکاری پارتیشن مشاوره مامایی خرید قرص سقط جنین