گذاشتن وبرداشتن ایودی

6

گذاشتن وبرداشتن ایودی

IUDیک وسیله کوچک، انعطاف پذیرست که داخل رحم گذاشته می شود. IUD معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده و به شکل T است . این روش پيشگيري از بارداري بی خطر و بسیار موثر است.

سه مارک موجود در ایالات متحده وجود دارد: Mirena، ParaGard ،و Skyla. آی يو دی محبوب ترین شکل کنترل بارداری برگشت پذیر در جهان است.

در واقع بسیاری از زنان که IUD را انتخاب کردند – ۹۹ درصد آنها از آي يو دي راضی هستند.

آی یو دی Mirena

آی یو دی Mirena از پلاستیک انعطاف پذیر ساخته شده است. ميزان پروژسترون ان، لوونورژسترول است که  به طور مداوم بیش از مدت ۵ سال به عنوان یک راه برای جلوگیری از بارداری آزاد است. به گفته سازنده Mirena برای زنان متاهل بدون خطر و یا سابقه حاملگی اکتوپیک یا بيماری التهابی لگن است. آی یو دی Mirena می تواند گرفتگی های قاعدگی،و مقدار کل دوره خونریزی ماهانه را کاهش دهد و مورد تایید FDA برای درمان خونریزی قاعدگی سنگین است.پس از برداشتن آی يودی توانایی شما برای باردار شدن به سرعت برمی گردد.

 

آی یو دی ParaGard

آی یو دی ParaGard (همچنین به نام مسی T 380A)  پلاستیک انعطاف پذیر و پیچیده در مس است .

توجه داشته باشید که با استفاده ازای یو دی  ParaGard، دوره های قاعدگی کوتاه تر یا سبک تر نخواهد شد بلکه ممکن است آنها را سنگین تر و طولانی تر دریافت کنید. آی یو دی ParaGard مقدار بسیار کمی از مس را انتشار می دهد که برای بیش از مدت ۱۰ سال به عنوان یک راه جلوگیری از بارداری می باشد .

* یک مزیت اضافی:آی یو دی  ParaGard  به عنوان شکل اضطراری پیشگیری از بارداری استفاده می شود. در واقع اگر ظرف ۵ روز پس از مقاربت محافظت نشده باشد ParaGard خطر بارداری را ۹۹٫۹% کاهش می دهد.

آی یو دی  Skyla

Skyla تصور می شود “جفت Mirena است.” این مینی آی يو دی به آرامی مقدار کم لوونورژسترول را به طور مداوم در طول مدت ۳ سال انتشار می دهد. کوچکتر از Mirena و حاوی پروژسترون کمتر است.  آی يو دی Skyla مورد تایید FDA برای استفاده توسط زنان در تمام سنین بوده است.

آی يو دی Kyleena

آی یو دی Kyleena بخشی از همان “خانواده” Skyla و Mirena است. آی يو دی هورمونی نیز به طور مداوم مقدار کم لوونورژسترول پروژسترون را طی دوره ۵ سال انتشار می دهد.

این حاوی پروژسترون بیشتر از Skyla اما کمتر از Mirena. مانند Skyla است،استفاده از  آی يو دی Kyleena  مورد تایید FDA برای تمام زنان است.

ایودی

نحوه کار آی يو دی

آی يو دی  Mirena، آی یو دی Skyla و آی یو دی ParaGard ازپیوستن اسپرم با تخمک توسط تداخل با حرکت اسپرم به سوی تخمک جلوگیری دارد. IUDs همچنین پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد. در تئوری، این تغییر برای دیواره رحم ممکن است از چسبیدن تخم بارور شده به دیواره رحم حفظ شود اما هیچ مدرکی است که این واقع اتفاق می افتد وجود ندارد.

برای برخی از زنان آی يو دی Mirena وآی یو دی  Skyla نیز مانع از وقوع تخمک گذاری می شود. پروژسترون غلیظ دهانه رحم زن می تواند از پیوستن اسپرم  با تخمک جلوگیری کند.

گذاشتن آی یو دی

بسیاری از زنان از آی يو دی با خیال راحت استفاده می کنند. اما برخی از عوامل خطر در روش کنترل بارداری برای برخی از زنان ممکن است رخ دهد. آی يو دی باید در شرایط بهداشت حرفه ای قرار داده شود. گذاشتن آی يو دی معمولا شامل یک معاینه می باشد دکتر آی يو دی را از بسته بندی استریل خارج می کند. سپس پشت آی يو دی را خم و یک لوله حاوی آی يو دی وارد می کند .آی يو دی به محل توسط پیستون در لوله رانده می شود.از لوله و در موقعیت مناسب آی يو دی به شکل “تی” قرار می گیرد.

پس ازگذاشتن آی يو دی

آی يو دی را برای قرار گرفتن در رحم تنظیم کنید و برخی از زنان ممکن است احساس گرفتگی کنند.  در این مورد، گرفتگی با زمان رفع شده و شاید باید برای راحتی برخی یا کاهش دارو تجویز شود. همچنین ممکن است برخی از خونریزی و لکه بینی چند روز پس از گذاشتن داشته باشند.

حفاظت با استفاده از آی یو دی

به محض این که احساس راحتی پس از گذاشتن آی يو دی داشتید می توانید رابطه جنسی داشته باشید. آی يو دی ParaGard ، بلافاصله مؤثر است. آی يو دی Mirena و آی يو دی Skyla بلافاصله موثر هستند تنها در صورتی که مدت ۷ روز پس از شروع ورود گذشته باشد. اگر در هر زمان دیگری در طول چرخه قاعدگی خود از وسایل بهداشتی مثل کاندوم، کاندوم زنانه، اسفنج را استفاده می کنید در طول هفته اول بعد از گذاشتن آی يو دی استفاده کنید. حفاظت پس از هفت روز آغاز خواهد شد.

IUD شما را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

نگهداری آی يو دی

لغزش IUD از محل، به احتمال زیاد در چند ماه اول استفاده و یا در طول دوره رخ می دهد. با دکتر خود تماس بگیرید و از روش های پیشگیری دیگر بارداری استفاده کنید. به خصوص بررسی آی يو دی برای چند هفته اول و برای انتهای رشته بین دوره مهم است تا مطمئن شوید که آی يو دی هنوز به درستی در محل است.

هزینه های آی يو دی

آی يو دی ممکن است هزینه های چشمگیر بالاتر را داشته باشد. اما آن شکل دراز مدت و قابل برگشت پذیر ارزان ترین كنترل موجود است. از آنجا که آی يو دی می تواند ۵ تا ۱۰ سال حفاظت شود ، در هر ماه مصرف ماهانه قرص و هزینه نسخه را کاهش می دهد.

برداشتن آی يو دی

سرانجام باید  IUD را برداشت ولی IUD متلاشی نمی شود. روش برداشتن آی یو دی اغلب راحت تر و بی دردتر و سریعتر از گذاشتن ان است. شما باید آی يو دی خود را  توسط پزشک یا ماما بردارید ولی هرگز نسبت به برداشتن آی يو دی توسط خودتان و یا یک فرد بی تجربه به انجام این کار اقدام نکنید به این علت که می تواند آسیب جدی به شما وارد سازد. شما  می توانید آی يو دی را  در هر زمان بردارید و آی يو دی جدید را در همان زمان جایگزین کنید.

اثربخشی آی یو دی

IUD یکی از موثرترین نوع کنترل ازبارداری در دسترس است. اگر از ParaGard ،Skyla یا آی يو دی  Mirena استفاده می شود به احتمال ۱ از ۱۰۰ زن هر سال باردار خواهد شد.

احتیاط های ویژه: بارداری بیشتر  هنگامی که سایز آی یو دی برای شما مناسب نبوده اتفاق افتاده است. حتی اگر احتمال حاملگی در طول استفاده آی یو دی بسیار کم است، اگر آن رخ داد به محض این که شما حامله شدید باید با پزشک تماس بگیرید.

چک کردن آی يو دی

به منظور آن که بیشتر موثر باشد، باید با استفاده از کنترل بارداری راه صحیح را انتخاب کنید. اگر می خواهید شانس خود را برای بارداری کاهش دهید باید شکست آی يو دی را بررسی کنید. شما هر روز نیاز ندارید که بررسی کنید، اما خوب است بدانید، بنابراین اگر احساس کردید برسی کنید. و اگر هر گونه سوال در مورد آی يو دی دارید، باید با پزشکتان تماس بگیرید.

دو رشته متصل به ته آی يو دی وجود دارد. سپس خود آی يو دی به رحم وارد شده ، رشته از پایین دهانه رحم تا جایی در بالای کانال واژن آویزان است. زمان برداشتن آی يو دی پزشک از این رشته استفاده می کند. بسیاری از زنان عارضه خروج آی یو دی را نمی دانند یا حتی نمیدانند که آی يو دی بیرون آمده است. چک کردن نخ ایودی تنها راه برای اطمینان خارج شدن آی یو دی از محل است.

چک کردن نخ آی يو دی

اول، دستان خود را بشویید. سپس یا نشسته یا چمباتمه بزنید و تا دهانه رحم را لمس  یا انگشت وسط را در مهبل قرار دهید. آن باید محکم و تا حدودی لاستیک مانند، مثل نوک بینی احساس شود.

پایان نخ آی یو دی که باید از طریق دهانه رحم آنرا احساس می کنید. اگر رشته ها را  احساس می کنید پس آ

6 نظرات
 1. فاطمه حسینی می گوید

  سلام ۲۳سالمه دردوران شیردهی هستم دوماه بعداززایمانم پریودشدم دوماه بعدایودی گذاشتم ولی بخاطرپایین بودن اونوبرداشتم اززمانی ک برداشتم درست پریودنمیشم هرماه فقط چندتالکه همین سه ماه ازبرداشتن میگذره ولی پریودم هنوز درحدلکه بینی هست اونم خیلی کم .تست بارداری انجام دادم منفی بود میخواستم بپرسم چرااینجوری شدم ؟مال شیردهیه یا ای یودی؟چیکارکنم خوب بشه؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   احتمالا برای شیردهی وکمی اختلال هورمونی
   ایودی که گذاشتید میرنا نبود؟

 2. رها می گوید

  سلامـ وقت بخیر
  من ۴ماهه آیودی گذاشتم چندروزه از اخر قاعدگیم گذشته امروز که نخ راچک کردم حس میکم ازدفعات قبل پایینتراومده یه لکه بینی کوچک هم داشتم امروز
  ممکنه جابجاشده باشه و مشکل ساز باشه

  1. دكتر مشاوره می گوید

   برای چک اپ ایودی باید سونوگرافی انجام بدید

 3. Maryam می گوید

  سلام، حدود ۱۵ ماه است که دستگاه iud گذاشته ام در دو ماه اخیر نخ را چک کردم ولی احساس نکردم. پیش از این هیچگاه نخ را چک نکرده بودم که آیا همیشه اینطور بوده یا نه. یکماه هست که دردهای بیشتری دارم و ماه پیش خونریزی بیشتری در زمان پریود داشتم درحالیکه این ماه اصلا حتی لکه بینی هم نداشتم. آیا ممکن است که باردار شده باشم؟

  1. دكتر مشاوره می گوید

   خیر خونریزی ربطی به بارداری ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code